Přejít na obsah


Fotka

Geodepresivní koutek III


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12542 odpovědí na toto téma

#11441 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2020 - 13:24

Ještě bych to s dovolením doplnil. Nejde o to, že, to že "placatá země" a "kulatá země" jsou názor na to, jak vypadá skutečnost. Jde taky o to, že tyhle názory nejsou rovnocenné. Představa, že země je placka je mnohem méně prakticky užitečná, než ta, že to je geoid. Zkuste počítat dráhové parametry rakety za předpokladu, že země je placka... to bude asi dost problém. Zato představa, že země je přibližná koule umožňuje pozemní navigaci s přesností na metry, vypouštět družice a spočítat časy zákrytů kosmických těles na vteřiny. Je to tedy mnohem užitečnější teorie, což pravděpodobně říká i něco o tom, že je blíže realitě, ať je jakákoliv.

 

 

Nezapomeň, že ten nový model musí odpovídat všem současným pozorováním. Což bude docela problém, protože těch pozorování je hodně a některá jsou proklatě přesná. Takže model, že země je kostka případně dvanáctistěn asi neprojde. Spíš to bude nějaká záležitost v každodením životě naprosto nepozrovatelná, stejně jako relativistické efekty asi taky nepozoruješ při cestě vlakem nebo autem.

Ze je soucasny model lepsi nez minuly jeste neznamena ze je spravny.

 

Newtonovi take jeho fyzika presne odpovidala vsem dostupnym pozorovanim, z jeho pohledu proklate presnym. Kostka je asi blbost, ale v momente kdy pridas nejakou tu dimenzi, muze se dojit k zajimavejm vecem. A to jeste porad zustavam u naseho klasickeho materialniho sveta. Az se jednou ukaze ze to cely je neco jako Matrix, budes se mozna docela divit. Pak to muze padnout uplne cely. Ze je neco v kazdodennim zivote nepozorovatelny jeste neznamena ze je to nejaka marginalie. Ona i ta placata Zeme kdysi davno v kazdodennim zivote pracloveka asi vyhovovala.

 

V podstate cely tohle snazeni je o identifikaci neznameho systemu, o kterem vubec nevime jak funguje a co je jeho podstata. Na zaklade pozorovani se ta identifikace postupne deje a zpresnuje, ale porad z principu jen hledame nejaky akceptovatelny model sveta ktery je v co nejmensim rozporu s realitou. Pritom o te podstate dodnes nevime vubec nic. Takze myslet si ze na zaklade te identifikace vime jak veci funguji ve skutecnosti by byla docela troufalost.


  • 3

#11442 xjurasek

xjurasek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2020 - 14:55

Jasně, je potřeba naslouchat i jiným pohledům, protože co kdyby se ukázalo, že jedno jablko a jedno jablko vlastně je jedenáct jablek, jen jsme se na to celou dobu dívali špatně.

 

Na toto téma doporučují krátký filmeček "Alternate Math" (Alternativní matematika): https://www.youtube....h?v=Zh3Yz3PiXZw

 

Ten je dokonalej a sedi do dnesni pomatene doby, stejne tak do deprese...


  • 0

#11443 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2020 - 17:23

Počítala špatně, správně to je 2000 + 2000 = 20002000 :D .


Tento příspěvek byl upraven od phrkt: 23 červen 2020 - 18:18

  • 0

#11444 jardavera

jardavera

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 343 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2020 - 19:19

Mne zase trápí definice mého aktuálního stavu. Je to podzim života nebo jaro smrti?
  • 2

Co nevidím, nahmatám . . .


#11445 taxoft

taxoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 644 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2020 - 19:28

To záleží na tom, jestli je Ti 17, 2*17, 3*17, 4*17 nebo 5*17. Dál už bys asi věděl...


  • 0

Dobrovolník si myslí, že ví, co je správné, a dělá to. Aktivista si myslí, že ví, co je správné, a nutí to dělat ty ostatní.


#11446 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2020 - 19:47

Mno, loni jsem říkala, že jsem právě 3x plnoletá. Letos terminologií Zverince jde o poločas rozpadu, jen ho mám bohuzel o deset let vyšší než ona. Osobně říkám pokrocily střední věk, zatímco podle cestovek už (nějak moc brzo, ne?) jsem senior! Mám z toho legraci, i když problemy přibývají a energie ubývá. Hlavně se nebrat moc vážně a na sklenici se dívat jako na poloplnou - poloprazdná vede k depkám a to přece nechceme. ;-)
  • 1

#11447 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2020 - 20:09

Na toto téma doporučují krátký filmeček "Alternate Math" (Alternativní matematika): https://www.youtube....h?v=Zh3Yz3PiXZw

 

Tak po shlédnutí jsem nevěděl, jestli se mám smát, nebo brečet, když jsem si představil, že to není tak daleko od pravdy...

 

Stačí se podívat na neustálé změny ve společnosti a jak se vyvíjí některé pojmy (např. čemu všemu se za chvíli možná bude říkat svatba a manželství).


  • 1

#11448 mikeant

mikeant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 688 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2020 - 8:59

Ještě bych to s dovolením doplnil. Nejde o to, že, to že "placatá země" a "kulatá země" jsou názor na to, jak vypadá skutečnost. Jde taky o to, že tyhle názory nejsou rovnocenné. Představa, že země je placka je mnohem méně prakticky užitečná, než ta, že to je geoid. Zkuste počítat dráhové parametry rakety za předpokladu, že země je placka... to bude asi dost problém. Zato představa, že země je přibližná koule umožňuje pozemní navigaci s přesností na metry, vypouštět družice a spočítat časy zákrytů kosmických těles na vteřiny. Je to tedy mnohem užitečnější teorie, což pravděpodobně říká i něco o tom, že je blíže realitě, ať je jakákoliv.

 

 

Nezapomeň, že ten nový model musí odpovídat všem současným pozorováním. Což bude docela problém, protože těch pozorování je hodně a některá jsou proklatě přesná. Takže model, že země je kostka případně dvanáctistěn asi neprojde. Spíš to bude nějaká záležitost v každodením životě naprosto nepozrovatelná, stejně jako relativistické efekty asi taky nepozoruješ při cestě vlakem nebo autem.


 

To je mýtus. Prakticky nikdo vzdělaný si nemyslel, že země je placka. Ani ve středověku.

Země je z pohledu dvourozměrné bytosti asi placka (spíše nekonečná plocha?), jak by asi vypada země z pohledu čtyř-a-více-rozměrné bytosti? A může vůbec dvourozměrná bytost něco tušit o třetím rozměru? A co třírozměrná o čtvrtém rozměru? Moc pěkně si s tímto tématem pohrál Liou Cch’-sin v trilogii Vzpomínka na zemi (myslím že v dílu Temný les)


  • 1

#11449 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2020 - 9:13

Mne zase trápí definice mého aktuálního stavu. Je to podzim života nebo jaro smrti?

Tady je návod: https://www.youtube....h?v=UfWDegqP4Ds


  • 1

#11450 Aviatik

Aviatik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 435 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2020 - 15:06

Země je z pohledu dvourozměrné bytosti asi placka (spíše nekonečná plocha?), jak by asi vypada země z pohledu čtyř-a-více-rozměrné bytosti? A může vůbec dvourozměrná bytost něco tušit o třetím rozměru? A co třírozměrná o čtvrtém rozměru? Moc pěkně si s tímto tématem pohrál Liou Cch’-sin v trilogii Vzpomínka na zemi (myslím že v dílu Temný les)

Nebo vícerozměrná bytost, jejíž průmět do našeho trojrozměrného prostoru vypadá jako bílá myš...


  • 0
Ej vy mé krabičky z umělé hmotičky!

#11451 xjurasek

xjurasek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2020 - 15:22

Nebo vícerozměrná bytost, jejíž průmět do našeho trojrozměrného prostoru vypadá jako bílá myš...

 

Máš něco proti nejinteligentnějším bytostem na Zemi? :-)


  • 0

#11452 jidis

jidis

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 328 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2020 - 21:25

Bytost je teologický pojem bez rozměru a prostoru. 


  • -1

#11453 mtauf

mtauf

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 706 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2020 - 21:56

Mno, loni jsem říkala, že jsem právě 3x plnoletá. Letos terminologií Zverince jde o poločas rozpadu, jen ho mám bohuzel o deset let vyšší než ona. Osobně říkám pokrocily střední věk, zatímco podle cestovek už (nějak moc brzo, ne?) jsem senior! Mám z toho legraci, i když problemy přibývají a energie ubývá. Hlavně se nebrat moc vážně a na sklenici se dívat jako na poloplnou - poloprazdná vede k depkám a to přece nechceme. ;-)

Před dávnými lety jsem aktivně provozoval dva sporty. Plaval jsem a létal. A v jednom roce jsem plaval v kategorii veterán a zároveň jsem na plachtařských závodech byl v kategorii junior. Takže mám potvrzeno, že i věk je veličina subjektivní. A ikdyž jsem od té doby více než dvakrát starší, stále se raději cítím jako junior :D


  • 2

#11454 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2020 - 23:55

O létání je lepší přede mnou moc nemluvit. :-) Od doby, kdy jsem si po eventu dopřála let ultralightem, se občas na některém letišti zastavím a zjišťuji, jak a na čem dělají výcvik. Hodně mě to láká, i když vzhledem k věku už si asi jen občas vyberu let nad místy, která bych chtěla vidět ze vzduchu nebo tzv. lety "pilotem na zkoušku". Po kluzácích jsem se dívala u Benešova, tam je možnost se svézt, to třeba Strakonice nenabízí.
Nevím, jak to mají ostatní, ale jak se mi krátí čas, bavilo by mě víc a víc věcí.

Tento příspěvek byl upraven od zvedavkanocni: 25 červen 2020 - 0:02

  • 0

#11455 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2020 - 6:26

Tos měla přijet sem: GC8M9MC. Letos to bylo i se speciální ikonkou. Ale nezoufej, příští rok bude zase, v lozích je už i termín příštího roku!


  • 0

#11456 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2020 - 9:14

Právě jsem asi přispěla k pohřbení multinky, o kterou jsem se kdysi na žádost ownera o pomoc starala. Na místě ji opakovaně ničí divočáci, původní malý pařízek se rozpadal už kdysi.... návštěvnost minimální. Když jsem to promyslela, napsala jsem WN, aby si owner ujasnil situaci - všechno hezké jednou končí. Myslím si, že někdy je archiv rozumná volba. Sice keš z roku 2009, ale....
  • 1

#11457 davidb11

davidb11

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 087 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2020 - 9:40

Právě jsem asi přispěla k pohřbení multinky, o kterou jsem se kdysi na žádost ownera o pomoc starala. Na místě ji opakovaně ničí divočáci, původní malý pařízek se rozpadal už kdysi.... návštěvnost minimální. Když jsem to promyslela, napsala jsem WN, aby si owner ujasnil situaci - všechno hezké jednou končí. Myslím si, že někdy je archiv rozumná volba. Sice keš z roku 2009, ale....

... třeba jste uvolnili místo pro další kešku.


  • 3

#11458 Gresaci

Gresaci

    Romana

  • Members
  • PipPipPip
  • 986 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2020 - 11:26

Tak je snad rozdíl mezi WN a NA.

Záleží, co jsi poznámkou chtěla. 


  • 0

#11459 vitacar

vitacar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 32 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2020 - 17:55

Další oběť https://coord.info/GC2X037 ...
  • 0

#11460 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2020 - 19:29

Tak je snad rozdíl mezi WN a NA.
Záleží, co jsi poznámkou chtěla.

Právě, že už tam někdo z hledajících kačerů poslal NA a já na základě toho do WN napsala, proč už nepovažuji za rozumné kešku křísit.
  • -1




2 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů


    Google (1)

Reklama