Přejít na obsah


Fotka

Správa earthkeše


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
44 odpovědí na toto téma

#1 Komet_GPS_free

Komet_GPS_free

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 10 příspěvků(y)

Publikováno 24 září 2013 - 9:15

Bude to diskuze pro těch pár nadšenců do earthkeší. Ale je to téma, co bych chtěl nadhodit a rozpoutat menší diskuzi o earthkách. Jako následek pro mě překvapivé diskuze se dvěma velmi zkušenými eartkačery. Vždycky jsem chápal, že kdo vytvoří keš, má povinnost se o ni starat. A pod péčí o keš si u earthky představuji i pečlivé čtení VŠECH odpovědí a reakce alespoň na ty špatné (ideálně na všechny) - aby byl splněn naučný smysl earthek. Soudil jsem podle sebe. U earthek chci vždycky znát správné odpovědi. A hodně mě potěší když autor reaguje na mé odpovědi - zvlášť když se mi stane (jak se mi stalo u německé keše s listingem jen v němčině), že mám kvůli jazykové bariéře pocit, že jsem něco špatně pochopil a autor mi pomůže zorientovat se v dané problematice. Jenže jsem s překvapením zjistil, že někteří owneři earhek se často ani nenamáhají číst nejen logy, ale ani odpovědi. Což mi přišlo takové smutné a jako jeden z možných důvodů (ale určitě ne jediný), proč mnozí nemají earthky v lásce. A tak by mě zajímalo, jak to vidí ostatní.
  • 0

#2 prazskychytrak

prazskychytrak

    Rendy

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 707 příspěvků(y)

Publikováno 24 září 2013 - 9:26

Tohohle už jsem si také kolikrát všiml, že mraky earthek si už nejspíše žije vlastním životem a jsou to takové nesmrtelné kešky, protože nikdo nepozná, zda se o ně owner stará nebo ne. Dokonce jsem si i u několika všiml, že se owner již několik let nepřihlásil na GC. U jedné jsem se schválně zkusil zalogovat a neposlat odpovědi. Do teď se nic nestalo....
  • 0

Bookmarky: 2.gif Zajímavé osudy kešek world.pngKešky výletovky hint_icon.pngHinty
Web: geopraha.eu regionální web Prahy
pepikov.cz
web o zajímavostech Prahy


#3 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 24 září 2013 - 9:33

No, navíc by si asi měl ověřovat, že vše, co požaduje, ještě platí. Že infoceduli nerozbili vandalové, že se neutrhl svah a nezasypal právě ten šutr, co se měl změřit, atd. To by se měl dovědět z logů. A reagovat na to i v listingu, např. náhradní otázkou. No, já mám EC zalogované čtyři a nějak zásadně toto číslo zvyšovat nebudu. Teď bohužel i s kešemi jen paběrkuju.
  • 0

#4 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 24 září 2013 - 9:38

Jednou jsem logoval earthku, kde se z odpovědí složila e-mailová adresa a když na něj člověk poslal prázdný mail, přišla automatická odpověď. Když byla adresa složená špatně, přišel mail o nedoručitelnosti nebo nepřišlo nic.
  • 0

#5 k-lord

k-lord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 077 příspěvků(y)

Publikováno 24 září 2013 - 9:46

Ano mas pravdu, kacer se o earthky musi starat tak, ze kontroluje spravne odpovedi. tak je to aspon dle pravidel. Samozrejme ale neni mozne toto nejak hlidat. Kdyz je owner stale aktivni, ale je mu jedno, kdo mu jak jeho earthky loguje, tak holt s tim nikdo nic neudela. Jiny pripad je neaktivni owner, ktery nejenze nekontroluje odpovedi, ale take nereaguje na poznamky ohledne stavu mista earthky (neni-li treba mozne zjistit odpovedi). V takovych pripadech je mozny i archiv. U zahranicnich earthek nepsanych v anglictine to je jiny pripad. Sam jsem navstivil nedavno nekolik holandskych earthek a i pres google preklad jsem nepochopil, na co presne se me owner pta. Navic na miste ty cedule taky neprectu. V takovem pripade davam fotku z mista a ownerovi pisu prosbu o uznani s vysvetlenim. Jednou mi prisla nadsena odpoved, ze mu to nevadi a naopak ze je velmi rad, ze mu jeho earthku navstivil kacer z CR. :)
  • 0

#6 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 834 příspěvků(y)

Publikováno 24 září 2013 - 9:49

Komet_GPS_free napsal/a:
A hodně mě potěší když autor reaguje na mé odpovědi


Myslím, že těch je většina. Někdy je to bleskem, někdy to pár týdnů trvá. Co si tak pamatuju tak jsem se nedočkal odpovědi od archivované zeměkeše v Berchtesgadenu.
Sám pošlu alespoň "OK" když jsou odpovědi smysluplné; většinou k tomu musím připojit doušku že úkol "D" není potřeba složitě googlit a že stačí se pořádně podívat do listingu.
  • 0

#7 Komet_GPS_free

Komet_GPS_free

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 10 příspěvků(y)

Publikováno 24 září 2013 - 9:54

Tak to jsi šťastný, Arne, mně odpovědi přijdou na méně než polovinu zaslaných odpovědí :(
  • 0

#8 Komet_GPS_free

Komet_GPS_free

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 10 příspěvků(y)

Publikováno 24 září 2013 - 9:56

Smrk napsal/a:
Jednou jsem logoval earthku, kde se z odpovědí složila e-mailová adresa a když na něj člověk poslal prázdný mail, přišla automatická odpověď. Když byla adresa složená špatně, přišel mail o nedoručitelnosti nebo nepřišlo nic.


To už je zakázané. Ten princip není špatná, ale mělo to totiž i své mouchy, jako u jedné earthky v Bavorském lese, kde odpovědi nešlo napsat chybně, ale mail nedocházel - a jak jsem zjistil, nejenom mně.
  • 0

#9 k-lord

k-lord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 077 příspěvků(y)

Publikováno 24 září 2013 - 10:07

Komet_GPS_free napsal/a:
Tak to jsi šťastný, Arne, mně odpovědi přijdou na méně než polovinu zaslaných odpovědí :(


Zase takovou tragedii bych z toho nedelal. Jestli mas zajem se o miste ci presnejsich odpovedich dozvedet vice, tak neni problem ownerovi k zaslanym odpovedim pridat i dotaz. Sam casto neodpovidam na odpovedi, ktere jsou dobre. Kacera kontaktuji kdyz je neco fakt spatne a nebo kdyz ma sam nejake dotazy, event. kdyz napise, ze ceka s logovanim, az mu potvrdim spravnost odpovedi. Ale psat jen OK, mi prijde k nicemu. Dle pravidel je potreba odpovedi kontrolovat ne na ne odpovidat, jsou-li spravne. ;)
  • 0

#10 Bubo_CZ

Bubo_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 582 příspěvků(y)

Publikováno 24 září 2013 - 10:49

Myslím, že těch je většina.


Z mých "nalezených" 9 EC se mi zpět ozval tuším jeden owner.
Ale to, že se neozvou, mi nevadí. EC beru jako něco přežívajícího.
  • 0

#11 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 24 září 2013 - 10:59

Bubo_CZ napsal/a:
... EC beru jako něco přežívajícího...


To už se dostáváme trochu mimo téma :-), ale já mám earthky moc rád. Člověk se tam něco dozví, jsou většinou v přírodě, jsou čisté a nevykradené...
  • 0

#12 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 885 příspěvků(y)

Publikováno 24 září 2013 - 11:12

Earthcache mám rád, odlovených mám zatím jen asi padesát a jednu založenou. Zkušenosti jsou různé. Někde autor vyžaduje napřed zaslání a schválení odpovědí před zalogováním. Takže obvykle zaloguji WN a čekám na reakci, která většinou přijde bezprostředně. Pak teprve měním na FI. To je možná ten nejsprávnější způsob, který je ale náročný na ownera, když má hojně navštěvovanou earthcache nebo jich má více. Takže někteří si to usnadňují tak, že napíší do listingu, že je možno logovat hned, a že v případě špatných odpovědí bude autor reagovat. V těchto případech se většinou reakce autora pokud jsou mé odpovědi správné nedočkám, přičemž se tedy ani nedovím, jestli jsem odpověděl dobře. Já sám mám též u své kešky poznámku o možnosti logovat před schválením odpovědí, ale vždy na ně reaguji aspoň větou, že odpovědi jsou v pořádku, a pokud je něco lehce nesprávně, tak dovysvětlím. Jen výjimečně v případě uplných blbostí jsem vyžadoval opakované zaslání odpovědí, samozřejmě s nakopnutím, kde je hledat a jaké by měly být. S případem, že by někdo logoval bez zaslání odpovědí jsem se zatím snad nesetkal. I když by se mohlo zdát, že earthcache jsou bezúdržbové, tak se občas problém vyskytne. Informační tabule, které jsou většinou zdrojem odpovědí na otázky, nemají v dnešní době velkou životnost. Já sám mám u své earthcache za úkol mimo jiné změřit nadmořskou výšku na vyhlídkové plošině a udělat tam nepovinné foto, ale už párkrát tam byl přístup uzavřen z důvodu jejího poškození, na což jsem musel v listingu reagovat.
  • 0

#13 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 232 příspěvků(y)

Publikováno 24 září 2013 - 16:18

Sám nemám založenou žádnou EC, ale vždy jsem rád, když mi přijde nějaká reakce na mé odpovědi, které jsem zaslal pro uznání mého FI logu. Je díky tomu vidět, že EC vlastní někdo, kdo se o ní stará (teď mě tak napadá nedávný příspěvek Alkeho o radosti z toho, že už má jen něco kolem dvou tisíc nepřečtených emailů, takže pokud někdo vlastní tolik EC, tak mu budiž odpuštěno s reakcí :) ). V létě jsem byl na jedné EC, kde jsem při zjišťování hloubly vrtu narazil hned na několik údajů (úřad, informace, archiv novin) a tak jsem všechno sepsal do odpovědi, že si sám nejsem jistý přesnou odpovědí. Autor mě mile překvapil vcelku pohotovou reakcí, kde měl radost z mého zájmu (a já měl radost, že jsem se dozvěděl zas něco nového).
  • 0

#14 MirexCZ

MirexCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 128 příspěvků(y)

Publikováno 24 září 2013 - 16:43

Z 19 dosud logovaných EC se mi ozval (nepočítaje automatické odpovědi z mailu) jeden owner - ale to byl Němec. Z čechů nikdo :(
  • 0
V cizích městech chodím hlavně po památkách, a až pokud zbyde čas po okapech. Ve dřívkách nejedu, topím plynem. Nechápu šílené opisování tracků na eventech. Jo, a čtu listingy. Jsem prostě zcela out.

#15 DogVader

DogVader

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 854 příspěvků(y)

Publikováno 24 září 2013 - 17:05

ze svoji zkusenosti muzu rict, ze z mych zalogovanych 78 EC jsem dostal zpetnou reakci (mail) u vice jak poloviny...jo a vetsinu jsem nasel v čr
  • 0
Xiaomi Mi 9 (Android 9) + Locus Pro

#16 zdeziz

zdeziz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 514 příspěvků(y)

Publikováno 24 září 2013 - 17:15

Smrk napsal/a:
To už se dostáváme trochu mimo téma :-), ale já mám earthky moc rád. Člověk se tam něco dozví, jsou většinou v přírodě, jsou čisté a nevykradené...

Asi tak. :) Ještě mě donutí vzít si foťák. A ideální pro první lovy bez GPS. Z 23 odlovených tuším 2 odpovědi ownera, ale myslím, že u všech bylo upozornění, že se ozve jen v případě špatných odpovědí. K dnešnímu dni všichni owneři aktivní, ani jsem nenarazil na "neúdržbu" jako chybějící infotabule apod. Jen jsem několikrát narazil na nejednoznačné otázky, těžko říct, jestli chyba ownera nebo moje. Pokud někdo přestane být aktivní, nebo jí nechá na dožití, ideální by byla nabídka adopce. Ale neměl bych nic ani proti archivu, pokud by byla cílem následná obnova pod novým ownerem. Prostě standartní postup, nevidím problém.
  • 0

#17 shaman3

shaman3

    Advanced Member

  • Banned
  • PipPipPip
  • 2 179 příspěvků(y)

Publikováno 24 září 2013 - 21:08

Já zalogoval 6 earthek, ozvali se mi dva owneři, drze mi moje logy zrušili, že jsem jim neodpověděl na nějaké trapné otázky. Ale co, jednu jsem zalogoval znovu i s odpověďmi, asi ho to uspokojilo, protože znovu log nemazal, druhou možná zaloguji časem také znovu, mám ji daleko. Jsem tedy raději, když se vůbec neozvou, loguji napoprvé bez odpovědí a až když to neprojde, tak je nějakými odpověďmi jakože uspokojím. :D
  • 0

#18 gygant

gygant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 310 příspěvků(y)

Publikováno 24 září 2013 - 21:17

Ec mám teď 86, mám je prostě rád. Ownerů se mi na odpovědi ozvalo řekl bych velmi slušné procento, nezřídka poděkování za návštěvu, občas pochvala za "kvalitní" odpovědi, dokonce i ojediněle žádost o upřesnění odpovědi - nepochopil jsem, jakou úroveň členění po mne owner vyžadoval. Pochvaly potěšily, i žádost o opravu odpovědi oceňuji, bylo to pro mne potvrzení, že EC owner zakládal za nějakým účelem, ne jen kvůli třeba ikony či bodu do pásku a já nevím čeho. Některé EC jsou velmi pěkně zpracované, kolikrát mi ukázaly opravdu divy přírody, bavilo mne hledat v terénu a zkoumat typ horniny, hledat zkameněliny, krystaly atd. Těžké EC mne bavily více než jen odečíst nadmořskou výšku či změřit obvod bludného kamene. EC mne přivedly kolikrát na skvělá místa a různé lození po lomech a doma pak třeba i hloubání nad geologií mne opravdu bavilo. Lovil jsem EC v různých zemích, komunikace byla vždy i se zahraničními bezproblémová. I ten typ odpovědi v podobě emailové adresy jsem párkrát v zahraničí zažil, vždy byl funkční, a je škoda, jestli už to tak nově nesmí být. Občas jsem také narazil na chybějící tabule a podobně ale vždy šlo s ownerem dořešit. Docela mne mrzí, že se už nedokládají fotky z místa, já je osobně stejně dávám k logům na EC vždy i tak. Samozřejmě je už dost EC svými autory opuštěno, a je škoda, že nejsou schopni keš třeba předat. Taky se u nás s nimi trochu roztrhl pytel, takže se občas najdou poněkud bezobsažné EC, což pak v globále trochu celkovou úroveň snižuje, ale přesto na ně nezanevřu. Řada z EC byla pro mne zážitková, a taky jich dost dostalo favoritní bod. Za mne - více hezkých earthcachí.
  • 0

#19 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 25 září 2013 - 5:06

Já mám earthek něoo přes 50, taky je mám ráda. Ukázaly mi spoustu krásných a zajímavých míst a spoustu nových věcí. Všimli jste si třebas někdy toho zajímavého "pokrouceného" profilu u metra Malostranská? Já jsem kolem něj jezdila víc jak čtvrt století, ale podívala jsem se na něj pořádně,, až když jsem tam šla dělat earthkeš. A od té dob si ho prohlížím vždycky, když mám cestu kolem. Když jedu do nové lokality, vždycky se první dívám, jestli tam někde není earthka, a pak teprve na tradičky a ostatní typy keší. Jinak odpovědi posílám vždycky, ale nepředpokládám, že by owner musel nutně odpovídat, pokud odpovědi jsou správné. Sem tam někdo odpoví, odhadla bych tak 30%. Stalo se mi asi dvakrát, že jsem se spletla, a owner odepsal, ať se ještě zamyslím. Běžně taky posíláme odpovědi jen jednou pro dva nebo víc lidí, pokud jsme na earthce byli společně s kolegy.
  • 0

#20 Raraku

Raraku

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 475 příspěvků(y)

Publikováno 25 září 2013 - 7:13

shaman3 napsal/a:
Jsem tedy raději, když se vůbec neozvou, loguji napoprvé bez odpovědí a až když to neprojde, tak je nějakými odpověďmi jakože uspokojím. :D


Že mě to zrovna u tebe vůbec nepřekvapuje... Nechápu proč je vůbec loguješ, když tě ani nezajímá o čem earthka je, body si přeci můžeš nahonit někde jinde ...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama