Přejít na obsah


Fotka

50 odstínů georůžové (pohodové plkací vlákno)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6869 odpovědí na toto téma

#5161 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 24 červenec 2019 - 16:26

Tak to oprav, wikipedii snad může editovat každý.

Můžu zkusit, kdysi jsem se už něco snažila editovat, ale nepamatuju se, co to bylo a jestli se mi to povedlo. Tak je otázka, jestli to při věkem klesajícím IQ zvládnu teď.

Jojo, insemiňák, vidět ho pracovat v provozu = jak přijít o romantické představy... :-))


  • 0

#5162 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 25 červenec 2019 - 8:20

Mam takovou blbou otázku na ktreou jsem dodnes nedostal kloudnou odpoved.

 

Kolik kg hoveziho masa se vypestuje na 1ha louky za 1 rok?

 

Tato otazka mne vzdy napadne kdyz se toulam po nahornich planihach severoceskeho kraje a vidim louky, ohradniky a tury domaci. Uz jsem hledal odpoved, ale nejak se nejsem schopen prenest pres prevodni koeficient tráva - maso, mam tu  moc velke rozpeti v radu 600% a zadneho zootechnika v rodine nemam, tak se nemam kde zeptat.

 

No mym cilem je, abych se znalecky podival na louku a mohl rict: Vidim tu 250kg stejku.

 

P.S. tu louku berte jako v normalnim roce a ne v tech poslednich suchych rocich.


  • 3

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#5163 Jerry 68

Jerry 68

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 447 příspěvků(y)

Publikováno 25 červenec 2019 - 8:24

Tak tohle mne pobavilo, jestli se někdo fundovaně vyjádří, tak dokonce života přepočítávám louky na stejky  :D .


  • 0
Čas strávený v Chřibech se nepočítá:-).

#5164 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 25 červenec 2019 - 8:38

Mam takovou blbou otázku na ktreou jsem dodnes nedostal kloudnou odpoved.

 

Kolik kg hoveziho masa se vypestuje na 1ha louky za 1 rok?

 

To opravdu nebude jednoduché. Nerozumim tomu, ale čirou náhodou naše knihovna má knihu "Základy živočišné výroby". Je to docela veselé, protože je to učebnice z roku 1955.

 

A tam třeba tabulka u desetiměsíčního skotu praví, že má denně sežrat 4kg sena, 6kg šťavnatých krmiv, 2kg jaderných směsí. Jen nevím, jeslti všechno dohromady, ale spíš asi jedno z toho, nebo odpovídající mix. To jen tak pro představu, kolik toho kráva může sežrat.


  • 0

#5165 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 25 červenec 2019 - 8:41

Mam takovou blbou otázku na ktreou jsem dodnes nedostal kloudnou odpoved.

 

Kolik kg hoveziho masa se vypestuje na 1ha louky za 1 rok?

 

Ani gram, protože maso se nepěstuje, pěstuje se mrkev a brambory. :-D

 

 

 

To opravdu nebude jednoduché. Nerozumim tomu, ale čirou náhodou naše knihovna má knihu "Základy živočišné výroby". Je to docela veselé, protože je to učebnice z roku 1955.

 

A tam třeba tabulka u desetiměsíčního skotu praví, že má denně sežrat 4kg sena, 6kg šťavnatých krmiv, 2kg jaderných směsí. Jen nevím, jeslti všechno dohromady, ale spíš asi jedno z toho, nebo odpovídající mix. To jen tak pro představu, kolik toho kráva může sežrat.

 

Všechno dohromady.


  • 0

#5166 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 885 příspěvků(y)

Publikováno 25 červenec 2019 - 8:46

Mam takovou blbou otázku na ktreou jsem dodnes nedostal kloudnou odpoved.

 

Kolik kg hoveziho masa se vypestuje na 1ha louky za 1 rok?

Doporučená literatura

Ten 1 ha louky je tak pro jednu krávu.


  • 0

#5167 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 25 červenec 2019 - 9:38

Precetl jsem si doporucenou literaturu a mi vyslo toto:

1 ha = 1 kráva.

Travní porost je cca 5,5 mesice = 1 sezona.

15-18 mesicu stara krava ma 400 - 450kg  z toho plyne 1 mesic = 25kg kravy.

Pak 1 ha = 137,5kg kravy / 1 sezonu

Z kravy se pouzije cca 50%.

Pak 1ha = 68,75 kg stejku / 1 sezonu.

 

A jeste na okraj:

1 krava potrebuje 60kg zelene pice na den = 9900 kg / 1 sezonu. (uvadi se cca 3t sena z 1 ha)

pak 1kg stejku = 144kg zelene pice


Tento příspěvek byl upraven od Solim: 25 červenec 2019 - 9:43

  • 2

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#5168 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 25 červenec 2019 - 9:38

Doporučená literatura

Ten 1 ha louky je tak pro jednu krávu.

 

Na kilo masa to nepřepočteš. Příliš mnoho proměnných. Kráva mlíko nebo tele do odstavu dává a váží furt stejně, tele od odstavu do porážky roste, a roste různě rychle, nejen podle kvality louky a péče o ni (nerozhoduje jen stav na začátku naskladnění dobytka na louku) , taky podle plemene, stáří, způsobu ustájení, způsobu přikrmování a napájení, způsobu výkrmu (do 550 kg, nebo baby beef) atd. A hektar na krávu se počítá na rok, ale bejk na výkrmu do plné jatečné váhy roste skoro dva. Navíc ten hektar pastviny se počítá při určitém procentu zabřezávání krav v určité periodě, které se ale v praxi u drobnochovatelů může setsakramentsky lišit. Takže ve finále bych si to kilo masa odhadnout netroufla, nebo leda na základě statistiky s hodně početným podkladovým vzorkem jako naprosto průměrné číslo s hodně velkou variabilní odchylkou.


  • 0

#5169 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 25 červenec 2019 - 9:40

Precetl jsem si doporucenou literaturu a mi vyslo toto:

1 ha = 1 kráva.

Travní porost je cca 5,5 mesice = 1 sezona.

15-18 mesicu stara krava ma 400 - 450kg  z toho plyne 1 mesic = 25kg kravy.

Pak 1 ha = 137,5kg kravy / 1 sezonu

Z kravy se pouzije cca 50%.

Pak 1ha = 68,75 kg stejku / 1 sezonu.

 

A jeste na okraj:

1 krava potrebuje 60kg zelene pice na den = 9900 kg / 1 sezonu.

pak 1kg stejku = 144kg zelene pice

50 % výtěžnost nerovná se 50% podílu z krávy na stejky. :-D


A ani ta ostatní čísla neplatí univerzálně.


  • 0

#5170 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 25 červenec 2019 - 9:45

Jo a eště by mě zajímalo, k původnímu tazateli, jak moc by chtěl vidět na louce konkrétní kila stejků - oběhne si ji s pásmem? :-) Páč pravidelné čtverce či obdélníky s  vyznačenými hektary to až na zcela výjimečné výjimky nejsou. :-)


  • 0

#5171 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 25 červenec 2019 - 10:05

Jsem si vedom prilis mnoha promennych, proto jsem v uvodu psal, ze rozptyl mam cca 600%. Ale na jedne strane vidim louku a na druhe strane vidim stejk na taliri. Tak mne jen zajimalo vzajemne porovnat tu louku a stejk na taliri, pri silnem zjednoduseni vypoctu. Zda to je 10kg/ha 100kg/ha nebo 1t/ha. Tim vypoctem cca 70kg/ha jsem docela uspokojen, vim ze to je cislo strelene od boku, ale nejakou predstavu to dava a o to mi slo. Stejne tak z cele kravy se na stejky pouzije jen cast, tak je to brane jako nadsazka.

 

Tak ted kdyz uvidim hektar louky, tak si hned mohu predstavit 70kg stejku, a to mi staci.

 

P.S. ten rozmer louky odhadnu z mapy nebo z katastralnich map kde je rozmer uz uveden.


  • 2

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#5172 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 25 červenec 2019 - 11:23

Jen tak mimochodem, dovedete si představit kolik sena je ze 4 hektarů? Kolik to dá práce posekat ruční sekačkou a vyvozit varitraktorem? Já jo. A když si uvědomím, že by to bylo tak pro 4 krávy a že dřív se seklo kosou ... Když si ale představím ty 3 metráky stejků, nevypadá to už tak hrozně.


  • 0

#5173 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 25 červenec 2019 - 11:40

A to nemáš jen steaky, ale třeba kožené peněženky, mýdlo...


  • 0

#5174 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 25 červenec 2019 - 11:55

Koukám, že vůbec není potřeba nic počítat, stačí jen, že si někdo může představovat. :-))

 

Těch 70 kg stejků na hektar by tak orientačně mohlo odpovídat.

 

Ohrady pastvin se do katastrálních map nezapisují. Jen plocha parcel pod nimi, a to je každej pes jiná ves. :-)


  • 0

#5175 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 26 červenec 2019 - 6:09

Se stejky už provokujete hezky dlouho! :-) Zatím jsem odolala, ale dneska si dám alespoň něco na grilu z prasátka. :-)

PS: Při obracení sena se nejlíp opaluje.;-) I když jsem holka z města, tak třeba vloni jsem ráda v Bechyni pomáhala sušit na zimu na dost velké ploše. Seno mě baví, mám ráda jeho vůni, jen od kosy se držím dál, s tou neumím, králíkům jsem sekala jen srpem.
Sice mám svůj styl obracení, ale i ten funguje. Jen při své "výšce" nemám tak široký záběr jako čahouni. Na seno bych se nalákat nechala, jedna z prací, které mám ráda.
  • 0

#5176 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 005 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2019 - 5:41

Představa stejků na louce je rozhodně radostnější, než na zbytcích jejich přípravy na louce uklouznout, natož se to nich "rozplácnout". :D :D :D


  • 0

#5177 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2019 - 20:59

Když jsme tak v té geopohodě - co udělala Zvědavka Ádvanáctkovi (A12), že jí vytrvale mínusuje snad všechny její komentáře?


Tento příspěvek byl upraven od ru šedesátsedm: 27 červenec 2019 - 20:59

  • 0

#5178 honzak123456

honzak123456

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 147 příspěvků(y)

Publikováno 28 červenec 2019 - 7:01

Tipoval bych, že se potkali na nudapláži a Zvědavka Ádvanáctkovi řekla, že ho má malého.


  • 3

#5179 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 28 červenec 2019 - 7:48


Oficiální verze zní, že jsem mu zřejmě nenabídla svačinu nebo ho odmítla vzít na některou z výprav.

Jo, na pískovně bývám drsnější, ale většinou to za mě obstará někdo z bodyguardů. Mají střídavé služby, jeden je hodně vymakaný a přes cent, další sportovec z brigády rychlého nasazení...tam by si A12 asi moc netroufal.

Jinak příští sobotu pořádáme s kolegou na hlavní pískovně event, kdo budete poblíž, jste vítáni. Nuda ( a rozhodně ne nuda pláž ) nejspíš nebude, přestože nám bude chybět zdravotně indisponovaný Šolim a jeho prezidentský křižník.
  • 1

#5180 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 28 červenec 2019 - 7:51

Ru, vítej do klubu! Právě jsem ti vyrušila červený palec od A12. :-)
Že by konečně nová letní láska? ;-)

Tento příspěvek byl upraven od zvedavkanocni: 28 červenec 2019 - 7:52

  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama