Přejít na obsah


Fotka

50 odstínů georůžové (pohodové plkací vlákno)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6869 odpovědí na toto téma

#6121 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2020 - 11:23

My třeba pořádáme tábor ...  tmu bychom měli už od 19:15!!
Což je velmi omezující.

Chápu řešení letního/zimního času u zaměstnaných lidí s pevnou pracovní dobou, u školáků, apod. Ale u tábora prakticky nezávislého na okolním světě? Když bude tma o hodinu dřív, tak taky bude ranní světlo o hodinu dřív a naprosto nic nebrání tomu celý denní rozvrh o hodinu posunout.


  • 1

#6122 davidb11

davidb11

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 087 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2020 - 11:31

Chápu řešení letního/zimního času u zaměstnaných lidí s pevnou pracovní dobou, u školáků, apod. Ale u tábora prakticky nezávislého na okolním světě? Když bude tma o hodinu dřív, tak taky bude ranní světlo o hodinu dřív a naprosto nic nebrání tomu celý denní rozvrh o hodinu posunout.

Ano taky řešení.

Ale pokud zůstane jakýkoli čas na pevno, tak se tomu bude muset přizpůsobit prakticky všechno.


  • 0

#6123 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2020 - 11:47

Každý kdo viděl vykuchanou nevynešenou slepici, tak ví, že má ve vnitřnostech zásobu odhadem asi 15  "postupně rostoucích vaječných polotovarů", ten největší poslední se obalí skořápkou a slepice ho snese. Jak rychle ten proces postupuje netuším, ale jedno denně je skoro obvyklé (roční penzum je 240-360 vajec na slepici). Vzhledem k té "zásobičce" je možné, že krátkodobě se dá snůška urychlit, kvalita skořápky je samozřejmě problematická.

http://web2.mendelu....e=4584&typ=html

 

Vajíčka v různém stadiu vývoje na vaječnících jsou nejen u slepic, ale u všech samic produkujících vajíčka, tedy i u savců, (tedy i u žen, i když jejich vajíčka - alternativa slepičích žloutků - jsou oproti slepičím ukrutně prťavá).. To ale neznamená, že se řadí za sebou ve vejcovodu, jen postupně dozrávají a postupně se do těch vejcovodů uvolňují z vaječníků. U ptáků je iniciací pro ovulaci snesení předchozího vejce.

 

Navíc změny světelného dne ovlivňují právě i to přepeřování, a tedy zastavení snůčky úplně.

Pokud dochází k hyperovulacím, neprojevuje se to snášením více vajec za den, ale snášením dvou- (výjimečně i více-) žloutkových vajec v pořád stejném intervalu. :-)


Tento příspěvek byl upraven od ru šedesátsedm: 22 květen 2020 - 12:10

  • 0

#6124 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2020 - 11:51

Prave, neco bude nutne posunout. Bud posunes cinnost na jiny formalni cas, nebo posunes definici toho formalniho casu.
 

A ted, co je jednodussi? Rict si, ze je ted misto osmi hodin uz devet, a vsechno jede podle stejnych pravidel dal? Nebo si rict, ze vsude na webu, na dverich, na tistenych materialech zmenim napsanou oteviraci dobu? Nebo tam rovnou budu mit cele dvere popsane vsemi variantami oteviracich dob, at si lidi laskave najdou tu zrovna platnou? Pracovni smlouvy, prace na smeny, to vsechno budu menit do dvojnasobne podoby? A kdyz se teda zivot sam posune, lidi zacnou jindy chodit do obchodu, za zabavou, ale take zacnou jezdit jindy do prace a z prace... takze bude i nekolik verzi jezdnich radu? Nebude to vic problemu nez uzitku?

 

Jiste, ma to reseni! Proste to neposouvat. Pak se ale o to vic rozbije zivotni cyklus vuci prirozenemu svetlu. Takze usetrime dve zmeny, ale pul roku svetla prilis brzy ci pozde ve dne nam nevadi? Na jednu stranu vyvadime, kdyz na nas vecer chvili sviti skodlive modre svetlo, ale zaroven na sebe nechame tohle svetlo svitit treba od pul ctvrte rano?


  • 1

#6125 Zverinec

Zverinec

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 163 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2020 - 11:57

Mně zase nevyhovuje, když je v létě dlouho světlo, protože chodím spát v 10 vzhledem k brzkému rannímu vstávání. A v těch 10 nebývá ani úplná tma a bohužel ani venku klid...


  • 0

#6126 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2020 - 12:30

To je ono. Člověk si může posunout činnost jak chce - pokud je v důchodu nebo nezaměstnaný. Jak chodí do práce, je vázaný časem. Někde je pružná pracovní doba, ale nikdy nebývá před šestou. A odvíjí se od toho i veřejná doprava, obchody a jiné. Štvalo mě, když jsme z výletu museli v pět, protože pak už nic nejelo. Teď by to byl ekvivalent čtvrté, tj. v létě největší vedro. Ale to by problém nebyl, časy dopravy i zaměstnámí by se prostě asi časem upravily podle potřeby.

A mimochodem - tzv. přirozený čas je až nepříjemně umělý. Den začíná půlnocí, to je čas, který nikdo nepozná bez hodin. Staročeský čas (určitě ještě za Husa), staroitalský, starožidovský - začínal soumrakem. Dodnes je takovýto ciferník na pražském orloji. Z dnešního pohledu by to nešlo, ten pomalý posun během roku tam a zpět, ale tehdy to vyhovovalo.


Tento příspěvek byl upraven od mpik: 22 květen 2020 - 12:31

  • 0

#6127 Sven Gumby

Sven Gumby

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 323 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2020 - 13:39

Kvůli odstranění zhoubného stresu, který působí jarní posun času kupředu (podzimní posun zpět, tuším, příliš problémů nepůsobí), se vzdáme výhod, které střídání času přináší.

A pak budeme nadávat buď že je nesmyslně brzo ráno světlo a odpoledne brzo tma, anebo že je tma až skoro do oběda.

Je to obecnější, že nejsme kvůli nějakému dlouhodobějšímu cíli se trochu namáhat nebo dokonce stresovat.


  • 1

#6128 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2020 - 14:17


 To ale neznamená, že se řadí za sebou ve vejcovodu,

Že by se mi to tenkrát v dětství (ano už je to dost dávno), když jsem koukal jak maminka a starší příbuzné kuchají slepice zdálo?

Určitě ne, vybavuju si "šňůrku" vajíček ve vejcovodu. Fyziologicky to asi přirozené není, ale taky si vzpomínám, jak jsme nakupovali vyšlechtěná kuřata nosnic. On je velký rozdíl, jestli má pták v přírodě snést kolem deseti vajec ročně nebo k tomu vyšlechtěná nosnice dávat vejce obden nebo (zejména ve velkochovech)  ještě častěji. Občas taky byly v jednom vejci dva žloutky.

Ale pravda, už je to dávno a od doby, kdy brácha před pár lety skončil s jejich chovem už chodím pro vejce do kšeftu místo do kurníku a skořápky vyhazuju, místo abych mu je vozil "k recyklaci".
 


  • 1

#6129 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2020 - 14:35

Tak jinak: Krom tetoretického vzdělání a nějakého času praxe na velkovýrobní slepičárně jsem od mala asistovala babičce a dvacet let slepice chovala na vlastním dvoře, včetně toho, že když přišel jejich čas, usekla jsem jim hlavu a udělala z nich polívku. Když bylo vejce (žloutek) současně na konci i na začátku vejcovodu zabité slepice, šlo už většinou o staruchy, co měly dlouhodobým vysílením zhuntovaný celý organismus a nesly tzv. postřapky - bezskořápková vajíčka, neobalená vajíčka. Ale ta ty slepice nestrhají, jsou měkká  objevují se na konci reprodukčního období.

Dva žloutky v jednom vejci je to, co píšu vpřed chozím příspěvku, dvoužloutková vejce (dvě vajíčka v jednom obalu) z hyperovulace. :-)

"Šňůrku" vajíček ve vejcovodu jsem neviděla nikdy. Ani u slepic koupených po 10 Kč na polívku jako vynesených z drůbežárny (ty, co se nezabily a nesnědly hned, většinou po přepeření ještě rok docela pěkně nesly).


  • 0

#6130 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2020 - 14:36

Co je lepší? Dvakrát za rok šoupnout čas a alespoň přibližně srovnat úsvit se vstáváním nebo nechat čas stát? V druhém případě si bude muset každý podnik podle svých potřeb upravit začátek pracovní doby a s drahami a provozovateli hromadné dopravy sjednat nutné změny jízdních řádů, aby se zaměstnanci dostali do práce a zpátky.

 

Takže střídání zimního a letního času je určitě rozumnější, nevyvolá až takový chaos. Už to tady bylo, pamětníci vzpomínali na střídání času za protektorátu, já si zas vzpomínám na jednotný čas když jsem začal chodit do školy a na znovuzavedení letního a zimního času ještě než jsem školní docházku skončil.

 

Za mě určitě střídání času nerušit ! 


  • 2

#6131 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2020 - 14:38

Skořápky můžeš recyklovat i přes kompost. ;-) Totéž káva z překapávače, slupka od banánu atd. Slupky od banánu se mj. doporučuje zakopat jako hnojivo k růžím. ;-) Jen si vždycky vzpomenout.
Minulý týden jsem snědla banán, když jsme se bavili u Podoláku u aut - známý se mohl zjevit, když jsem slupku vyhodila do lesa! :-) Tak jsem musela udělat přednášku, jako kdysi otec nám, co přírodě prospívá a rychle se v ní rozloží a ještě zafunguje jako hnojivo nebo krmení pro drobnou havěť ( ohryzek od jablka - mravenci apod. ). Dost mě překvapilo, že lidi neumí rozlišovat. Plechovku nebo láhev by mě nenapadlo někde nechat, to odvažím do popelnic, ale zbytky z ovoce? No zasmála jsem se, ekologie trochu naruby.
  • 2

#6132 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2020 - 14:51

To tak, tímhle hnojit, ještě se tady zakoření strašně invazivní kávovníky a banánovníky a vytlačí původní druhy jako jsou jabloně, ořešák a podobně  :D  :D  :D .

 

A vážně k těm skořápkám, myslím že poločas jejich rozpadu v kompostu bude až moc dlouhý a budou tam zůstávat pohromadě, vápník je sice dobré hnojivo, ale skořápka je tvrdá a hodně odolná. Ještě tak rozemlít.


  • 0

#6133 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2020 - 18:46

Pepo, stačí rozdrtit - v sáčku rozmačkáš a posypeš kompost.
  • 0

#6134 Beetovy

Beetovy

    Beetovy

  • Members
  • PipPipPip
  • 498 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2020 - 19:00

Mně zase nevyhovuje, když je v létě dlouho světlo, protože chodím spát v 10 vzhledem k brzkému rannímu vstávání. A v těch 10 nebývá ani úplná tma a bohužel ani venku klid...


A co by měli říkat lidi v létě ve Skandinavii? :-)
Loni jsem byl v říjnu ve Spanelsku a rozednivalo se tam kolem deváté. A nevšiml jsem si, že by někdo nadával.
Ale jinak mi taky přijde rozumné střídání času.
  • 0

#6135 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2020 - 19:08

Kdyz prosevam kompost, tak tam nachazim prave ty skorapky od vajicek a nevypadá to, že by chtely nejak rozkladat. Na chalupe kde topím drevem, tak ty skorapky hazim do kamen a popel pak sypu na kompost. Skorapky jsou prezehnute a pekne se rozkladaji, neb ty organicke zbytky, ktere tu skorapku konzervuji jsou vypalene.


  • 0

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#6136 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2020 - 19:11

Už kvete černý bez, tak jsem se dnes vydal na sběr kvetů ještě před dešti a začal jsem vyrábět bezinkový sirup.


  • 0

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#6137 Zverinec

Zverinec

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 163 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2020 - 19:30

A co by měli říkat lidi v létě ve Skandinavii? :-)
Loni jsem byl v říjnu ve Spanelsku a rozednivalo se tam kolem deváté. A nevšiml jsem si, že by někdo nadával.
Ale jinak mi taky přijde rozumné střídání času.


mozna jsou zvykli? :)
  • 0

#6138 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2020 - 20:45

Z černého bezu se těším na kosmatice - dneska jsem zaváhala, uvidím, jestli neděle už bude bez deště. K nim dresinky a zeleninovou oblohu, mňam. :-)
Sirupů jsem dělávala víc druhů, jeden byl překvapivě s moučkovým cukrem, ale nemám ho v sešitě receptů a už si ho nevybavím.
Kdo máte ještě rebarboru na sklízení, džem je fakt super, neváhejte, není nijak pracný.
  • 1

#6139 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2020 - 21:05

OK, zamyslím se nad tím, jak optimálně recyklovat skořápky nakoupených vajec.

 

A abych nezapomněl, vzdávám diskuzi na téma nosnice a na důkaz kapitulace vyvěšuji bílý, ovšem maličko, skoro neznatelně kropenatý prapor :) .


  • 0

#6140 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2020 - 21:09

Nejedeš zítra kousek vedle benešovského letiště na mölkky? Těším se na ně od pípnutí eventu, měla jsem naplánovanou procházku po pár keších poblíž a vypadá to na déšť. :-(
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama