Přejít na obsah


Fotka

50 odstínů georůžové (pohodové plkací vlákno)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6869 odpovědí na toto téma

#6101 Zverinec

Zverinec

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 163 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2020 - 11:15

:) zajímalo by mne, jestli dětem - ranním ptáčatům - to ranní vstávání vydrží i když pak "musí" - třeba ráno brzo do školky nebo do ranní družiny?

Vstávání v 7 mi přijde fajn, to by mi vyhovovalo.


  • 0

#6102 Zverinec

Zverinec

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 163 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2020 - 11:28

A musím říct, že domácí škola už mne nebaví. Ne že by mi vadilo se učit, ale přimět někoho něco dělat, ba dokonce i vstřebávat  :wacko: proti jeho vůli, je pro mne dost velký výdej energie s mizernými výsledky...


  • 0

#6103 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2020 - 11:39

Co se týče času, já bych navrhoval den o 20 hodinách. Každý den by se to o kus posunulo, zmizel by rozdíl mezi denní a noční prací, lidi by si zvykli. A klidně i rok se 400 dny, aby Vánoce nebyly jen v době, kdy je nejvíc nevlídno. Stejně se biologickým časem dneska už nikdo neřídí, od doby vynálezu umělého osvětlení.

Ale vážně, nejlepším řešením by byl celosvětový UTC, jak už se používá v letecké dopravě. S tím, že v každé zemi by se začínalo pracovat v jinou hodinu. Bylo by to stejné, jen by odpadlo přepočítávání časových pásem. I dnes to není logické, např. Francie by patřila spíš do GMT a Španělsko tuplem, přitom se drží zbytku Evropy a GMT tu má jen Anglie a asi Portugalsko.


  • 1

#6104 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2020 - 11:48

S tímhle nápadem by tě každá dojička poslala do ... ...patřičných míst.


  • 1

#6105 MiroslavRouta

MiroslavRouta

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 124 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2020 - 11:53

Pockej Mirku, o vstavani v deset se tu nemluvi :D To ze okolo sedme rano prijde mladej, ze uz se mu nechce spat,  to teprve ocenis casem. Proste jsme si se zenou udelali po dlouhe dobe pekny vecer a protahli to. Myslim, ze uz to dlouho nebudeme opakovat. Vcera vecer jsme sli spat hned jak mlade usnulo, protoze jsme byli hodne oddelani a deficit spanku byl znat.

Jasně no, když se vstává v sedm, není to dlouhohodobě udržitelné.
Pfff, mně stačí, když jsem doma v Cerhovicích, tam funkci tvého mladého bezpečně plní ségra.

 

Jo, to teprve počkej, až tě budou děti budit o půl 6. :-)

To se pak lehce přeorientuješ a budeš chodit spát nejdéle v 11. ;-).

 

Docela mě štve, že chtějí uzákonit celoroční zimní čas... Bojím se, že kvůli světlu budou kluci vstávat ještě o hodinu dříve :-(((

Zatím se snažím držet teorie, že mi děti budou stačit v práci a že zmíněná sestra je docela funkční antikoncepce  :D Tak uvidíme, jak se povede splnit plány  :D

 

Budím se o páté. Pokud by byl celoroční zimní čas, tak jedině za předpokladu, že by bylo možné chodit do práce od pěti. A pokud vím, tak celoroční zimní čas chtějí nějací "vědci" a lidí se nikdo neptal, jinak by většina lidí chtěla celoroční letní nebo střídat.

Střídat! Ty debaty o zrušení a skutečnost, že se to asi prosadí, mě pěkně irituje.
A v případě zrušení střídání prosím tu lepší z blbých variant, tedy letní čas!


  • 0

#6106 MiroslavRouta

MiroslavRouta

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 124 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2020 - 11:55

A musím říct, že domácí škola už mne nebaví. Ne že by mi vadilo se učit, ale přimět někoho něco dělat, ba dokonce i vstřebávat  :wacko: proti jeho vůli, je pro mne dost velký výdej energie s mizernými výsledky...

Tsssss, mi povídej. Stran učitele i studenta. Už tři hodiny si říkám, že bych se měl pustit do té výtvarky...

Ačkoliv teď jsem si vymýšlel pro děti nějaké aktivity já, víceméně jsem je naposílal ven a dost mi dělají radost, pěkně plní. Ale možnost dělat to hromadně s celou třídou by samo byla mnohem mnohem lepší.


  • 0

#6107 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2020 - 13:41

Jo, střídání mi nevadí, vždycky s příchodem letního času vidím, že je konečně jaro (i když třeba jen proto, aby děti mohly sáňkovat o hodinu déle).

Zato mě štve podzimní posun, najednou je tma v pět a člověk stráví celý den (tj. světlo) v práci.

V létě by se na pár měsíců snesl posun i o dvě hodiny.

A že to lidem vadí? Je to jen hrubá aproximace toho, jak se žilo dříve. Využití denního světla. V létě se vstávalo brzy, v zimě později. Na hodiny nikdo nekoukal, často je ani neměl nebo jen jedny někde na věži.

A mimochodem, pravé poledne je astronomický termín, normální člověk nemá šanci poznat, kdy Slunce prochází místním poledníkem, tj. je nejvýše, ta křivka je hodně plochá. Tam hodina dopředu nebo dozadu opravdu nevadí.


  • 0

#6108 Zverinec

Zverinec

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 163 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2020 - 14:03

Tsssss, mi povídej. Stran učitele i studenta. Už tři hodiny si říkám, že bych se měl pustit do té výtvarky...

Ačkoliv teď jsem si vymýšlel pro děti nějaké aktivity já, víceméně jsem je naposílal ven a dost mi dělají radost, pěkně plní. Ale možnost dělat to hromadně s celou třídou by samo byla mnohem mnohem lepší.

 

To je hezké :) a určitě to potěší!


  • 0

#6109 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2020 - 14:29

Jo, střídání mi nevadí, vždycky s příchodem letního času vidím, že je konečně jaro (i když třeba jen proto, aby děti mohly sáňkovat o hodinu déle).

Zato mě štve podzimní posun, najednou je tma v pět a člověk stráví celý den (tj. světlo) v práci.

V létě by se na pár měsíců snesl posun i o dvě hodiny.

A že to lidem vadí? Je to jen hrubá aproximace toho, jak se žilo dříve. Využití denního světla. V létě se vstávalo brzy, v zimě později. Na hodiny nikdo nekoukal, často je ani neměl nebo jen jedny někde na věži.

A mimochodem, pravé poledne je astronomický termín, normální člověk nemá šanci poznat, kdy Slunce prochází místním poledníkem, tj. je nejvýše, ta křivka je hodně plochá. Tam hodina dopředu nebo dozadu opravdu nevadí.

Tak ještě jednou a podrobněji: přečti si  (třeba jen na wiki) něco o biologických hodinách a vezmi na vědomí, že je nemáme jenom my lidé, ale taky veškerá zvířena a (překvapivě) taky květena. Ty cykly jsou denní, ale taky měsíční, zrovna tak roční a našly by se ještě další, například jedenáctiletý cyklus sluneční aktivity.

 

To že spousta lidí dnes bydlí v paneláku neznamená, že se jich tyhle přírodní vlivy netýkají.

Týkají a to zásadně a poručit se jim nedá, zrovna tak, jako se nedá poručit větru dešti. Ta hodina posunu léto zima se ještě snese, pro dost lidí je dokonce příjemná, ale například té zmíněné krávě to nevysvětlíš a je jí třeba dojit pravidelně, jinak bude mít zdravotní problémy.

A třeba o měsíčních cyklech ví svoje celá polovina lidstva.

 

Tak se tady nesnaž o nějaké sociální inženýrství co se času a kalendáře týká.


Tento příspěvek byl upraven od phrkt: 21 květen 2020 - 14:31

  • 2

#6110 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2020 - 15:22

Tak ještě jednou a podrobněji: přečti si  (třeba jen na wiki) něco o biologických hodinách  (...)

 

Ta hodina posunu léto zima se ještě snese, pro dost lidí je dokonce příjemná, ale například té zmíněné krávě to nevysvětlíš a je jí třeba dojit pravidelně, jinak bude mít zdravotní problémy. (...)

 Pozor, mícháš dohromady dvě různé věci.

 

1) biologické hodiny - i ty a s nimi související cirkadiánní cykly podléhají cyklu slunečnímu a délce dne. Takže ten hodinový posun je opravdu nepodstatný, volně žijící zvířata budou na lov či pastvu vycházet za úsvitu / za šera bez ohledu na to, kolik je na lidských hodinách hodin. Akorát si to posunují postupně, po pidistupínkách, my až tím hodinovým skokem, který ještě navíc ani není úplně dostačující.

 

2) dojení lidmi chovaných, lidmi na extrémní dojivost vyšlechtěných krav, kdy dojení 2x denně je už samo o sobě proti přírodě a na hraně zdraví vysokoprodukčních zvířat, protože v přírodě si mláďata savců upíjejí podstatně častěji v podstatně kratších intervalech (nevím jak teď, už v tom dlouho nedělám, ale kdysi se zkoušely z tohohle důvodu i provozy s dojením 3x denně).

Když je posun času, krávy to o hodinu ustojí a nebo (za mojí praxe většinou) se dělá dva tři dny přechodná doba, kdy lidi chodí dřív či později o kousek a pak zas kousek...  - ony to ty chuděry kravky s nabitýma vemenama ustojí, i když je třeba porucha a nejedou dojírny, to taky čekají na opravu třeba i víc než hodinu. Na produkci mlíka a vyskočených zánětech se to samozřejmě odrazí, ale přechody na zimní a letní čas tyhle dopady nemívají. A s tím postupným přechodem rozloženým do více dní by nevadil ani posun o dvě hodiny. To nějaká prudká změna krmné dávky bývá daleko horší.

 

 

(P.S. ...se tu už poněkolikáté snažím přepsat a) a b ), aby se b ) bez mezery před závorkou automaticky nepřevracelo na pitomej žlutej smajlík, ale prostě nelze, takže jedině za 1) a za 2). :-D


Tento příspěvek byl upraven od ru šedesátsedm: 21 květen 2020 - 15:43

  • 2

#6111 mandevil

mandevil

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 521 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2020 - 17:03

Lidi chtějí většinou letní, ale najednou se objevilo pár "odborníků", co argumentují pro zimní a některé vlády na to slyší. :-( Nakolik jsou argumenty pravdivé je otázka.

 
Není to náhodou vcelku jedno? Slunce se neřídí tím, kolik máš hodin na ciferníku. Podstatné je, že dvakrát do roka nedochází k nesmyslné a problematické diskontinuitě.
  • 3

#6112 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2020 - 18:24

 Pozor, mícháš dohromady dvě různé věci.

 

1) biologické hodiny - i ty a s nimi související cirkadiánní cykly podléhají cyklu slunečnímu a délce dne. Takže ten hodinový posun je opravdu nepodstatný, volně žijící zvířata budou na lov či pastvu vycházet za úsvitu / za šera bez ohledu na to, kolik je na lidských hodinách hodin. Akorát si to posunují postupně, po pidistupínkách, my až tím hodinovým skokem, který ještě navíc ani není úplně dostačující.

 

2) dojení lidmi chovaných, lidmi na extrémní dojivost vyšlechtěných krav, kdy dojení 2x denně je už samo o sobě proti přírodě a na hraně zdraví vysokoprodukčních zvířat, protože v přírodě si mláďata savců upíjejí podstatně častěji v podstatně kratších intervalech (nevím jak teď, už v tom dlouho nedělám, ale kdysi se zkoušely z tohohle důvodu i provozy s dojením 3x denně).

Když je posun času, krávy to o hodinu ustojí a nebo (za mojí praxe většinou) se dělá dva tři dny přechodná doba, kdy lidi chodí dřív či později o kousek a pak zas kousek...  - ony to ty chuděry kravky s nabitýma vemenama ustojí, i když je třeba porucha a nejedou dojírny, to taky čekají na opravu třeba i víc než hodinu. Na produkci mlíka a vyskočených zánětech se to samozřejmě odrazí, ale přechody na zimní a letní čas tyhle dopady nemívají. A s tím postupným přechodem rozloženým do více dní by nevadil ani posun o dvě hodiny. To nějaká prudká změna krmné dávky bývá daleko horší.

 

 

(P.S. ...se tu už poněkolikáté snažím přepsat a) a b ), aby se b ) bez mezery před závorkou automaticky nepřevracelo na pitomej žlutej smajlík, ale prostě nelze, takže jedině za 1) a za 2). :-D

Díky za upřesnění, mne nadzvedly nápady na den o dvaceti hodinách a rok o 400 dnech, čímž by se úplně odstranila vazba s přirozenými cykly času a kalendáře, to prostě nelze. S tím postupným posouváním podle ročního období souhlasím a je to logické, to že dnešní chovatelská výroba udělala z kraviček stroje na mléko a po vyčerpání pak ještě zdroj masa, to je taky bohužel pravda.

 

A pro zajímavost: vzpomínám na jednoho amatérského "chovatele", který zjistil, že slepice chodí snášet podle denní doby a na zkoušku jedné zařídil časovým spínačem šestihodinový den. Chudinka sice začala snášet čtyřikrát denně, ale během týdne měla k jeho úžasu nožky nahoře. Pár facek tomu chytrákovi málo  :( .


  • 0

#6113 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2020 - 18:42

A pro zajímavost: vzpomínám na jednoho amatérského "chovatele", který zjistil, že slepice chodí snášet podle denní doby a na zkoušku jedné zařídil časovým spínačem šestihodinový den. Chudinka sice začala snášet čtyřikrát denně, ale během týdne měla k jeho úžasu nožky nahoře. Pár facek tomu chytrákovi málo  :( .

Omlouvám se, ale ani tohle nepolknu, to je prostě urbanlegenda jak noha. :-) Princip regulace snůšky délkou světelné části dne sice funguje, ale určité další biologické dannosti tím zlomit nejde, takže bych ještě tak uvěřila, že mu v šestihodinových světelných cyklech slepice olezla a přestala nýst úplně, protože začala přepeřovat, ale na 4 vejce během 24 hodin fakt nevěřím. :-))


Tento příspěvek byl upraven od ru šedesátsedm: 21 květen 2020 - 18:43

  • 1

#6114 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2020 - 19:19

Každý kdo viděl vykuchanou nevynešenou slepici, tak ví, že má ve vnitřnostech zásobu odhadem asi 15  "postupně rostoucích vaječných polotovarů", ten největší poslední se obalí skořápkou a slepice ho snese. Jak rychle ten proces postupuje netuším, ale jedno denně je skoro obvyklé (roční penzum je 240-360 vajec na slepici). Vzhledem k té "zásobičce" je možné, že krátkodobě se dá snůška urychlit, kvalita skořápky je samozřejmě problematická.


  • 0

#6115 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2020 - 19:53

Na tohle přišel i jeden recesista muzikant od nás. Prase přibere asi kilo za den. Kdyby existovalo tmavidlo (opak svítidla), dalo by se do jateční hmotnosti vypěstovat za pět minut. Jen člověk nosí hodinky a oblbnout se nedá, tak by byly problémy s krmením a kydáním.

http://magazlin.zln.cz/9/samizd9.htm


Tento příspěvek byl upraven od mpik: 21 květen 2020 - 19:56

  • 0

#6116 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2020 - 20:14

Jj, v ledničce je většinou tma, ale jak jí otevřeš, udělá se v ní světlo a jateční váha logicky vzroste :) .


  • 1

#6117 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2020 - 6:13

Já jsem pro zimni čas.

 

Ale vpodstatě je mi to jedno jelikož většinou žiju mimo čas. Teď po úrazu zjištuji stále vic, že mne ovládá biologický čas, budím se v 5 hodin a netuším zda to je 4:00 nebo 6:00 podle zimního času, ale je to jedno, neb to stejně dál už nejde a nejpozději do 22 padnu, neb dál to už nejde. Zařízení, které potřebuje změnit čas už léta nechávám na zimním času (SEČ) neb mně nebaví hledat návod jak se to přeštelovává. Kalendář většinou otáčím až koncem měsíce (někdy i toho dalšího), když si všimnu, že jsem ho ještě neotočil. Hodinky jsem odložil někdy před 30-ti lety a neschází mne. A tak žiju podle sluníčka čemuž mne dopomáhá i dům otočeny podle světových stran, tak podle stínů dobře odhaduji čas (ten zimní). Chladnou nebo teplou část roku odhaduji podle místa kde sluníčko vychází.

 

P.S. dnes jsem nějak odhadl, že nastal čas kvetení bezinek, tak na ně někam vyrazím a doufám že je někde potkám.


  • 1

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#6118 davidb11

davidb11

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 087 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2020 - 8:16

Já jsem pro zimni čas.

 

Ale vpodstatě je mi to jedno jelikož většinou žiju mimo čas. Teď po úrazu zjištuji stále vic, že mne ovládá biologický čas, budím se v 5 hodin a netuším zda to je 4:00 nebo 6:00 podle zimního času, ale je to jedno, neb to stejně dál už nejde a nejpozději do 22 padnu, neb dál to už nejde. Zařízení, které potřebuje změnit čas už léta nechávám na zimním času (SEČ) neb mně nebaví hledat návod jak se to přeštelovává. Kalendář většinou otáčím až koncem měsíce (někdy i toho dalšího), když si všimnu, že jsem ho ještě neotočil. Hodinky jsem odložil někdy před 30-ti lety a neschází mne. A tak žiju podle sluníčka čemuž mne dopomáhá i dům otočeny podle světových stran, tak podle stínů dobře odhaduji čas (ten zimní). Chladnou nebo teplou část roku odhaduji podle místa kde sluníčko vychází.

 

P.S. dnes jsem nějak odhadl, že nastal čas kvetení bezinek, tak na ně někam vyrazím a doufám že je někde potkám.

To je právě to že si jedeš prakticky jen ve svojem. (Nebo tak jsem to aspoň pochopil).

My třeba pořádáme tábor a děti se nám budí v 7:30 (někteří vstanou i dříve). Východ slunce je 5:30.

Západ je 20:15 a protože jsme v údolí, tak je hned tma.
Ale program máme až do 22 hodin!

A pokud by byl zimní čas, tak tmu bychom měli už od 19:15!!
Což je velmi omezující.


  • 3

#6119 vojtisekp

vojtisekp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 143 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2020 - 8:36

To je právě to že si jedeš prakticky jen ve svojem. (Nebo tak jsem to aspoň pochopil).

My třeba pořádáme tábor a děti se nám budí v 7:30 (někteří vstanou i dříve). Východ slunce je 5:30.

Západ je 20:15 a protože jsme v údolí, tak je hned tma.
Ale program máme až do 22 hodin!

A pokud by byl zimní čas, tak tmu bychom měli už od 19:15!!
Což je velmi omezující.

 

 

Já bych zůstal u střídání, přijde mi to nejlepší.


  • 5

#6120 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2020 - 9:08

Jj, v ledničce je většinou tma, ale jak jí otevřeš, udělá se v ní světlo a jateční váha logicky vzroste :) .


Záleží, jestli sáhneš pro ředkvičky nebo kus pečeného bůčku. ;-)
  • 2




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama