Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 2 Hlasů

Vybavení na T5 - lezecké


Nejlepší odpověď MiTi1 , 26 leden 2014 - 0:18

Puvodne jsem mel padesatku staticke lano. Stalo 3000. Ale pak mi vybavu ukradli a od te doby si kupuji v Bauhausu odrezky lana za 650,- (driv za 500).  Lana maji minimalne 25m, ale realne kolem 30m. Jsou to seriozni originalne balena lana od Tendonu. Maji ruzne prumery a typy, ale ne vzdy vse. Nekdy tam musis jit vickrat. Ja preferuji 10,5 mm static nebo speleo. Vezmes nekolik baliku, jdes vedle do sroubu, kde maji vahu a vyberes ten nejtezsi. 30m staci na 80% T5 a tam kde nestaci, navazes druhou tricitku. Jinak ji nechas v aute a mas lehci bagl.

 

Jinak souhlasim s tim, ze je dobre si vzit nekoho na radu. Ja delam 90% T5 solo, ale na zacatku mi to kamarad ukazoval a taky jsem mnohokrat byl s kamarady a dival se na jejich vybavu a diskutovali jsme o tom. Taky ctu a pouzivam hlavu a fyziku. Dulezite je porat se trochu bat a neztratit respekt. Nauc se uzly, prusiky a podobne. Dlouho jsem mel jeden Jumar a na nohu prusik za par kacek.

Ja osobne nemam ani tak strach, ze spadnu, ale ze nekde zustanu viset a nedokazu se z toho dostat a budu volat hasice.

 

Doporucuji koupit jednu tricitku za 650, jeden jumar za 1100, slanovaci kyblik a 3-4 karabiny za 1500, par sesitych smycek a 10m repky na prusiky. Vyzkousis si to a vylezes na plno kesi, ktere jsi doted nedal. A az te zacnou lakat ty vyssi, budes uz vedet, co si prikoupit. Nic nevyhodis.

Přejít na celý příspěvek


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
313 odpovědí na toto téma

#261 ilus

ilus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 105 příspěvků(y)

Publikováno 05 prosinec 2016 - 11:56

Co se vám na lezení nezdá bezpečné?


  • 0

#262 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 05 prosinec 2016 - 12:32

A na blbou otázku blbá odpověď.......


  • 0

#263 hrabosek

hrabosek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 360 příspěvků(y)

Publikováno 06 prosinec 2016 - 8:44

Nazdar chlapi,
chtěl bych se zeptat zda http://www.ebay.com/...MAAOSwFqJWl3td tento typ lana by stačil na lození po stromech.
Předem děkuju za odpověď.

tohle je paracord. takze to moc vhodne neni i kdyz Te to udrzi.

 

Já osobně bych do toho nešel ze dvou důvodů: 1/ neznám parametry lana a 2/ tohle 7mm je tenké na to aby se na něm dal použít rig, nebo jiná slaňovací pomůcka - prokluzoval by.

Pokud můžu doporučit, tak třeba na aukru/v bauhausu se dají koupit odřezky kvalitních lan za pár stovek, kde víš parametry, víš co to je za výrobce. A věř že i pět metrů nad zemí buděš rád, že to lano drží...

7mm zas tak tenkych neni. dvojcata lana se zacinaji blizit k 7mm... s tema "odrezkama" se mylis. vis co je to za vyrobce ale mnohdy to neni certifikovane a prave proto je to mnohdy i tak levne.

 

Ahoj,

lovíte i když mrzne? Nejsou stromy náchylnější na zlomení větví? Nebo třeba zmrzlé lano, nedostává mnohem víc na frak? Zkrátka, je lezení v mrazech stále "bezpečné"?

nejnebezpecnejsi je lidsky faktor. pokud alespon trochu premyslis tak by se Ti nemelo nic stat.

stromy zas tak vyrazne nachylnejsi nejsou a lano kdyz je zmrzle tak ho stejne neohnes (pokud ho nezlomis tak by se mu nic stat nemelo - podle materialu by se melo dohledat jak je ten dany odolny vuci mrazu).

 

Stromy jsou v zimě křehčí a méně pružné. Také díky tomu, že listí opadalo, tak se někdy dá špatně rozeznat, jestli se jedná o suchou větev. Zažil jsem, že sněhem obalené a mokré lano špatně (nebo vůbec) neprojíždí přes gri gri.

Na druhou stranu, pokud by se mělo lézt na buk, kde se nastřelí větev s průměrem půl metru a z ní se dosáhne na krabičku, žádný problém.

PS: Taky je někdy problém s mrznutím prstů atd.....

na cca 100kg cloveka by to (pokud by to byl fakt) nemel byt zas takovy problem. v momente kdyz opadne listi tak je to neskutecna vaha, ktera z toho stromu zmizi (listi samotne a napory vetru), takze v tom zas neni takovy problem. horsi problem je s uschlyma vetvema, ale i to se da do urcite miry osetrit pokud clovek neni uplne blbec

 

Co se vám na lezení nezdá bezpečné?

 

lidsky faktor


  • -1
a to je (asi) vše přátelé... :D

#264 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 06 prosinec 2016 - 9:16

No, pár poznámek..... 7mm je sakra tenký. Existuje i sestava lana 6mm a osmy od mamuta, ale jen na slaňování a statické zatížení. Navíc, osma je sakra malinká. S běžnou osmou je i jednoduché 9mm docela fofr a musíš lano držet.

A s tou křehkostí v zimě by jsi měl brát trocha vážněji, ten rozdíl oproti létu je markantní..... Podle manuálu je zákaz lesnických prací se stromolezením zakázáno pod teplotu -10°C. Čím to asi bude?


  • 0

#265 KaMo_cz

KaMo_cz

    starej member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 103 příspěvků(y)

Publikováno 06 prosinec 2016 - 9:54

...

Hrabošku, pleteš si pár pojmů a pořádně nečteš, na co odpovídáš.

Např. u těch 7mm lan Tarmara napsal, že na něj nejde použít RIG. A to je PRAVDA a podstatná informace. Ano, na 1/2 nebo dvojčeti mohu bezpečně lézt, ale nemohu na něj použít námi nejběžnější pomůcky typu RIG a GriGri.

Další omyly máš u "odolnosti" stromů, ale to už bylo řečeno.

 

Bohužel, tady píše každý, kdo už viděl lano a vysápal se na první T5ku a podle toho to tu vypadá. Úplně mě to připomnělo šité smyce a mufolez :D nebo :(


  • 0

#266 Loo36

Loo36

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 06 prosinec 2016 - 16:22

Podle manuálu je zákaz lesnických prací se stromolezením zakázáno pod teplotu -10°C. Čím to asi bude? Zajímavá informace, ale upřímě? Při teplotě mezi 0 a + 10, by mě to ani nenapadlo lézt na stromy...
 


  • 0

#267 Kvety

Kvety

    Lezec

  • Members
  • PipPipPip
  • 365 příspěvků(y)

Publikováno 06 prosinec 2016 - 19:12

Díky za info, myslel jsem si to. Tak se budu snažit zimnímu lezení vyhnout a když to nepůjde, tak jen na jasné rozsochy ;)

 

Díkys.


  • 0

Jsi Jihočech(ška)? Přidej se na výlety za Earthkeškama...


#268 hrabosek

hrabosek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 360 příspěvků(y)

Publikováno 06 prosinec 2016 - 21:04

Podle manuálu je zákaz lesnických prací se stromolezením zakázáno pod teplotu -10°C. Čím to asi bude? Zajímavá informace, ale upřímě? Při teplotě mezi 0 a + 10, by mě to ani nenapadlo lézt na stromy...
 

 

o jakem "manualu" mluvis?


  • 0
a to je (asi) vše přátelé... :D

#269 Kvety

Kvety

    Lezec

  • Members
  • PipPipPip
  • 365 příspěvků(y)

Publikováno 06 prosinec 2016 - 21:19

Podle manuálu je zákaz lesnických prací se stromolezením zakázáno pod teplotu -10°C. Čím to asi bude? Zajímavá informace, ale upřímě? Při teplotě mezi 0 a + 10, by mě to ani nenapadlo lézt na stromy...
 

 

 

o jakem "manualu" mluvis?

 

Vy se ve výškových pracích vyznáte?

Pokud ano, dostala se mi nabídka Základního výcviku s certifikátem za 3.000. Je to moc? Či málo?


  • 0

Jsi Jihočech(ška)? Přidej se na výlety za Earthkeškama...


#270 hrabosek

hrabosek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 360 příspěvků(y)

Publikováno 06 prosinec 2016 - 21:29

Vy se ve výškových pracích vyznáte?

Pokud ano, dostala se mi nabídka Základního výcviku s certifikátem za 3.000. Je to moc? Či málo?

 

trosku. nemyslim si ze je to zla cena. zalezi co je vsecko v te cene


  • 0
a to je (asi) vše přátelé... :D

#271 hrabosek

hrabosek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 360 příspěvků(y)

Publikováno 06 prosinec 2016 - 21:46

Hrabošku, pleteš si pár pojmů a pořádně nečteš, na co odpovídáš.

Např. u těch 7mm lan Tarmara napsal, že na něj nejde použít RIG. A to je PRAVDA a podstatná informace. Ano, na 1/2 nebo dvojčeti mohu bezpečně lézt, ale nemohu na něj použít námi nejběžnější pomůcky typu RIG a GriGri.

Další omyly máš u "odolnosti" stromů, ale to už bylo řečeno.

 

Bohužel, tady píše každý, kdo už viděl lano a vysápal se na první T5ku a podle toho to tu vypadá. Úplně mě to připomnělo šité smyce a mufolez :D nebo :(

odpovidal jsem na originalni dotaz, takze jsem na originalni dotaz "muzu s tim lizt po stromech" odpovedi bylo "ne". ano, chyba, nenapsal jsem to dost jasne.

ano, pravda to je ze se rig a grigri neda pouzit u 7mm lana (ostatne to pisou i v manualu) ale na tohle jsem nijak nereagoval.

 

ano. bohuzel tu pise kazdy. je fakt ze tech T5 moc vylezenych nemam ale v korunach stromu straveno neco mam. proto me irituje ze jednou z nejcastejsich pomucek pro odlov T5 je pouzivano grigri, ktere je urceno VYHRADNE pro sportovni lezeni (ano, co na plat ze v podstate totozny vyrobek ve forme grillonu se pouziva na polohovacich smycich). jen nezapominejme na to, ze existuje i mnoho T5karu kteri pouzivaji i jine vystupove metody nez jen ony vychvalovane RIGy a Gri-Gri. a ne kazdemu sedi ta stejna technika... takze si prosim precti na jake konkretni otazky jsem odpovidal a pak me prosim kamenuj. a nebo si to pojdme "vyrikat" do koruny stromu ;)

jinak ze vsech tech "manualu" jsem nasel prozatim JEDINY, ktery upravuje praci v nizkych teplotach. Jedna se o dokument evropske agentury pro bezpecnost a ochranu pri praci, ktery omezuje zamestnance KACET pri teplotach nizsich nez 20°pod nulou... ale pokud jsi cetl mou odpoved, tak jsem psal na 100kg cloveka by to nemelo ovlivnit. samozrejme kdyz na strom navalis hromadu mokreho snehu a nebo ledu, tak se to zlomi, ale podobne reaguji i ploche strechy supermarketu, zejo...


Tento příspěvek byl upraven od hrabosek: 06 prosinec 2016 - 21:49

  • 0
a to je (asi) vše přátelé... :D

#272 Loo36

Loo36

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2016 - 7:14

o jakem "manualu" mluvis?

to měla být citace a reakce na see.beeho o dva příspěvky nade mnou.


  • 0

#273 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2016 - 7:15

Zmínku jsem našel v dokumentech pro HZS


  • 0

#274 hoblik

hoblik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 456 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2016 - 10:22

K těm minus deseti stupňům a manuálům:
 
Nařízení vlády č. 362/2005 Sb.
Nařízení vlády o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky
 
Cituji:
 
IX. Přerušení práce ve výškách
Při nepříznivé povětrnostní situaci je zaměstnavatel povinen zajistit přerušení prací. Za nepříznivou povětrnostní situaci, která výrazně zvyšuje nebezpečí pádu nebo sklouznutí, se při pracích ve výškách považuje:
a) bouře, déšť, sněžení nebo tvoření námrazy,
b ) čerstvý vítr o rychlosti nad 8 m.s-1 (síla větru 5 stupňů Bf) při práci na zavěšených pracovních plošinách, pojízdných lešeních, žebřících nad 5 m výšky práce a při použití závěsu na laně u pracovních polohovacích systémů; v ostatních případech silný vítr o rychlosti nad 11 m.s-1 (síla větru 6 stupňů Bf) ,
c) dohlednost v místě práce menší než 30 m,
d) teplota prostředí během provádění prací nižší než -10 °C.
 
Tož asi tak.

  • 5

Hoblíkovo geocoiny, nevelký geocaching blog a T5 geocaching


#275 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2016 - 10:25

No, hlava pomazaná, děkuji....... Informace jsem bral jen od strýška Googla, co mi během 1-2 minut našel, víc času na hledání nějak nebylo :(


  • 0

#276 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2016 - 13:16

K těm minus deseti stupňům a manuálům:
Nařízení vlády č. 362/2005 Sb.
.........
d) teplota prostředí během provádění prací nižší než -10 °C.

Z čehož tedy plyne, že nejde o práci na stromech, ale jakoukoliv práci ve výškách, a tedy hlavní příčinou pro stanovení zrovna akorát hranice -10° není praskání větví. Nicméně fakt, že za dlouhodobého mrazu větev praskne při jinak stejných podmínkách dřív než v teplém počasí, to dá celkem zdravý rozum.


  • 0

#277 panMuf

panMuf

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 100 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2016 - 20:38


 

Bohužel, tady píše každý, kdo už viděl lano a vysápal se na první T5ku a podle toho to tu vypadá. Úplně mě to připomnělo šité smyce a mufolez :D nebo :(

co máš proti mufolezu, takového myšlení a práce mi to dalo a zatím se to osvědčilo :-)))


  • 0

#278 Sven Gumby

Sven Gumby

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 323 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2016 - 22:54

... proto me irituje ze jednou z nejcastejsich pomucek pro odlov T5 je pouzivano grigri, ktere je urceno VYHRADNE pro sportovni lezeni ...

No, a geocaching je hra na pomezí sportu a turistiky. :P


  • 0

#279 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 08 prosinec 2016 - 9:53


je fakt ze tech T5 moc vylezenych nemam ale v korunach stromu straveno neco mam. proto me irituje ze jednou z nejcastejsich pomucek pro odlov T5 je pouzivano grigri, ktere je urceno VYHRADNE pro sportovni lezeni

A na tohle jsi proboha prisel jak? Prohlidni si nekdy na oficialnich strankach vyrobce navody co vsechno se s grigri da delat. Najdes tam mimo jinynapriklad i navod na takovy veci jako jak udelat s grigri lanovku, coz jiste uznas ze se sportovnim lezenim nema naprosto nic spolecnyho. Grigri je sikovna vec ktera jde pouzit na leccos. Jediny na co ji pouzit nesmis je jako pracovni vercajk pro profi vyskove prace, na to nema certifikat a jsou na to jiny ekvivalentni veci (treba RIG). Takze az budes mit odlov kesi jako profesi a budes platit zamestnance kteri ti polezou ty T5, pak to nemuzou delat na grigri a musis jim koupit neco jinyho. Pokud vim ale tak normalni kaceri berou GC jako nekomercni cinnost provozovanou jako zabavu ve volnem case a pak si samozrejme muzou s grigri treba lezt na strom, nebo delat cokoliv jineho k cemu to pouzit jde. K tomu samozrejme musi tu vec dobre znat aby vedel k cemu pouzit jde a k cemu nejde, ale to musi u vsech tehle hejblat bez vyjimky. Ja osobne pouzivam grigri ke vsemu jinymu jen ne ke sportovnimu lezeni (kde misto grigri sahnu radsi po klasicky osme) a jestli to nekoho irituje mi je fakt uplne jedno.


  • 0

#280 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 08 prosinec 2016 - 10:19

Modráku, o čem píšeš jsem v nedávné době narazil. Nějak se nerozlišuje, který materiál je pracovní a co sportovní, jistitka a slaňovátka.....


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama