Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Železnorudsko - tipy na výlety, prakticke informace atd.


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
61 odpovědí na toto téma

#1 Myškin

Myškin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 490 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2014 - 9:36

Zdravim
Jedu na tydenni dovolenou do Železné Rudy a jelikoz jsem tam byl naposledy pred 20 lety, moc si to tam nepamatuji. Proto bych rad vyuzil tohoto fora a nechal si od vas poradit kam se vydat a co urcite nevynechat. A co treba delat za neprizniveho pocasi. Budu mit k dispozici auto, ale radeji bych jezdil na kole a chodil pesky. To je tak zhruba vse.
Diky
Myškin
  • 0

#2 Pavelsni

Pavelsni

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 31 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2014 - 10:29

Ahoj, 

 

na Železnorudsku je spousta možností, jak strávit čas na kole i pěšky. Záleží na tom, jak jsi zdatný cyklista/turista. Co se týče pěších výletů, určitě bych doporučil Velký Ostrý, který je dle mého názoru nejkrásnější horou Šumavy a je z ní nádherný výhled. Zpět se dá jít hřebenovkou přes Kokrháč a Svaroh až k Černému a Čertovo jezeru, což bych doporučil jako další tahák. Zde bude ale za pěkného počasí hodně lidí, jezera však stojí za to. Další lákadla - vodopád Bílá strž (nejv. na Šumavě), rozhledna na Pancíři (vede tam lanovka, kam se dá vzít i kolo), jezero Laka a Hůrka (cyklovýlet) a když sjedeš dolů do Německa, dá se řádit na Velkém Javoru, ať už na kole nebo pěšky. Na všech těchto místech je spousta kešek. Např. na Ostrém jsou poměrně nové (loňský podzim) tradičky, jsou tu zajímavé earthky a téměř všechny místa s keškami jsou něčím zajímavá. Klidně ještě nějaké info doplním, protože to tu mám opravdu rád (obzvláště hřebenovku přes Ostrý považuji za šumavský skvost.


  • 0

Důležitější je pro mě poznat zajímavé místo, než se hnát za spoustou kešek. Keš beru jako zpestření výletů, ne jako primární cíl. FTF mě nezajímá. Více času v přírodě, méně na internetu.  


#3 ilca12

ilca12

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 106 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2014 - 10:35

To je tak široký pojem, že nevím, kde začít. Možná že by stačilo se podívat na mapu kešek a vyskočí na tebe spousta krásných míst. Jen namátkou , pokud koukám na kešky- jezero Laka, Hůrka, serie kolem Křemelné, hřebenovka Svaroh- Ostrý, samozřejmě profláklá jezera Černé a Čertovo, Bílá Strž, Pancíř, v německu Javor,  Roklany, Falkenstein. Záleží, kam až se chceš pohybovat a čemu dáváš přednost. A pokud pojedeš v půlce červce, bude otevřená rozhledna na Špičáku.


  • 1

#4 ilca12

ilca12

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 106 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2014 - 10:36

Koukám, že jsme se s další odpovědí hodně shodli.


  • 0

#5 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2014 - 10:45

Kdy bude otevřená ta rozhledna na Špičáku? Jedeme tam první týden v červenci...


  • 0

#6 Canoppy1

Canoppy1

    Canoppy

  • Members
  • PipPipPip
  • 273 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2014 - 10:56

No, to byste měli stihnout slavnostní otevření rozhledny; zcela přesné datum otevření zatím ještě asi stanoveno není (kdyžtak si zavolej do IC Železná Ruda), ale má jít o první červencový týden. Každopádně Špičák + přilehlé okolí (jezera) je lunapark už teď a očekávám, že po zprovoznění rozhledny se stane lunaparkem ještě větším, takže nic pro mě...

 

Jinak kromě všeho výše uvedeného doporučuji k návštěvě i dvě zánovní keše na Polomech (dostupné pouze pěšky): 

GC50NPCGC50NPB


  • 0

#7 ilca12

ilca12

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 106 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2014 - 10:57

Tak to jeďte pomalu. 26.7.  podle stránek Areálu Špičák( nejde mi vložit odkaz)


  • 0

#8 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2014 - 11:03

Podle Google :

 

http://plzen.idnes.c...plzen-zpravy_pp

 

Jinak lanovka nahoru už je v provozu, odkaz: http://sumava.spicak...ovka-spicak-64/


  • 0

#9 ilca12

ilca12

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 106 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2014 - 11:09

To je vydané v březnu, http://sumava.spicak...-cr-747/?vote=1


  • 0

#10 AHA & team

AHA & team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 459 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2014 - 11:56

Zpět se dá jít hřebenovkou přes Kokrháč a Svaroh až k Černému a Čertovo jezeru, což bych doporučil jako další tahák.

Jen upozorním, že z hřebenovky u Svarohu není zatím možné sestoupit k jezerům, neboť je z důvodu ochrany přírody v celém Královském hvozdu možné chodit jen po vyznačených stezkách. Ale zcela bez problému lze sejít na německou stranu.

 

Jinak souhlasím s Pavelsni, Ilčou i Canoppym, stačí jít po keškách, ony tě povedou.


  • 1

#11 Skywalker

Skywalker

    "kašpar"

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 108 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2014 - 12:51

To je parádní téma. Já mám v hlavě takovou ideu, pač jsem na Šumavě nikdy nebyl, tak na cca 14 dní projet od Železné Rudy po Lipno místní "highlights".

 

Nemáte nějaké tipy na dobré ubytování na pomyslné přimce až k nádrži, vždy tak 2-3 dny přespat někde a pokračovat dál ?

Něco slušného, děti vítány ? :-)


Tento příspěvek byl upraven od Skywalker: 17 červen 2014 - 12:52

  • 0

*


#12 Pavelsni

Pavelsni

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 31 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2014 - 15:21

Jen upozorním, že z hřebenovky u Svarohu není zatím možné sestoupit k jezerům, neboť je z důvodu ochrany přírody v celém Královském hvozdu možné chodit jen po vyznačených stezkách. Ale zcela bez problému lze sejít na německou stranu.

Ano, to je pravda, psal jsem příspěvek bez ohledu na to, jestli je cesta legální či ne. Na Svaroh a bývalou Juránkovu chatu se oficiálně smí, sejít do Čech k jezerům už ne, ale nemyslím si, že by to byl velký problém, vzhledem k tomu, že zde projde pár lidí za rok. Ale nikoho nebudu nabádat. Já tam letos chci opět vyrazit, i když sem si tam loni trochu zašel.  

 

Kešky jsou v oblasti všude a většinou přímo u stezek, takže (jak už někdo zmínil) se stačí podívat na mapu a vyrazit. Okolí jezer je už opravdu "busy", především o prázdninách to tam vypadá jak na pouti. Na kole se dá dojet na parádní místa jak v Čechách, tak v Německu. Opravdu záleží na volbě vzdálenosti, náročnosti, atd., ale ještě jsem nezmínil Poledník, Prášilské jezero a hned u Rudy pro děti Brčálník. 

 

Co se týče Skywalkerovo příspěvku, my jsme při dubnovém přechodu Šumavy řešili noclehy v nouzových nocovištích, což je jediná legální varianta pod širákem v NP. Ale když píšeš děti vítány, bude to chtít asi něco pohodlnějšího, takže zřejmě chaty, penziony, ale v tom se moc nevyznám. Znám jen na Modravě penzion Zlatá stezka, což se zdálo být fajn a ne moc drahé. Jinak s ubytováním ti poradí povolanější.


  • 1

Důležitější je pro mě poznat zajímavé místo, než se hnát za spoustou kešek. Keš beru jako zpestření výletů, ne jako primární cíl. FTF mě nezajímá. Více času v přírodě, méně na internetu.  


#13 Myškin

Myškin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 490 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2014 - 18:46

 Děkuji všem za zajímavé příspěvky k tomuto tématu. Dnes jsem si pořídil poslední vydání (2013) turistické mapy Železnorudska a začnu cestovat pohledem po vámi doporučených místech :)

 Byla tu zmíněna náročnost. Tu bych volil asi takto: 20, maximálně 25 km pěšky (záleží na profilu cesty) a asi tak 50 km na kole. Samozřejmě, že zase s ohledem na profil. Každopádně se nechci uhnat, ale užít si příjemnou dovolenou, takže se nehodlám pouštět do žádných extrémů  ;) 

Na Šumavu jedu poprvé jako turista a také jako kačer. Jsem velice zvědavý co zde naleznu. Doufám, že ne ty davy lidí :D


  • 0

#14 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2014 - 19:34

Tak si připrav a zveřejni tady zamýšlené trasy a on ti tu někdo poradí co není reálné (ať už z jakéhokoli důvodu).


  • 0

#15 ilca12

ilca12

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 106 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2014 - 19:51

 Jsem velice zvědavý co zde naleznu. Doufám, že ne ty davy lidí :D

Tak ty tu určitě uvidíš, aniž bys je hledal.


  • 0

#16 Myškin

Myškin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 490 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2014 - 20:29

Tak si připrav a zveřejni tady zamýšlené trasy a on ti tu někdo poradí co není reálné (ať už z jakéhokoli důvodu).

 Zde jsou vytipované trasy: http://www.mapy.cz/s/aaCMhttp://www.mapy.cz/s/aaD9 , http://www.mapy.cz/s/aaDh


  • 0

#17 Canoppy1

Canoppy1

    Canoppy

  • Members
  • PipPipPip
  • 273 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2014 - 21:21

No, hned první trasu máš na Velký Javor, tam ty davy lidí (po cestě ne, ale na Javoru a v přilehlém okolí) budou zcela zaručeně. :-) Na ten bych se jakožto na pěší túru vykašlal; trasa příliš zajímavá není; pokud tě Javor zajímá. zrovna tam bych si mastňácky dojel autem na parkoviště u dolní stanice lanovky. A raději, než investovat energii do pěší chůze po nudné trase, bych si kromě vrcholu Javoru došel na Malé Javorské jezero, které považuji za mnohem zajímavější a hezčí, než Jezero Velké. 

 

Druhá trasa přes jezera + vodopád Bílá strž do Hojsovky; proč ne... Jen bych se důsledněji držel červené pěší trasy KČT (minimálně proto, že si alespoň někde odpočineš od chůze po tvrdém asfaltu). A od Bílé strže bych ještě nešel do Hojsovy Stráže, ale vyběhl bych si nahoru na Velký Ostrý. Je to poměrně výrazná zacházka, která se ti ale vyplatí a myslím, že návštěva Velkého Ostrého (a případně i sousedního Ostrého Malého) se ti stane vrcholem celého výletu. 

 

No, a tu poslední trasu ze Železné Rudy přes jezero Laka a pak na Poledník chceš jet na kole?

 

Jinak sis vybral (u všech tras) ty opravdu nejnavštěvovanější lokality, takže na lidi se připrav. :-) 


Tento příspěvek byl upraven od Canoppy1: 17 červen 2014 - 21:23

  • 0

#18 Myškin

Myškin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 490 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2014 - 21:29

 

No, a tu poslední trasu ze Železné Rudy přes jezero Laka a pak na Poledník chceš jet na kole?

 

 Ano, tu jsem vybral jako cestu vhodnou pro kolo.


  • 0

#19 Canoppy1

Canoppy1

    Canoppy

  • Members
  • PipPipPip
  • 273 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2014 - 21:36

No, tak to si užiješ pořádné převýšení. :-) 


  • 0

#20 ilca12

ilca12

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 106 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2014 - 21:38

Souhlasím s Canoppym, na Javor bych se vykašlala, a jestli chceš mermomocí německý kopec, zkoukni kešuli na G. Falkensteinu, ze ŽR se dá jít pěšmo přes Debrník Ferdinand. údolím, a to je paráda túra.

GC2ZMKH

GC12ANY

GCP6JF

 

Prášily a Poledník chválím. Nezapomeň na prášilskou kešuli(moje :) )


Tento příspěvek byl upraven od ilca12: 17 červen 2014 - 21:39

  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama