Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Železnorudsko - tipy na výlety, prakticke informace atd.


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
61 odpovědí na toto téma

#21 Myškin

Myškin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 490 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2014 - 21:42

No, tak to si užiješ pořádné převýšení. :-) 

 Aha, takže okolí Železné Rudy je vhodné spíše pro autoturisty, když je všude asfalt a převýšení ;) 


  • 0

#22 Canoppy1

Canoppy1

    Canoppy

  • Members
  • PipPipPip
  • 273 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2014 - 21:49

No tak převýšení je na Šumavě všude; jedeš do hor, tak nemůžeš očekávat roviny. A pro autoturisty zcela jistě ne; na žádné z těch míst se totiž autem nedostaneš (kromě dolní stanice lanovky pod Velkým Javorem); všude od toho auta musíš pěšky ujít či na kole ujet výraznou vzdálenost. Asfaltu je hodně; jsou to pozůstatky po ochraně hranic; asfaltky sloužily jako cesty pro pohraniční stráž. Ovšem velmi často se asfaltu dá vyhnout, stačí si ty trasy do Map.cz naklikat nikoliv po cyklotrasách, ale po pěších trasách KČT. 


  • 0

#23 Skywalker

Skywalker

    "kašpar"

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 108 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2014 - 21:51

Možná je to hloupá otázka, ale jak se tak dívám na mapu, jak se člověk dostane dolů ze Svarohu ? Pokud si nechci hrát na Krále Šumavy ?

Odpovím si sám, nijak, co ? ;)


  • 0

*


#24 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2014 - 22:03

Pokud tam přijdeš od Ostrého přes Velký Kokrháč, tak se dá pokračovat po kamenité stezce při hraničních tyčích dolů  ke keši GC3K75Y a dál už pokračuje dost pohodová cesta až na nádraží v Alžbětíně. Šel jsem to s klatovskými turisty na podzim v opačném směru a byl to pro mne jako netrénovaného docela záhul.


  • 0

#25 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 6:33

Takže se dá udělat tahle trasa?

http://www.mapy.cz/s/aaKD

Uvažoval jsem o odlovu pár tisícovek (Velký Kokrháč, Velký Ostrý, nevím, jestli tam je zařazená i nějaká další keš z toho hřebene a nechce se mi dělat výlety typu dojet někam autem pod vrchol a odtamtud na vrchol a zpět).

Původně jsem si říkal, že bych ze Svarohu to vzal na Černé a Čertovo jezero po těch cestách, co tam jsou vidět...

Mimochodem, když píšete, že se tam nesmí, jak je to vlastně s přístupem na ten Svaroh a Velký Kokrháč, také tam nevedou značené trasy, teoreticky by se tam také nesmělo, stejně jako na řadu dalších Šumavských tisícovek...


  • 0

#26 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 7:17

Ano, měla by být reálná, i když je to pořádná porce. Úsek mezi Svarohem a Ostrým jsem zatím neabsolvoval, ale můžu se pozeptat, jestli to sem nepotvrdí někdo jiný. My jsme tenkrát sešli nad Černým jezerem na rozvodí (až mi bylo nevolno když jsem kouknul dolů).


  • 0

#27 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 7:35

Z Ostrého na Svaroh je poměrné příjemná pohraniční pěšinka plná krásných výhledů, můžu jen doporučit. Od Juránkovy chaty jsme scházeli kamenitou cestou dolů k jezeru (zhruba takhle : http://www.mapy.cz/s/aaMs ). Cesta byla místy rozježděná lakatošem, takže špatný poct z ubližování přírodě jsme rozhodně neměli :)


Tento příspěvek byl upraven od Parkis: 18 červen 2014 - 7:35

  • 0

#28 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 7:56

Z Ostrého na Svaroh je poměrné příjemná pohraniční pěšinka plná krásných výhledů, můžu jen doporučit. Od Juránkovy chaty jsme scházeli kamenitou cestou dolů k jezeru (zhruba takhle : http://www.mapy.cz/s/aaMs ). Cesta byla místy rozježděná lakatošem, takže špatný poct z ubližování přírodě jsme rozhodně neměli :)

 

Tuhle trasu jsem původně měl v plánu :-)

Ovšem když jsem si to prodloužil do Železné Rudy, tak z toho bylo min. 30 km.


  • 0

#29 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 7:59

Ano, měla by být reálná, i když je to pořádná porce. Úsek mezi Svarohem a Ostrým jsem zatím neabsolvoval, ale můžu se pozeptat, jestli to sem nepotvrdí někdo jiný. My jsme tenkrát sešli nad Černým jezerem na rozvodí (až mi bylo nevolno když jsem kouknul dolů).

 

To myslíš kolem Jezerní stěny a Jezerní hory? Tam už to je NPR a tam bych to už raději opravdu neriskoval... Krom toho ta cesta co je značená v mapy.cz tam na fotomapách vůbec není patrná :-(


  • 0

#30 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 8:30

Tu trasu jsem nevolil já a taky jí nedoporučuju. Možná to měli turisti nějak povolené.

Osobně bych přivítal v tomhle regionu ještě pár dalších oficiálních "zkratek", ne vždycky je čas na celodenní tůru.


  • 0

#31 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 8:43

Neblbněte.

 

Území národního parku končí silnicí mezi Železnou Rudou a Ajznštálem :). Dál na (severp)západ je chráněné území, tam již pohyb regulován na značené cesty není (v Bavorsku to s tím zákazem pohybu mimo cesty také není tak horké; ono v Čechách vlastně obecně taky ne). Z Rudy například jsem (v zimě) udělal vydatný (díky sněhu) okruh na Falknštajn a přes pastviny domů přes kešku Polom. Pěkný výlet. BTW, nepsal tu nikdo, že z Falkensteinu je nádherný výhled do Bavor a že tam je na vršku turistická chata - stejně jako na Ostrým.

Hraniční pěšina z Osrého je málo prašláplá, ale dá se. Vloni jsem po hranici přešel prakticky celou Šumavu (s vyjímkou oblouku přes Roklan - jo, tam je taky turistická chata. Maj tam podmáslí. Sestup na západ z Roklanu, na rozdíl od turistických velkocest z ostatních stran, je docela drsnou pěšinou, moc pěkné. Na druhou stranu, po cestě od jezera je pěkná dřevěná, vyřezávaná kaple i s keškou).

 

Když se vydáš z Rudy směrem do Bavor po silnici a dole, kousek za benzinou, vystoupáš vpravo po značené turcestě, pak z ní sejdeš a budeš pokračovat úvozovou cestou kolem potoka směrem kolmo k hranici, využívali to kdysi (jako všechno) vojáci, dostaneš se "na dráty". Jsou tam pěkně upravené hraniční patníky, a když se dáš vpravo přímo kamenným polem po hraniční pěšině, mineš chráněná úcemí kolem Čertovo a Černého jezera, odlovíš si Juránkovo chatu a další keše na vrcholkách, pokocháš se výhledem na Nýrskou přehradu a pak někde sejdeš na cestu, po které se přes vodopády na Bílém potoce a kolem jezer po červené a kolem památníku barabů vrátíš do Rudy (cestou podle keší, je tam i challenge na tisícové vrcholky), máš z toho moc pěkný celodenní výlet - a potkáš málo lidí.

 

BTW, když vylezeš z Rudy do horskýho "hotelu" Belveder, můžeš ochutnat domácí pívo vařené přímo v lokále, tři čtyři druhy, a dá sa. Koneckonců, je to nejhezčí cesta z Rudy na Pancíř, lepší, jak se trmácet městem. Po Pancíři pak můžeš ještě chvíli pokračovat po hřebeni, sejít až na zapomenutou ves Suché studánky (komorová kaple mi tam jednou při prudké sněhové bouřce zachránila zdraví) a kolem pramenů Režné uzavřít kruh - opět samé keše (koukám, že už tam jsou nově, Prameny Režné už jsem měl vyrobené, ale přesně den před položením jsem se vysekal na běžkách a už nebyl štond to tam donýst... a pak už jsme jeli domů).

 

To jsou podle mýho nejhezčí a vlastně jediný rozumný dlouhý mimolidný pěší toulky kolem Rudy - jo, ještě by šlo se podívat, kde se stříleli Amíci s esesáckejma dorostencema - bývalá ves Zhůří a vrátit se přes Laka, ale to už je delší okruh, na Laka se vlečeš po asfaltu a z Rudy to má delší nástup. Pokud dáváš dobře vršky na horalu, moh by to bejt pěknej cyklovýlet.


Tento příspěvek byl upraven od Citecka: 18 červen 2014 - 8:45

  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#32 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 8:50

JHo, čoveče, hanba by mě fackovala - zapomněl jsem doporučit naprostou perlu, Křemelnou sérii od AHA týmu (tímto je zdravím s hlubokosklonem) - nádherný zapomenutý kus krajiny. Jen musíš popojet kus autem. http://coord.info/GC4B9D1


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#33 Skywalker

Skywalker

    "kašpar"

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 108 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 9:07

To jsou všechno moc hezke trasy, ale obavam se, že ty velke okruhy prcek nezvladne.
Odkud by mohl byt pohodovy nastup na Ostry, přes hřeben na Svaroh a nějak rozumě zpět ? Nechat auto v Lohbergu a ze Svarohu spodem, nebo ze Scheibenu z parkoviště nahoru hřebenem na Ostry a po červene spodem zpět?
  • 0

*


#34 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 9:10

 

Maj tam podmáslí

To se ti pak muselo upalovat :)

 

Když se vydáš z Rudy směrem do Bavor po silnici a dole, kousek za benzinou, vystoupáš vpravo po značené turcestě, pak z ní sejdeš a budeš pokračovat úvozovou cestou kolem potoka směrem kolmo k hranici, využívali to kdysi (jako všechno) vojáci, dostaneš se "na dráty". Jsou tam pěkně upravené hraniční patníky, a když se dáš vpravo přímo kamenným polem po hraniční pěšině, mineš chráněná úcemí kolem Čertovo a Černého jezera, odlovíš si Juránkovo chatu

To už má Roman na té mapce naznačeno, jen to chtěl dát opačně.

 

a pak někde sejdeš na cestu, po které se přes vodopády na Bílém potoce a kolem jezer po červené a kolem památníku barabů vrátíš do Rudy

Takhle nějak jsem to plánoval, měla by tam být stará vojenská cesta kousek pod Velkým Kokrháčem.
 

 

JHo, čoveče, hanba by mě fackovala - zapomněl jsem doporučit naprostou perlu, Křemelnou sérii od AHA týmu (tímto je zdravím s hlubokosklonem) - nádherný zapomenutý kus krajiny. Jen musíš popojet kus autem.

Pravda, tam bych se letos taky ještě rád dostal...


  • 0

#35 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 9:13

Díky za upřesnění, jsem pěkný vůl, já nějak předpokládal, že se ještě jedná o NP. Jak se tu koukám na mapu, vidím zelený pruh na hranici, vidím Šumava a už mě nenapadne přečíst, že tam není NP, ale CHKO, když se jedná o krásný kout kolem Černého a Čertova jezera :-).

 

 

JHo, čoveče, hanba by mě fackovala - zapomněl jsem doporučit naprostou perlu, Křemelnou sérii od AHA týmu (tímto je zdravím s hlubokosklonem) - nádherný zapomenutý kus krajiny. Jen musíš popojet kus autem. http://coord.info/GC4B9D1

 

Doprčic, tohle vypadá moc krásně... Koukám, že za ten týden to tam prostě nemůžeme stihnout ani ty pěší trasy, na tož ještě s kolem :-( Ach jo, proč má člověk tak málo času a proč jsem byl na Šumavě naposledy před 15-ti lety...


Tento příspěvek byl upraven od Roman_Jaromer: 18 červen 2014 - 9:14

  • 0

#36 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 9:18

To jsou všechno moc hezke trasy, ale obavam se, že ty velke okruhy prcek nezvladne.
Odkud by mohl byt pohodovy nastup na Ostry, přes hřeben na Svaroh a nějak rozumě zpět ? Nechat auto v Lohbergu a ze Svarohu spodem, nebo ze Scheibenu z parkoviště nahoru hřebenem na Ostry a po červene spodem zpět?

Nejblíž je to z parkoviště nad Lambachem, ale osobně to zatím vyzkoušené nemám.

A pro kačery jako dělané - 8 keší :)


  • 0

#37 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 9:35

Jo, s prckem - v tej pérdeli, jaxeto, Zwiesel? Nebo ještě o kousek dál? maj pěknej akvapark, za rozumnou cenu, dobrej pro děcka i maminy. Doporučuju horkou vířivku a páru s bylinkama :)

 

http://stadtwerke.zw...rlebnisbad.html


Tento příspěvek byl upraven od Citecka: 18 červen 2014 - 9:56

  • 1

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#38 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 9:46

To se ti pak muselo upalovat :)

To už má Roman na té mapce naznačeno, jen to chtěl dát opačně.

Takhle nějak jsem to plánoval, měla by tam být stará vojenská cesta kousek pod Velkým Kokrháčem.
 

 

Ale ne, pro mě je studený podmáslí nejlahodnějším nápojem v horkých, vypečených horách :) v Alpě to maj Tyroláci skoro všude, říkaj tomu Buttermilch, jsem si zvyknul... a po pívu ztěžknou nohy.

 

Cesta kolem Kokrháče tam je, ale vcelku se dá bez problémů sběhnout se hřebene někde po těch pokácených pláních na tu vrstevnici kolem Bílých vodopádů, není to tak daleko. Jen kolem obou jezer je přísně chráněné území, tudy nechodit.


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#39 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 10:00

A podle toho, jak je prcek malej, by se moh vyblbnout i v lanovým centru v Rudě vedle nádraží. oneckonců, přímo odtud se to dá zkrátit krleš po sjezdovce na Belveder, na to pívo :)


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#40 Pavelsni

Pavelsni

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 31 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 10:09

Takže se dá udělat tahle trasa?

http://www.mapy.cz/s/aaKD

Uvažoval jsem o odlovu pár tisícovek (Velký Kokrháč, Velký Ostrý, nevím, jestli tam je zařazená i nějaká další keš z toho hřebene a nechce se mi dělat výlety typu dojet někam autem pod vrchol a odtamtud na vrchol a zpět).

Původně jsem si říkal, že bych ze Svarohu to vzal na Černé a Čertovo jezero po těch cestách, co tam jsou vidět...

Mimochodem, když píšete, že se tam nesmí, jak je to vlastně s přístupem na ten Svaroh a Velký Kokrháč, také tam nevedou značené trasy, teoreticky by se tam také nesmělo, stejně jako na řadu dalších Šumavských tisícovek...

Koukám, že diskuse se rozběhla a já nestíhám přispívat. Podobnou trasu jsem šel loni, tzn. z nádraží Hojsova Stráž - Hamry na Velký Ostrý a pak přes Kokrháč na Svaroh s tím, že ze Svarohu jsem chtěl jít dolů k Černému jezeru a do Špičáku na nádraží. Akorát jsem ze Svarohu včas neodbočil a šel dolů po hranicích. Jelikož jsem potřeboval jít na Špičák, vzal jsem to přímo za nosem přes Jezerní horu a její kamenné moře, čím jsem si pěkně zavařil. U bývalé Juránkovy chaty jsem však potkal turisty a ti tvrdili, že se dá jít normálně dolů po pěšinách k Černému jezeru. Na ortofotu to není moc vidět, ale pěšiny a následně cesty tam opravdu vedou. S GPS by to neměl být problém. Jinak hřebenovka z Ostrého na Svaroh je jedna z nekrásnějších a výhledy jsou vskutku parádní. Je oficálně otevřena (myslím) jen přes léto, ale cedulky už jsou dost zašlé a turisté zde chodí i mimo sezónu. Jinak ještě co se týče Velkého Ostrého, vyplatí se sejít do sedla a vystoupat na asi 500 m vzdálený Malý Ostrý a jeho vrcholovou skalku. Výhledy do Bavorska stojí za to. Doporučuji několik eur na pivo s sebou, koruny asi neberou.

Co se týče ostatních tras, celkem souhlasím s doporučeními.

A co se týče kešek, docela se tu množí a na všech zmíněných místech je jich několik. Tady nejde ani tak o provedení, jako o krásu míst, kde jsou uloženy. A to je tu určitě splněno.


  • 0

Důležitější je pro mě poznat zajímavé místo, než se hnát za spoustou kešek. Keš beru jako zpestření výletů, ne jako primární cíl. FTF mě nezajímá. Více času v přírodě, méně na internetu.  





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama