Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Železnorudsko - tipy na výlety, prakticke informace atd.


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
61 odpovědí na toto téma

#41 ilca12

ilca12

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 106 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 10:10

My nechali auto v Něm na P Scheiben, vyběhli na Svaroh a po hřebeni šli na Ostrý, tam jsme nedošli, od Kokrháče jsme se vrátili kvůli času. Není to pohodová cestička, a zdržovalo nás kvanto obrovských borůvek, co jsme museli sníst. Ale doporučuji.


  • 0

#42 ilca12

ilca12

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 106 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 10:12

A ještě si horalové všimněte kešule:

GC2JV9Q

Pokud ji již nemáte...


Tento příspěvek byl upraven od ilca12: 18 červen 2014 - 10:17

  • 0

#43 Skywalker

Skywalker

    "kašpar"

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 108 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 10:13

to Citecka: Zwiesel ? Sehr gut :-) Danke.
Prcek je ještě mala, ale chtěl bych dojet až na Lipno a stezku stromu.
  • 0

*


#44 ilca12

ilca12

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 106 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 10:15

Díky za upřesnění, jsem pěkný vůl, já nějak předpokládal, že se ještě jedná o NP. Jak se tu koukám na mapu, vidím zelený pruh na hranici, vidím Šumava a už mě nenapadne přečíst, že tam není NP, ale CHKO, když se jedná o krásný kout kolem Černého a Čertova jezera :-).

 

 

 

Doprčic, tohle vypadá moc krásně... Koukám, že za ten týden to tam prostě nemůžeme stihnout ani ty pěší trasy, na tož ještě s kolem :-( Ach jo, proč má člověk tak málo času a proč jsem byl na Šumavě naposledy před 15-ti lety...

To víš, že to za týden nestihneš. Jezdím tam často a pořád jsou místa, kde jsem ještě nebyla a co mám v plánu.


  • 0

#45 Myškin

Myškin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 490 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 10:21

To jsou všechno moc hezke trasy, ale obavam se, že ty velke okruhy prcek nezvladne.
Odkud by mohl byt pohodovy nastup na Ostry, přes hřeben na Svaroh a nějak rozumě zpět ? Nechat auto v Lohbergu a ze Svarohu spodem, nebo ze Scheibenu z parkoviště nahoru hřebenem na Ostry a po červene spodem zpět?

Ja sice nemam prcka, ale pani Myškinovou a tu take nemuzu honit horem dolem a pod. :-) Proto musim zvolit nejakou zlatou stredni cestu. Nad mapou se to krasne slape, ale v terenu je to horsi. Mam tu nepeknou vlasnost si naplanovat cestu delsi nez jsem schopen ujit a to ma neblahe nasledky ;-)
  • 0

#46 AHA & team

AHA & team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 459 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 10:25

Území národního parku končí silnicí mezi Železnou Rudou a Ajznštálem :). Dál na (severp)západ je chráněné území, tam již pohyb regulován na značené cesty není

Obávám se, že mám pravdu spíše já. V oblasti mezi Alžbětínem, Železnou Rudou, Špičákem, Hamry, Sv. Kateřinou a státní hranicí je pohyb opravdu omezen.

Prvně jsou zde národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero a Bílá Strž, obě na úrovni I. zóny NP. Dále je zde PP Královský hvozd, která je mozaikou několika různě velkých území v celé ploše Královského hvozdu. Tato přírodní památka má gigantické ochranné pásmo, které zahrnuje prakticky celé území Královského hvozdu. Popis ochranného pásma je na http://drusop.nature...y/v_22914_5.jpg. A nyní největší jobovka: pro zvláště chráněná území (v mapě značená) a překvapivě pro ochranné pásmo (neznačené) platí ustanovení odst. 6 článku 4 vyhlášky, kterým byla PP Královský hvozd vyhlášena, omezující pohyb výhradně na označené trasy, pokud tato vyhláška či její část nebyla novějším dokumentem či soudním rozhodnutím upravena, viz: http://drusop.nature...y/v_22914_1.jpg. Budu rád za libovolný seriózní doklad toho, že se pletu a tyto dokumenty, resp. tato omezení, již nejsou platné.

Z výše uvedeného vyplývá, že prakticky na celém území Královském hvozdu je možné se pohybovat jen po vyznačených turistických trasách + na neznačeném hraničním chodníku (neb se bere jako německý).

Mimochodem, samozřejmě nehrozí, že byste svými nožkami zničili zhutněné lesní cesty, to ani náhodou. Nicméně Královský hvozd je např. jedním z významných míst výskytu populace tetřeva (viz http://www.npsumava....01/1292/clanek/), kterému obecně vadí hluk i přítomnost osob. Obdobně si můžete nastudovat chování rysa při vodění mladých, datlíka sedícího na hnízdě, spánek puštíka a co já vím ještě. Já do toho nevidím a tak mohu jen předpokládat, že dané omezení má dobrý důvod.


  • 1

#47 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 10:25

A ještě si horalové všimněte kešule:

GC2JV9Q

Pokud ji již nemáte...

Tam mám - překvapivé - STF :) Vůbec jsem ji předem neprohlížel, byv to otazníček, ale cestou kolem jsem se začet v Garminu - a odbočili jsme...

Vyzved jsem tam TB s podkovou, kterou jsem pak s sebou nosl všude asi měsíc, mrcha se vůbec nikam nevešla :D


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#48 AHA & team

AHA & team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 459 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 10:31

Zajímavé cesty vedoucí na Velký Ostrý jsou popsané ve vrcholové keši na konci listingu a to včetně vzdáleností a převýšení. Použít lze i přístupy popsané u Maxfelsen.


  • 0

#49 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 10:37

Ad AHA a Královský hvozd: jestli se v tom někdo vyznáte

http://geoportal.plz...013_hodnoty.pdf


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#50 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 11:07

Hmm, koukám, tak spousta ochranných pásem, ale když o nich člověk neví, tak ani neví, že někde jsou, protože v terénu asi těžko budou vyznačené :-(

 

Předpokládám, že ty biokoridory vyznačené v té mapce nejsou zákazem vstupu (tedy, že ty koridory NEJSOU těmi ochrannými pásmy)...


Tento příspěvek byl upraven od Roman_Jaromer: 18 červen 2014 - 11:28

  • 0

#51 Myškin

Myškin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 490 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 12:06

Chtel bych pozadat vsechny kdo mluvi o ceste, odbocce a pod.,aby ji pro lepsi nazornost vyznacili na mape a vlozili sem odkaz ci obrazek mapy.
Dekuji.
  • 1

#52 AHA & team

AHA & team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 459 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2014 - 15:29

Výřez mapy Královského hvozdu s vyznačenými maloplošnými územími:

http://www.hauner.cz...ne-pasmo-kh.png

Podstatné:

  • červeně šrafované - NPR Č a Č jezero, NPR Bílá Strž, zákaz vstupu mimo cesty
  • zeleně šrafované - PP Královský hvozd, zákaz vstupu mimo cesty
  • plocha bez šrafování mezi černou čárou a hranicí - ochranné pásmo PP Královský hvozd, zákaz vstupu mimo cesty

Takže v Královském hvozdu, který má z hlediska pohybu osob stejná omezení jako I. zóna NP, si musíme vystačit s turistickými cestami, viz http://mapy.cz/s/abaj a hraničním chodníkem. Mimochodem, podél chodníku jsou též cedule s informací o zákazu vstupu do českého území z důvodu ochrany.


  • 1

#53 Skywalker

Skywalker

    "kašpar"

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 108 příspěvků(y)

Publikováno 19 červen 2014 - 21:43

Malé výročí, zrovna dnes, všiváci: http://www.ceskatele...06542152120002/


  • 0

*


#54 ilca12

ilca12

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 106 příspěvků(y)

Publikováno 02 červenec 2014 - 7:29

To je vydané v březnu, http://sumava.spicak...-cr-747/?vote=1

Tak je to tady:

 

http://plzen.idnes.c...lzen-zpravy_jzk

 

http://sumava.spicak...dna-spicak-166/


  • 0

#55 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 02 červenec 2014 - 20:42

Tak to je dobře, že už je otevřená :-). Díky za informaci, alespoň vím, že má cenu si tam zajít už teď.

Možná, že ji stihneme na své cestě přes Ostrý, kterou máme naplánovanou asi na pátek... Jen stále ještě nevím po těch informacích od AHA týmu zda jít ze Svarohu na to Černé Jezero...

Zítra plánujeme cestu na kole přes Poledník :-)


  • 0

#56 ilca12

ilca12

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 106 příspěvků(y)

Publikováno 02 červenec 2014 - 22:47

Tak to je dobře, že už je otevřená :-). Díky za informaci, alespoň vím, že má cenu si tam zajít už teď.

Možná, že ji stihneme na své cestě přes Ostrý, kterou máme naplánovanou asi na pátek... Jen stále ještě nevím po těch informacích od AHA týmu zda jít ze Svarohu na to Černé Jezero...

Zítra plánujeme cestu na kole přes Poledník :-)

Obdivuji všechny, kdo to dá na kole. Nahoru bych tlačila a dolů bych kolo vedla. A nezapomeňte odbočit na Prášilské jezero. A na mojí kešuli :) v Prášilech, pojedete-li přes ně. 


  • 0

#57 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 03 červenec 2014 - 9:03

Neboj. Je v plánu. Zdravím z autobusu, který právě stojí v Prášilech a čekáme, až nás doveze na Modravu :-)
  • 0

#58 AHA & team

AHA & team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 459 příspěvků(y)

Publikováno 03 červenec 2014 - 9:42

Neboj. Je v plánu. Zdravím z autobusu, který právě stojí v Prášilech a čekáme, až nás doveze na Modravu :-)

 

Naštěstí nemusím Iloniny problémy sdílet. Byli byste moc šikovní, kdybyste se našim keším dokázali vyhnout =)


  • 0

#59 ilca12

ilca12

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 106 příspěvků(y)

Publikováno 03 červenec 2014 - 10:00

Naštěstí nemusím Iloniny problémy sdílet. Byli byste moc šikovní, kdybyste se našim keším dokázali vyhnout =)

To nejsou moje problémy. ;)

A tvým keším se dokáží vyhnout jen mudlové. kteří o nich neví. Jsou na každým kopci i nekopci. Mj. díky za ně, pěkně jsi nám zakešoval Šumavu. :D 


  • 1

#60 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 07 červenec 2014 - 7:20

Takže nejnovější poznatky z dovolené na Šumavě (ve Zdíkově a na Železné Rudě):

  • Okruh kolem hory Křemelné GC4B9D1, skoro liduprázdný (celý den 5 lidí, když neberu pak odlov bonusu) je moc fajn, oproti údajům v listingu min. + 3 km jen samotný bonus dost stranou, je nutné přejet. Toulání se liduprázdnou přírodou, nalezení melancholických míst, kam moc lidí nezavítá...
  • Udělali jsme si i 2 další cyklovýlety kolem Borové Lady a pak Kvildy, Filipovi Hutě a pramene Vltavy, kdy jsme lovili i tisícovky, ale ty zde popisovat nebudu, vzhledem k tomu, že jsem si chtěl zkusit splnit tisícovky, dali jsme pokaždé 7 tisícovek (odbíháním od kol) a to mě pak na druhém okruhu už Dana neměla moc ráda a spíše to ty krásné trasy skoro kazilo... Co bych zde vyzvedl jsou spíše zajímavá místa s keškami, které se nám líbily jako Sovinec, kaplička s křížovou cestou a Chalupská slať u Borové Lady, Alpská vyhlídka u Švajglovy Lady, pomník Převaděčům (Krále Šumavy), nebo vyhlídka pod Černou horou (nad pramenem Vltavy).
  • Trasy na odpočinek - z Antýglu můžete stihnout odpočinkový pěší i cyklovýlet v jednom - projít si Vydru od Antýglu k Čenkově pile (jezdí zde autobusy) + okolo 7 km + pak podél Vchýnicko-Tetovského kanálu (celkem po rovině, ale krásná cesta, vřele doporučuji, do 30 km, cestou zpět se trochu stoupá).
  • Moc doporučuji využití cyklobusů, my využili např. z Železné Rudy do Modravy a odtud pak zpět přes Poledník, Prášilské jezero, Prášily, Jezero Laka, Polomské sedlo do Železné Rudy. Pěkná, i když občas kopcovatá trasa. Na druhou stranu na některé kešky (tisícovky od AHA týmu jsme už vysloveně kašlali, protože nás nebavilo běhat jen pro krabičky na kopcích uprostřed lesů)...
  • Pěkná trasa byla také na kole ze Špičáku na Pancíř, Můstek, Prenet a kolem vodní přehrady Nýrsko, zpět se může třeba kolem Statečku vodopádu Bílá strž a Černého jezera, nebo zkrátit údolím...
  • Hodně náročný je výlet na Ostrý z Hamrů, Svaroh pak kolem jezer do Železné rudy, jak tu byl nastiňován. Nejhorší je asi sestup "zakázanou" cestou. I když dvojí červený pruh je jen kolem Ostrého, dál už na stromech 2 pruhy nejsou. Jen sem tam cedule... Ovšem od lesáků, co jsme potkali na Ostrým jsme měli potvrzeno, že v CHKO se po cestách může - pokud tam jsou cesty, které však v v těch chráněných územích prý nejsou... Jen od Juráňovy chaty jsme kus asi 100 m šli na černo, protože jsme nenašli tu správnou cestu, jen jakýsi průsek vyznačený latěmi. A pak v mapách byla pro změnu zakreslena cesta, která ve skutečnosti vůbec nebyla a asfaltka končila, tak jsme se asi 3 km vraceli na cestu, která tam byla a nemířila do NPR... Byla z toho 34 km dlouhá trasa, ovšem s 5 tisícovkami a krásnými výhledy a spoustou krásných míst (i na novou rozhlednu jsme si zašli) :-). Ovšem trasa se nám moc líbila.

Tento příspěvek byl upraven od Roman_Jaromer: 07 červenec 2014 - 7:29

  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama