Přejít na obsah


Fotka

Úpadek geocachingu?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
283 odpovědí na toto téma

#221 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2017 - 15:09

PWT pro Kapsu v archivu? Škoda, to jsem netušil.

Taky jsem to nevěděl. Ale zdá se, že je pořád lovitelná.


  • 0

#222 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 169 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2017 - 17:49

Zajímavé je, že když čteš logy, tak se většinou série líbí, na bonus přistane pár FP bodu a o tom, že je keš poškozená, se nikdo třeba měsíc nezmíní.

 

Jak kde. Např. říkal jsem si, že až pojedu kolem, bych si zkusil kousek série RPWT - vede často lesem, to by šlo. Když jsem tam nahlédl, zjistil jsem, že je v dost bídném stavu. Poslední ownerova reakce na mnoha keších z května 2016, od té doby téměř na každé z nich několik NM. Takže kačeři jakžtakž upozorňují na špatný stav keší.  Na RPWT 09  (a ještě na pár dalších) jsem dal NA, abych ownera vybudil k akci, kdo touží po sáčku s papírkem, že. To bylo uprostřed srpna (14.8.)

 

Že owner nezareagoval mě až tak nepřekvapilo, to jsem čekal až po disablu od reviewera, ale právě ani od toho žádná reakce. Žije vůbec Alex?


  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#223 zdenys64

zdenys64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 197 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2017 - 19:35

Tak druhý nick, s kterým tam podle logu byl nemá vůbec žádný nález, ale třetí jich má několik tisíc, tak se toho dotyčného můžete zeptat :-).

Sirasxxxe znám a příležitostně se ho zeptám aby se zbytečně nedělala bouřka ve sklenici vody.


  • 1

#224 Geoboy_cz

Geoboy_cz

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 14 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2017 - 20:58

To já vím o trošku opačné věci ohledně TB, kačer je fyzicky vkládá do keše, ale virtuálně stále visí u něj. Ale je to nováček, no.


To se pak dá zalogovat jako "převzato", ne? Sice nebude mít nacestovaný kilometry, ale problém by to být neměl
  • 0

#225 bejcci

bejcci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 666 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2017 - 21:44

Ono je to těžké. Když owner udělá delší multinu nebo těžkou mysterku, tak si vlastně postavil hospodu na mýtince, odloví jí pár lidí z okolí a to ještě většina z nich počká, až se profláknou souřadnice a jde rovnou pro krabičku. Tak co ownerovi zbývá - pohodí sérii dvaceti keší a kačeři se jen hrnou. To je prostě zákon nabídky a poptávky. 

Z hlediska kačerů je to taky pochopitelné - jet třeba padesát kilometrů kvůli jedné keši se jim "nevyplatí".

 

To, že by listing měl mít nějakou úroveň, to už je jiná kapitola...

 

Není to trochu otázka priorit ownerů i lovců? Vzpomeneš si na jednotlivé keše z nějaké PETkové série? Těžko. Na celou sérii? Možná, ale taky to spíš zapadne. Zato taková hospoda na mýtince v naprosté většině případů zanechá spoustu vzpomínek. A taky hodnocení (procenta FP) většiny hospod na mýtince je velmi vysoké. Může to být ovlivněno tím, že je vyhledává specifická skupina kačerů, ale taky tím, že to jsou velmi často zatraceně dobré keše.

A co budeš z pohledu ownera raději číst, desítky TFTC nebo jeden hezký log s fotkami a příběhem? Opět je to o prioritách.


  • 9

#226 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2017 - 22:14

Ani nemusí jít o nějakou hospodu na mýtince. Zrovna včera jsem nebyla líná si zajet celkem asi třicet km pro "obyčejnou tradičku". ALE věděla jsem, že je na pěkném místě, kde jsem léta nebyla a měla jsem náladu na procházku, takže jsem si ji užila jako jiní onu hospodu na mýtince nebo někdo další malou sérii nebo PWT. Na gc se mi líbí, že každému nabídne, co ho baví - je mi jedno, jestli někdo obešel dvacet keší zatímco já jednu nebo dvě ( druhá byla drajvka cestou zpátky domů ), důležité pro mě je, že jsem se vykopala jít ven, i když se mi původně moc nechtělo - nehrozit mraky deštěm, místo mezi rybníky mi tak vylepšilo náladu, že jsem měla chuť si procházku jen tak pro radost protáhnout. 

Nemám pocit, že by gc jako hra byl v úpadku - je to spíš o jednotlivých hráčích. .-)

Naopak mám poslední dobou pocit, že se GS probral a začíná se snažit.  


  • 4

#227 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 648 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2017 - 22:15

To se pak dá zalogovat jako "převzato", ne? Sice nebude mít nacestovaný kilometry, ale problém by to být neměl

Ano, pokud je člověk najde, tak je může grabnout. Dva jsem náhodou našel.
Teda z jednoho pouze štítek.

Tento příspěvek byl upraven od kalubr: 20 září 2017 - 22:17

  • 0

#228 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2017 - 22:57

Není to trochu otázka priorit ownerů i lovců? Vzpomeneš si na jednotlivé keše z nějaké PETkové série? Těžko. Na celou sérii? Možná, ale taky to spíš zapadne. Zato taková hospoda na mýtince v naprosté většině případů zanechá spoustu vzpomínek. A taky hodnocení (procenta FP) většiny hospod na mýtince je velmi vysoké. Může to být ovlivněno tím, že je vyhledává specifická skupina kačerů, ale taky tím, že to jsou velmi často zatraceně dobré keše.

A co budeš z pohledu ownera raději číst, desítky TFTC nebo jeden hezký log s fotkami a příběhem? Opět je to o prioritách.

Tak o tom žádná, taky mám coby owner spíš hospody na mýtince a jako kačer vzpomínám na keše "se zážitkem". Jenom sám sobě zkouším vysvětlit pohnutky ownerů.

Ale ony ty série nejsou vždycky o ničem, třeba (tu původní, nemyslím dodatečně přidané keše) sérii Yrstvelkap owner napřed zamýšlel jako multinku, potom radši udělal 14 mysterek a zaručuju, že se na ní nikdo nudit nebude a za vzpomínku taky stojí.


  • 0

#229 mirek454

mirek454

    mirek454

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 209 příspěvků(y)

Publikováno 21 září 2017 - 0:16

Já sám mám taky jednu hospodu na mýtince. I když s tím jsem ji nezakládal. Letos už má 2 FI a jedno DNF.
A to se dá docela blízko dojet autem. Ale není u ní blízko žádný trail a když kačer neumí používat mapu a slepě míří za šipkou, má hodně těžký terén. Ten, kdo naopak použije terénní mapu a navíc není líný přemýšlet a ujít o 200m víc než od doporučeného P, má v tu ránu T o 1 nižší.
  • 1

#230 Samaell

Samaell

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 560 příspěvků(y)

Publikováno 21 září 2017 - 4:36

Já sám mám taky jednu hospodu na mýtince. I když s tím jsem ji nezakládal. Letos už má 2 FI a jedno DNF.
A to se dá docela blízko dojet autem. Ale není u ní blízko žádný trail a když kačer neumí používat mapu a slepě míří za šipkou, má hodně těžký terén. Ten, kdo naopak použije terénní mapu a navíc není líný přemýšlet a ujít o 200m víc než od doporučeného P, má v tu ránu T o 1 nižší.

 

Ja mam v tuto chvili hospod ma mytince vicero (jedna dokonce jeste stale nema FTF) a musim rici, ze jako autorovi, tak i jako kacerovi mi to vyhovuje vice. Daleko vice me potesi krabicka mimo civilizaci (ke ktere musim jit a mam s ni nejaky zazitek), nez zaokapovka ve meste na rusnem miste (ty ostatne uz davno nelovim). Ale chapu, ze nekdo hraje tuto hru po body, takze hospody na mytince chapat nemusi.


  • 3

#231 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 21 září 2017 - 6:29

Já sám mám taky jednu hospodu na mýtince. I když s tím jsem ji nezakládal. Letos už má 2 FI a jedno DNF.
A to se dá docela blízko dojet autem. Ale není u ní blízko žádný trail a když kačer neumí používat mapu a slepě míří za šipkou, má hodně těžký terén. Ten, kdo naopak použije terénní mapu a navíc není líný přemýšlet a ujít o 200m víc než od doporučeného P, má v tu ránu T o 1 nižší.

 

Nedělám záměrně hospody na mýtince, snažím se zatím, aby mé keše nebyly moc složité (tedy, pokud někdo za složité nepovažuje mnohozastávkové multiny, ale to jsou hříchy z mládí :-), myslím těžké šifry, i když už mě napadlo udělat nějakou pomstu autorům mysterek). Ale i přesto taková hospoda na mýtince může být i jednoduchá multimysterka se zjištěním pár indícií v terénu, nebo i jen samotná mutlina, kde se ani nic nepočítá, jen se najdou dva štítky v terénu. Nebo vlastně i tradička, která je kousek od značené turistické cesty v jednom údolí a má tak 1-1,5 nálezů měsíčně... Jen ta jako jediná je dál než 1 km v lese.

Všechny jsou na pěkných místech a to je pro mě hlavní. Neříkám, že procházka po houbách není taky pěkná, ale tu si můžu udělat i když jdu pro jednu či dvě pěkné keše (třeba jedinou letošní houbařskou výpravu jsem šel okolo jedné kešky, kterou jsem ani odlovit nestihl, i když jsem viděl na pramen, u kterého byla...).

 

U sérií by mi nevadilo, kdyby byly dělané tak, že budou na trase u zajímavých objektů (jako právě třeba multiny). Ovšem většinou jsou série tak, že tyto pěkné objekty míjejí a ani na ně neupozorní.

Jako úžasný příklad sérií tak můžu uvést třeba tyhle: GC27JBJ nebo GC3XXAE. Obě série mají finálky na pěkných místech, které stojí za vidění, každý úkryt je jiný (a zrovna u těchto sérií fakt promakaný) a další proč podobné série vysoko převyšují průměr normálních kešek to pochopíte už z listingu:-). Mimochodem kešky obou autorů stojí za to vidět... A co vím, tak minimálně jeden z nich přitom nedostal ani příležitost založit virtuálku, i když pokud je to myšleno jako pocta, nevím, kdo by si to zasloužil více...


  • 0

#232 mirek454

mirek454

    mirek454

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 209 příspěvků(y)

Publikováno 21 září 2017 - 6:44

Ta TDK série vypadá luxusně. Děkuju za tip, příští rok si sem naplánuju cestu a věřím, že na ni nalákám i kolegu. Tohle je naše parketa. 


  • 0

#233 mikeant

mikeant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 688 příspěvků(y)

Publikováno 21 září 2017 - 12:59

Ta TDK série vypadá luxusně. Děkuju za tip, příští rok si sem naplánuju cestu a věřím, že na ni nalákám i kolegu. Tohle je naše parketa. 

 

TDK jsme dělali letos v červenci a mohu jen doporučit. Opravdový klenot. Ono se někdy vyplatí před dovolenou setřídit keše podle FP :-)

Škoda jen, že počet FP neobsahují stažené PQ, občas to zapomínám aktualizovat.


  • 0

#234 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 930 příspěvků(y)

Publikováno 21 září 2017 - 14:22

Nevím jestli se dá mluvit o úpadku geocachingu, když jsem ale zpracovával statistiky pro nedávnou geocachingovou výstavku, tak jsem si všiml zajímavých trendů:
  1. Až do roku 2011 počet nových keší v ČR neustále rostl, v následujících letech se růst zastavil a počet novinek kolísá mezi 7,5 a 10,5 tisíci / rok.
  2. Počet zalogovaných nálezů v ČR v posledních dvou letech klesá o cca 10% za rok.
  3. Počet aktivních kačerů v ČR (tedy těch, kteří zalogovali alespoň jednu keš) klesl v tomto kalendářním roce o 15 %.
Tedy: Ubývá aktivních hráčů, menší počet hráčů však dokáže vytvořit stejné množství nových keší jako dřív. Lovit je co, ale přesto logujeme méně nálezů. To nedokáží zvrátit ani lovci sérií a powertrailů logující i stovky keší denně.
 
V Evropě je to podobné, USA je o něco napřed - tam např. ubylo 31% aktivních kačerů oproti loňskému roku.

  • 3

#235 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 21 září 2017 - 14:31

Takze kdyz z poctu zalozenych kesi odectu stale vzrustajici pocet zalozenych powertrailu, tak pocet zakladani kesi uz nekolik let klesa?


  • 0

#236 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 930 příspěvků(y)

Publikováno 21 září 2017 - 14:35

HaLuMa: To je celkem logický závěr, ale čísla nemám. Neumím ve statistikách rozlišit normální keše od powertrailů a sérií.


  • 1

#237 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)

Publikováno 21 září 2017 - 18:27

PWT obvykle obsahuje "#" a číslo, nebo jen číslo.

Číslo mívá 2-3 číslice.

Před # / číslem bývá název PWT, nebo je naopak název PWT až za číslem.

Keší v PWT bývá > ??? to už je na uvážení každého kačera. dejmetomu, že 30.

 

Štěňata to ale nenajde. Tam je stejné jen "101 - "

 

Snad by tak  šlo detekovat PWT tímto SQL dotazem (v GeoGetu) - viz příloha.

Přiložený soubor (y)


Tento příspěvek byl upraven od ProKesTom: 21 září 2017 - 18:44

  • 0

#238 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 21 září 2017 - 20:36

Tak jen dle tohoto schematu pojmenovani je tech powertrailu zhruba 4%.

 

A to jich mnoho minulo. Nejen ta stenata. Treba i Hanacke powetrail, Valaske keskobrani,... ale i mnoho serii, jako "letem svetem", Zebracky stroj casu, atd.

 

A jak jsem listoval kesemi, tak nejaka mensi serie 15-20 kesi je skoro na kazdem druhem rohu.... jenze se fakt tezko od stolu urcuje, co je smysluplna serie, a co jsou jen kesky, aby byl levny bod.

 

Ale da se tim padem rict, ze i kdyby to SQL omylem zapocitalo neco navic, tak to bude jiste vyrovnane tim, co naopak minulo.


  • 2

#239 Sven Gumby

Sven Gumby

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 323 příspěvků(y)

Publikováno 21 září 2017 - 20:44

Pořád ty série jsou víceméně "hledání ukrytých krabiček pomocí souřadnic".
Vidím ale vznikat hodně keší, kdy se kačeři sejdou, skvěle pokecají, vyfotí trakáče, pak se podepíší do logbooku, nakoupí cévégéčka a odejdou to celé někam spláchnout. Případně je ten poslední bod součástí prvního bodu.


  • 2

#240 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)

Publikováno 22 září 2017 - 20:20

Tak zrovna ten Hanacke powertrail to detekovalo.

Ale doplnil jsem výběr sérií, kde začátek názvu je stejný v délce alespoň 15 znaků - a opět alespoň 30 keší v PWT.

Jo, kdyby byla k dispozici plná podpora regex ;-) ....

Přiložený soubor (y)


Tento příspěvek byl upraven od ProKesTom: 22 září 2017 - 20:21

  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama