Přejít na obsah


Fotka

Jazykovědné okénko


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
92 odpovědí na toto téma

#61 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2018 - 16:47

Firma TESLA nemá a neměla s panem Teslou nic společného. Dokonce kdysi ustála soud s tím, že jde o zkratku TEchnika SLAboproudá (nebo tak nějak, slyšel jsem i "TElefony-SLAboproud").

Ta americká TESLA motors asi něco s panem Teslou mít bude.


Tento příspěvek byl upraven od ProKesTom: 15 únor 2018 - 16:49

  • 0

#62 turist

turist

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 176 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2018 - 17:37

Expirace má více významů. V lékařství znamená smrt, zástavu dýchání. S expirací se častěji setkáváme ve významu uplynutí lhůty platnosti – může se jednat o záruku, rezervaci, datum spotřeby, trvanlivost a další. Datem expirace neboli minimální trvanlivosti musí být označeny léky, potraviny a vše, co se postupně znehodnocuje nebo kazí.
Na léčivech se často setkáte se zkratkou exp nebo expir, která znamená datum minimální trvanlivosti. Datum se vyjadřuje ve formátu rok/měsíc nebo rok/měsíc/den.

 

Jen tak dál, bude tady vzdělávací koutek. A hlavně ta dějepisná data mi zaujala, zas jsem chytřejší.


  • 0

#63 jessie.r

jessie.r

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 470 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2018 - 18:00

Ááá, kolegyně je z Plzně ;)!
  • 0

#64 Paha Ahma

Paha Ahma

    Zlej rosomák

  • Members
  • PipPipPip
  • 254 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2018 - 18:02

S tou finštinou je to zajímavé. Pro sebe bych si to vysvětlil tak, že bych tam tu polární noc a zimu stejně nepřežil, tak k čemu by mi byl budoucí čas. Ještě tak předbudoucí...

:-)

Mně zase kdysi napadla souvislost s tradičně vysokou sebevražedností ve finské populaci. Výstižně, s typickým finským temným humorem a zdánlivě paradoxní finskou houževnatostí popisuje onen jev Aarto Paasilinna v knize "Autobus sebevrahů"; doporučuju.

 

Domnívám se, že na finština zareagovala vymizením budoucího času. Podepřeno kondicionálem. "Kdybych se zejtra náhodou neoběsil, mohl bych zajít na pivo."


  • 2

Hyvä ahma - huono ahma. Ainoa hyvä ahma on pahaa.


#65 Paha Ahma

Paha Ahma

    Zlej rosomák

  • Members
  • PipPipPip
  • 254 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2018 - 18:04

Au! Jazykovědnej koutek a já zvoslim Mně/Mě.


  • 0

Hyvä ahma - huono ahma. Ainoa hyvä ahma on pahaa.


#66 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 982 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2018 - 18:18

Au! Jazykovědnej koutek a já zvoslim Mně/Mě.


Nic si z toho nedělej. Já měl vždy z jazyka českého, tedy z písemného projevu, za jedna a taky to poslední dobou nějak často zeslonim (to je jako "zkonit" ale mnohem mnohem víc) ;)
  • 1

Outdoor: Oregon 700, Colorado 300, fenix5x

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Telefon jako uložiště tras pro GarminOdolný Xcover 3 VE

 

"The Universe is made of protons, neutrons, electrons and morons"


#67 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2018 - 18:18

Firma TESLA nemá a neměla s panem Teslou nic společného. Dokonce kdysi ustála soud s tím, že jde o zkratku TEchnika SLAboproudá (nebo tak nějak, slyšel jsem i "TElefony-SLAboproud").

Ta americká TESLA motors asi něco s panem Teslou mít bude.

Jasně, oficiálně to nesmělo být jméno. Vyšlo to tak "náhodou". Spíš by mě zajímalo, jak je na tom americká Tesla k české, jakési ochranné značky snad fungují a česká Tesla dosud existuje.


  • 0

#68 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2018 - 19:44

teď jen rýpám, tak to ber prosím  s rezervou.

Ale pokud bych to uplatnil:

Takže pan Regiojet je mužského rodu, ale firma Regiojet rodu ženského?

 

Asi jsme si nerozuměli - Škoda jako firma je rodu ženského, protože se to tak ujalo (pracuji ve Škodě zní líp než ve Škodovi), ne proto, že slovo "firma" je rodu ženského.

RegioJet je rodu mužského, protože se jezdí RegioJetem, ne RegioJetou.

 

Název firmy a slovo, ze kterého vznikl, jsou dvě různé věci a nemusejí být stejného rodu.


  • 2

#69 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2018 - 20:16

Zajímal mě/mne význam věty "Hyvä ahma - huono ahma. Ainoa hyvä ahma on pahaa." uváděné u příspěvků Paha Ahma (Pahy Ahmy? Paha Ahmy? ...). šlo mi jen o to, jestli nesouvisí slovo "huono" s Huny, patřícími částečně (?) k ugrofinskému plemeni. To jsem nezjistil, ale tohle mne (po automatickém překladu) šokovalo:

 

Faktem je, že jestliže takový vrah, Ahma, má odznak, dělá špatnou stopu za týden. Žádost o petici někdy dokonce od ministerstva může trvat až měsíc. Na měsíci tento hromový milenec zabije desítky sobů.
Všichni přírodní lidé to vědí ..

 

Odpověď: Přesto, zlatíčko. Nemůžete si dovolit mluvit s žádnou fyzickou osobou, když ani nemůžete vidět zvíře, abyste viděli, co to je. Peklo není špatné a ani nic neudělá. "Himotappaja", můžeš být Ježíš. Pokud je jelen jelen chytil v menu, pak důvod je v sobě sami. Ahma se za posledních 10 000 let ani nic nezměnilo a chváli se kvůli žebrání za nějaký plot. Dokonce i rozhodčí by měli tlačit na své husté lebky, že příroda je to, čím jsou, a jestli se vrátí ke svým hospodářským zvířatům v přírodě, mohou skončit v přirozeném cyklu.

 

Tak jsem z toho jelen, který se chytil v menu. A až budou Ahmu soudit za ty zabité soby na Měsíci, tak ho odsoudí soudci s hustými lebkami k žebrání za nějakým plotem. Napíšeme petici na ministerstvo, aby se ti rozhodčí vrátili ke svým hospodářským zvířatům...

My Češi bychom jednoduše řekli: "Soudce je vůl!"

Hrůza, co se člověk na internetu nedoví...

 

 


Tento příspěvek byl upraven od ladislavappl: 15 únor 2018 - 20:25

  • 0
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).

#70 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2018 - 21:05

???

 

"Já nerozumět jazyku tvého kmene." Jak jsem tu kdysi někde četl :-).

 

Mně automatický překlad vyhodil: "Dobrý vlk - špatný vlk. Jediný dobrý vlk je špatný."

I když se přiznám, že tomuto finskému rčení asi moc nerozumím...


  • 1

#71 Evca.N

Evca.N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 707 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2018 - 21:12

Ááá, kolegyně je z Plzně ;)!

Kvůli tomu mi? Já jsem teda v Plzni čerstvá náplava, ale tohle znám i od nás ze Sudet. Ráno jsem dočetla zajímavou knihu: https://www.kosmas.c...-cesky-slovnik/

Netuším, jestli to je kvůli (díky) tomu, že jsem ze severozápadu, ale zhruba 80% slov nebyla žádná velká novinka.


  • 0

#72 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2018 - 21:37

Já si to přeložil jako Zlej rosomák. Ovšem u nás nikdo rosomáka nezná a spousta lidí si díky Olympiku myslí, že je to pták. A vůbec, zajímalo by mě, jak vzniklo slovo rosomák, když se v jiných jazycích to zvíře jmenuje úplně jinak a tady u nás nežije. tipuju, že to bude z ruštiny, ale nevím.

EDIT: Tak jsem si to ověřil, je to z nějakého východoslovanského jazyka, takže asi z ruštiny. Na Sibiři jsou.


Tento příspěvek byl upraven od mpik: 15 únor 2018 - 21:54

  • 0

#73 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 885 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2018 - 22:00

Já tipuju, že to bude z ruštiny, ale nevím.

Молодец, правильно! Это действительно росомаха на русском языке!


  • 0

#74 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2018 - 6:58

Azbuku ještě umím, ale psát na PC bych s ní nechtěl. Jeden čas jsem musel a i když jsem si nainstaloval tzv. homofonickou, kde byla písmena jako na klasické, pochopitelně s výjimkami, psal jsem pa-rusky.


  • 0

#75 mikeant

mikeant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 688 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2018 - 7:47

Na Slovensku podle mych zkusenosti mladi rozumeji (nikoli rozumi!) cestine o neco lepe. Ale detem uz nesmeji v televizi vysilat ceske pohadky v cestine, takze bude i u nich hur.

 

No já nevím, PČP říkají "rozumějí i rozumí". Možno keby si napísal "rozumejú", tak je to jednoznačné :)


  • 0

#76 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2018 - 8:01

Rozumi je 3. osoba jednotneho cisla, rozumeji je 3. osoba mnozneho cisla - proto "mladí rozumějí" a ne "mladí rozumí". Spravne by take bylo "mládí rozumí", ale to do te vety moc nejde.


Tento příspěvek byl upraven od gord: 16 únor 2018 - 8:01

  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#77 mikeant

mikeant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 688 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2018 - 8:03

Ještě k těm rodům - zjistit, zda je Tesla a RegioJet ženského nebo mužského rodu je náročné, ale vždy se to dá obejít souslovím typu "firma Tesla". Ale co třeba města? Oloumouc je jasná, koneckonců se to dá zjistit i v pravidlech. Ale až celkem nedávno jsem se dozvěděl, že Libouchec je vlastně rodu ženského. A co Chlumec? Ten zase mužského... A psát "jedu do obce Libouchec" je takové trochu kostrbaté. Mimochodem, zde zajímavý článek o skloňování jmen měst a obcí.


  • 0

#78 mikeant

mikeant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 688 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2018 - 8:21

Rozumi je 3. osoba jednotneho cisla, rozumeji je 3. osoba mnozneho cisla - proto "mladí rozumějí" a ne "mladí rozumí". Spravne by take bylo "mládí rozumí", ale to do te vety moc nejde.

 

No vždyť to píšu. Pravidla říkají:

 

rozumět, 1. j. rozumím, 3. mn. rozumějí i rozumí; příč. rozuměl.

 

Z toho bych pochopil, že ve 3. os. množného čísla mohu napsat rozumějí i rozumí. Asi jsem se v tom nějak ztratil...


Tento příspěvek byl upraven od mikeant: 16 únor 2018 - 8:22

  • 1

#79 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2018 - 8:30

Aha, tak to jsem te nepochopil. To, ze zrovna v tomto slove jsou u mnozneho cisla obe moznosti jsem nevedel. Dalsi ukazka vyvoje jazyka. Za mych skolnich let byla jen jedina.


  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#80 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2018 - 9:51

 Mimochodem, zde zajímavý článek o skloňování jmen měst a obcí.

Tak to jsem netušil, že Klatovy jsou rodu mužského a Přeštice pro změnu rodu ženského. Ale skloňuju oboje už léta správně :) .


Tento příspěvek byl upraven od phrkt: 16 únor 2018 - 9:52

  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama