Přejít na obsah


Fotka

Nepoctivci v geocachingu aneb mlčet není dobré


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1848 odpovědí na toto téma

#801 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 03 leden 2019 - 21:43

Mně spíš mrzí že svoje pěkné keše archivuješ a moc nechápu proč. ... Každej si může v rámci zákonů, které jsme si všichni odsouhlasili zvolením těch, kteří je napsali, dělat co chce, ne?


:D :D
  • 2
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#802 panMuf

panMuf

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 100 příspěvků(y)

Publikováno 03 leden 2019 - 22:02

problém je v tom, že někteří si pletou pojmy a pod pojmem demokracie si představují anarchii. A spousta lidí nechápe smysl a význam konkrétních slov. Používají, ale neznají.


  • 7

#803 geotrain

geotrain

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 171 příspěvků(y)

Publikováno 03 leden 2019 - 22:24

Tak hlavně demokracie neznamená zprasit hru. 


  • 4

#804 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 03 leden 2019 - 22:59

Nemusí být všechno všude napsáno a co není napsáno, je dovoleno. Člověk by taky měl mít něco jako morálku.


  • 21

#805 bejcci

bejcci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 666 příspěvků(y)

Publikováno 03 leden 2019 - 23:50

Respektive je dovoleno dělat všechno to, co není zakázáno. Celá tahle debata je čistě akademická, až sem konečně někdo dáte odkaz na jakékoli pravidlo, které výslovně zakazuje získávat, zveřejňovat a ukládat jakékoli zeměpisné souřadnice, tak se ukáže.

 

Respektovat ostatní asi nepatří mezi tvé schopnosti, že? Nebo tobě nevadí, když ti bude někdo dělat to, co se ti nelíbí? Dost o tom pochybuju.


  • 0

#806 seedcorp

seedcorp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2019 - 0:29

Něco tam najdeš, obzvlášť pod písmenem D

 

 

Písmen D je tam sice víc, ale nešť. Nicméně trvám na tom, že když bude někde na webu jakási souřadnice s jakýmsi názvem, nelze to nijak postihovat.

 

O morálce se tu diskutovat nechci, morálka je vlastně taky dost abstraktní pojem a pro každého něco jiného.

 

A ano, nebyl bych rád, kdyby mi někdo dělal něco, co by mi vadilo, ale pokud ten onen neporušuje zákon, tak mám celkem smolíka, ne? Bohužel. Viz například mi vadí, že se mi cpe pan Routa s eventy na středu. Ale nic s tím neudělám. A zase, morálně je to pro mně špatně, mám přeci jen středu historicky vydrženou, ne? Ale když to nerespektuje, tak mám smolíka. Vadí mi to, ale nic s tím neudělám. A plácat o tom jak tu vidím 41 stránek tedy nebudu..

 

Btw za to vás obdivuji, kde na to berete sílu a čas.


  • -23

#807 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2019 - 0:29

Nebo tobě nevadí, když ti bude někdo dělat to, co se ti nelíbí? Dost o tom pochybuju.

 

No samozřejmě, že mu to vadí, vždyť o tom o pár příspěvků výše píše — vadí mu, že owneři archivují keše, což se mu nelíbí. Ale ownerovi by podle jeho logiky už nemělo vadit, když mu finálkáři loví jeho keše podle svých zvrácených způsobů. Je to krásný příklad selektivního přístupu: když se to líbí mně a tobě se to nelíbí, musíš se s tím smířit, když se to líbí tobě a nelíbí se to mně, tak to nesmíš dělat.


  • 16
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#808 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2019 - 8:18

Písmen D je tam sice víc, ale nešť. Nicméně trvám na tom, že když bude někde na webu jakási souřadnice s jakýmsi názvem, nelze to nijak postihovat.

 

O morálce se tu diskutovat nechci, morálka je vlastně taky dost abstraktní pojem a pro každého něco jiného.

 

A ano, nebyl bych rád, kdyby mi někdo dělal něco, co by mi vadilo, ale pokud ten onen neporušuje zákon, tak mám celkem smolíka, ne? Bohužel. Viz například mi vadí, že se mi cpe pan Routa s eventy na středu. Ale nic s tím neudělám. A zase, morálně je to pro mně špatně, mám přeci jen středu historicky vydrženou, ne? Ale když to nerespektuje, tak mám smolíka. Vadí mi to, ale nic s tím neudělám. A plácat o tom jak tu vidím 41 stránek tedy nebudu..

 

Btw za to vás obdivuji, kde na to berete sílu a čas.

Ani se nedivím, že jsme tam, kde jsme, jak v geokešingu, tak v životě... Když se spousta lidí chová stylem po mně potopa (často podle "vzorů" ve vrcholných funkcích).

 

Zapomíná, že naše svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého a pokud se líbí něco mně, nemusí se to líbit tomu druhému. Takže by se každý měl chovat tak, aby tomu druhému neškodil. A už to vylučuje dávání finálek na servery, protože to škodí právě vlastníkům keší a přeneseně i dalším kačerům (o co času jsem kvůli těmto blbcům už přišel, protože jsem nestihl odlovit vyluštěné kešky, které šly do archivu)...

 

A argument s eventem? V Praze? Ono se dá v Praze najít volný den na event? Pochybuji. Jak jsem se díval, tak Míra má své eventy v různé dny. Nemá to každou středu. Kdy by pak měl dělat eventy, když určitě každý den v týdnu má nějaký autor v Praze své eventy? Je to přesně o tom, že pokud chceš mít právo ty pořádat své eventy, neměl bys upírat ostatním pořádat jejich eventy... A že jsou náhodou ve středu a vyšli dříve? Osobně jsem kdysi se snažil svůj event sladit ještě s dalšími, které byly podobně zaměřené, ale u Prahy asi nehrozí, že byste měli málo lidí.

Jinak taky nemáš všechny své eventy jen ve středu, některé středy taky eventy neděláš. Nechápu tedy, proč si středu nárokuješ... Mimochodem, hezké počtení GC7ZVKF

 

To, že to ještě není někde v zákoně, či předpise ještě neznamená, že se to může. Sice jiný kraj, jiný mrav, ale pokud se zeptáš drtivé většiny autorů kešek, tak své kešky na finálkových serverech nechtějí. Pokud chceš lovit krabičky z nějakých finálkových serverů, proč si nezaložíš finalkešing?


Tento příspěvek byl upraven od Roman_Jaromer: 04 leden 2019 - 8:18

  • 14

#809 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2019 - 9:22

Respektive je dovoleno dělat všechno to, co není zakázáno. Celá tahle debata je čistě akademická, až sem konečně někdo dáte odkaz na jakékoli pravidlo, které výslovně zakazuje získávat, zveřejňovat a ukládat jakékoli zeměpisné souřadnice, tak se ukáže.

Tak jsem si vybavil jednu vec. Kdyz jsem jako dite jezdil tramvaji, cetl jsem si tam vylepenej prepravni rad. Prislo mi to jako pitomost, proc tam pisou treba takovy zbytecnosti ze mam starsi osoby pustit sednout, kdyz to prece je kazdymu jasny i bez papiru. Postupne to zacinam chapat. Kdyz tam tohle nenapisou, tak bude seedcorp sedet rozvalenej na sedadle pro invalidy a osmdesatiletou babicku posle do prdele s tim at mu ukaze kde je napsany ze ma babca prednost.

 

Taky me ale napada, ze nikde nevidim pisemne zakazany ze by se seedcorpovi nemohlo plivnout do xichtu. Evidentne tedy to muze kazdy udelat a je to v pohode. Tak snad s tim nebudes mit problem az se to stane.


  • 26

#810 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2019 - 10:55

Písmen D je tam sice víc, ale nešť. Nicméně trvám na tom, že když bude někde na webu jakási souřadnice s jakýmsi názvem, nelze to nijak postihovat.

 

O morálce se tu diskutovat nechci, morálka je vlastně taky dost abstraktní pojem a pro každého něco jiného.

 

A ano, nebyl bych rád, kdyby mi někdo dělal něco, co by mi vadilo, ale pokud ten onen neporušuje zákon, tak mám celkem smolíka, ne? Bohužel. Viz například mi vadí, že se mi cpe pan Routa s eventy na středu. Ale nic s tím neudělám. A zase, morálně je to pro mně špatně, mám přeci jen středu historicky vydrženou, ne? Ale když to nerespektuje, tak mám smolíka. Vadí mi to, ale nic s tím neudělám. A plácat o tom jak tu vidím 41 stránek tedy nebudu..

 

Btw za to vás obdivuji, kde na to berete sílu a čas.

 

 

Ty se mě zdáš.  :D  Moc dobře víš o čem je řeč a bez sebemenšího úspěchu se to snažíš obhájit. Vlastně nám tady píšeš, že v tvých očích jsou pro tebe podvody normální věc. A ještě jedna věc. Takovýhle lidi jako ty, mají plnou hubu keců, jak to co děláte je naprosto v pořádku, ale za každou cenu se snažíte podvody dělat po nicneříkajícím nickem. Proč se k tomu hrdě a veřejně nehlásíte, když je vlastně všechno v pořádku?


  • 3

#811 mirek454

mirek454

    mirek454

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 209 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2019 - 13:13

 

Zkus si počíst zde: 

https://www.geocachi...ents/termsofuse


 

Bylo by to někde v češtině?


  • 0

#812 dejwy

dejwy

    dejwy

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 215 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2019 - 13:39

Jeden z bodů

Souhlasíte, v že nebudete:
Publikovat na vašich stránkách řešení, nápovědy, spoilery či skryté souřadnice žádné keše bez souhlasu ownera keše.
  • 8

#813 Sven Gumby

Sven Gumby

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 323 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2019 - 13:43

No, já nevím (a ne, že bych měl radost). V originále je:

Publish on our websites the solutions, hints, spoilers, or any hidden coordinates for any geocache without consent from the geocache owner.


  • 1

#814 bejcci

bejcci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 666 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2019 - 14:59

Jeden z bodů

Souhlasíte, v že nebudete:
Publikovat na vašich stránkách řešení, nápovědy, spoilery či skryté souřadnice žádné keše bez souhlasu ownera keše.

 

Bohužel tam není your, ale jak správně píše Sven our. Takže tohle je v rámci finálkových serverů trochu k ničemu, ty informace jsou jinde. Ale 2. D. body i. a ii. už jsou podle mě zajímavější. Tedy použití robotů na stahování informací a umístění části stránek jinde bez písemného povolení. To už podle mě finálkové servery porušují. Jestli je to vymahatelné, to je otázka.


  • 1

#815 Dan Škareda

Dan Škareda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 266 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2019 - 16:29

(neumím odcitovat jen část, takže jsem to dal kurzívou)

Zapomíná, že naše svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého a pokud se líbí něco mně, nemusí se to líbit tomu druhému. Takže by se každý měl chovat tak, aby tomu druhému neškodil. A už to vylučuje dávání finálek na servery, protože to škodí právě vlastníkům keší a přeneseně i dalším kačerům (o co času jsem kvůli těmto blbcům už přišel, protože jsem nestihl odlovit vyluštěné kešky, které šly do archivu)...
 
 
Mně třeba jako vlastníkovi mystery keše souřadnice na finálkách nevadily. Ono je to celé hlavně o přístupu každého ke hře. Když to někoho baví neluštit, tak ať. Náladu si tím kazit nebudu; dělám keše pro radost, ne kvůli vynucování jejich luštění. Kdo chce, pro toho je šifra výzvou, kdo nechce, dojde k bodu jinak. Možná pokoutně, možná přátelskou pomocí (proč by nemohla být?), nebo třeba přes finálky. Ale pokud ve výsledku bude mít takový lovec radost z bodu, keš splnila svůj účel... Trochu se povzneste, přátelé, a nenechte se znechucovat. Protože vaším znechucením (archivací, nezakládáním) přichází ostatní, kteří mají vaše keše rádi, o radost. A to je ta největší škoda a vítězství těch kteří kazí hru.

Tento příspěvek byl upraven od Dan Škareda: 04 leden 2019 - 16:30

  • 9

#816 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2019 - 16:36

Pravda Dane, jenže co čekat od takového člověka v reálném životě, když podvádí ve hře v touze za získáním pitomého bodu. Prostě tyhle lidi se mi hnusí. 


  • 9

#817 Dan Škareda

Dan Škareda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 266 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2019 - 16:48

Pravda Dane, jenže co čekat od takového člověka v reálném životě, když podvádí ve hře v touze za získáním pitomého bodu. Prostě tyhle lidi se mi hnusí. 

 

Možná jsem optimista z podstaty, ale podle mne je v tom příliš mnoho proměnných, než abych bez bližšího seznámení někoho odsoudil. Pokud se tak děje pravidelně a ostenativně, tak ať. Takový nezaslouží slitování. Ale co s někým, který jede 50 km a pak jde dlouhou multinu naněkolikrát, aby na konci zjistil, že lajdáctvím autora má krabka zvlhlý logbook, takže se nelze zapsat. Takže pošle fotolog a prosbu autorovi o uznání nálezu. Někteří odtud z diskuze by mu log smazali, protože přeci pravidla (čím by hru znechutili především hráči samotnému), ale myslím si, že tak není míněna rodinná zábava - nejde přeci o bod ani ve smyslu získávání, ani ve smyslu přidělování. Takže bych bodu samotnému takovou váhu nepřikládal. Kolikrát je příběh odlovu tak zajímavý, že už jen proto si zaslouží shovívavost. Pro mne je důležitější celkový přístup ke hře.


  • 3

#818 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2019 - 16:55

Osobně bodům vůbec nedávám žádnou váhu, narozdíl od finálkářů. A v tomhle případě je řeč o finálkářích. Žádný z nich ti nebude obcházet několikakilometrovou multinu. Na to se spolehni. Jinak jsem byl třeba přes 300km od domova a keš byla ten den disablována. No a co? Prostě jí nemám, i když jsem na místě byl. Vzdálenost nepovažuji za důvod zapsat si keš stůj co stůj. 


  • 9

#819 Dan Škareda

Dan Škareda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 266 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2019 - 17:24

Možná by to chtělo trochu víc velkorysosti. A povznesení. Koneckonců, kdo je finálkář? Jak ho poznat? A vůbec, proč se druhými rozčilovat a vést jakýsi svůj vlastní boj proti nim, či proti takovým, kteří ho s nikým nevedou? Že má někdo desetitisíce nálezů? Tak ať. Jsou to jeho nálezy, já mám svoje. A své příběhy odlovů.


  • -2

#820 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2019 - 18:07

Ono je to celé hlavně o přístupu každého ke hře.

 
To je jediná věta, se kterou lze ve tvých příspěvcích souhlasit, Dane. Ovšem se závěry, které z toho vyvozuješ, se již ztotožnit nemůžu.
 

Možná jsem optimista z podstaty...

 
To samozřejmě nevím, jestli je to projevem optimismu, nebo něčeho jiného, méně ušlechtilého, ovšem tím, co píšeš, naplňuješ spíše znaky charakteru, kterému bývá zvykem říkat „užitečný ***** (doplň si sám)“.
 

Mně třeba jako vlastníkovi mystery keše souřadnice na finálkách nevadily. ... Když to někoho baví neluštit, tak ať. ... dělám keše pro radost, ne kvůli vynucování jejich luštění. ... kdo nechce, dojde k bodu jinak. ... Ale pokud ve výsledku bude mít takový lovec radost z bodu, keš splnila svůj účel...

 
Ano, v pořádku, TOBĚ souřadnice tvých keší na finálkách nevadí, tvoje věc. MNĚ ale souřadnice mých keší na finálkách vadí, to je zase moje věc.
 
A myšlenková konstrukce, kterou jsi předvedl v citovaném příspěvku, je taky úžasná. Netušil jsem, že účelem keší je uspokojovat někomu radost z bodu. Myslel jsem si, že geocaching je hra a jako taková uspokojuje radost ze hry. Možná to může někomu splývat v jedno a totéž, ale není tomu tak. Vezměte si takovou jednoduchou hru, jako je Člověče, nezlob se. Lidi ji hrají pro radost ze samotné hry — z házení kostkou, posouvání figurek po herním plánu atd., nikoliv pro radost z toho, že dostanou své figurky do domečku. Koho házení kostkou a posouvání figurek nebaví, tak hru nehraje, nikoliv že přijde a postaví svoje figurky přímo do domečku se slovy, že ta hra je blbá a on nevidí důvod, proč by ji měl hrát, ale ty figurky v domečku mít chce, protože na to má právo. „A ukažte mi v pravidlech, kde je přímo napsáno, že se tohle nesmí!“ Nebo proč lidi luští třeba sudoku, když si ho můžou hodit do online solveru a mají to bez práce? A můžou se ve společnosti chlubit tím, kolik sešitů sudoku vyluštili (ve skutečnosti: kolik tabulek stačili vyplnit).
Kačer, který má radost z bodu, ke kterému se dostal jinak, než že prošel hrou, kterou pro něj owner připravil, je duševní ubožák, který si i na to hraní musí hrát, protože obyčejné čisté hry není schopen. Pro takové JÁ keše nedělám.
 

Trochu se povzneste, přátelé, a nenechte se znechucovat. Protože vaším znechucením (archivací, nezakládáním) přichází ostatní, kteří mají vaše keše rádi, o radost. A to je ta největší škoda a vítězství těch kteří kazí hru.

 
Odmítám akceptovat demagogii ve stylu: „Pokud keš potěší jen jednoho jediného kačera, má smysl.“ Je to bohužel v současné době hodně oblíbený pseudoargument velké části užitečných íček ve spoustě oblastí života. Ale já spolu s klasikem říkám: „Hovno!“ Keš musí v prvé řadě těšit mě jako jejího ownera. Pokud mi na ni nepokrytě chodí finálkáři, pak mě netěší a není žádný důvod pro její další existenci. Stejně tak energii do tvorby nové keše budu vkládat jenom tehdy, pokud je šance, že mě ta keš bude těšit. Když se nějaký kuchař bude půl dne nebo i déle piplat s jídlem, aby mělo vyváženou chuť a aby na talíři pěkně vypadalo, a pak přiletí banda primitivů, která ozdobení okamžitě vyhodí s výkřikem „co je to tady za sajrajt?!“, jídlo zhltne se slovy „mně je jedno, co žeru, v žaludku to stejně vypadá všechno stejně hnusně“ a nakonec zmizí a nechá po sobě akorát nepořádek, tak se ten kuchař na to příště vykašle a nikdo mu nemůže říct ani popel. A pokud v tu chvíli k němu přijde někdo a bude mu tvrdit, že se nad to má povznést, tak mu akorát rozbije hubu.
 

Takže bych bodu samotnému takovou váhu nepřikládal. Kolikrát je příběh odlovu tak zajímavý, že už jen proto si zaslouží shovívavost.

 
Nevím, nevím, ale nějak si nevybavuji žádný příběh odlovu finálkářů, který by byl něčím zajímavý. Ty máš nějaký příklad?
 

Pro mne je důležitější celkový přístup ke hře.

 
Jak už jsem psal — s tímto souhlasím. Akorát že mám úplně opačný názor na to, jaký by ten celkový přístup ke hře měl být.


  • 11
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama