Přejít na obsah


Fotka

Nepoctivci v geocachingu aneb mlčet není dobré


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1848 odpovědí na toto téma

#1441 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 29 říjen 2019 - 8:48

Nějak nám nedělalo problém doběhnout pro krabku ještě jednou nahoru, nechat paní kačerku se zapsat a keš vrátit zpět. Její radost nám oboum byla odměnou a nikdy bych jí nepovažoval za podvodníka. Podotýkám, že my jsme se nabídli, že jí tu keš přineseme. :D

 

Na tom není nic špatného. To je totiž přesně ten rozdíl mezi "využít situaci" a "zneužít situaci".


  • 5

#1442 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 29 říjen 2019 - 8:52

Probíralo se to asi mnohokrát. Kde jsou hranice.

Myslím, že pro každého někde jinde.

 

Podle přehnané morálky by si mohl logovat keš jen někdo, kdo ji najde. Co pak ti, co chodí v týmu. Najde první, zaloguje si ji pouze ten?

 

Kdo má právo si zalogovat mysterku (multinu), jen ten, kdo ji odloví přesně podle myšlenkového pochodu autora? Co ten, kdo ji dá BF, nebo třeba jiným postupem (už jsem pár takových dal, např. se vymýšlelo heslo k ZIP souboru, bylo jednodušší udělat brutal force útok). Co ti, kdo si nechají poradit? Co to luští v týmu (většina FTFkařů).

 

Co třeba odlov PWT auto stylem - 1 řídí, druhý naviguje, další dva vyskakujou. Vždyť najde vždy jen jeden z těch čtyř.

 

Pro mě je geocaching zábava. A ta se musí přizpůsobit rodině. Nyní na většinu keší jezdím s rodinou - manželkou a kluky (ti ještě nemají nicky, až budou chtít, založí si je).

Osobně já třeba si často multinu vypočítám už z domova, abych věděl, kam vede a teprve na místě si to projdu, abych to mohl přizpůsobit výletu. Většinou si projdeme i všechny stage, někdy i po odlovu finálky. Jsem podvodník?

Dana však často musí hlídat kluky, třeba u obtížnějších terénů (na stromě, ve skalách atp.) a protože jsou někdy jak z divokých vajec, raději odejde kousek dál dříve, než keš úplně najdeme. Nebo někdy, když syn už usíná v kočárku, musí s ním jezdit (nejde ho někde nechat stát, protože by se probudil a vyspat se prostě musí), tak s ním jede trochu napřed a já mezitím najdu nějakou tu kešku u cesty bez ní. Jsem vlastně taky podvodník, protože zaloguji i ji, protože pomohla s odlovem a byla na místě keše? Taky mě budete kritizovat? Co děláme jiného, než třeba ti kačeři na PWT co jsou čtyři v autě?

Řekl bych, že většina rodin loví tímto způsobem, už jsem takových pár potkal.

 

Když tu bylo srovnání s tou rychlostí - pokud je cedule 200 metrů od prvního baráku a člověk tam pojede 70 a jen sundá nohu z plynu a hned nebrzdí a než dojede k prvnímu domu, jede něco málo přes 50, je taky tak hrozně špatný? Dle zákona ano. Má jet padesátkou. Může však jet naprosto bezpečně. Na rozdíl od chlápka, který pojede před přechodem uvnitř obce 70, nebo naopak rychle zpomalí před tou cedulí z 90 na 50.

 

Proto si myslím, že je třeba kritizovat ty, co podvádějí hromadně, na druhou stranu není potřeba trvat dogmaticky na pravidlech (ještě k tomu, když jediné pravidlo je vlastně zápis v logbooku).


  • 10

#1443 Sólista

Sólista

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 121 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2019 - 8:12

Už se to tady určitě řešilo, ale jak správně postupovat když:

Při kontrole moji keše a logboku jsem nenašel zapsané čtyři kačery z Rakouska.

Všechny čtyři jsem kontaktoval a napsal jim, že pokud nejsou zapsáni v logboku nemohu jim nález uznat. Jeden odpověděl, že s tím souhlasí, dva se neozvali a čtvrtý se se mnou začal dohadovat.

Že žádné pravidlo o nutnosti zapsání do logboku neexistuje, že má tři svědky že tam byli a také má fotky a teď, že mě "napráší" na centrálu. 

Log mu smažu a on se zaloguje znovu. To už třikrát.

Je nějaký oficiální postup co s tím.


  • 1
Kdo chce psa bíti, ten si hůl vždycky najde!

#1444 Beetovy

Beetovy

    Beetovy

  • Members
  • PipPipPip
  • 498 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2019 - 8:27

Už se to tady určitě řešilo, ale jak správně postupovat když:

Při kontrole moji keše a logboku jsem nenašel zapsané čtyři kačery z Rakouska.

Všechny čtyři jsem kontaktoval a napsal jim, že pokud nejsou zapsáni v logboku nemohu jim nález uznat. Jeden odpověděl, že s tím souhlasí, dva se neozvali a čtvrtý se se mnou začal dohadovat.

Že žádné pravidlo o nutnosti zapsání do logboku neexistuje, že má tři svědky že tam byli a také má fotky a teď, že mě "napráší" na centrálu. 

Log mu smažu a on se zaloguje znovu. To už třikrát.

Je nějaký oficiální postup co s tím.

 

Česká geowiki praví, že zápis v logbooku je u fyzické kešky nutný pro uznání logu.

http://wiki.geocachi...i_listing.C5.AF 

 

Jaký je ale postup v případě takového trotla nevím.

Asi máš dvě možnosti. Já bych mu možná i ten log uznal, pokud by mi dokázal, že na místě byl, třeba fotkou. To je první možnost. I když teď už jde možná v tvém případě o princip.

Druhá možnost je asi napsat na groundspeak, popsat situaci a zeptat se co s tím. Možná by mohl poradit i nějaký revírník.


  • 0

#1445 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 169 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2019 - 8:45

Že elektronický log následuje až po fyzickém, to je naopak nejzákladnější pravidlo geocachingu. :) Jestli chceš s tím kačerem ještě chvíli argumentovat, tak je to zde a sice konkrétně hned na začátku prvního odstavce:  "A geocacher can log a physical cache online as “found” if they have signed the logbook."

 

Jinak bych napsal na Groundspeak to, co jsi napsal výše + přiložit fotky logbooku. Já myslím, že si s ním poradí rychle.

 

Ty fotky jsi viděl?


  • 1

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#1446 DogVader

DogVader

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 854 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2019 - 10:25

Naopak bych mu napsal, at me na centralu klidne nahlasi, ze to pravidlo samozrejme existue a ze hned budu hlasit i ja jeho. Podle me by se pak mohl zklidnit. 


  • 0
Xiaomi Mi 9 (Android 9) + Locus Pro

#1447 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 452 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2019 - 10:40

...

Že žádné pravidlo o nutnosti zapsání do logboku neexistuje, že má tři svědky že tam byli a také má fotky a teď, že mě "napráší" na centrálu. 

..

A z jakého důvodu se vlastně nezapsali do logbooku?


  • 0

#1448 taxoft

taxoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 644 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2019 - 10:54

Napsané pravidlo zní: kdo na centrálu napíše první, má o dost větší šanci na úspěch. A to i v případě zjevného podvodníka. :-(


  • 0

Dobrovolník si myslí, že ví, co je správné, a dělá to. Aktivista si myslí, že ví, co je správné, a nutí to dělat ty ostatní.


#1449 Sólista

Sólista

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 121 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2019 - 10:56

A z jakého důvodu se vlastně nezapsali do logbooku?

To byla skupinka co jela na mega event na Plumlov a projížděla kolem mé keše. Ona je to na mapě taková drajvka. Ovšem když se přijede na místo činu vše se změní jak obtížností nálezu, tak terénem. Je to 4,5/4. No a tam jim zřejmě padla čelist do čeho vlastně jdou, hodili pár fotek a vybodli se na to. Nejlepší jejich argument byl ten, že už je to dva roky a co vlastně po nich chci...

Jen pro zajímavost, ze sta logujících nebyli kromě nich zapsáni v logboku ještě dva lidé.


  • 2
Kdo chce psa bíti, ten si hůl vždycky najde!

#1450 zirafka183

zirafka183

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 287 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2019 - 14:36

Nanejvýš podvádí sám sebe. Protože kdo se s druhými nesrovnává, tomu to neubližuje. Prostě tohle je málo důležité v životě a takový by to mělo mít i prostor v něm.

No, ono teoreticky vlastně ano, ale ......

 

... jdu-li 25 km multinku, kterou jdu celý den, jsem na sebe pyšná, že jsem jí ve zdraví ušla, nevykoupala jsem se v potoce, který jsem přeskakovala, nespadla jsem ze stromu, na který jsem pro jednu indicii musela vyšplhat (jsem "odrostlejší" ročník ne moc mrštných tvarů), vše, co jsem potřebovala najít jsem našla a nezabloudila jsem, jsem špinavá jak čuník, protože jsem lezla mj. do jeskyně, jsem zpocená a celá umorousaná, ale mám velice dobrý pocit z "dobře vykonané cesty", protože tato "pouť" byla skvělá a budu na ní dlouho vzpomínat. Sedím pod stromem, mám krabičku v ruce a právě loguji.

V tom se z čista-jasna přiřítí bílé fáro, z něj vystoupí frajer v bílém oblečku, se zrcadlovkami na ksichtě a sahá pro krabičku, aby se zalogoval a prohlásí "Ty jsi tu štreku fakt šla? Jako celou, jo? Tak to bych teda nedal a ani by mě to nenapadlo, nejsem debil..."

V tuto chvíli, jde veškerá tolerance do háje i když si můžu zde u stolu myslet, že je to jeho hra a že podvádí sám sebe, ale můj log má úplně jinou váhu než log jeho.

Prostě z mého pohledu to podvod je i když v tom logbooku zapsaný je stejně jako já. V tomto případě snad ani nejde o bod, ale o princip.


  • 13

#1451 bejcci

bejcci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 666 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2019 - 16:05

To byla skupinka co jela na mega event na Plumlov a projížděla kolem mé keše. Ona je to na mapě taková drajvka. Ovšem když se přijede na místo činu vše se změní jak obtížností nálezu, tak terénem. Je to 4,5/4. No a tam jim zřejmě padla čelist do čeho vlastně jdou, hodili pár fotek a vybodli se na to. Nejlepší jejich argument byl ten, že už je to dva roky a co vlastně po nich chci...
Jen pro zajímavost, ze sta logujících nebyli kromě nich zapsáni v logboku ještě dva lidé.


Vyfoť logbook a pošli to na GS s tím, že se někdo z těch kačerů s tebou hádá. Nejsou v logbooku, nemají nárok na FI.
  • 1

#1452 honzak123456

honzak123456

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 147 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2019 - 18:33

V tom se z čista-jasna přiřítí bílé fáro, z něj vystoupí frajer v bílém oblečku, se zrcadlovkami na ksichtě a sahá pro krabičku, aby se zalogoval a prohlásí "Ty jsi tu štreku fakt šla? Jako celou, jo? Tak to bych teda nedal a ani by mě to nenapadlo, nejsem debil..."

Škoda, že finálka nebyla umístěná někde, kde by to ten debil nedal, nebo by se apoň zapotil.


Tento příspěvek byl upraven od honzak123456: 01 listopad 2019 - 18:33

  • 1

#1453 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2019 - 19:07

No, ono teoreticky vlastně ano, ale ......... jdu-li 25 km multinku, kterou jdu celý den, jsem na sebe pyšná, že jsem jí ve zdraví ušla,  ...  ...  ... Sedím pod stromem, mám krabičku v ruce a právě loguji.

 

A co teprve, když krabičku nenajdu, protože jsem někde udělal chybu a v logu zjistím, že včera tady byla jistá známá firma, která za den dala podobných krabiček několik desítek.


  • 1

#1454 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 02 leden 2020 - 21:43

Prave na me vybaflo ze mam odsouhlasit nove Terms of use platne ode dneska. Precetl jsem si to a je tam jedna zajimava zmena. V D xv. je pomerne dulezita zmena formulace na "Publish on our websites or anywhere else, solutions, hints, spoilers, or any hidden coordinates for any geocache, Adventure Lab or Lab Cache without consent from the owner." To "anywhere else" tam v predchozi verzi nebylo a par vykuku na tom stavelo svoji konstrukci ze zverejnovani finalek nekde jinde nez na stranckach GS vlastne neni nelegalni. Tak ted to tam je napsane zcela jasne.

 

https://www.geocachi...ents/termsofuse


  • 0

#1455 davidb11

davidb11

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 087 příspěvků(y)

Publikováno 02 leden 2020 - 22:00

Prave na me vybaflo ze mam odsouhlasit nove Terms of use platne ode dneska. Precetl jsem si to a je tam jedna zajimava zmena. V D xv. je pomerne dulezita zmena formulace na "Publish on our websites or anywhere else, solutions, hints, spoilers, or any hidden coordinates for any geocache, Adventure Lab or Lab Cache without consent from the owner." To "anywhere else" tam v predchozi verzi nebylo a par vykuku na tom stavelo svoji konstrukci ze zverejnovani finalek nekde jinde nez na stranckach GS vlastne neni nelegalni. Tak ted to tam je napsane zcela jasne.

https://www.geocachi...ents/termsofuse

Nejsem proti, nemám s tím problém.
Jak to ale budou vymáhat.
Jen těch videí na YouTube!
A nemluvím o finálkových webech!
  • 0

#1456 DogVader

DogVader

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 854 příspěvků(y)

Publikováno 02 leden 2020 - 22:25

I tady jsou fotky kešek.
Samozřejmě myšleno s nadsázkou. Ale asi to taky odporuje podminkam.

Tento příspěvek byl upraven od DogVader: 02 leden 2020 - 22:26

  • 0
Xiaomi Mi 9 (Android 9) + Locus Pro

#1457 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 27 únor 2020 - 21:21

Tak tohle pobavilo  :D 

 

 

„Dědo, vyprávěj nám prosím pohádku o tom týpkovi, co našel všechny kešky na Zemi.“

„To ale není pohádka děti, je to LEGENDA…a na každé legendě je zrnko pravdy. Občas je ale zatraceně těžký poznat, co je pravda a co jsou jen vymyšlené báchorky. Tak si pěkně sedněte a poslouchejte…“

„Bylo, nebylo, v jedné zatáčce mezi Prahou a Vídní, žil jeden pozoruhodný chlapík, co dokázal najít všechny keše a žádná mu neunikla.........


pokračování zde: 

GC8J8J7


  • 7

#1458 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 648 příspěvků(y)

Publikováno 27 únor 2020 - 22:18

Jo, já jsem to dal na FB.
  • 1

#1459 Turysta10

Turysta10

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 153 příspěvků(y)

Publikováno 28 únor 2020 - 7:28

Jo, já jsem to dal na FB.


Prosím o odkaz.
  • 0

#1460 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 648 příspěvků(y)

Publikováno 28 únor 2020 - 7:44

Zde.

Přiložené miniatury

  • Screenshot_20200228-073614.png

  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama