Přejít na obsah


Fotka

Kvalita zakládaných keší, aneb za keše krásnější a dokonaleší


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
92 odpovědí na toto téma

#41 adp.

adp.

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 231 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2007 - 12:04

bodove hodnoceni podle mne nema smysl, domnivam se jedinym rozumnym vyjadrenim kvality cache je doporuceni kolegy. Toto je v soucasne dobe provozovano verejnymi bookmarky PM. Kdyz u nejake cache u listingu naleznes 5 bookmarku ve stylu best of tak se rozhodne nespletes. A takovych cache je v republice priblizne 300. A zcela jiste budou tyto seznamy dale rust.
  • 0

#42 Dorcadion

Dorcadion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2007 - 12:55

...dlouho jsem se rozmýšlel, zda budu na vlákno reagovat (protože je to vlákno jako stvořené pro neplodné diskuze končící flame-war...) a nakonec mne to nedalo.

Naprosto souhlasím s názorem adp. - možnost bookmarku s doporučením u skvělé keše je většinou to nejlepší, co mohu pro její propagaci udělat. Takže, pokud mne cache opravdu mimořádně zaujme (je to samozřejmě navýsost subjektivní), tak dám bookmark "Highly recommended"... To neznamená, že by ostatní keše byly špatné, pouze nejsou výjmečné...  A pokud mne něco opravdu vytočí, napíšu to do logu a podepíšu se pod to... Jakékoliv bodové hodnocení přes anonymní bodovací systém bude vést k dezinformacím a později k "vyřizování účtů", jako kterékoliv jiné anonymní i-netové hlasování (obzvláště v Čechách, kde je úroveň internetových diskuzí tristní).

Ve vláknu zaznělo ještě několik myšlenek - takže popořadě mé koméntáře k nim:

1) Kvantita převyšuje kvalitu - asi je to pravda, ale možná je to jen tím množstvím. Statisticky roste i množství nekvalitně uložených a provedených kešek. Občas mám pocit, že autoři vůbec nepřemýšlejí, kam že cache prsknou... Nejde jen o kvalitu místa, ale i o bezpečnost a trvanlivost keše jako takové...

2) Není pravda že je u nás ve srovnání s okolními geovelmocemi vyšší podíl mysterek a multin - v Německu a Rakousku či Holandsku (cca jenom 30% traditional !!!) je jejich podíl stejný, ale spíše vyšší (a jsou to mnohdy megamulticache)... Jednoduché tradiční filmbox-cache jsou charakteristické pro urban oblasti USA a UK..., tam je jich většina a mnohé také stojí za prd...

3) Micro vs. regular: jako vlastník cca 35 cache s množstvím velkoměstkých keší v centru Prahu mohu odpovědně řící, že umisťovat v centru velkoměsta něco jiného než micro či small, je téměř holý nerozum (až na pár vyjímek). Sám provádím téměř každý týden maintenance na některých ze svých keší (buď jsou ukradené, nebo poškozené, nebo je potřebné něco doplnit) a vím co je s tím práce a které keše mají jakou životnost. Proto jsem postupně začal přecházet na magnetická mikra, která umožňují lepší volbu úkrytu a to nejen z hlediska mudlo-vzdornosti, ale i z hlediska hygieny. Umístění klasických kešek v centru Prahy témeř vždy končí na místech navštěvovaných psy, bezdomovci, holuby a ožraly, kteří mnohdy přímo na keš "vysypávají" finální produkty metabolizmu... Mohl bych z posledních 20-30 keší nalezených v Praze jmenovat mnohé - ale nechám to na autorech, ať se zamyslí...

bylo by toho víc, ale musím jít dělat něco užitečnějšího....

Michal

 

 


  • 0

#43 _Tom

_Tom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 659 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2007 - 13:21

ok1in:

Velmi často [...] vyrážíme s dětmi, [...] Mějme proto stále na paměti, že jsou cache vytvářeny také pro ně... 

Ano, jsou vytvářeny také pro ně, nikoli jen pro ně. Proto mohou být i keše, které namáhají mozek a svaly a jsou dětem nedostupné. Jako ve všem, i zde jsou prostě cíle, na které máme a cíle, na které (třebas jenom zatím) nemáme. To je normální.

Zakládat jen takové cíle, na které má každý, to celou věc devalvuje. 


  • 0

#44 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2007 - 13:48

sobikovi:
to Alkes:
Určitě "bodový" systém hodnocení kešky např. v 5ti parametrech je přesnější než "slovní hodnocení" na 2 řádky. Právě proto, že je objektivnější, anonymní a případné emoce a odpor se tam průměrují. Určitě by to mělo byt na gc.cz, třeba by to také řadu lidí přivedlo na tyhle stránky - já osobně z nich mám trochu rozpačité dojmy, nicméně díky za ně.

Ted si prave narazil na to, co ja povazuji za zasadni problem bodoveho hodnoticiho systemu a zaver, ktery uvadis, za mylny.

a) Prumerovani je pouzitelne pro velke soubory dat... Pokud tedy vezmes jako sledovany soubor vsechny prazske mikro s obrovskou navstevnosti, muzes si byt celkem jisty, ze vysledky odpovidaji realite. Jakmile ale do tohoto souboru zahrnes i cache, na ktere prijde deset lidi za rok, tak uz ta cisla muzou byt zcela spatne. Dalsi veci je, ze mestska mikro je naprosto neporovnatelna na zaklade nekolika hodnoticich kriterii s dlouhou multicachi v prirode.

B) Ciselne hodnoceni bude presne a objektivni jen jestli bude hodnocena velicina merena presne definovanou metodou a meritko bude podporeno stabilnim etalonem. V pripade jako je tento je to naprosto nerealizovatelne a podle mne bude vzdy vystiznejsi dvouradkove slovni hodnoceni, kde popisu jak jsem to posuzoval a proc jsem to posoudil zrovna tak, jak jsem posoudil.

c) Sam jsem zmatlal dohromady nekolik veci pri pouziti pojmu centralni system... Chapu, ze umisteni hodnoceni do listingu je zcela dobrovolne, ale nerad bych aby se o tom centralne vedly ucelene statistiky s top ratingy umistene na strankach geocaching.cz, ktere jsou v podstate mnoha geocachery brany jako oficialni stranky ceskeho geocachingu. Jak jsem ale psal, ja si nedelam nejmensi ambice, abych o tom rozhodoval. Chces-li to tak moc, domluv se s Honzou a nejlepe to nechte jeste projit hlasovanim.

Pokud by to bylo bez souhrnnych statistik, nelze teto snaze podle mne nic vytknout, ale asi  bych si to do listingu nedal.

 edit: drobna obmena slov

edit2: Ten souhrnny rating cachi by se totiz mohl dotykat uplne vsech... i tech, kteri do nej sve cache vubec nedali.

 


  • 0

#45 seedcorp

seedcorp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2007 - 14:54

Naprosto souhlasim s Dorcadionem... zalozil jsem si par bookmark listu a podle toho, kam kterou cache zaradim mam docela prehled. Nazvy listu jsou velmi vystizne... Best of, Bez rukavic ani ranu atd.... To je jednoznacne hodnoceni, a kdyz na cachi uvidite best of od Dorcadiona a dalsich zaslouzilych kaceru majicich okolo 1000 nalezu, mate aspon nejake srovnani.
  • 0

#46 WAV

WAV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 434 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2007 - 16:09

To Dorcadion:
Konečně diskuze začíná mít ten účel, který měla mít. Zvláště za bod 3. jsem neskonale povděčen. Super.[Y]


  • 0

#47 WAV

WAV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 434 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2007 - 16:25

Co se informaci tyce, je velka skoda, ze z titulni stranky geocaching.cz zmizel pri prechodu na Community server odkaz na tuto sekci.

To Alkes:

dobrý postřeh,
tohle třeba ve wiki není a jsou tam cenné informace, které jsou běžným způsobem nepřístupné. Možná by nebylo zcela od věci to tady trochu rozvinout.


  • 0

#48 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 8:24

V logu hned na dvou keších jsem v logu postřehl velké úskalí hodnocení :-( Pokud někomu, kdo má 4 nalezené a 3 založené keše veřejně, do logu, vysvětlíme, jak špatně to udělal a jak to někdo ještě navíc úplně blbě zalogoval a ukradl nám to nejdůležitější, tj. FTF, náladu ani kvalitu keší to rozhodně nezlepší :-(
  • 0

#49 wingshawk

wingshawk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 37 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 10:41

Z diskuze mám dojem, že začíná boj Dona Quijota s větrnými mlýny. Jedni obhajují, druzí odmítají, na každý argument se najde protiargument, jsme prostě v Čechách... Domnívám se, že Kolombův příspěvek zmiňující se o zdravém rozumu vystihuje podstatu problému a žádné hodnocení zdravý rozum nenahradí. Prudérní mi jistě prominou když napíšu, že čuně zůstane čunětem, ať už ho někdo boduje nebo ne. Příště zase založí keš v nádobě od granulovaného čaje s logem vytrženým ze sešitu s domácím úkolem deset metrů od skládky komunálního odpadu a metr od stoky plné exkrementů s odkazem na středověký kostelík vzdálený 400 metrů [:@] (podotýkám, že jeden takto dokonalý výtvor "kdesi" poblíž Prahy skutečně je!). Opravdu je to o rozumu a o ničem jiném. Převýchova zakladatelů keší zřejmě nic nevyřeší a diskuze zůstane jen planým povzdechem těch, pro kteří  při GEOhuntingu hledají něco víc než jen bod ...


  • 0

#50 WAV

WAV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 434 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 11:17

Pokud se budeme poplácávat po rameni a v duchu si budeme myslet úplně něco jiného má být jako v pořádku? To rozhodně nedělám a nebudu dělat. Tím ovšem neříkám a zásadně nesouhlasím, že by se měly psát urážlivé logy.

  • 0

#51 wingshawk

wingshawk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 37 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 12:35

Diskuze je bohužel tam, kde původně asi být neměla. Připomíná mi to analogii s jednou nejmenovanou keší, kolem které byl ukrutný binec a velká většina kačerů v logu oznamovala okolní nehorázný svinčík ownerovi. Kdo myslíš, že byl keši prospěšnější? Ten kdo psal cosi o lidech-čuňatech, nebo ten kdo logoval normálně a odnesl bez řečí  nějaký ten kus odpadu tam, kam patří ... ? Příjemný den![:$]


  • 0

#52 Jondy

Jondy

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 162 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 13:49

Pravda, pravda....u mnoho některé kešky které jsem nalezl byli totálně bezvýznamné. A občas se mě taky stalo že v samotné kešce byl místo hledaného pokladu jen, s prominutím, bordel. Kačeři by si měli vyměnit věc podobné hodnoty...ne třeba že si vezmou 3 super věci a zanechají tam nějakou jednu nálepku nebo prošlé permice na lyžařský vlek. Taky by mě zajímala jak je na tom ČR v počtu ukradených TB a GC. Díkas za názory:-) Jondy[:)]

  • 0

#53 WAV

WAV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 434 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 16:21

No to máš teda pravdu. Většinou mám sebou nějaký ten odpadkový sáček, který se hodí i na obnovu maskovacího obalu a v takovém případě ho použiji. Je jasné, že psát ownerovi o tom, že je v okolí keše zaneřáděné nemá na zlepšení pražádný vliv a jedině to chudáka zbytečně stresuje. Vždyť v době založení keše to tam mohlo vypadat úplně jinak. Snažím se posbírat do uvedeného pytle co se dá, ovšem šicí stroj, nebo televizor se tam nevejde. [:P] Měl jsem spíš na mysli to, že by si někteří měli dát více záležet s přípravou a ne to flákat hlava nehlava, jen abych taky něco měl.

  • 0

#54 Mafi5bj

Mafi5bj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 238 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2007 - 14:54

WAV:

... Mě se nejvíce osvědčily tuhé černé obaly od tiskových tonerů...

... je dobré do schránky umístit pytlík se silikagelem, který pohlcuje vlhkost...

Zkusil jsem tmavej pytlík od počítačových základních desek, uvidíme, jak vydrží. Ty pytlíky do koše jsou na nic, jsou vyrobený tak, aby se brzy rozpadly.

Dobrý je taky pytlík přetáhnout gumou. Rozstříhal jsem starou duši z osobního auta.

Jak ten silikagel funguje? Dá se znova nějak vysušit, aby zase absorboval, nebo je to jednorázovka?


  • 0

#55 Ponik

Ponik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 188 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2007 - 18:40

WAV:
Rating z Keenu funguje již několik let a spoustu zahraničních "owners" je ve svých popisech využívá. Samozřejmě některé České "specifká" se tomu budou konzervativně bránit. Je to opravdu na dobrovolnosti. Nikdo nikoho nenutí to tam dávat. Mě osobně to například zajímá, jak jsou moje stránky sledovány a hodnoceny.

Ano, ale už spíše ze setrvačnosti... přišlo se na:
1. V systému hodnotí všichi i ti co nikdy cache nenavštívili....krásně jsem si to ozkoušel u své cache, která ještě neměla ani FTF a už byla hodnocena 9 lidmi. Z toho a nejen pro mne plyne jedno ....pitomost
2. systém neřeší četnost návštěv a lokalitu
3. systém neřeší zkušenost hodnotícího člověka
4. systém není zabezpečen proti více hlasování, sysém ani neřeší ani věc typu log found it =právo hlasování
5. systém je anonymní

Výstupy naprosto nic neříkají...stačí se kouknout na tabulku top keší....pokud vůbec existují nebo existovaly (dlouho se držela na špici i jedna fiktivní tuším GCXXXX, aby se dokázala absurdita tohoto systému),nebo nejsou archivované jsou to cache dle listingu u hustě obydlených lokalit a jen pár jich je tam opravdu zajímavých.

Pokud to srovnáš z PM bookmarky zajímavých keší dospěješ k naprosto rozdílným výsledkům a jen pár se trefí..... 

Btw. proč má Poník na svých soukromých stránkách rating svých keší a tady se proti tomu vehementně ohrazuje.

Pokud si se díval pořádně tak to byl jeden z pokusů....podobně jako keen...podobně jako TOP 100 systémy atd.
Pokud ses nedíval pořádně tak věz, že v systému máme jen pár prvních keší a není už dlouho aktualizován... a ani nebude
To samé odkazy na Keen....nemám ve zvyku ohrazovat se nebo doporučovat něco, aniž bych si to sám neozkoušel. Také jsem si tvým obdobím prošel [:D], než jsem zjistil co a jak funguje a co mě opravdu motivuje.
Jediný "solidní" systém jsou PM bookmarky... neříkám, že ideální ale nic lepšího není a pokud někdo vymyslí něco jiného na podobné bázi tak proč né.....
Nejsem proti tomu hodnocení jako možné myšlence, a ani se nebojím hodnocení našich keší, jen jsem zatím neviděl nic co by nebylo spíše v důsledku keším škodlivé.

Asi neměl zrovna dobrej den, to se může stát.


Nevím kam si touto větou mířil...můžeš mi to vysvětlit, nebo to má být jen jakási ukázka tvé chytrosti? Nemohu snad říci svůj názor....podepřený praxí s těmito systémy?

Taky bych byl rád, kdyby mi trochu blíže popsal jak vypadá pixla za sedm stovek.
Třeba bych si ji rád pořídil.


To si špatně pochopil...já nemluvil o pixle, ale o cache....pro mě cache neznamená pixla neboli obal, ale celek obal, log a věci trade.... a klidně ti takové nejen popíšu, ale ukážu fotografie, ale můžeš si je přijet i odlovit. A ostatně jestli chceš vidět pixlu za 700.....tedy lépe přesně za 890 korun mohu ti poslat waypoint, ani to není problém.....a vsadil bych dost na to, že některé propracované pixly stojí majitele i víc. Jen holt nejsou na každém rohu a tak to vypadá jako, že nejsou.

Závěrem si přečti blog Toma Klíčníka jak končí některé promakané cache vlivem návštěv...ale to je jen reakce na to,
že píšeš, že nevíš jaké kdo má neblahé zkušenosti, z návštěvami na keškách...je to zajímavé čtení a dobré je se nad tím zamyslet.

Dál už bych se k tomu nevyjadřoval.... až se někdy potkáme třeba zrovna na nějaké kešce můžeme to probrat....Ani bych na to nereagoval, takové vlákna se tu objevují v periodách od nepaměti, ale přišlo mi, že se trochu navážíš do majitelů kešek... skoro mi to přišlo jako bys ani žádnou založenou neměl.....možná jsem to nepochopil.... a tak ty mé reakce ber jen jako názor na stávající hodnotící systémy (které jsem měl možnost vyzkoušet a vyzkoušel) a nezlob se na mě za něj....


  • 0

#56 jessie.r

jessie.r

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 470 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2007 - 20:43

Mafi5bj:

WAV:

... Mě se nejvíce osvědčily tuhé černé obaly od tiskových tonerů...

... je dobré do schránky umístit pytlík se silikagelem, který pohlcuje vlhkost...

Zkusil jsem tmavej pytlík od počítačových základních desek, uvidíme, jak vydrží. Ty pytlíky do koše jsou na nic, jsou vyrobený tak, aby se brzy rozpadly.

Dobrý je taky pytlík přetáhnout gumou. Rozstříhal jsem starou duši z osobního auta.

Jak ten silikagel funguje? Dá se znova nějak vysušit, aby zase absorboval, nebo je to jednorázovka?

 

A kde by se dal ten silikagel sehnat?


  • 0

#57 Mafi5bj

Mafi5bj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 238 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2007 - 1:12

jessie.r:

A kde by se dal ten silikagel sehnat?

Najdeš ho nejčastěji v krabici od nových bot. Nebo u počítačových komponentů.

Ale mám pocit, že se to vyplatí jen u dokonale těsnících keší z malým provozem.


  • 0

#58 WAV

WAV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 434 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2007 - 1:48

To Ponik:

Mozna to ode mne pusobilo tvrdeji ney bylo mysleno.
Ano Keen mam taky ve fazi zkouseni a proto jsem verejne zadal , zda by nekdo byl schopen naprogramovat schopnejsi system. Uz jenom to, ze by slo bodovat jedne IP adresy jen jednou, by byl neskutecny pokrok, Keen je opravdu na prd, teď mě z něj momentálně zajímá, kolikrát byla moje stráka otevřena. V tomto bodě jsi mě přesvědčil.

Přoč jsem nabyl dojmu, že jsi měl špatnej den? Byl jsi neskutečně jízlivý.

Tomův blog jsem se zájmem přečetl ihned po jeho uveřejnění a příjemně mě pobavil.

Nezlobím se, výměny názorů jsou třeba i ostré. Jen by jsme se měli oprostit od osobních invektiv. 

Pokud jsem se něčím dotkl já Tebe - omlouvám se.


 


  • 0

#59 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2007 - 8:19

WAV:

To Ponik:

Mozna to ode mne pusobilo tvrdeji ney bylo mysleno.
Ano Keen mam taky ve fazi zkouseni a proto jsem verejne zadal , zda by nekdo byl schopen naprogramovat schopnejsi system. Uz jenom to, ze by slo bodovat jedne IP adresy jen jednou, by byl neskutecny pokrok,
.........


Soustavně mám problémy se systémy, které kontrolují přístup podle IP adres.
Celý Liberecký freenet jede do Internetu skrz 3 brány a tak má zhruba na 200 lidí 3 vnější IP adresy. To samé nastává ve firmách, kde je jen jedna brána do Internetu. A koneckonců, i v rodinách, kde má každý svůj vlastní nick a účet na GC.COM by to tak trochu vadilo.
Jestli chcete dělat něco, co se dá přesně hodnotit, tak se dejte na atletiku, geocaching bude vždy o neměřitelných subjektivních pocitech.

  • 0

#60 WAV

WAV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 434 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2007 - 9:31

S těma IP máš pravdu spoustu toho běži na neveřejných subnetech (třeba celý GPRS eurotelu, pardon O2) a v inetu je kvantum lidí pod jednou IP.

Každej si bere z GC to, co ho na tom baví a je to naprosto jen jeho věc. Pro mě je to kromě jiného i sport i soutěž. Má na tom být něco špatnýho?


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama