Přejít na obsah


Fotka

Diakritika v názvu cache...


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
138 odpovědí na toto téma

#1 Dorcadion

Dorcadion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2008 - 19:54

Opět, poněkolikráté, vyzývám veřejně autory keší k vypuštění diakritiky (...háčků, čárek a kroužku) z názvů... Dělá to mimořádně nepěkný binec při zpracování waypointů externími programy a při exportu do GPS (GSAK, MapSource...). Většina z Vás jsou rozumní a uvedené nepsané pravidlo dodržují, ALE... je tu dost těch co to IGNORUJÍ nebo o tom NEVĚDÍ. Narozdíl od spousty nesmyslů, které zde na fóru řešíme, jde o pomerně důležitý problém... Děkuji za pozornost, konec vysílání... Dorcadion, The Diacritics Hater PS:
  • -1

#2 Sylvia999

Sylvia999

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 538 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2008 - 20:30

Oprava provedena, ale??? není to spíš chyba těch programů. Psát bez diakritiky je dnes už "sto let za opicema".
  • 1
Sylvia999

#3 Harwey

Harwey

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 208 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2008 - 20:31

Tupý dotaz. Nemohl by to odchytit Reviewer a takovou cache nepovolit, dokud to na jeho žádost autor neopraví?? Myslím, že sice dle pravidel nemá možnost takovou cache neschválit, ale na druhé straně si myslím, že nikdo není takové PAKO, aby to dělal schválně a ve všech případech jde o neznalost problematiky. HOWGH.B)
  • 0

#4 junet

junet

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 272 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2008 - 20:33

Setkal jsem se i s kačery, kteří mají diakritiku ve svém nicku, a GSAK mi to take špatně tráví (respektive v počítači v pohodě, notebook s tím bojuje)
  • 0

#5 Sutech

Sutech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1197 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2008 - 20:43

Mě to nejvíc štve při vyhledávání. Zrovna teď jsem potřeboval najít cache Kočičí oči a musel jsem postupně zkusit Kocici oci, Kočiči oči atd., až jsem nakonec zjistil, že je to Kocicí oci :@
  • 0

#6 drobik

drobik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 286 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2008 - 20:51

Tiez ma stve diakritika v nazvoch, az som zacal uvazovat ze si napisem makro co to povyhadzuje, resp premenuje na klasicke ascii. Uz sa mi stalo ze gsak odmietal spracovat PQ, tak som patral v com je problem a vinikom bolo velke ž.
  • 0

#7 Mion

Mion

    Mion

  • Members
  • PipPipPip
  • 945 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2008 - 20:51

Sutech napsal/a:
...Zrovna teď jsem potřeboval najít cache Kočičí oči a musel jsem postupně zkusit Kocici oci, Kočiči oči atd., až jsem nakonec zjistil, že je to Kocicí oci :@

jj, to je asi ta nejhorsi vec na diakritice. Nicmene treba vyhledavac v databazi kesek na moji homepage umi prohledat vsechny varianty - takze kdyz zadam Kocíci, najde Kocici, kočicí, kočiči, zkratka vse co ma shodna pismena bez ohledu na diakritiku. Mozna by jsme mohli donutit Clydeho, aby to v GSAKu udelal taky ;) Ze by to mohlo fungovat i primo na GC,COM, tomu neverim..
  • 0

#8 JardaD

JardaD

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 45 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2008 - 20:57

I když má Sylvia999 pravdu v tom, že je to chyba programů, které neumí pracovat s diakritikou, je třeba to mít na zřeteli a v klíčových popisech jako je název keše diakritiku nepoužít. A pro jistotu i v názvu "Additional Waypoints" Ale jak je to při logování, vadí zde použití diakritických znaků? Nemáte někdo zkušenosti s použitím CacheLogPad, který umožňuje plnohodnotné zobrazení češtiny u logů?
  • 0

#9 Petr.zablati

Petr.zablati

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 138 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2008 - 21:05

Podle mě je to zbytečnost. Když je někdo tak TUPÝ, že není schopen přemýšlet o tom, že jeho program (v případě, kdy ho zveřejní) budou používat lidé i v jiných státech s jinou znakovou sadou, či on sám, nemá podle mého vůbec co dělat s programováním. Buď, ať se ten program dá využít na všechny znaky (alespoň latinky, při použití Times New Roman to není problém), nebo ať ho nedělá. Počítač s těmi znaky umí, tak proč ne program...?
Já programovat neumím, ale pokud u toho bude někdo myslet, určitě půjde vytvořit program, který zpracuje téměř bezdiakritickou angličtinu, stejně dobře jako češtinu, španělštinu, a pod. A možná že takový program už i existuje...když to umí Mion...

...vyhledavac v databazi kesek na moji homepage umi prohledat vsechny varianty - takze kdyz zadam Kocíci, najde Kocici, kočicí, kočiči, zkratka vse co ma shodna pismena bez ohledu na diakritiku...


Aha, pardon Sylvia999 má pravdu, Proč využívat výhod moderní technologie když se můžeme přizpůsobit tvorům na úrovni virů :o ? To je skutečně nelogické...


Chápu, že s tím může mít někdo problém, ale pokud program neumožňuje diakritiku, proč se nechat omezovat? Prostě ho nebudu používat... Mimochodem už samotný GC.com hodně znaků odstraňuje. Třeba háčky " ť " nezvlád a napsal " t " pokud víš tohle je jasné že Kočičí ot určitě nebude a tak zbývají možnosti Kocici a Kocicí. to že Gc.com nevyhledává bez ohledu na diakritiku je chyba Groudspeaku.



Ale dobrá, zjevně nezbyde nic jiného, než opět ustoupit většině... :@



edit: teď koukám že Š přes GC.com prošlo... tak asi ne všachny háčky...
  • 1
Nad řekou Blanicí, tyčí se hora. Pěkná tam keška, kačer ji hledá. Hlouběji zarazil do země svou paži, prst na plast narazil, vytáhl krabici. Tak pověst nelhala, jsou tam a čekají, děti mé, neplačte nezoufej, národe kačerů...

#10 Milancer

Milancer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 233 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2008 - 21:14

Jednozanacne souhlasim s vypoustenim diakritiky z nazvu kesek. Idealni by bylo nepouzivat vubec zadnou diakritiku a zvlastni znaky i v listingu. Nedavno se mi u jedne multiny stalo, ze byl ve vypoctu pouzit znak 1/2 (v jednom znaku). Cestou z PQ pres GSAK z toho vylezlo jen cislo 1. Pak jsem hodne dlouho premyslel nad tim co chtel autor rici vzorcem typu: 1A + B - C. Pominemeli ze je to matematicky spatne, tak i takova malickost dokaze udelat z jednoduche multiny na 10 minut zapeklitou mysterku na hodinu.
  • 0

#11 Petr.zablati

Petr.zablati

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 138 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2008 - 21:19

Milancer napsal/a:
Jednozanacne souhlasim s vypoustenim diakritiky z nazvu kesek.
Idealni by bylo nepouzivat vubec zadnou diakritiku a zvlastni znaky i v listingu.
Nedavno se mi u jedne multiny stalo, ze byl ve vypoctu pouzit znak 1/2 (v jednom znaku). Cestou z PQ pres GSAK z toho vylezlo jen cislo 1.
Pak jsem hodne dlouho premyslel nad tim co chtel autor rici vzorcem
typu: 1A + B - C. Pominemeli ze je to matematicky spatne, tak i takova malickost dokaze udelat z jednoduche multiny na 10 minut zapeklitou mysterku na hodinu.


A my co si listinky tiskneme patřičně zkrácené z wordu, se vám "moderním" můžeme smát...
  • 0
Nad řekou Blanicí, tyčí se hora. Pěkná tam keška, kačer ji hledá. Hlouběji zarazil do země svou paži, prst na plast narazil, vytáhl krabici. Tak pověst nelhala, jsou tam a čekají, děti mé, neplačte nezoufej, národe kačerů...

#12 drobik

drobik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 286 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2008 - 21:24

Don Pedro de Záblatí napsal/a:
A my co si listinky tiskneme patřičně zkrácené z wordu, se vám "moderním" můžeme smát...


Len pockaj az si ta odchyti nejaky uvedomely ekolog, potom sa ti dostane prednasky ze nicis lesy :) Mne sa uz dostalo podobnej prednasky o tom ze bordelime prirodu plastovymi boxikmi :)
  • 0

#13 Petr.zablati

Petr.zablati

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 138 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2008 - 21:26

drobik napsal/a:

Don Pedro de Záblatí napsal/a:
A my co si listinky tiskneme patřičně zkrácené z wordu, se vám "moderním" můžeme smát...


Len pockaj az si ta odchyti nejaky uvedomely ekolog, potom sa ti dostane prednasky ze nicis lesy :) Mne sa uz dostalo podobnej prednasky o tom ze bordelime prirodu plastovymi boxikmi :)


já jeden papír využiju i čtyřikrát, než ho vyhodim do papírovýho odpadu, toho neni schopnej ani leckerej ekolog, takže ho můžu poslat "tam kam neodchází nikdo rád"
  • 0
Nad řekou Blanicí, tyčí se hora. Pěkná tam keška, kačer ji hledá. Hlouběji zarazil do země svou paži, prst na plast narazil, vytáhl krabici. Tak pověst nelhala, jsou tam a čekají, děti mé, neplačte nezoufej, národe kačerů...

#14 Dorcadion

Dorcadion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2008 - 21:26

Don Pedro de Záblatí napsal/a:
Podle mě je to zbytečnost. Když je někdo tak TUPÝ, že není schopen přemýšlet o tom, že jeho program (v případě, kdy ho zveřejní) budou používat lidé i v jiných státech s jinou znakovou sadou, či on sám, nemá podle mého vůbec co dělat s programováním. Buď, ať se ten program dá využít na všechny znaky (alespoň latinky, při použití Times New Roman to není problém), nebo ať ho nedělá. Počítač s těmi znaky umí, tak proč ne program...?


Milý Pedro, TUPOSTÍ zavání spíše Tvůj příspěvek a o programování toho skutečně mnoho nevíš. Kromě toho nejde jen o software, ale především GPS přístroje, které diakritiku nezkousnou...

PS: omlouvám se za poměrně tvrdou reakci, ale opravdu jsem hodně dlouho nečetl tak hloupý příspěvek...
  • 1

#15 Petr.zablati

Petr.zablati

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 138 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2008 - 21:29

Dorcadion napsal/a:
Milý Pedro, TUPOSTÍ zavání spíše Tvůj příspěvek a o programování toho skutečně mmoho nevíš. Kromě toho nejde jen o software, ale především GPS přístroje, které diakritiku nezkousnou...


Pak jde o problém programu, rozhodně by mohl diakritiku odstranit, aby GPSka dostala text tak jak ho zkousne.
  • 0
Nad řekou Blanicí, tyčí se hora. Pěkná tam keška, kačer ji hledá. Hlouběji zarazil do země svou paži, prst na plast narazil, vytáhl krabici. Tak pověst nelhala, jsou tam a čekají, děti mé, neplačte nezoufej, národe kačerů...

#16 Dorcadion

Dorcadion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2008 - 21:33

Pedro, dokážeš si představit, že geocachingem se zabývá tak asi 5000000 lidí a 95% z nich diakritiku nepoužívá? A že naše diakritika například geocacherovi ze zahraničí připravujícímu si návštěvu Čech opravdu zadělá na problémy?? Je skutečně nutné to cpát do názvu??
  • 0

#17 drobik

drobik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 286 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2008 - 21:34

Don Pedro de Záblatí napsal/a:
Pak jde o problém programu, rozhodně by mohl diakritiku odstranit, aby GPSka dostala text tak jak ho zkousne.


Ono to neni tak lahke ako sa to povie, na diakritiku sa pouzivaju rozne znakove sady v ktorych je napriklad č definovane vzdy inou hodnotou, nehovoriac o utf kedy sa za jedno pismeno pouzivaju dva znaky.
  • 0

#18 TechNick

TechNick

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2008 - 21:34

Já zas tak moderní nejsem, nemám šajnu o tom co je GSAK a na co ho kdo potřebuje, ale názor mám stejný, nepoužívejte diakritiku v názvu keší ! Podle názvu je většinou nevyhledatelná jak na GC.com a po přenosu do Garmina se znaky s diakritikou změní v čísla a pak se nedá podle názvu hledat ani v GPSce. Takhle nějak se mi (například přibližně ;))zobrazí nazev keše v GPSce při pužití diakritiky : ST23BRN4 D9L (stříbrný důl)
  • 0

#19 Petr.zablati

Petr.zablati

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 138 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2008 - 21:37

Dorcadion napsal/a:
Pedro, dokážeš si představit, že geocachingem se zabývá tak asi 5000000 lidí a 95% z nich diakritiku nepoužívá? A že naše diakritika například geocacherovi ze zahraničí připravujícímu si návštěvu Čech opravdu zadělá na problémy?? Je skutečně nutné to cpát do názvu??


Vžyť říkám, že v soudobé společnosti je lepší přizpůsobit se opicím...
Chyba je ve společnosti, ale tu asi nenapravím... takže viz výše.

Podívej se na názvy mých keší. Záblatí a Záblaťské osady. Nevypadá a není to snad srozumitelnější než aktuální Zablatske osady a Zablati?
  • 0
Nad řekou Blanicí, tyčí se hora. Pěkná tam keška, kačer ji hledá. Hlouběji zarazil do země svou paži, prst na plast narazil, vytáhl krabici. Tak pověst nelhala, jsou tam a čekají, děti mé, neplačte nezoufej, národe kačerů...

#20 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14520 příspěvků(y)

Publikováno 24 January 2008 - 21:42

Sutech napsal/a:
Mě to nejvíc štve při vyhledávání. Zrovna teď jsem potřeboval najít cache Kočičí oči a musel jsem postupně zkusit Kocici oci, Kočiči oči atd., až jsem nakonec zjistil, že je to Kocicí oci :@


Me to stvalo taky, proto jsem treba do Geogetu udelal vyhledavani, ktere diakritiku ignoruje. Vysledkem je, ze vyhledavam vlastne jen pres Geoget a z nahledanych vysledku pak oteviram uz prislusne webove stranky s listingem. Dokonce je to i rychlejsi nez to hledat na gc.com webu. B)
  • 2




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka