Přejít na obsah


Fotka

Diakritika v názvu cache...


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
138 odpovědí na toto téma

#21 Milancer

Milancer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 233 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2008 - 21:44

Urcite je jednodusi reseni NEPSAT ty carky a hacky nez predelavat spoustu programu tak aby vyhovovali vsem na svete. To by se pak mohli ozvat japonci, cinani, arabove atd., ze chteji mit kesky psane jejich pismem. No neni to blbost?
  • 0

#22 swoop.name

swoop.name

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 83 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2008 - 22:00

Dorcadion napsal/a:

Don Pedro de Záblatí napsal/a:
Podle mě je to zbytečnost. Když je někdo tak TUPÝ, že není schopen přemýšlet o tom, že jeho program (v případě, kdy ho zveřejní) budou používat lidé i v jiných státech s jinou znakovou sadou, či on sám, nemá podle mého vůbec co dělat s programováním. Buď, ať se ten program dá využít na všechny znaky (alespoň latinky, při použití Times New Roman to není problém), nebo ať ho nedělá. Počítač s těmi znaky umí, tak proč ne program...?


Milý Pedro, TUPOSTÍ zavání spíše Tvůj příspěvek a o programování toho skutečně mnoho nevíš. Kromě toho nejde jen o software, ale především GPS přístroje, které diakritiku nezkousnou...


Nevím jak to máte vy, ale já jsem na svou mateřštinu hrdý. Nevidím důvod proč z ní slevovat. Doprogramovat zpracovávání interpunkce není většinou nijak velký problém (pokud je program správně napsán) lze snadno pro účely vyhledávání a pod. diakritiku odebrat a nepracovat s ní. Spíš než cokoli jiného bych poprosil autora programu o jeho úpravu. Groundspeek si s tím poradí po svém a diakritiku omezí - s tím bohužel nic nenaděláme.

Ať s diakritikou nebo bez ní, buďme rádi za každou kvalitní kešku. Ponechal bych na volbě každého autora jak si listing píše a rozhodně bych kvůli mouchám nějakého programu diakritická znaménka do koše neházel a s impertinencemi neplýtval.

(BTW, proč by měly GPS přijímače zkousnout diakritiku?)
  • 0

#23 TechNick

TechNick

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2008 - 22:08

Myslel jsem, že se to dá snadno pochopit a pouze název kešky zbavit háčků a čárek a podřídit se tím myslím si většině a mít svoje kešky kompaktibilní se všemi programy, ale je to marný, je to marný, je to marný... Sto let za opicema zůstaneme díky háčkům a čárkám my, protože nám to bude shazovat software, který po většině světa běhá bez problémů kvůli několika tvrdým hlavám, jejichž název kešky by vypadal nehezky. Mě se taky nelíbí pojmenovat event Co Czech to muzikant, ale debaty tohoto typu tu už probíhaly před 2 roky, tak proč bych ostatním a nakonec i sám sobě škodil?
  • 0

#24 drobik

drobik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 286 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2008 - 22:08

swoop.name napsal/a:
Nevím jak to máte vy, ale já jsem na svou mateřštinu hrdý.

Na tom neni nic zle, ale diakritika neni predmetom vlastenectva.

Nevidím důvod proč z ní slevovat. Doprogramovat zpracovávání interpunkce není většinou nijak velký problém (pokud je program správně napsán) lze snadno pro účely vyhledávání a pod. diakritiku odebrat a nepracovat s ní.


http://www.geocaching.cn/bbs/index.asp
Toz poprosim o odobratie diakritiky, ono to neni az tak tazke :)
  • 0

#25 Dorcadion

Dorcadion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2008 - 22:12

BTW, proč by měly GPS přijímače zkousnout diakritiku?


Import gpx přímo z webu nebo via PQ-GSAK-MapSource vede při použítí diakritiky k šílenostem v popisu bodů... Stačí??


Nevidím důvod proč z ní slevovat. Doprogramovat zpracovávání interpunkce není většinou nijak velký problém (pokud je program správně napsán) lze snadno pro účely vyhledávání a pod. diakritiku odebrat a nepracovat s ní.


Pokud je to tak triviální, PLS napiš nějaké simple makro pro GSAK, které korektně převede znaky s diakritikou na odpovídající bez... Ale vzhledem k tomu, že cache u nás hledají i neČeši, a to docela dost, je korektnější z názvu diakritiku vypustit...

Ale mám pocit že je to házení hrachu na zeď...
  • 0

#26 dandra

dandra

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2008 - 22:25

swoop.name napsal/a:
Nevím jak to máte vy, ale já jsem na svou mateřštinu hrdý. Nevidím důvod proč z ní slevovat.

Souhlas. Jenom je trochu divné, proč tedy alespoň svůj nick nepíšeš v té naší mateřštině. Že by problém s diakritikou v jeho českých ekvivalentech? Že by se s tím blbě přihlašovalo do systémů... ? B)
swoop = šťára, přepad, přepadnout, unést, střelmé slétnutí, uchvácení...
  • 0

#27 PaBa

PaBa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 347 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2008 - 22:25

Don Pedro de Záblatí napsal/a:
Podívej se na názvy mých keší. Záblatí a Záblaťské osady. Nevypadá a není to snad srozumitelnější než aktuální Zablatske osady a Zablati?


Budes se divit, ale nevypada. A opravdu to muze v GPSce udelat daleko vetsi zmatek, nez si myslis. Ja sam takove macro, ktere vyhodi diakritiku (ze jmena kese, autora, z hintu, nazvu a popisu Child waypointu) pouzivam uz leta. Jak rika Dorcadion, presvedcovani nekterych autoru je bohuzel hazeni hrachu na zed...
  • 0
PaBa

--
I always use ROT13 twice for extra security

#28 Petr.zablati

Petr.zablati

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 138 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2008 - 22:42

Hmmm...vlastenectví a národní hrdost tu zjevně nikomu nic neříká... (krom swoop.name) kam se poděly ideály obrozenců...? dnešní doba lidstvo akorát tak zničí!
  • 0
Nad řekou Blanicí, tyčí se hora. Pěkná tam keška, kačer ji hledá. Hlouběji zarazil do země svou paži, prst na plast narazil, vytáhl krabici. Tak pověst nelhala, jsou tam a čekají, děti mé, neplačte nezoufej, národe kačerů...

#29 Crocky

Crocky

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 477 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2008 - 22:43

JardaD: Nemáte někdo zkušenosti s použitím CacheLogPad, který umožňuje plnohodnotné zobrazení češtiny u logů?

Ve webové stránce gc to vypadá dobře, ale přinejmenším v mailech autorům a těm, kdo mají keš ve watchi jsou hrozné zhůvěřilosti (asi překódování do UTF-cokoli). Takže jsem to přestal používat.

edit: zapomněl jsem dodat, že Skrýšotlač má taky velké problémy nejen s diakritikou, ale i se speciálními znaky, které je nutné v xml překodovat - uvozovky, ampersand atd. Takže jsem vždy vzniklé xml musel obrábět v texťáku... U PQ tato pakárna není, ale Garmin stejně diakritiku neskousne.

Prosím také názvy bez diakritiky a speciálních znaků.
  • 0

#30 marekl

marekl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 883 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2008 - 22:47

Já bych s dovolením přidal ještě jeden tip. Má smysl zejména u velkých sérií. Když název této série vložíte na začátek názvu keše, důsledkem je hrozný zmatek v GPS. Garminy totiž mají omezený počet znaků. GSAK se sice pomocí smartnames snaží název nacpat do tohoto omezeného prostoru, ale pokud deset keší začíná stejně, nedá se v tom potom vyznat. Příklady: série Jaroslav Foglar v Olomouci, částečně antiflood v Praze, série Modern Church v Bratislavě. Tam je to ještě okořeněno tím, že za kostely následuje číslovka. Jenže GSAK si názvy indexuje jinak, tak je potom legrace hádat, který kostel se zrovna loví. Když sérii, tak mnoha kačerům ulehčí život, když jednoznačná identifikace bude na začátku názvu.
  • 0

#31 PaBa

PaBa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 347 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2008 - 22:48

Don Pedro de Záblatí napsal/a:
Hmmm...vlastenectví a národní hrdost tu zjevně nikomu nic neříká... (krom swoop.name) kam se poděly ideály obrozenců...? dnešní doba lidstvo akorát tak zničí!

Posledni, ale opravdu posledni prispevek do tohoto vlakna:
vlastenectvi a narodni hrdost opravdu nema s psanim diakritiky v nazvu kesi vubec nic spolecneho. Spis se jedna o ohleduplnost k ostatnim, kterym muze zpusobovat problemy (jak Cechum tak cizincum). To ale ty asi bohuzel nechapes...
  • 0
PaBa

--
I always use ROT13 twice for extra security

#32 AgentJ

AgentJ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2008 - 22:50

Don Pedro de Záblatí napsal/a:
Hmmm...vlastenectví a národní hrdost tu zjevně nikomu nic neříká... (krom swoop.name) kam se poděly ideály obrozenců...? dnešní doba lidstvo akorát tak zničí!


Garminu je nejake vlastenectvi vis kde ?
objednej si u nich 1000 gipin a pozaduj ceskou znakovou sadu. urcite ti ji tam radi doimplementujou:D
...a potom i GS bude mit konecne duvod, proc zavest Unicode na vsechny svoje texty
  • 0

#33 Crocky

Crocky

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 477 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2008 - 22:52

marekl & PaBa: tento problém jsem měl u Computer cachí - v GPS se očíslovaly úplně jinak, než v realitě, což mi přidělalo docela zmatku, kterou jsem to vlastně našel (Compute1 až Compute7 ???) :D:D
  • 0

#34 foxicek

foxicek

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2008 - 22:53

Rozhodne nepouzivat diakritiku a misto mezer psat podtrzitka (toto_je_ukazkovy_nazev_kesky) :) Vazne: problemy kodovani ISO/Win/UTF, problem CRLF/LF/CR me pridelavaji neustale problemy i v dnesni "moderni" dobe. Pokud pripustime, ze GC nepouzivaji jen windows-1250 uzivatele, tak nabodenicka v zadnem pripade. A vlastenectvi? To prece nespociva v tom jestli mackam ty "nemecke" klavesy (dodnes jsem si nezvykl na qwertz).
  • 0

#35 JardaD

JardaD

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 45 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2008 - 23:00

swoop.name napsal/a:
Nevím jak to máte vy, ale já jsem na svou mateřštinu hrdý. Nevidím důvod proč z ní slevovat.

Jak vidím z tvého status baru... i zde jsi musel slevit :) Nic ve zlém, ono ji tam dostat je trochu vopruz - vím o čem mluvím ;)

Diakritika v názvu - to není o tom, jestli vypadá lépe "Záblaťské osady" nebo být hrdý na mateřštinu. Ale o možnosti příjemného zpřístupnění keší při načtení dat do GPS. Dále o umožnění práce v softwaru, který diakritiku v současné době nezvládá. Taktéž je to bez diakritiky lépe čitelné pro cizince. A zde je prostor pro národní hrdost... ukázat jaká u nás máme krásná místa a v nich perfektně provedené keše (bez lízátek) :D

To Crocky: Díky za odpověď, o možnosti CacheLogPad už nebudu ani uvažovat :)
  • 0

#36 PLAJ family

PLAJ family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 104 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2008 - 23:05

To: Dandra, PaBa, Dorcadion, a další vám podobní: Hoši, hoši, hoši, to nevíte, že dneska se kešky hledají bez GPSky?:o Jen s hinty a fotomapou.:o Měli byste se nad sebou zamyslet a zahodit svá CSxka a své keše nazývat a popisovat pouze s nabudeníčky!!! :D:D:D
  • 0

#37 swoop.name

swoop.name

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 83 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2008 - 23:14

drobik: Na tom neni nic zle, ale diakritika neni predmetom vlastenectva.

- To je věc názoru, pro mě je český jazyk (kromě nádherné řeči) věc vlastenectví. Nebo znáte někdo třeba Němce, který místo svého rodného jazyka prosazuje třeba ruštinu?

http://www.geocaching.cn/bbs/index.asp
Toz poprosim o odobratie diakritiky, ono to neni az tak tazke :)

- viz výše (Spíš než cokoli jiného bych poprosil autora programu o jeho úpravu.)

Dorcadion
- Co se programování týče, odpověděl jsem už kolegovi výše. Úpravy bych nechal autorovi. Jak možná víte, v cizím kódu je často velmi složité se zorientovat. Kromě toho se přiznám, že je to mimo můj obor. Já zvládnu napsat maximálně webovou stránku nebo jednodušší aplikace pro Palm.

dandra:
.. proč tedy alespoň svůj nick nepíšeš v té naší mateřštině. Že by problém s diakritikou v jeho českých ekvivalentech? Že by se s tím blbě přihlašovalo do systémů... ?
swoop = šťára, přepad, přepadnout, unést, střelmé slétnutí, uchvácení...

- Vedle jak ta jedle. Bylo by to tak nějak mimo mísu, takže odpovídám do jiného vlákna :)
http://www.geocachin...7242#post_67242
JardaD
- No, zrovna v mém statusbaru by to mělo být vidět :))


Nechci a nebudu se hádat co je lepší. Napsal jsem pouze svůj názor – což samozřejmě není nic závazného ;) Jak už jsem napsal, ať si každý píše po svém.
  • 0

#38 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2008 - 6:50

tak je fakt celkem prca, ze ti, pro nez je hackocarkova cestina posvatna a otazkou narodni cti, si daji nick swoop.name a don pedro von ;) :D tohle poslapani hrdosti naroda neokecate, panove :)
  • 0

#39 Aviatik

Aviatik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 435 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2008 - 7:09

Doporučuju pánům vlastencům aby si uvědomili že nás Čechů je cca 10 milionů z cca 6 miliard lidí na zemi a že se tudíž nevyplatí si kvůli takové hrstce dělat problémy s imlementací nějakých divných nabodeníček do GPS. Sice přístup "je vás jen pár tak si nevymýšlejte blbosti" nemám rád ale já ty tvůrce GPS a softwaru chápu. Nehledě na to že Geocaching je celosvětová hra a tudíž se v českých zemích může pohybovat cacher který se nikdy předtím nemusel nabodeníčky zabývat. Hledání cache s diakritikou v názvu je vážně opruz, už proto že v listingu polovina diakritiky vypadne a člověk marně přemýšlí která... (je sice pěkné že se Groundspeak chystá přejít na Unicode ale až se budete chystat na dovolenou do Řecka a zjistíte že většina cachí má listingy pouze v řečtině a v alfabetě tak vás ta sranda přejde)
  • 0
Ej vy mé krabičky z umělé hmotičky!

#40 Mimon_team

Mimon_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 417 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2008 - 7:12

marekl napsal/a:
Já bych s dovolením přidal ještě jeden tip. Má smysl zejména u velkých sérií.
...

To mi pripomelo zkracene nazvy serie "Brnenska nadrazi". V GPSce z toho vznikla "BrnenskaNadra1", "BrnenskaNadra2", atd, a ja chvili premyslel co je to za novou serii :) :)

Ale tohle bych asi neresil. Neni jen Garmin, jsou i jine GPS. Kazda ma jiny limit poctu znaku na waypointy. A nove Garminy podporuji i POILoader, kde na nazev cache mista habadej. Ostatne, existuji jednoznacne sedmiznakove kody "GCxxxxxx", ktere se vlezou do kazde GPS, a nazev cache muze byt az v poznamce.

Taky by urcite nebyl velky problem napsat makro, ktere z nazvu cache nejdriv vezme vsechna cisla a prehodi je na zacatek, a pak teprve bude zkracovat nazev. Nebo ktere si seradi cache podle nazvu, a pokud jich vic zacina stejnymi slovy, tak ta slova prehodi na konec.
Pravda, vznikly by tim asi patvary typu "4JezekFoglaro" misto "Foglarova Cache 4: Jezek v kleci", ale ucel by to splnilo, ne?

Proste: pripada mi zbytecne doufat ze vsichni z tech tisicu kaceru kteri neco zalozili, zacnou (navic na zaklade nejake diskuse o ktere ani nevedi) predelavat nazvy svych cachi. Nefungovalo to ani driv, kdyz tu bylo 1000 cachi, a pochybuji ze ted, kdyz je jich pres 6500, se neco zmeni :-)
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama