Přejít na obsah


Fotka

Hodnocení keší - Free Cache Stats


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
61 odpovědí na toto téma

#41 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2008 - 15:33

A co sem dát anketu, zda by byl zájem o zavedení nějakého hodnocení českých keší?
  • 0

#42 DDX

DDX

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2008 - 15:52

Pročítám si tuhle diskusi a napadlo mě, že bych něco takového mohl spíchnout, třeba jako součást Doxiny, hlavně generování celorepublikových statistik by mohlo být zajímavé. Chtělo by to ale vymyslet co se bude přesně hodnotit a jak, jestli bude potřeba registrace atd.
  • 0
Mám nízké IQ, počítejte s tím při komunikaci se mnou.

#43 pepa.z.pocernic

pepa.z.pocernic

    Advanced Member

  • Administrators
  • 2 696 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2008 - 16:11

sobikovi napsal/a:
A co sem dát anketu, zda by byl zájem o zavedení nějakého hodnocení českých keší?

řeknu Chozemu, o ankety se stará on.
btw. v rámci nějakého pominutí smyslů a pod dojmem nějaké ideje už i nějakou dobu existují asi dvě tabulky pro vedení statistik (hlasování ke kešce a preferenční profil hlasujícího). Jinak záměr byl, aby se dala hodnotit libovolná keška, nejen když dá autor něco do listingu. Buď z nějakého formuláře nebo mapy.
  • 0

Informace a návody k serveru píšu postupně na mém blogu http://www.geocachin...g/16-o-serveru/

 


#44 dandra

dandra

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2008 - 18:01

Mimon_team napsal/a:
Jak ohodnotíš hypotetickou komplikovanou horskou cache, u které člověk sice stráví celý den lezením po kopcích a určitě ocení super výhledy, ale samotná krabička je přitom prasklá very-small, uložená v CHKO v místě kam se správně nemá chodit?

Prasklou cache mu zalepím nebo vyměním a mé hodnocení cache (=skvělého místa) to nezmění. Zůstane výborné.

V CHKO cache uložená být může. Pokud je v rezervaci, pak není co hodnotit, ale "needs archived" :|

Pokud cokoli vymýšlíte, prosím, mějte na paměti, že to musí být jednoduché, max. na jedno kliknutí, třeba známka 1-10. Nikdo při logování nebude vyplňovat složité formuláře. Navíc by si to mělo pamatovat IP adresu, kvůli podvodům v hlasování.

A pokud by to mělo zůstat jednoduché, v rozpětí 1-10 a zabezpečeno proti dvojitému hlasování, pak už to tu je (viz KeenPeople.com). Netřeba vymýšlet kolo. Stačí nasednout na přistavené ;)
  • 0

#45 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2008 - 18:15

dandra napsal/a:
A pokud by to mělo zůstat jednoduché, v rozpětí 1-10 a zabezpečeno proti dvojitému hlasování, pak už to tu je (viz KeenPeople.com). Netřeba vymýšlet kolo. Stačí nasednout na přistavené ;)

Ano, existuje řada rating systémů, ale... Můj původní záměr byl takový, že "ten náš systém" by měl následně umět zpracovat žebříčky za definované regiony (kraje, města, přirozené regiony)..
  • 0

#46 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2008 - 18:17

DaddyDoxxx napsal/a:
Pročítám si tuhle diskusi a napadlo mě, že bych něco takového mohl spíchnout, třeba jako součást Doxiny, hlavně generování celorepublikových statistik by mohlo být zajímavé. Chtělo by to ale vymyslet co se bude přesně hodnotit a jak, jestli bude potřeba registrace atd.

K Doxině tu byly vyhrády od reviwera... a nutnost přidat si ji na svoje stránky by asi neměla být povinností. Pokud hlasovací způsob, pak bez nutnosti registrace, to nikdo nebude dělat. Musí tam být jen hlídání na IP adresu, ideálně ještě hlídání na login na gc.com proti find.
  • 0

#47 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2008 - 19:20

ja jsem proti zebricku - nahodou se nejaka nase kes dostane nahoru a voni nam tam zacnou chodit lidi. brrrrr, nic takovyho, kdepak. :D
  • 0

#48 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2008 - 20:09

Dain & Olik napsal/a:
ja jsem proti zebricku - nahodou se nejaka nase kes dostane nahoru a voni nam tam zacnou chodit lidi. brrrrr, nic takovyho, kdepak. :D

Dáine, nech si toho. Dej tam těch smajlíků víc, nebo si tady někdo bude myslet, že to myslíš vážně :D:D:D:D
  • 0

#49 KrikyTeam

KrikyTeam

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 40 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2008 - 20:26

Hlídání IP adresy není samospasitelné, co více kačerů logujících nezávisle na sobě z práce -větší firmě? Už jsem na to narazila jinde, do ankety ohodnotil jen ten první:(. A problém to může být i z domova, leckdo má v rodině více kačerů..
  • 0

#50 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2008 - 21:07

Myslím, že hodnocení od "Keš je fuj" ... po "Skvělá keš" by bylo o ničem, protože každý má jiný vkus. Když už, tak by to chtělo několik kategorií. Třeba kvalita luštění / Hodně jsem se dověděl / pěkná procházka / hezké umístění (finálky) / Hezky jsem si pohledal .... Každá kategorie jako stupnice, klikni na příslušné místo stupnice a tím dáváš x bodů + nebo - (no třeba u luštění by asi muselo být od "Triviální" (-) přes "Prima luštění" (+) po "Kdo to má ksakra luštit?" (-)). Pak by ale i autor keše měl mít možnost zadat, jestli keš myslel jako hlavně dešifrovací mysterku ,.... nebo mu šlo jen o krásné místo u finálky. Pak by hodnocení ukazovalo, jak se záměr povedl a tedy by hodnocení i něco vypovídalo.
  • 0

#51 polerok

polerok

    Polerok

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 002 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2008 - 21:11

>>> ProKesTom <<< Jenže i tohle co tady píšeš taky není správně. Cituji: od "Triviální" (-) přes "Prima luštění" (+) po....... Proč musí být triviální -, vždyť i triviální, ale tématická mysterka může být super..... A jsme zase u toho, že je to kus od kusu a názor od názoru.....
  • 0

To, ze pisu bez diakritiky je zpusobeno anglickou klavesnici...

-----------------------------------------------------------------------

Podpis? A jak se mám jako podepsat, když tu nemám pero....


#52 Gecko

Gecko

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 69 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2008 - 21:21

Hodnoceni keší určitě v jakekoliv formě! To že by šlo nafiltrovat nejlépe hodnocené kešky podle regionu by bylo super i zjistit ucelenější hodnocení svých keší. Ještě teď po nějakých tech GC zkušenostech mi dělá problém hledání lepších kešek v různých oblastech kde se vyskytuji. Prolezání bookmarků je hrozně neefektivní, stejně tak klikání na jednotlivé keše a čtení listingů. B)
  • 0

#53 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2008 - 21:32

mne by bohate stacilo vedet, u kterych kesi jsou recommended bookmarky. A pripadne kolik.
  • 0

#54 100Dteam

100Dteam

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 219 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2008 - 21:58

stačí aby hodnocení bylo česky, bylo výrazné a lidi budou hodnotit o neco víc. O moc ne, ale o neco jo. A když nebudou, neni to jedno? Já jsem pro hodnocení a pokud se budete dohadovat dlouho, tak si nějaké udělám sám a uvidíme jestli lidi budou hodnotit, nebo ne
  • 0

#55 LiborH

LiborH

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 334 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2008 - 14:01

Pokud by to bylo pod okénkem pro zapsání logu (jako je vložení GC/TB) formou jednoho z 5 zaklikávátek, tak by to bylo použitelné a lidi by keše asi i hodnotili. Ale to by muselo být podporováno ze strany GC.COM Ale při logování keše hledat na konci listingu hlasovátko, které mě hodí na další stránku, kde ne zcela pohodlně odhlasuju - to není moc použitelné a to je jistě i důvod, proč tak málo lidí hodnotí. Navíc samotný log je jako hodnocení keše docela postačující a autor z něj má zpětnou odezvu na keš. Sice to neumožní dělat celostátní žebříčky a statistiky, ale ty by se taky mohly zvrhnout v to, že lidi půjdou na keše s hodnocením 1 až 2 a na ostatní nebo nehodnocené nikdo ani nepřijde, přestože tyto keš třeba nejsou špatné (ale nikdo to neví).
  • 0

#56 xificurk

xificurk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 116 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2008 - 22:24

Hm, tak jsem si to tu ještě jednou přečetl a nechal si to projít hlavou, jelikož osobně jsem rozhodně pro zavedení nějakého hodnocení/žebříčku, který by usnadnil rozhodování při plánování trasy výletu, jestli tahle keš skutečně stojí za tu zacházku, nebo ne.

Z čeho jsem vycházel:
* musí být možné hodnotit jakoukoliv kešky bez přičinění majitele kešky
* jak systém hodnocení, tak i samotné provedení musí být jednoduché
* ani na straně majitele keše, ani na straně hlasujícího nemí být vyžadována žádná další registrace
* je žádoucí, aby bylo možno generovat nějaké žebříčky (ideálné podle oblastí odkud keška je)

Jak si myslím, že by mělo vypadat hodnocení:
Hodnotit by se měly tři aspekty dané kešky (myslím si, že vystihují všechny podstatné oblasti) systémem dobré-průměrné-špatné, tzn. +/0/-.
* Nápad: Jinak řečeno originalita - u mysterek hodnocení originality "hádanky", u multin celkově vedení trasy, u tradiční obecně nápad na založení na daném místě.
* Provedení: Všechny takové ty technické věci - od faktických chyb v listingu, dobrého/špatného provedení hádanky u mysterky až po to jestli je krabka klasický L&L nebo plasťák od polárkového dortu.
* Umístění: Hodnocení skutečně bezprostředního okolí krabky, aneb je krabka v křoví, které se používá jako veřejné záchodky, nebo na pěkném upraveném návrší odkud je skvělý rozhled.

Hodnocení +/0/- je k diskuzi (i když si myslím, že toto hodnocení je nejjednoznačnější, protože ho každý chápe stejně a rozrůznit se hodnocení keší může pomocí zprůměrování všech hodnocení). Každopádně souhlasím s názorem vyhnout se školnímu známkování, jelikož ho každá generace a obecně skupina lidí vnímá trochu jinak. Když už by mělo existovat více stupňů je podle mě žádoucí, aby byly všechny slovně popsány.

Technická realizace:
Na externím webu by byla udržována komplet databáze (+žebříčky) všech kešek, které někdo někdy ohodnotil. Vše by bylo veřejně dostupné (zajímavé by bylo asi posktynout nějaké API pro stahovaní daných informací na další weby, příp. do aplikací jako HG) a vším myslím i to, kdo na jakých keškách jak hodnotil - myslím si, že pokud někdo vyjadřuje svůj názor měl by si za ním stát, navíc je to taková první obrana proti pokusu zmanipulovat statistiky (prostě to bude na první pohled vidět).
Do listingu by majitel mohl umístit ikonku s generovaným hodnocením + odkazem na stránku s formulářem (ala cache rating z keenpeople.com). Ideálním řešení většiny požadavků je dát do kupy skript pro greasmonkey, který by jednak doplnil automaticky na konec všech listingů hodnocení dané kešky a druhak do formuláře při logování doplnil nějaké jednoduché klikátko pro odeslání hodnocení (volitelně vložení hodnocení nakonec logu tak, aby si jej mohli přečíst i lidé, co o těchto statistikách nemají potuchy).

Nápady k diskuzi:
* Zvýhodnit nějak při počítání hodnocení keše nicky, které již odeslali hodnocení k mnoha keším (řádově stovky až tisíce) před nováčky?
* Udělat nějaký systém ověření totožnosti a přiřazení účtu k účtu na GC.com a přidat těmto nickům při počítání hodnocení keše na váze?


btw, pokud se tu shodnem na nějakém takovém systému a ukáže se, že to není slepá ulička (má o to zájem jen pár lidí), jsem ochoten do toho jít a vzít si realizaci na triko (samozřejmě nabídky na hostování takové služby jsou vítány).
  • 0

#57 kocin03

kocin03

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 150 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2008 - 6:20

xificurk

Mluvíš mi z duše! Obávám se, že nebudu schopen pomoct, ale souhlasím s tebou snad ve všech bodech. Jenom se bojím, aby se někteří lidi té Opice nebáli... :)
  • 0

#58 xificurk

xificurk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 116 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2008 - 8:03

mikrupa-cz napsal/a:
Proto si myslím, že lepší je hodnocení v komentářích.
Kdo hodnotit chce, tak to tam ohodnotí, stejně jako ten, koho hodnocení zajímá, tak si ty komentáře přečte.


Samozřejmě slovní hodnocení v komentářích je nenahraditelné a myslím, že se ho nikdo nahradit ani nesnaží. Problém je v tom, že např. v Praze mám v do 7km od koleje cca 600 kešek, procházet všechny listingy a z každého přečíst byť jen několik málo posledních komentářů, abych se rozhodl, které kešky vypadají zajímavě (nebo naopak stojí za houby) je prostě nelidské.

V komentářích také může být znát nějaký vývoj - k lepšímu i horšímu. Například owner může krabičku upravit, přemístit kousek vedle, doplnit...., nebo naopak - pěkná přístupová cesta se může časem změnit ve skládku odpadků.
To by potom nějaké zprůměrované číslo nedokázalo postihnout.


Ale samozřejmě, že by to číselné hodnocení dokázalo postihnout. Neboj, myslím, že tu nejsme trubky a hodnocení se nemusí tupě počítat jako obyčejný aritmetický průměr.

Hodnocení v komentářích je natvrdo svázané s přihlašovacím jménem, takže je vidět, kdo a s jakými zkušenostmi hodnotí. Není třeba žádná dodatečná registrace, ani vkládání skriptů do listingu.


Toho jsme si myslím všichni vědomi, ale vidíme naopak některé docela zásadní nedostatky...
  • 0

#59 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2008 - 16:22

polerok napsal/a:
>>> ProKesTom <<<
Jenže i tohle co tady píšeš taky není správně. Cituji: od "Triviální" (-) přes "Prima luštění" (+) po....... Proč musí být triviální -, vždyť i triviální, ale tématická mysterka může být super..... A jsme zase u toho, že je to kus od kusu a názor od názoru.....

Vytrhuješ z kontextu (předpokládám, že neúmyslně) - a vlastně chceš to, co já.

Já tam píšu, že by bylo potřeba víc kategorií. Většinou by se hodnotily
"Každá kategorie jako stupnice, klikni na příslušné místo stupnice a tím dáváš x bodů + nebo - "

... a pak upřesňuji, že ne vždy by stačilo od mínusu k plusu, někdy jsou dva nevhodné extrémy, mezi nimi optimum - to je ten tebou citovaný text, vztahující se - jako k příkladu - k obtížnosti luštění mysterky.

Těch různých kritérií by muselo být víc, ale zas ne moc. To tvoje - řekněme - "míra splnění tématu" a "jak mně téma vyhovuje" - by bylo určitě zajímavé.
  • 0

#60 pepa.z.pocernic

pepa.z.pocernic

    Advanced Member

  • Administrators
  • 2 696 příspěvků(y)

Publikováno 09 září 2008 - 7:17

Vzhledem k tomu, jak dopadla anketa o hodnocení, se asi výhledově pokusím něco realizovat na tomto serveru. Hodnocení by mělo být vícesložkové a bude umožněno hodnotit libovolnou kešku. Podrobnosti si ještě musím ujasnit.
  • 0

Informace a návody k serveru píšu postupně na mém blogu http://www.geocachin...g/16-o-serveru/

 





1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama