Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Nebezpečná keš.


  • Zamčené téma Toto téma je zamknuto
69 odpovědí na toto téma

#41 _Tom

_Tom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 659 příspěvků(y)

Publikováno 13 červenec 2011 - 10:39

Aviatik napsal/a:
[...] a pokud dojde k průšvihu, bylo to jeho rozhodnutí. Snad až na extrémy kdy je cache například na vrcholu silně zrezivělé kovové konstrukce, která se může pod cacherem zhroutit.


I tam to bylo jeho rozhodnutí....
  • 0

#42 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 13 červenec 2011 - 10:50

Jasně, mládenci často lezou po horách a norách i bez motivujícího nálezu krabičky na svačinu na konci. Jako kluci jsme nevynechali na Praze 6 jediný dvorek, skálu, strom, díru v zemi anebo vodní hladinu bez průzkumu. Nejde tady o trestní odpovědnost autora keše, proboha! Ale o odpovědnost morální, jak se srovnám s tím, že s někým se utrhnul ocelový nosník, tunový kousek skály (není to tak dávno na Noční můře?) nebo za jiným do štoly se nažene povodeň po kratší průtrži venku - a já byl ten, kdo ho tam de facto poslal!
  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#43 _Tom

_Tom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 659 příspěvků(y)

Publikováno 13 červenec 2011 - 10:52

Danar2004 napsal/a:
Myslím si, že tohle téma trochu souvisí s dnešním trendem "hledání cizí zpodpovědnosti a alibistického předcházení nebezpečí svého a především cizího".


Ano, celý tvůj text je výstižný a nebýt líný, napsal bych něco podobného.

Souvisí to asi s obecnějším jevem, tedy s tím, že čím víc lidí se na něčem (GC, ale i cokoli jiného) podílí, tím silnější jsou tendence zregulovat celou věc čím dál složitějšími pravidly. Ta se stále komplikují, až nakonec nastane jakási prudká změna, celý systém zanikne a všechno se rozjede nanovo.

Proto se obávám, že se svými názory budeme brzy osamoceni, ba co víc, že se s nimi dostaneme do rozporů s budoucími pravidly.
  • 0

#44 _Tom

_Tom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 659 příspěvků(y)

Publikováno 13 červenec 2011 - 10:57

Trhac napsal/a:
[...] já byl ten, kdo ho tam de facto poslal!


To je nesmysl. Takhle to nemůžeš posuzovat, cítil by ses jinak zcela odpovědný i například za všechny činy svých dětí (netuším samozřejmě, zda je už máš, nebo teprv mít budeš) - vždyť jsi je poslal do života!

Tak to není -- ty jsi jen otevřel další možnost! A to je v každém případě pozitivní. Kdo si co z nabízených možností vybere, to už není a nesmí být tvoje zodpovědnost.
(předpokládám samozřejmě, že jsi správně napsal listing, vyplnil vhodné atributy, nastavil odpovídající obtížnost atd...)
  • 0

#45 MedoMys

MedoMys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 příspěvků(y)

Publikováno 13 červenec 2011 - 11:24

Celé toto je následek celosvětového trendu ve všech oblastech - většina lidí chce být konzumenty zábavy, adrenalinu, dobrodružství, zážitků, ale vše hlavně BEZPEČNĚ ! Chtěl jsem si zkusit lézt po horách, ale nikdo mi neřekl, že musím mít cepín a mačky ! Já si chci vyjít na výlet ve svým novým oblečku - ale nikdo mi neřekl, že v něm můžu zemřít. Já chci používat toto zařízení, ale nechci přemýšlet a rozjet to jen zmáčknutím jednoho knoflíku ! Atd ...
A pokud se mi něco stane, já si toho viníka najdu, a ten si to odskáče ...
Smutné.
  • 0

#46 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 13 červenec 2011 - 11:29

Taky jsem udělal jednu nebezpečnou keš GC2QV4Z. Protože se jedná o přeskok ve výšce cca 25m tak je opravdu nebezpečná. Když nedoskočím vždy si natluču, pokud nejsem zajištěnej tak se stopro zrakvim. V textu jsem to výrazně a jasně popsal a dal jsem jí samozřejmě za 5hvězd. Cirka tak polovina lidí má pocit, že je lehká a víc jak polovina se nejistí. Až se tam někdo opravdu zrakví tak asi nebudu mít výčitku, neb to už nejde lépe zalistit. Na druhou stranu stoupne keši návštěvnost a ty hvězdy budou potvrzené.
  • 0

#47 Valicek1

Valicek1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 595 příspěvků(y)

Publikováno 13 červenec 2011 - 11:37

Ve škole je to stejný, dřív byly tresty, a když se rodiče dozvěděli, že jsem něco provedl, dostal jsem přidáno. Dnes je třend zarchivovat děti ve škole tak aby se jim nic nestalo tělesné tresty jsou zakázané [škoda, facku si pamatuju, poznámka je u (_._)] a když žák vytáhne nůž na učitele, je to vlastně učitelův problém. Učitel nemá páky udržet si autoritu. V GC je to podobně, když se mi něco stane, nemůžu si za to sám ale owner ne? To přece v dnešní logice dává rozum :D :D bohužel...
  • 0
Abych nebyl kačer teoretik, mám si raděj zajet na nějaký PT??

#48 Danar2004

Danar2004

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 26 příspěvků(y)

Publikováno 13 červenec 2011 - 11:41

Trhac napsal/a:
Jasně, mládenci často lezou po horách a norách i bez motivujícího nálezu krabičky na svačinu na konci. Jako kluci jsme nevynechali na Praze 6 jediný dvorek, skálu, strom, díru v zemi anebo vodní hladinu bez průzkumu. Nejde tady o trestní odpovědnost autora keše, proboha! Ale o odpovědnost morální, jak se srovnám s tím, že s někým se utrhnul ocelový nosník, tunový kousek skály (není to tak dávno na Noční můře?) nebo za jiným do štoly se nažene povodeň po kratší průtrži venku - a já byl ten, kdo ho tam de facto poslal!

Souhlasím s tím, co ti na tohle odpověděl _Tom.
Takhle to opravdu nejde brát.. To by se člověk musel zbláznit a nesměl by v životě nic udělat. Nesměl bys dávat keše na skály, potažmo zříceniny hradů, které jsou ve stejném stavu už desítky nebo stovky let, protože jednou určitě přijde chvíle, kdy se to seskupení kamenů rozhodne změnit svoji strukturu. Že někam může natéct voda, nebo může dojít k sesuvu ve štole či jeskyni.. ano, může k tomu dojít.. stejně jako může dojít k sesuvu zdi činžáku, kam jsi umístil klasickou okapovaku D-1, T-1. Mimochodem, viděl jsem co udělalo okno, resp. jeho vnější polovina, které stářím(?) vypadlo z 3. patra na lavičku před vchodem. Také tam mohla být keška a v tu chvíli tam mohl někdo logovat. Nebo uděláš opět D-1, T-1 v městském parku u asfaltového chodníčku.. Náhodou se tam usadí roj včel a půjde ji lovit kačer se silnou alergií. Nikdy ani nevíš, jestli obyčejná louka není nějak podrytá, poddolovaná. Nebo parkoviště, které u své keše doporučíš se propadne pod autem kačera z podobného důvodu.. Nemůžeš mít zodpovědnost za všechno.. V takových případech se používá spojení "nešťastná náhoda" nebo "zásah vyšší moci" a myslím, že někdy je to na místě. Ten první termín mám dokonce ve své policejní zprávě o nehodě na paraglidu.. Byla to jen souhra několika aspektů, které se po... najednou. Nic víc, nic míň.
  • 0

#49 Smogeo

Smogeo

    Pozorr, troll!

  • Members
  • PipPipPip
  • 500 příspěvků(y)

Publikováno 13 červenec 2011 - 12:30

Jsem rád, že to všichni vidíte tak pozitivně. To vám teda udělám radost - jedna keš bude ve středním dělícím pásu dálnice a druhá v železničním tunelu.
  • 1
> Body nesmrdí <
Nepřijímám notifikace.Nebudu lítat jak Groundspeak pískne.

#50 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 13 červenec 2011 - 12:34

_Tom napsal/a:
To je nesmysl. Takhle to nemůžeš posuzovat, cítil by ses jinak zcela odpovědný i například za všechny činy svých dětí (netuším samozřejmě, zda je už máš, nebo teprv mít budeš) - vždyť jsi je poslal do života!

Ne, tady mi bylo velmi špatně porozuměno. Já ctím odpovědnost každého příčetného za vlastní kroky a snažím se tak vést i vlastní dítka - a mám jich dost. Těžko bych jinak posílal svoji ratolest, aby se ve čtrnácti pohybovala stopem po Norsku a v patnácti na kole po Litvě (osudu té výpravy je věnována i vzpomínková cache GC2JPG2). Současnému trendu, kdy se rewírníci občas vzpouzejí schválit potenciálně nebezpečnou keš, nefandím. Jen si však zkouším představit, jak by mi bylo, kdyby se na mé keši někdo zabil. Ne moji vinou, já tam dal pět hvězdiček a napsal, vezmi si lano, sedák, přečti si předpověď počasí, zkoukni vodočet Vltavy na internetu… a přesto by mi to určitě nebylo jedno. Stejně jako mojí známé rozhodně není jedno, že se z jejího dospělého syna stal lupič a jde po něm policie v několika kauzách!
  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#51 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 13 červenec 2011 - 12:38

Smogeo napsal/a:
Jsem rád, že to všichni vidíte tak pozitivně.
To vám teda udělám radost - a druhá v železničním tunelu.

Ani nemusíš zakládat - o jedné bych věděl. Stropem tunélu vede poslední cesta k ní GC27E06. A tahle je zase v zavaleném á la tunelovém portále GC21V1Z
  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#52 h0--

h0--

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 141 příspěvků(y)

Publikováno 13 červenec 2011 - 13:23

Z důvodu zmiňované odpovědnosti morální nezakládám geocache s vyšší terénní obtížností. A to i přesto, že je mnohdy rád lovím.
  • 0

Lovím zážitky a zakládám body. | https://openstreetmap.cz/

 

#53 Danar2004

Danar2004

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 26 příspěvků(y)

Publikováno 13 červenec 2011 - 13:35

Smogeo napsal/a:
Jsem rád, že to všichni vidíte tak pozitivně.
To vám teda udělám radost - jedna keš bude ve středním dělícím pásu dálnice a druhá v železničním tunelu.

Ano, to neodporuje mému názoru, že každý si má dávat pozor na to co dělá. Pokud se někdo rozhodne udělat keš, při jejímž zakládání se vystavuje nerozumnému a neeliminovatelnému riziku, neznamená to, že budu dělat totéž při jejím odlovení. Prostě si pomyslím něco na adresu ownera a keš nechám ležet :)
  • 0

#54 Smogeo

Smogeo

    Pozorr, troll!

  • Members
  • PipPipPip
  • 500 příspěvků(y)

Publikováno 13 červenec 2011 - 13:42

Danar2004 napsal/a: Prostě si pomyslím něco na adresu ownera a keš nechám ležet :)

Kéž by tak smýšleli všichni všichni. Jenže jsou tu pubertální pošuci, co musí mít odlovenu každou a pudou ti do toho úplně bezmozkovitě.

BTW: asi už vím proč tu zaznívá jen potlesk - bo mrtví si nestěžujou.
  • 0

#55 Danar2004

Danar2004

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 26 příspěvků(y)

Publikováno 13 červenec 2011 - 14:13

Smogeo napsal/a:

Danar2004 napsal/a: Prostě si pomyslím něco na adresu ownera a keš nechám ležet :)

Kéž by tak smýšleli všichni všichni. Jenže jsou tu pubertální pošuci, co musí mít odlovenu každou a pudou ti do toho úplně bezmozkovitě.

BTW: asi už vím proč tu zaznívá jen potlesk - bo mrtví si nestěžujou.

To co napíšu je trochu nehezké a není to samozřejmě myšleno zcela vážně, takže to berte s nadsázkou, ale napadá mě, zda s takovýmito pošuky, jenž jsou nebezpeční nejen sobě, ale i druhým, chci sdílet své zážitky, potažmo se na ně spoléhat ;). Možná to souvisí s evolucí a zavání Darwinovou cenou ;)
  • 0

#56 Valicek1

Valicek1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 595 příspěvků(y)

Publikováno 13 červenec 2011 - 14:28

Hmm
  • 0
Abych nebyl kačer teoretik, mám si raděj zajet na nějaký PT??

#57 jaghut

jaghut

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 141 příspěvků(y)

Publikováno 13 červenec 2011 - 14:30

Pozorně jsem si vše přečetl a dělá to na mně dojem, že ač to tak nevypadá, všichni to vidí dost podobně. Owneři by měli odpovědně zpracovat listing včetně uvedení možných rizik dle ekvivalentu pravidla "Trade up, trade equal" Kačeři prostě musí při lovení stejně jako v životě chtít zůstat naživu. Pokud se aktivně nepřičiní o své bezpečí tak až zemřou při odlovu, může je těšit článek v IDNESu o nebezpečných aktivitách a nutnosti jejich regulace. Pravděpodobně však zemřou s mobilem v ruce na přechodu pro chodce pod koly rozjetého kamionu a bude je moci hřát nápis na náhrobku "Tragicky zahynul a byl v právu". Mimochodem mám problém to vysvětlit některým seniorům u nás v rodině. "Ano, když tě přejede, tak ho zavřou", často říkám když se ženou bez rozhlížení na přechod ve spravedlivé víře ve svou, v televizi tak často zdůrazňovanou přednost. Já sám při lovení občas "zbaběle" výzvu odmítnu, zejména proto, že výšky mně dobře nedělají. Několikrát jsem to porušil a ani adrenalinová radost z vítězství u mně nepřehlušila vztek z toho, že jsem udělal něco co jsem udělat nechtěl a neměl. Je to prostě na každém, rozhodnout se jestli mu to za to stojí. V sedmnácti to navíc člověk vidí jinak než po čtyřicítce...
  • 0

#58 Autacek

Autacek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 744 příspěvků(y)

Publikováno 13 červenec 2011 - 14:43

Trhac napsal/a:
Jen si však zkouším představit, jak by mi bylo, kdyby se na mé keši někdo zabil. Ne moji vinou, já tam dal pět hvězdiček a napsal, vezmi si lano, sedák, přečti si předpověď počasí, zkoukni vodočet Vltavy na internetu… a přesto by mi to určitě nebylo jedno.


lubbez napsal/a:
Taky jsem udělal jednu nebezpečnou keš GC2QV4Z. Protože se jedná o přeskok ve výšce cca 25m tak je opravdu nebezpečná. Když nedoskočím vždy si natluču, pokud nejsem zajištěnej tak se stopro zrakvim. V textu jsem to výrazně a jasně popsal a dal jsem jí samozřejmě za 5hvězd. Cirka tak polovina lidí má pocit, že je lehká a víc jak polovina se nejistí. Až se tam někdo opravdu zrakví tak asi nebudu mít výčitku, neb to už nejde lépe zalistit. Na druhou stranu stoupne keši návštěvnost a ty hvězdy budou potvrzené.


No právě, do listingu můžete napsat co chcete a lidi se nebojí mnohdy zcela úplně zbytečně riskovat svůj život kvůli (pro mudly zcela bezcenné) krabičce, bodu. A po přečtení komentářů stylu "tak hrozné to nebylo, co na tom kdo vidí", mi zdravý rozum velí, dívat se na to úplně stejným pohledem jako zbytek mudlosvěta. No a zase ruku na srdce, je smyslem geokešingu tahat sebou na zádech celou cestu lano k zajištění, nato, abych viděl skoro totožný pohled cca od 2 metry za průrvou dál ? Abych měl dobrý pocit, že jsem to přeskočil ? Ale každý má jiné priority, tak nechť je mu přáno, mě se třeba ve výškách točí hlava, navíc jsem příliš opatrný a k tomu možná ještě líný jako prase :), z tohoto důvodu mi i jinak hezká keš takovou radost neudělá - spíš mě nakrkne, rád se na místo podívám či vydrápu, tady na této keši alespoň procházka a výhled stojí za to, nicméně rozhodně nepohrdnu, když mě tam nakonec nějaký jiný dobrovolník z výletní skupiny zapíše.... nestydím se za to, a nevidím důvod proč by tu průrvu mělo přeskakovat bez jištění 5 lidí... a i tak trnu, aby se něco nestalo.

A podobně to vidím u jiných keší, pokud má někdo potřebu neustále lozit po stromech, kdy přestava je, že z šestli lidí pět kouká, pak se vymění a leze další v pořadí, jen aby měli pocit, že se do logbooku zapsal dotyčný fakt sám, a půl dne pryč.... no, proti gustu, žádý dyšputát. Mimochodem, 90% lidí co jsem kde potkal to tak stejně nedělalo.

Já mám osobně v sadě višně, třešně, meruňky a švestky, tak že pro lezení na stromy mám jiný důvod, který mi bohatě stačí, u geokešingu upřednostním spíš tu procházku, projížďku a výlet, ať již do města či do přírody a jsem velmi rád, když vidím něco hezkého, nového, zajímavého, něco co mi přinese radost. Boj o vlatní život je možná docela sranda, ale jen do té doby, než se Vám něco stane.

A za největší tragédii vidím to, tedy alespoň mám ten pocit, že tito, (doufám že ne všichni), drsňáci mají ještě neustálou touhu to zbytku geoakčerské komunity neustále předhazovat, jako jsou dobří a co vše nezvládli, kam nevlezli, ať již do výšky, či do hloubky, po jakém chatrném mostě nelezli, či kam se nepotopili.... a bla bla bla. Jsem si takřka na 100% jist, že v horolezeckém kroužku by se svými výkony tak výjmeční nebyli, či by byli dokonce možná vysoce podprůměrní.... nehodilo by se rčení "jednooký mezi slepými králem" ? Troufnu si tvrdit, že právě oni by touto horolezeckou komunitou byli, a zcela právem, za své nezodpovědné jednání morálně odsouzeni.

Řídit se heslem "musíme si pomáhat" je mnohem lepší volba, než nezodpovědně hazardovat se svým zdravím, či se kolegům co mají něco proti, způsobem svých reakcí přímo vysmívat, stylem "když na to nemáš, tak tam nelez".

Ale keší je haba děj, tak že při troše štěstí, pořád je z čeho si vybírat... ;-)
  • 0

#59 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 681 příspěvků(y)

Publikováno 13 červenec 2011 - 14:56

Co udělat THE LAST GEOCACHE, kde bude úmrtnost při odlovech 100%? :D
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -


#60 jaghut

jaghut

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 141 příspěvků(y)

Publikováno 13 červenec 2011 - 15:10

fremen.cz napsal/a:
Co udělat THE LAST GEOCACHE, kde bude úmrtnost při odlovech 100%? :D


Třeba v Temelíně maskovanou za palivový prut v aktivní zóně. Jako hint bych pustil video s Homerem jak si ohřívá párek...B)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka