Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Žebrání o souřadnice...


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
116 odpovědí na toto téma

#61 Hobako

Hobako

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 164 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2011 - 10:39

Moje troška k tomuto tématu. Mám pár mysterek, ale s vysloveným žebráním o souřadnice jsem se dosud nesetkal. Oslovuje mne postoj Barbieteamu jako ownerů, ale i jako lovců. Mám stejný přístup. Beru ale, a občas luštím i mysterky D5 s nápadem, kde owneři nechtějí napovídat, protože jakákoliv nápověda mysterku degraduje. Mám na mysli třeba Kde je? Ty, kteří si neví rady s mu mysterkou, vyzývám v listingu, aby se neváhali obrátit na mne o nápovědu. Řada kačerů to dělá. Zajímalo mne, jak vypadá orientační statistika, kde se kdo a jak dobral souřadnic. U jedné mé celkem populární mysterky jsem si prošel 100 posledních logů a vypadá to zhruba takto: 60 lovců má logy takového typu, že mysterku evidentně luštili. Možná někteří nepřiznávají nápovědu. 23 lovců dává najevo, že mysterku luštili a přiznávají, že si řekli nebo dostali nápovědu. 4 lovci přiznávají, že keš neluštili, ale odlovili s někým, kdo ji vyluštil. 13 lovců má logy kategorie Díkzakeš! Ty nepodezřívám z luštění. Takže si myslím, že žádná hrůza.
  • 0
Proboha, co tady dělám? Proč sem lezu? Je tady přece keš!

#62 Dobesch

Dobesch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 884 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2011 - 10:52

To je zajimave cteni a uplne se zapomina na kese, kde je Zebrani o souradnice vyslovene zadouci a doporucene napr: GC1CEWC. Priznam se zebram, ale jak jinak se mam toho otaznicku zbavit :P
  • 0
HTC Desire -- LocusPro + WhereYouGo + Geoquack Nokia 6230i + Evolve Itraxx -- Handy Geocaching a OpenWIG

#63 schmar

schmar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 209 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2011 - 11:13

Priznam se rovnou, ze obcas take "zebram", nikdy vsak o souradnice, pouze o napovedu k postupu reseni. Snazim se vzdy ownerovi v mailu nastinit, jakym zpusobem/zpusoby jsem danou ulohu zkousel vyresit, a vzdy jsem se zatim setkal se slusnosti a vstricnosti.
  • 0

#64 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 851 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2011 - 11:21

to Hobako: a to si myslím že si v té statistice ještě fandíš...pokud jěště zabereš teamové logy a "pseudo" FTF huntery, kteří dorazí na úvodky (nebo na zhruba vytypované souřadnice) i když nemaj vůbec tucha nebo jiné dispozice k odlovu, ale aby se přifařili ke grupě kde víc hlav má víc rozumu (nebo nohou, rukou, tech.vybavení)...jistě že tam se jedná i o "společenský eventík", ale to asi owner neměl primárně na mysli, že.. Skutečných jedinců kteří některé věci dají tak jakou má owner představu je podle mě v reálu daleko míň... Když to shrnu, a bez omáčky, tak owner který udělá obtížnou kešku cílenou jen pro určitou skupinu lidí a apriori nehodlá poradit, nakonec docílí opačného efektu - má víc haluzových logů než logů podle svých primárních představ...
  • 0

#65 Hobako

Hobako

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 164 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2011 - 15:40

ssva napsal/a:
1) to Hobako: a to si myslím že si v té statistice ještě fandíš...pokud jěště zabereš teamové logy a "pseudo" FTF huntery, ...

2)Když to shrnu, a bez omáčky, tak owner který udělá obtížnou kešku cílenou jen pro určitou skupinu lidí ...


ad1) FTF tam není (ale bývá to tak, máš pravdu), je to 100 posledních logů z cca 500.
Nejde mi o fandění si, jen jsem si to pro zajímavost spočítal a usuzuji, že s kačerstvem to není tak tragické, jak se může zdát.

ad2) Souhlas. Zmiňovaná moc pěkná dépětková Kde je? je jasným příkladem. Za půl roku od zveřejnění 6 logů a pak kde kdo prozřel. Tím ale nechci někomu křivdit.
Proto jsem se pokusil nastavit obtížnost mých mysterek tak, aby byly přiměřeně luštitelné. A rád napovím, pokud si někdo řekne.
  • 0
Proboha, co tady dělám? Proč sem lezu? Je tady přece keš!

#66 TeaPeter

TeaPeter

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 26 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2011 - 20:16

Taky přidám jeden názor ze strany luštitelů. Mysterky luštím celkem často a čas od času i napíšu někomu o radu. Obvykle je to v případech, kdy nevím jak dál nebo v případech, kdy něco spočítám a výsledek je "nějaký divný". Ne všichni owneři dávají rozumnou možnost si zkontrolovat výsledek před cestou do terénu. Většinou owner nebo dříve ulovivší poradí nebo zkontroluje. O samotné souřadnice jsem si nikdy neřekl a ani to nemám v úmyslu. Když mě někdo o radu požádá, tak se také nezdráhám poradit. Argument, že každá keš nemusí být pro všechny je zajímavý, ale zakládání keší a priori s tímto záměrem považuji za divné. Není přece problém udělat hádanku/šifru/úkol takový, že se to normálně nedá. To ve svém oboru dokáže každý. A když k tomu ještě owner dodá, že neporadí... No tak to už potom slušná slova chybí. Názor barbieteamu je mi sympatický - podporování snahy je něco, co dává smysl. V jisté formě se tomu říká třeba coaching... A o tom podle mě geocaching je - něco zajímavého vidět, něco se dozvědět, něco nového se naučit. A tento cíl rozhodně nesplňují keše, kde je všechno zamotané až člověku svítí v mysli slovo "sadismus". Na závěr děkuji všem, kdo nemají problém podpořit upřimnou snahu "to dát".
  • 0

#67 rasg

rasg

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2011 - 21:06

Nechcete nekdo finalky hooodne mysterek ze severu? Rad vymenim...B)B)B):D:D:D A moc ty mysterky zase nezerte. Neni totiz zdravy dlouho vysedavat u kompa a kolikrat to je hodne o nervy.
  • 0

#68 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 452 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2011 - 21:52

rasg napsal/a:
Nechcete nekdo finalky hooodne mysterek ze severu? Rad vymenim...B)B)B):D:D:D
...

tak já bych bral nějaké norské...za pár dní tam budu, co máš? :D
  • 0

#69 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2011 - 22:41

TeaPeter napsal/a:
Argument, že každá keš nemusí být pro všechny je zajímavý, ale zakládání keší a priori s tímto záměrem považuji za divné..


Takze povazujes za divne vsechny T5? Ty totiz jsou vsechny bez vyjimky zakladany s tim, ze nejsou pro kazdeho. Nebo mas spoustu mysterek kde jakykoliv rady s vyjimkou sdeleni finalnich souradnic nikam nevedou. Namatkou treba GC2P1D5. To mi ukaz jak bys tady chtel rozumne napovidat. Takova kes taky neni pro kazdeho. Na tu jsem si netrouf zatim ani ja, a to bych to v zasade mel umet. Znamena to ze takova kes nema existovat? Samozrejme ze ma. Pravidla neporusuje, tedy ma narok na existenci. Kdyz nekdo citi potrebu ji zalozit, tak ta kes bude. A odsuzovat tohle (a podobny) jen proto ze to nezvladnu? To zas prijde divny me. Proc by proboha owner mel na me brat ohledy a zabyvat se tim jestli moje schopnosti staci na vylusteni jeho mysterky? Pokud bys mel mit jen mysterky pro vsechny, obavam se ze by vetsina mysterek vubec neexistovala.

Me by zas prislo divne kdyby vsechny kese byly pro vsechny. Pak by totiz existovaly jen 1/1.
  • 0

#70 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 084 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2011 - 7:20

Modrak napsal/a: Me by zas prislo divne kdyby vsechny kese byly pro vsechny. Pak by totiz existovaly jen 1/1.

Presne tak, pod tohle se podepisuju !
Proste jsou kesky lehky ale jsou i tezky a je snazsi nadavat, ze je keska "blba" nebo "zamotana", nez si pripustit, ze na tohle proste nemam.
  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#71 TerZdeK

TerZdeK

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 544 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2011 - 9:26

Taky se podepisuji, jen některé mysterky jsou moc hezké a lepší než tradičky. Mohlo by se vymyslet, něco co by umožnilo odlovit i mysterku tradičně. Ale mysterka by měla něco navíc, na co by si musel přijít. Byly jsme už na spoustu místech, kde byly pouze mystery. Den předtím jsem se to dozvědět a nestačil lusštit. škoda, mohli to být hezké vyhledy výlety a pod:)
  • 0

#72 TerZdeK

TerZdeK

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 544 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2011 - 9:28

schmar napsal/a:
Priznam se rovnou, ze obcas take "zebram", nikdy vsak o souradnice, pouze o napovedu k postupu reseni.
Snazim se vzdy ownerovi v mailu nastinit, jakym zpusobem/zpusoby jsem danou ulohu zkousel vyresit, a vzdy jsem se zatim setkal se slusnosti a vstricnosti.


šikulka:))) a to je to co se cení:)) kolikrát jsem to měl i dobře,,,, jen jsem v evičče zapomněl přendat W na E:)
  • 0

#73 Labsky

Labsky

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2011 - 9:50

Vždyť nejde o žádné žebrání. Nevím jak na to, tak se zeptám. Dnes není jeden sto obsáhnout všechny obory a proniknout do nich. A když do toho problému alespoň nahlédnu, i tak je to přínos. A jde přece o to něco poznat a nakonec najít i tu krabku. Bohužel něktří oweneři mají potřebu si "neco" dokazovat a tak dělají T5, D5 a nakonec tam leží skoro nedotkutá krabice. O tom snad, GC ale není.
  • 0

#74 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 851 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2011 - 9:56

Labsky napsal/a:
Vždyť nejde o žádné žebrání. Nevím jak na to, tak se zeptám. ...

Normální dotaz žebrání není, ale přečti si příspěvky od microma a fotrika z 12.9....to jsou "drsné" extrémy:o
  • 0

#75 Pinokio.CZ

Pinokio.CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 135 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2011 - 9:59

TeaPeter napsal/a:
Argument, že každá keš nemusí být pro všechny je zajímavý, ale zakládání keší a priori s tímto záměrem považuji za divné..


A já si vždycky myslel, že na této myšlence geocaching vzniknul, tedy na myšlence kačeři sami sobě navzájem, jenže ono se nám to po čase posunulo do roviny, kačer sám pro sebe a keše jen pro některé/vyvolené.

Vždyť přece nemůže být nic tak těžkého na pochopení, že stejně tak, jak lidi luští mimo geocaching pro radost křížovky, šifry a skládaj hlavolamy a žádný bonus (v podobě keše) je za to nečeká, tak jiní lidi než by luštili křížovku tak raděj jdou ven a hledaj krabičky, což je mimo jiné pro geocaching od samého prvopočátku docela typické. Jak se tu módně traduje, každý si v tom geocachingu najde své a co ho baví, tak jen nějak nechápu, proč se tedy navážíte do ostatních, že chtěj lovit krabičky, a nechtěj luštit.... nakonec je to je jejich věc, jak k souřadnicím přijdou a jak si to dělaj, no ne ?
  • 0

#76 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 084 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2011 - 10:10

Labsky napsal/a: Bohužel něktří oweneři mají potřebu si "neco" dokazovat a tak dělají T5, D5 a nakonec tam leží skoro nedotkutá krabice. O tom snad, GC ale není.

Proc by o tom nebyl ??? Proste jsou kese snadne, ktere da kazdej a na opacnem konci spektra jsou proste zase ty tezke, ktere daji jen nekteri. Proto tu mame stupnici terenu i obtiznosti a necht si kazdy vybere to, na co ma a logicky cim vyssi obtiznost, tim mene lidi na to ma. To je to, co deli kesky na tezke a lehkce, pripadne na tuctove a vyjimecne ....
  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#77 MedoMys

MedoMys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2011 - 10:11

Pinokio.CZ napsal/a:
A já si vždycky myslel, že na této myšlence geocaching vzniknul, tedy na myšlence kačeři sami sobě navzájem, jenže ono se nám to po čase posunulo do roviny, kačer sám pro sebe a keše jen pro některé/vyvolené.

Už od začátku je tu stupnice 1-5 obtížnosti i terénu. Tak to přijmi jako fakt, jako rozhodnutí firmy, která tuto hru založila.
A jako fakt přijmi i to, že jsou mezi námi tací, kteří tuto stupnici skutečně plně využívají, které baví trápit se obtížnými hádankami a trápit své síly v obtížném terénu, zdolání keše berou jako výzvu. A nejlépe kombinace obojího. Já jsem jeden z nich a nejsem sám. Vadí ti to ?
  • 0

#78 Pinokio.CZ

Pinokio.CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 135 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2011 - 10:13

MedoMys napsal/a:
Vadí ti to ?


Mě ne, ale ty máš očividně nějaký problém.

Prostě ber jako fakt, že náročnou keší potěších cca 10% geopopulace a zbylých 90% to bude buď ignorovat, nebo bude nas..ných. A někteří z nich si prostě nakonec nějakou cestu najdou, protože jim jde prvotně o odlov krabičky, o výlet, o tom, vstát od počítače, odpočnou očím, hlavě, vidět něco hezkého, atd...

A jakýkoliv pláč nad tím, že keš odlovil někdo jinak, než jak si autor přál, ať už ulehčením řešení, nebo lehčím terénem, to je více méně jen autorův (neřešitelný) problém, kdy mám navíc takový pocit, že se nesmyslně ozývají i ti, co si to dobrovolně prošli a teď se snad cítí nějak poškozeni, že oni to pro odlov udělat "museli" a jiní ne.
  • 0

#79 TerZdeK

TerZdeK

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 544 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2011 - 10:16

kapsa napsal/a:

Labsky napsal/a: Bohužel něktří oweneři mají potřebu si "neco" dokazovat a tak dělají T5, D5 a nakonec tam leží skoro nedotkutá krabice. O tom snad, GC ale není.

Proc by o tom nebyl ??? Proste jsou kese snadne, ktere da kazdej a na opacnem konci spektra jsou proste zase ty tezke, ktere daji jen nekteri. Proto tu mame stupnici terenu i obtiznosti a necht si kazdy vybere to, na co ma a logicky cim vyssi obtiznost, tim mene lidi na to ma. To je to, co deli kesky na tezke a lehkce, pripadne na tuctove a vyjimecne ....


mě jen štve,. že jich mám kolem třeba dost a nikdy se na to nedostanu. Jsou to i hezká místa, jen luštění je 5 a terén 3.:( Pokud je terén 5 tak to pochopím, prostě na lano nelezu, tak se tam nehrnu, ale luštění..:( No nevím, myslím že by se měl každý nějakou dlouhou dobu snažit a pak toho nechat a nechat si poradit. Já mám problém třeba se Zamotkem, luštím jej už půl roku a kde nic tu nic. Už jsem se i chtěl zeptat,. ale stále to zkouším... Pak až mi dojde, že na to nemám, tak si nechám prostěš poradit. A budu mít z toho uplně stejnou radoust, protože jsem tomu dalš jše co jsem mohl:_)
  • 0

#80 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 851 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2011 - 10:19

Jeden z odstrašujících příkladů...GC1H8Y6.
Owner je sice sdílný, ale ani po nakopávání to skoro nikdo nedává. Já jsem to odlovil až když jsem dostal souřadice finálky v akci Otvírání pokladů...;).
http://www.geocachin...804#post_295804

Jinak, osobně jsou mi sympatické adventure mysterky a multiny které se řeší přímo v terénu...samozřejmě žádné "šílenosti" řešitelné jen s pomocí výpočetní techniky...to je v lese taky vopruz.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama