Přejít na obsah


Fotka

Geodepresivní koutek III


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12542 odpovědí na toto téma

#10961 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 29 březen 2020 - 21:30

 

Já se bojím jiné věci. Základ exponenciály se v posledních dnech ustálil na cca 1,15. I když budu počítat 1,1, tak mi to na konec dubna vychází na 50000 potvrzených nakažených, což povede k silnému přetížení zdravotnictví (odkaz na konci příspěvku uvádí jako hraniční číslo pro přetížení 30000). Ministr Vojtěch předpovídal na konec dubna 15000 nakažených (viz stejný článek). Snad má pravdu, ale já nevidím jediný důvod, proč by měla exponenciála začít brzdit.

 

https://www.idnes.cz...090859_veda_mla

Tak ten celkový počet nakažených si netroufám odhadovat. Navíc se bavíme o potvrzených případech. A tom vidím jistou naději. Většina nakažených totiž má nepatrné nebo žádné větší příznaky. Navíc se s nimi asi nebude chlubit, protože mu prošťourají nos, budou ho vyslýchat, kde se všude promenoval a snadno skončí v karanténě s celou rodinou, prodavačkami obchodů, kde platil kartou, svými milenci/milenkami a částí lidí v podniku, kde pracuje. Ale k věci: exponenciála začne "brzdit" až tehdy, když v okolí většiny nově nakažených budou lidé, kteří už nemoc prodělali, nebo jejichž imunita je taková, že se infekci ubrání.

P.S. myslíte, že se královna Alžběta II. od své rodiny nakazí? Já myslím, že ne. Přežila nálety a Thacherovou a možná že přežije i Johnsona (jakožto premiéra). A že nechytla vévodkyně Camilla virus od Charlese...


Tento příspěvek byl upraven od ladislavappl: 29 březen 2020 - 21:33

  • 3
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).

#10962 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 452 příspěvků(y)

Publikováno 29 březen 2020 - 21:46

ta přežije i nás


  • 0

#10963 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 29 březen 2020 - 22:06

No nevím, chtějí jít žádat do Sněmovny o další měsíc... Poslední odhady kulminace prý kolem poloviny dubna.
Navíc mě zarazilo, že se někde objevila inkubační doba 2-27 dní, což je proti původně uváděným 14 sakra rozdíl. Zatím to beru jako něčí překlep, protože někde se opakovaně vyskytovalo číslo 17, ale zajímali by mě oficiální ujasnění inkubační doby. To je asi možné jen ze začátku, ted už je těžké zjistit, od koho se kdo přesně kdy nakazil?
  • 0

#10964 Pe_Bo

Pe_Bo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 613 příspěvků(y)

Publikováno 29 březen 2020 - 22:24

Viz https://www.worldome...ubation-period/

 

je tam spousta zajímavých čísel, medián je cca 5, R0 je odhadnuto na 2.2 pro 7,5 dne (na 95% intervalu spolehlivosti)...


  • 0

#10965 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 740 příspěvků(y)

Publikováno 29 březen 2020 - 23:06

https://video.aktual...mpaign=Aktualne


  • 0

#10966 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 30 březen 2020 - 8:50

Tak si pestuji rajcata a okurky ze seminek a prave jsem zjistil, ze mi msice sezraly jedno rajce a na dalsi dve se chystaji grrr :angry:.

 

A nic netuse jsem vysel cely pytlik mrnavych seminek lesnich jahod a oni ty potvory maji 100% klicivost a tak pikyruji a pikyruji, ach jo.


  • 0

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#10967 xjurasek

xjurasek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 30 březen 2020 - 8:55

Zajímaly by mě mutace viru, někde jsou stále zmínky o dvou, jinde už o čtyřech variantách.
Pokud bude epidemie trvat dlouho, může se stát, že případná vyvinutá vakcína ( nebo léky ) už nebude na nové mutace platná? Vycházím z informací o přípravě vakcín na chřipky na další rok, kdy se vlastně předpokládá, jaký kmen přijde popř. jak zmutuje - podle správného odhadu se potom odvíjí účinnost očkování?

 

Většinou se uvádí 2 varianty, např. https://plus.rozhlas...onaviru-8161365 . Ale je otázka, jestli nemají pravdu třeba na Islandu - https://www.expres.c..._dx-zpravy_stes . Vše se dozvíme až časem, teď podle mě neexistuje možnost, jak informace ověřovat.

Předpokládám, že nemusí být následná vakcína úspěšná v tom, že zabrání vypuknutí nákazy, ale i zmírnění následků by bylo výhrou. Raději 14 dní ležet doma, než v nemocnici...


  • 0

#10968 xjurasek

xjurasek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 30 březen 2020 - 9:04

ta přežije i nás

 

Známý má spoustu příbuzných v Izraeli s věkem 90+ a oni prošli tak drsným peklem, že taky přežijí všechno...


  • 0

#10969 Iabbervox

Iabbervox

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 175 příspěvků(y)

Publikováno 30 březen 2020 - 9:51

O mutacích či nemutacích SARS-CoV-2 článek na Oslu zde: http://www.osel.cz/1...v-2-mutuje.html

Koronaviry jsou mezi RNA viry lecčím výjimečné.

 

Jinak doporučuji z Osla i další čtení, jak ke covidu-19, tak ke všemu možnému ostatnímu (astronomie, energetika, paleontologie...)


  • 1

#10970 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 30 březen 2020 - 10:21

Jj, díky za odkazy, už mi psal i kamarád z AV. Na řadu otázek kolem imunity apod. je opravdu brzo. Pro vědce to musí být zajímavé téma, jsem zvědavá, z které strany se podaří na Covid-19 vyzrát.

S odolností lidí mám také pocit, že ti, co prošli válkou a strádáním se dožili vyššího věku než další často zhýčkané generace.
Nedávno jsem tu psala o vyšším věku dlouholetých zahrádkářů - jejich životní styl je jiný. Řada z nich sice "pracovala hlavou", ale jak mohli, byli venku, za skoro každého počasí. Otužilejší, víc přirozeného pohybu i stravy....Proti téhle partě 80-90 let jsem si přišla změkčilá, i když ve své generaci se hýbu nad průměrem.
Když se podíváme na staré civilizace, neopakují se dějiny stále do kola? Kdy vzkvétaly a za jakých okolností nastal úpadek...
  • 1

#10971 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 30 březen 2020 - 11:11

Ale k věci: exponenciála začne "brzdit" až tehdy, když v okolí většiny nově nakažených budou lidé, kteří už nemoc prodělali, nebo jejichž imunita je taková, že se infekci ubrání.

Přesně to si myslím taky. Takže promořenosti podstatné části populace se nejspíš nevyhneme se všemi důsledky, tj. příslušné procento těžkých případů a mrtvých. Oproti Itálii a dalším státům s drastickým průběhem máme výhodu, že to bude víc rozložené v čase a že se třeba do té doby bude vědět, jak to efektivně léčit. Představa, že během dubna nastane maximum (prohlásili Vojtěch i Babiš) a pak se to bude zlepšovat, mi přijde naprosto naivní. Itálie na tom byla před měsícem podobně jako my teď a zatím mají stále spíše stoupající tendenci.


  • 0

#10972 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 30 březen 2020 - 11:24

Přesně to si myslím taky. Takže promořenosti podstatné části populace se nejspíš nevyhneme se všemi důsledky, tj. příslušné procento těžkých případů a mrtvých. Oproti Itálii a dalším státům s drastickým průběhem máme výhodu, že to bude víc rozložené v čase a že se třeba do té doby bude vědět, jak to efektivně léčit. Představa, že během dubna nastane maximum (prohlásili Vojtěch i Babiš) a pak se to bude zlepšovat, mi přijde naprosto naivní. Itálie na tom byla před měsícem podobně jako my teď a zatím mají stále spíše stoupající tendenci.

Tak to neni tak jisty. Treba z Ciny uz data mame a tam ta strma cast krivky trvala mesic. A pak se to zas strme otocilo. V Italii je to jiny, protoze tam duslene ignorovali naprosto vsechno a nechali to rozjet az absurdum. Jestli budeme bliz ty Cinsky nebo ty Italsky trajektorii je otazka. Co se deje v Italii je dobry varovani, ale neznamena to ze to tak musi bejt vsude.


  • 3

#10973 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 30 březen 2020 - 13:03

"Dá se předpokládat, že tady bude nějaká nákupní obezřetnost, která by ale neměla převládnout, protože pokud začneme všichni šetřit, uvrhneme se do ještě větší ekonomické krize. Doufejme, že převáží druhý přístup a lidé si budou chtít užít normální stav,“ říká zakladatel a ředitel AMI Communications Milan Hejl.

 

Slyšíte to! Až se to nejhorší přežene, tak máme utrácet, utrácet a zase utrácet!

Ať žije kladná pátá derivace růstu HDP! Na věčné časy a nikdy jinak.

Našim mladým to ovšem nemusí nikdo dvakrát připomínat.

Třeba už autor chystá další článek, že jsme moc utráceli a nenašetřili si každý na důchod 1 - 2 milióny korun a že se pak nemáme divit, že skončíme v bídě a nouzi...


  • 3
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).

#10974 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 169 příspěvků(y)

Publikováno 30 březen 2020 - 13:45

A že nechytla vévodkyně Camilla virus od Charlese...

Nejspíš důsledně dodržují "social distancing". Možná už dlouho... :)


  • 1

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#10975 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 30 březen 2020 - 17:39

Tak to neni tak jisty. Treba z Ciny uz data mame a tam ta strma cast krivky trvala mesic. A pak se to zas strme otocilo. V Italii je to jiny, protoze tam duslene ignorovali naprosto vsechno a nechali to rozjet az absurdum. Jestli budeme bliz ty Cinsky nebo ty Italsky trajektorii je otazka. Co se deje v Italii je dobry varovani, ale neznamena to ze to tak musi bejt vsude.

V zasažených oblastech Číny měli totální zákaz vycházení včetně zaměstnání, cca po 14 dnech dosáhli inflexního bodu a za další 4 dny maxima. My jsme zavedli poslední opatření před 14 dny, základ exponenciály šel značně dolů (z počátečních cca 1,33 na současných cca 1,15), nicméně je to pořád exponenciála a nevidím nic (kromě celkové promořenosti), co by ji za současných podmínek mělo zpomalit.

Kéž bych se pletl.


  • 2

#10976 d-n

d-n

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 324 příspěvků(y)

Publikováno 30 březen 2020 - 18:28

Růst počtu případů téměř naprosto přesně kopíruje růst počtu otestovaných. Už prakticky 2 týdny je to téměř přesně 6-7% pozitivních testů. Aktuálně se jich dělá kolem 5000 denně, takže i kdyby to v dubnu vytáhli na 10000, tak to víc jak 20000 nových případů nedá.


  • 1

#10977 seedcorp

seedcorp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 30 březen 2020 - 18:37

Dobrá, upustíme od konspirací.. nebo ne? Čím to, že Praha má strašně moc případů? Měli by mít desetinu, protože má dejmetomu desetinu populace a má daleko víc. Je to tím, že jsou lidi tak strašně schánčliví/akční/zodpovědní a nechají se testovat, nebo proč? Naopak na vesnici na to lidi serou/nemaj blízko testoviště/nechtějí nikam jezdit... skutečný počet případů musí být nutně daleko větší.

 

Nicméně pořád na to umřelo jenom minimum lidí, kteří měli další jiné vážné komplikace... sere mně to mocně, zavřené hospody už třetí týden.

 

To že stát nejspíš nikomu nezplatí vůbec nic, je další strana věci. Respektive jen velkým korporacím, malí živnostníci umřou na úbytě. Sakra. Kdy se tady přestane krást? Tunel Praha - Beroun měl stát 60G. A teď jen tak z plezíru bude schodek 200G... Dotace důchodcům a studentů, 6G za rok, za 10 let na to máme... a není nic. Proč se tu skra neinvestuje? Kam ty peníze mizí?


  • -6

#10978 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 30 březen 2020 - 20:51

„Mrzí mě, že v některých domovech došlo k rozšíření nákazy. Zatím jich je cca osm z téměř dvou tisíc. Myslím, že situace zatím není kritická a pokud budou přijata opatření, tak si myslím, že je možné to zvládnout,” uvedl po pondělním jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

   +

"Opatření, která nám ministerstvo zdravotnictví nařizuje, jsme přijali už dávno. Nepotřebujeme stupidní rady a další nařízení, ale zdravotnické pomůcky a pomoc mediků, zlobí se pracovníci domovů pro seniory a léčeben dlouhodobě nemocných. Nepomůže nám už žádné nařízení, ale kdyby nám třeba někdo dodal pomůcky,” řekl Novinkám jednatel domova pro seniory v Říčanech Jakub Erben.

   =

Pokud jste si jistí, že nejste pozitivní a máte doma vhodné zázemí a dost psychických sil, vezměte si své příbuzné z domovů důchodců a léčeben domů. Podle náměstka zdravotnictví Romana Prymuly je to správný přístup.

 ****

Bez komentáře...


Tento příspěvek byl upraven od ladislavappl: 30 březen 2020 - 20:54

  • 1
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).

#10979 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 30 březen 2020 - 22:54

Růst počtu případů téměř naprosto přesně kopíruje růst počtu otestovaných. Už prakticky 2 týdny je to téměř přesně 6-7% pozitivních testů. Aktuálně se jich dělá kolem 5000 denně, takže i kdyby to v dubnu vytáhli na 10000, tak to víc jak 20000 nových případů nedá.

Jo, je az neuveritelny jak ten pomer konverguje ke konstante s cim dal mensi odchylkou. Akorat mi neni jasny co to presne znamena. Jeden extrem je ze tohle procento odpovida promorenosti populace, tedy ze je nakazenych 6-7% lidi z 10 milionu a nakazenych je tedy 700 tisic lidi, vyber je nahodny a vyjde vzdy tohle cislo. Druhej extrem je ze vyber neni nahodny ale peclive predselektovany a tohle cislo pak udava v podstate spravnost metodiky vyberu testovanych a o celkovem zasazeni populace nevypovida.

 

V prvnim pripade bych ale cekal ze jednak bude pocet testu vicemene konstantni dany kapacitou laboratori a take by to procento rostlo v case protoze by se pri takove penetraci musel infikovat velmi rychle i zbytek obyvatelstva. V tom druhem pripade by procento mohlo byt konstantni protoze je dano metodou a ne procentem nakazenych, pocet provedenych testu by kolisal protoze by byl zavisly na aktualnim poctu lidi s priznaky nebo s jinym duvodem k provedeni testu a v podstate by koreloval s poctem nakazenych kteri jeste nebyli testovani (tedy s poctem nove nakazenych). Data neodpovidaji poradne ani jednomu. Resp. odpovidaji spis tomu druhemu modelu, ale jsou v nich moc velky vykyvy, vetsi nez je dynamika samotneho procesu, takze v tom musi byt jeste neco jineho. Nabizi se mensi pruchodnost laboratori o vikendu v kombinac s prubezne se zvysujici kapacitou laboratori. Ale dat mi prijde malo ez aby se daly delat nejake jasne zavery.

 

Nakonec mam matny pocit z jednoho pradavnyho FTF huntu ze jsi kvalifikaci matematik. Jak si to vysvetlujes?


  • 0

#10980 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 30 březen 2020 - 23:03

V zasažených oblastech Číny měli totální zákaz vycházení včetně zaměstnání, cca po 14 dnech dosáhli inflexního bodu a za další 4 dny maxima. My jsme zavedli poslední opatření před 14 dny, základ exponenciály šel značně dolů (z počátečních cca 1,33 na současných cca 1,15), nicméně je to pořád exponenciála a nevidím nic (kromě celkové promořenosti), co by ji za současných podmínek mělo zpomalit.

Kéž bych se pletl.

Tak ja nevim, ale ja vidim posledni 3 dny pokles na polovinu predchozich hodnot a dnes jsme na dennich cislech jak pred tejdnem. Nejak v tom tu exponencialu uplne nevidim. Kez bych se nepletl.


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama