Přejít na obsah


Fotka

Geodepresivní koutek III


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12542 odpovědí na toto téma

#11141 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2020 - 10:02

Nemyslím si, že jsem paranoidní, ale nějak se mi nechce natahat do mobilu apku eRouska nebo dát seznamáckým mapám souhlas ke sledování.
Co já vím, co tyhle nápady ve skutečnosti všechno umí a budou v budoucnu sledovat a komu poskytovat? Sice nic tajného nepodnikám, nejsem VIP, ale zneužitelné to je.
Před nějakou dobou se vážně mluvilo jako o pokroku mít místo občanek čipy pod kůží - tehdy jsem se zděsila. Ovšem nespějeme k tomu, bude dost lidí proti, aby takové nápady nemohly projít?
  • 6

#11142 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2020 - 11:43

Nemyslím si, že jsem paranoidní, ale nějak se mi nechce natahat do mobilu apku eRouska nebo dát seznamáckým mapám souhlas ke sledování.
 

Můžeš si vybrat z aplikací používající bluetooth:

  • "Smartphony s operačním systémem iOS od Applu nebo Androidem od Googlu, které jsou nejpoužívanější na celé planetě, si budou moci vyměňovat informace prostřednictvím rozhraní bluetooth. Pokud se majitel takto vybaveného telefonu dostane do kontaktu s infikovaným jedincem, pošle mu přístroj zprávu, že se má izolovat a podrobit se karanténě."
  • eRouska je něco podobného. Edit:  Kontakt se předá mezi nakaženým a tebou, jen když máte oba instalovanou aplikaci eRouska a zapnutý bluetooth. Nakažený odešle svůj seznam hygienikům.
  • Bůhvíco se mezitím ještě objeví. Možnost se zviditelnit bude jistě lákavá...

Izolovat se a podrobit se karanténě z vlastního rozhodnutí sice můžeš, ale karanténu ti oficiálně smí nařídit jen pracovník hygieny. Pak ji musí uznat zaměstnavatel a ten, kdo ti má platit nemocenskou.

Chytrá karanténa je dobrovolná pro toho, kdo onemocněl (zda dá souhlas s využitím dat o své poloze za posledních asi 5 dní). Ale když si na Tebe vzpomene, že se s tebou setkal, tak máš smůlu. Může se ti takhle elegantně pomstít třeba zhrzený nápadník.

Chytrá karanténa se konečně rozbíhá a zdá se, že původní úmysly jejích autorů-IT byly korigovány s přihlédnutím k GDPR. Také asociace mobilních operátorů kategoricky dementovala, že by do Chytré karantény poskytovala telefonní čísla a údaje o poloze těch, kteří se pohybovali okolo nakaženého. Nám nezbývá, než tomu věřit.

Ale i tak jsem ke schopnostem Chytré karantény trochu skeptický. Ukázalo se, že personál hygienických stanic jakž takž ještě zvládá svoji práci, ale pro Chytrou karanténu se neobejde bez posil zvenčí (mediků vojenské fakulty). Jenže nemoc stále postupuje a vyčerpává zdravotnický personál v domovech pro seniory a podobných sociálních službách. Obávám se, že vojenští medici pak budou převeleni z hygienických stanic k nemocným seniorům, případně do nemocnic a na odběrová pracoviště.

Radši ale nebudu malovat čerty na zeď.


Tento příspěvek byl upraven od ladislavappl: 11 duben 2020 - 12:34

  • 0
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).

#11143 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2020 - 12:30

@Zvědavka: já helmu taky těžko snáším a obvykle jezdím bez ní, ale pozor na delší projížďky, v některých okolních zemích je povinná. Např. na Slovensku. Takže už jsem taky jela několikadenní cestu s helmou na nosiči, abych si ji narazila na půldenní průjezd od Vsetína přes Čadcu do Jablunkova :D. Ostatně podobně to mám s lezením, na stromy jdu obvykle bez hemy, a beru si ji jen na skály, kde mnohem víc hrozí padající šutry. ALe po skalách to neumím, tak se na nich vyskytuju velmi zřídka (obvykle jen nahoru po cestičce a dolů po laně).


  • 0

#11144 evidlo

evidlo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2020 - 13:18

Kam se letos podělo Otevírání pokladů? 

Taky jsem včera hledala...pár keší mám odlovených (nebo připravených k odlovu) jen díky Otevírání. Škoda, že už to vyšumělo, v kačerských začátcích mi to dost pomohlo.


  • 0

#11145 zirafka183

zirafka183

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 287 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2020 - 14:44

Po cyklostezce se smíšeným provozem mají chodci chodit po pravé straně u kraje tak, aby zabírali maximálně polovinu svého pruhu. Psi pouze na krátkém vodítku. Vidíš to jasně tam, kde je stezka předělená čárou a jsou na ní piktogramy - vždy chodec a cyklista jsou namalovaní ve stejném, nikoliv opačném směru. Musíš ale dávat pozor, když jdeš například po cyklotrase, kde část je značená jako cyklostezka, a pak další úsek je místní komunikace nebo nějaká ulička atd. - jakmile tam mohou jezdit i auta, tak máš jako chodec přejít vlevo.

Tak já mám s tímto velké dilema. 

Když jdu se psem, mám ho na krátkém vodítku a vedu ho u své levé nohy, přijde mi logické (ale netvrdím, že správné) jít po levé straně. Pes jde skoro mimo "vozovku", neohrozí protijedoucího cyklistu a já toho cyklistu, který se k nám blíží vidím a vidím jeho reakce.

Když mi jede cyklista "v zádech" (jdu-li po pravé straně) není mi to moc příjemné, protože za sebe nevidím a i když je pes na krátkém vodítku je vlastně v "cestě" cyklistům z obou stran.

Pravda ale je taková, že se těmto místům, je-li to možné vyhýbám :) , ale ne vžy to lze


  • 1

#11146 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2020 - 16:44

Tak já mám s tímto velké dilema. 

Když jdu se psem, mám ho na krátkém vodítku a vedu ho u své levé nohy, přijde mi logické (ale netvrdím, že správné) jít po levé straně. Pes jde skoro mimo "vozovku", neohrozí protijedoucího cyklistu a já toho cyklistu, který se k nám blíží vidím a vidím jeho reakce.

Když mi jede cyklista "v zádech" (jdu-li po pravé straně) není mi to moc příjemné, protože za sebe nevidím a i když je pes na krátkém vodítku je vlastně v "cestě" cyklistům z obou stran.

Pravda ale je taková, že se těmto místům, je-li to možné vyhýbám :) , ale ne vžy to lze

Nojo, ale podívej se na cyklostezky, které to mají namalované, že chodci , bruslaři a cyklisti mají jít podle dopravních předpisů ve stejném směru. Podle mě bys toho psa měla prostě vést, jdeš-li vpravo, u pravé nohy, a jdeš-li vlevo (silnice) u levé nohy. Jako cyklista můžu říct, že chodci, kteří jdou na úzké stezce proti tobě a nikoliv ve tvém směru, se objíždějí hůř. Navíc když jiní chodci to dělají správně, tak se pak stává, že se s nimi potkáváš, různě se tam obíháte a cyklista nemá jak vás předjet. Já naopak jako cyklista mám povinnost zvoněním a nebo jiným způsobem dát chodci před sebou vědět, že ho objíždím. Pokud tam neni dost místa, abych ho mohla objet obloukem, musím mít jistotu, že si mě všiml.


  • 0

#11147 panzerstepan

panzerstepan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 562 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2020 - 16:52

Dneska jsme vysli jako kazdy den na prochazku s psikem. Uz mame nastesti naucene trasy kde skoro nikdo nechodi. Ale z tech mist je videt na frekventovana mista. No a tam provoz docela dost silny. Nechapu proc treba bezec nemuze mit tu rousku na krku a kdyz potka maminku s detma, tak si ji proste nenanda. To mi hlava proste nebere.
  • 1

#11148 MaFa

MaFa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 383 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2020 - 18:50

Tak mě je celkem jedno po které straně pěšák jde, pokud se drží té jedné strany. Jinak vznikají občas drsné situace když chodec naprosto nepředvídatelně vkročí do cesty kolu, nebo komické když dvojice uhýbá stylem každý na druhou stranu a jenom se prohodí, a pejskaři to je kapitola sam pro sebe, pes na jedné straně, panička na druhé a vodítko napříč stezkou mezi nima. V každém případě je dobré mít obě ruce na brzdách. Mimo obce naštěstí moc chodců nepotkávám, i když dnes kolem Isaru ve Freisingu bylo docela narváno. Ale lidi se celkem drželi po stranách takže pohoda a klídek. A kdo chce na kole závodit, tak silnice jsou docela prázdné.


  • 0
MaFa

#11149 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2020 - 19:45

Také asociace mobilních operátorů kategoricky dementovala, že by do Chytré karantény poskytovala telefonní čísla a údaje o poloze těch, kteří se pohybovali okolo nakaženého. Nám nezbývá, než tomu věřit.

 

A on mobilní operátor ví víc, než ke které BTS jsem připojený? Z toho houby pozná. Ale jestli se pletu, tak mě opravte, rád si doplním vzdělání.


  • 0

#11150 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2020 - 19:50

Operator vi, ktere vsechny BTSky vidi tvuj mobil a s jakou suilou signalu. (podle toho se pak vybira, ktera BTSka te obslouzi, priupadne ktere jine te preda, aniz by vypadnul hovor.) A z techto informaci se da triangulaci odhadovat poloha. Cim hutsi sit BTSek, tim presneji. A naopak, kdyz jsi treba nekde na kopci, tak te muze slyset lip nejaka BTSka daleko, nez ta, kterou mas pod kopcem... pak ti ta poloha vyjde i o nekolik kilometru jinam.


  • 1

#11151 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2020 - 20:53

Takže chytrá karanténa nakonec bude dávat naprosto blbé výsledky :unsure: .


  • 0

#11152 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2020 - 21:46

Začaly se mi množit logy na geocoinu, který mám už spoustu let v batohu, jestli jsem ho za ty roky ukázal padesáti lidem na eventech, tak je to možná hodně. To už existuje něco na způsob finálek i na coiny? Nikdy tam není nic konkrétního, jen viděno, dík za ukázku atd. A z různých zemí světa.


  • 0

#11153 bender-king

bender-king

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 285 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2020 - 21:51

Nemyslím si, že jsem paranoidní, ale nějak se mi nechce natahat do mobilu apku eRouska..

Kdyby sis zjistila, jak zrovna tato aplikace funguje, tak to nenapíšeš. Ačkoli já v tomhle směru paranoidní docela jsem, tak tomuhle bych se nebránil.. Celé to funguje, že zařízení si navzájem uloží záznam o setkání, v podstatě dobu, vzdálenost od sebe, identifikátor. Žádné geolokační údaje v tom nejsou. Zdrojové kódy aplikace jsou na GitHubu, takže ověřit to lze. Jasně, hygiena má přiřazený seznam tel. čísel k identifikátorům. Takže až ji nakažený odešle seznam zachycených kontaktů, můžou tě kontaktovat... Viz https://erouska.cz/caste-dotazy


  • 0

#11154 bender-king

bender-king

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 285 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2020 - 22:04

Začaly se mi množit logy na geocoinu, který mám už spoustu let v batohu, jestli jsem ho za ty roky ukázal padesáti lidem na eventech, tak je to možná hodně. To už existuje něco na způsob finálek i na coiny? Nikdy tam není nic konkrétního, jen viděno, dík za ukázku atd. A z různých zemí světa.

 

To se nám u jednoho TB stalo také, najednou spoustu logů, často s obsahem jako "viděno na Facebooku".. Všechny jsem je smazal - na fcb jsme nic nesdíleli, to udělal někdo, kdo nejspíš BF trefil kód funkčního TB, stejně jako XXXX dalších, co tam byli..

 

Mimochodem, teď jsem na ten profil díval znovu, téměř každý den tam publikuje několik tisíc kódů..


Tento příspěvek byl upraven od bender-king: 11 duben 2020 - 22:17

  • 0

#11155 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 232 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2020 - 22:46

Všiml jsem si, že se mi blíží významnější milník. Po prohlídce mapy mi padla do oka keška s tématem, kterou už mám "připravenou" několik let a navíc je věnována tématu, které mne zajímá. Naplánoval jsem trasu (abych cestou odlovil přesně ten zbytek keší, který mi chybí), vyluštil si další mysterku cestou, kontroluji, zda mají všechny keše cestou nálezy...a pak to zjišťuji...při kontrole souřadnic vyhlédnuté keše vyjde najednou najevo, že je uložená v místě, které je kvůli viru uzavřeno. :angry: Už by ten sajrajt mohl táhnout někam...


  • 1

#11156 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2020 - 22:58

Operator vi, ktere vsechny BTSky vidi tvuj mobil a s jakou suilou signalu. (podle toho se pak vybira, ktera BTSka te obslouzi, priupadne ktere jine te preda, aniz by vypadnul hovor.)

 

 A já myslel, že úroveň signálu si hlídá mobil, protože obráceně by baterie v mobilu moc dlouho nevydržela. Zkusil jsem si k tomu něco najít a dočetl jsem se, že pravdu máme vlastně oba, protože mobil informace o úrovni signálu předává operátorovi.
 


  • 0

#11157 Kuníkové

Kuníkové

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 63 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2020 - 23:21

To se nám u jednoho TB stalo také, najednou spoustu logů, často s obsahem jako "viděno na Facebooku".. Všechny jsem je smazal - na fcb jsme nic nesdíleli, to udělal někdo, kdo nejspíš BF trefil kód funkčního TB, stejně jako XXXX dalších, co tam byli..

Mimochodem, teď jsem na ten profil díval znovu, téměř každý den tam publikuje několik tisíc kódů..


Nám přišel v logu i název FB fóra....
"Just to let you now, this TB/geocoin code has appeared in a log on the TB Spoiler forum on Facebook."
  • 0

#11158 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 232 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2020 - 23:54

Nám přišel v logu i název FB fóra....
"Just to let you now, this TB/geocoin code has appeared in a log on the TB Spoiler forum on Facebook."


Facebook mi našel tuhle stránku: https://m.facebook.c...cacheTBSpoiler/
Nějak mi však uniká smysl takového počínání.
  • 0

#11159 Dan Škareda

Dan Škareda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 266 příspěvků(y)

Publikováno 12 duben 2020 - 4:21

Takže chytrá karanténa nakonec bude dávat naprosto blbé výsledky :unsure: .

Podle mne to má sloužit pouze k hrubému mapování pohybu nakaženého. A ten pak bude nad konkrétní trasou vzpomínat, s kým vším se potkal. Tedy samozřejmě pouze tehdy, pokud měl sebou mobil a pokud se pohyboval tam, kde byl signál. Jinak bude vzpomínat postaru... Víc z toho asi nikdo nevykouzlí. Přesnost skrze BTS malá, kontakty omezeny na 15 minut, celé to asi bude jen opravdu o hrubém mapování. Na geocachingovou úroveň se to podle mne nemá absolutně šanci dostat. Ale opravte mne, jestli se mýlím.


  • 0

#11160 mandevil

mandevil

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 521 příspěvků(y)

Publikováno 12 duben 2020 - 7:04

Operator vi, ktere vsechny BTSky vidi tvuj mobil a s jakou suilou signalu. (podle toho se pak vybira, ktera BTSka te obslouzi, priupadne ktere jine te preda, aniz by vypadnul hovor.) A z techto informaci se da triangulaci odhadovat poloha. Cim hutsi sit BTSek, tim presneji. A naopak, kdyz jsi treba nekde na kopci, tak te muze slyset lip nejaka BTSka daleko, nez ta, kterou mas pod kopcem... pak ti ta poloha vyjde i o nekolik kilometru jinam.

Kromě BTS v dohledu také pro každou z nich ví parametr TA (time advance), který říká, jak jsi daleko. Aspoň u GSM to tak bylo, ale hádám, že i pro 3/4G se to musí nějak řešit.


  • 0




5 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 5 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama