Přejít na obsah


Fotka

50 odstínů georůžové (pohodové plkací vlákno)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6869 odpovědí na toto téma

#4981 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2019 - 12:24

Kolega Vláček mě předběhl o 3 minuty... :angry:

Asi se budeš divit, ale už kolem roku 150 před Kristem rozdělil řecký matematik Hipparchos celou Zemi 360ti polokružnicemi a 180ti kružnicemi. Vznikla tak síť, pomocí které můžeme určit polohu kteréhokoliv místa na Zemi. Dodnes se toto dělení používá na mapách i glóbusech.

viz třeba http://old.zsdobrich...a_sit/index.htm

nebo si zadej do vyhledávače "Hipparchos zeměpisné souřadnice."

Ale v jaké formě ty stupně zadával, to nevím. Také počátek souřadnic zvolil jinde, protože nějaké městečko (oppidum?) Greenwich u Londýna (pokud existovalo) bylo daleko, někde v původně keltské Británii...


Tento příspěvek byl upraven od ladislavappl: 10 březen 2019 - 12:28

  • 3
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).

#4982 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2019 - 12:33

Něco o námořní navigaci a mapách jsem uvedl zde GC2HKWG (Cimrman trosečníkem).

Keš je ale už v archivu.

 

Další učenec starověku -Klaudios Ptolemaios - asi 85 - 165 n. l. -

 - https://cs.wikipedia...dios_Ptolemaios - už kreslil mapy se souřadnicemi ve stupních. Soustava o základu 60 (hodiny, minuty) pochází z Babylonu, možná že ještě od Sumerů.

Ale mořeplavcům to nebylo moc platné. Zeměpisnou šířku sice dovedli určit dost přesně (přesnost asi závisela nejvíc na hladině krve v rumu), ale šířka zeměpisná délka se dala spolehlivě měřit až od vynálezu chronometru (a jeho uložení do Cardanova závěsu) po r. 1760. Bez něj to opravdu nešlo: i Kolumbus si myslel, že už je v Asii - a byl teprv někde na Bahamách.


Tento příspěvek byl upraven od ladislavappl: 10 březen 2019 - 18:38

  • 2
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).

#4983 RADMI1411

RADMI1411

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 80 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2019 - 17:12

Já vám všem moc děkuji. To, co jsem potřebovala, jste mi odpověděli. Vím, že rozdělení na poledníky a rovnoběžky už bylo provedeno tak, jak píše ladislavappl, i to že se používaly různé výchozí body. Pro to, co potřebuji, tedy vezmu jako výchozí bod stanovení nultého poledníku v Greenwichi, díky moc za "nakopnutí".

Opravdu moc díky za odpovědi. Pomohli jste mi.


  • 0

#4984 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2019 - 17:22

Aby nebyla mýlka, posílám odkaz na jednu waymarkovou fotku meteosloupku v Táboře. Postaven byl v roce 1908 a je tam zeměpisná délka od Ferro.

https://s3.amazonaws...a87ad7ce439.JPG


Tento příspěvek byl upraven od mpik: 10 březen 2019 - 17:23

  • 2

#4985 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2019 - 17:16

Tak jsem dneska vyrazil na pár kešek, těsně za Prahu do Jesenice. Žádná příprava, žádné statistiky, prostě zaparkovat u Alberta a jít na procházku. Žádné zaokapovky, jedna keš hezčí než druhá. Dali jsme 8 kousků a máme moc pěkný den.


  • 4

#4986 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 20 březen 2019 - 9:56

Tak jsem mel dnes geocachingovy sen :rolleyes: .
Vyfasoval jsem od pribuznych bandu asi 30-ti deti jako ve filmu "Jak se krotí krokodýli" s tim malym Koudelkou a nenapadlo mne nic jineho nez vyrazit na cache "Trat KFJB - tomicke tunely". Kdo ji nema odlovenou, tak tu doporucuji, do cilove oblasti vede asfaltka v zarezu puvodni trati.
No k cache jsem dosli docela bez problemu, jen udrzet to hejno pohromade byla docela fuska. Odlovili jsme a akorat jel rychlik do Budejic, ale byl vzlastní, vepredu misto lokomotivy byla takova kulata pruhledná skorepina se sedačkou pro strojvedoucího a cele to bylo na dvou dvojkolich a zadny motor. Ale koleje pod vlakem se pohybovaly rychlosti asi 160 km/hod, tak kdyz se vlak chtel rozjet, tak musel zabrzdit a to ho rozjelo a kdyz chtel zastavit, tak musel odbrzdit. Ta motorova jednotka pro pohyb koleji byla az  v Ceskych Budejicich. Divne ze. No cestou od cache jsme odlovili jeste jednu archivni cache, 10 let u ni nikdo nebyl a sli jsme na courak. Ten na teto trati jezdil jako uzkokolejna jednokolka. Na te rychlikove trati byla jeste jedna kolej mezi kolejemi te rychlikove trati s takovou masivni hlavou, ale na rozdil od ni byla pevna. A meli jsme stesti, neb ten courak akorat stal pred tunelem, tak jsme pridali abychom ho stihli. Byla to priserne rezata a otlucena lomomotiva s jednim vagonem a jak lokomotiva tak i ten vagon byl odlitek z litiny se silou steny cca 20cm a uprostred to sedelo jednim koleckem o pumeru 20cm na te jedne kolejnici, a proc uzkokolejka, to proto, ze to kolecko bylo uzke - melo sirku jen 10cm. Okenka v tom soustroji byla jen o prumeru 20cm a byla strasne vysoko a tak z toho vlaku musela byt videt jen obloha. A tak ac jsme mavali jak o zivot, tak si nas z toho vlaku nikdo nevsiml a nikdo nam neotevrel dvere.
A pak zazvonil budik a ted nevim jak to dopadlo, ach jo :angry: .


  • 4

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#4987 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 169 příspěvků(y)

Publikováno 20 březen 2019 - 10:11

:D  Ten courák měl okolky z obou stran?


  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#4988 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 20 březen 2019 - 10:17

Ano mel okolky z obou stran.


  • 0

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#4989 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 20 březen 2019 - 10:25

Hele, a byl to vůbec sen o geokešingu, nebo o vlacích? Přijde mi, že spíše o té tvé druhé zálibě :-). Ty kešky jsou tam spíše okrajové :-).


  • 0

#4990 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 20 březen 2019 - 10:39

Ano mel okolky z obou stran.

To ses bez okolků koukal na okolky :D ?


  • 0

#4991 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 20 březen 2019 - 13:46

Hele, a byl to vůbec sen o geokešingu, nebo o vlacích? Přijde mi, že spíše o té tvé druhé zálibě :-). Ty kešky jsou tam spíše okrajové :-).

No ona kdyz je ta cache od silnice alespon 1km, tak ta cache zabere jen 5 minut a zbytek cca hodina je presun :rolleyes: . Tak pak je otazka zda jsem vyrazil na prochazku nebo na cache  :P .


  • 0

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#4992 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 20 březen 2019 - 13:51

To ses bez okolků koukal na okolky :D ?

No mne spis desi, ze okolo mne svistely ty rychlikove koleje 160-kou :o , neb ten courak byl uvnitr tech rychlikovych koleji.

 

P.s. vite ze normalni vlaky v Japonsku maji rozchod 1 067 mm ( cca 40 000 km) ? A jen asi 2000 km ma nas standartni rozchod a na tom jezdi Sinkanzen.


Tento příspěvek byl upraven od Solim: 20 březen 2019 - 13:53

  • 0

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#4993 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 20 březen 2019 - 14:15

No mne spis desi, ze okolo mne svistely ty rychlikove koleje 160-kou :o , neb ten courak byl uvnitr tech rychlikovych koleji.

To mi připomnělo: http://www.tatry.cz/...atrach-neuspeli

 

Jestli si vzpomínám, tenkrát o tom psalo třeba Ábíčko, jak vidíš, nejsi první.


  • 0

#4994 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 169 příspěvků(y)

Publikováno 20 březen 2019 - 14:16

Takže dnes pojedu domů Šinkansenem řady 810, resp. 814...


  • 1

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#4995 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 20 březen 2019 - 17:16

Šolime, sny máš super, ale stíháš sledovat medvědí česnek?

Asi před dvěma týdny jsem se také probudila zpocená - vybírala jsem tři terénní auta pro kolegy kačery jako dárek a pro sebe. Technické parametry jsem měla v pohodě, to jsem přesně věděla, co by kdo chtěl, problém byla barva! Pro mě a Gríšu oblíbené barvy Mazda měla, ale čokoládovou pro mého geo učitele nebyli schopni zajistit.....a Vánoce se blížily! :-(
Naštěstí jsem se probudila. :-)
  • 0

#4996 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 20 březen 2019 - 19:54

No ona kdyz je ta cache od silnice alespon 1km, tak ta cache zabere jen 5 minut a zbytek cca hodina je presun :rolleyes: . Tak pak je otazka zda jsem vyrazil na prochazku nebo na cache  :P .

 

Tak v tom tvém popisu bylo snad 90% líčení o vlacích, které jsou podle tvého nicku tvým velkým koníčkem nejspíše déle, než geokešing :-).


  • 0

#4997 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 20 březen 2019 - 21:21

Vepredu misto lokomotivy byla takova kulata pruhledná skorepina se sedačkou pro strojvedoucího a cele to bylo na dvou dvojkolich a zadny motor.

Skoro to samé se mi občas zdá. Kovový žebřiňák (spíš drezína z ocelových profilů) se 4 koly jede na kolejích a pohání ho krabička velká asi 10 x 15 x 5 cm. Nikde žádná nádrž ani trubičky přivádějící palivo.  A ono to nejenom jede, ale táhne to za sebou vlak! Vždycky na to zírám, že to přece není možné, ale ono to opravdu funguje! (teď mi napadlo, že bych to mohl spočítat podle vzorce E = mc2 ; pokud si pamatuji z přednášky dr. Grygara na Medlově, tak i energie z termojaderné fúze (a vodíkové bomby) dosahuje pouze asi tisíciny (?) procenta z veškeré energie obsažené ve hmotě (mc2)). Takže by to snad i mohlo fungovat. Ale teď se mi to počítat nechce, oslavovali jsme mé narozeniny :) . Jen jsem zjistil, že 20 kg hmoty by stačilo pokrýt spotřebu primární energie v ČR za 1 rok.

Zdálo by se, že snů není nekonečné množství, ale ono to tak už ze statistického hlediska být nemůže: u řady lidí (kteří se neznají) jsou kupodivu skoro stejné.


Tento příspěvek byl upraven od ladislavappl: 20 březen 2019 - 22:00

  • 0
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).

#4998 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 20 březen 2019 - 22:40

 Ale teď se mi to počítat nechce, oslavovali jsme mé narozeniny :) . J

Tak všechno nejlepší a hlavně zdraví :) .


  • 0

#4999 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 232 příspěvků(y)

Publikováno 20 březen 2019 - 23:00

Takže dnes pojedu domů Šinkansenem řady 810, resp. 814...


Osobně preferuji pro řadu 810 pojmenování šukafon. :D Nicméně, zatím mě tahle vozítka nikde nenechala a jednou se dokonce jednalo o jediný stroj, který byl schopný za daných podmínek jet po trati.
 

Takže by to snad i mohlo fungovat. Ale teď se mi to počítat nechce, oslavovali jsme mé narozeniny. :)


Také se připojuji s přáním všeho nejlepšího a především toho zdraví. :)


  • 0

#5000 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2019 - 9:29

Šolime, sny máš super, ale stíháš sledovat medvědí česnek?

Asi před dvěma týdny jsem se také probudila zpocená - vybírala jsem tři terénní auta pro kolegy kačery jako dárek a pro sebe. Technické parametry jsem měla v pohodě, to jsem přesně věděla, co by kdo chtěl, problém byla barva! Pro mě a Gríšu oblíbené barvy Mazda měla, ale čokoládovou pro mého geo učitele nebyli schopni zajistit.....a Vánoce se blížily! :-(
Naštěstí jsem se probudila. :-)

Ano barva je nejdulezitejsi parametr. Kdyz se mi onehda kolega ptal podle jakych parametru si ma vybrat fotak, tak jsem mu suse oznamil, ze podle barvy. Tak na mne nevericne koukal a tutove ocekaval MB snimace, pameti, svetelnost objektivu a tak jsem mu rekl, ze tyto parametry maji vsechny fotaky skoro stejny a ze se podstane lisi jen v te barve :rolleyes: .


  • 1

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp





1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama