Přejít na obsah


Fotka

50 odstínů georůžové (pohodové plkací vlákno)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6869 odpovědí na toto téma

#6461 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 20 leden 2021 - 12:33

Nevím, co ti poslal, ale docela by mě to zajímalo. :D
 

Už je to tam, stačí se podívat: https://www.geocachi...76-2a793e5f29e2


  • 1

#6462 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 20 leden 2021 - 12:53

Tak jsem se tak podíval na listing, o kterým se tu tak vášnivě debatuje, a přijde mi docela v pohodě. Sice je pravda, že asi by bylo lepší nahradit tag <br /> tagem <p>, ale jinak mi to nepřijde zase tak hrozné. Na druhou stranu je to spíše tím, že osobně nemám moc cit pro grafiku.

Jenže než jsem dopsal příspěvek, tak jsem zjistil, že jsem viděl už upravenou verzi :-). Takže nevím, jak vypadal originál...

 

Mně osobně se hrozně líbí co do vyváženosti a obsahu listingy od AHA týmu (vy co tu diskutujete jste většinou z krajů, kde maj keše, tak předpokládám budete znát. Kromě toho jejich keše v přírodě jsou naprosto super co do umístění.

 

Jinak nevím proč, ale mám zafixované, že když jsem se učil HTML byl i odstavec nepárový a i tagy BR a HR se psaly bez lomítek. Jenže to už je pomalu 20 let, co já psal své první webové stránky - tenkrát pro skauty :-).

I tenkrát jsem začínal s webem "Jak psát web" :-). Od té doby se syntaxe myslím změnila. Nebo si to jen špatně pamatuji?

 

PS.: Tak si to pamatuji dobře. I na https://www.jakpsatw...l/bloky.html#br je, že P byl nepárový znak a BR a HR jsou bez toho lomítka! A myslím, že i dnes to většina prohlížečů schroustá z důvodů zpětné kompatibility...


Tento příspěvek byl upraven od Roman_Jaromer: 20 leden 2021 - 12:58

  • 0

#6463 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 20 leden 2021 - 13:25

Od té doby vzniklo XHTML, které mělo s nepárovými tagy ideový problém, tak to vyřešili lomítkem za. A když napíšeš listing, tak je před uložením prohnán nějakým syntaktickým korektorem, který ho upraví   k obrazu svému, což chápu, protože jinak by mohl celou stránku s listingem úplně "rozsypat".

Až nebudeš mít co dělat  :) , porovnej si to co jsi napsal, s tím, co se dá z editace zpětně stáhnout,budeš možná zírat. 


  • 1

#6464 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 20 leden 2021 - 13:26

Když jsem s webem začínal, kolem roku 2000, zdůrazňovalo se, že nic nesmí být formátováno napevno, protože každý má jiný monitor. Pak se monitory zvětšily, bez formátování by se odstavce roztáhly na dva dlouhé řádky a začalo se s "fotosazbou" do sloupců. Jak mizely malé monitory, tím víc se kašlalo na čitelnost na nich. No a pak přišly mobily. A zcela se to otočilo, začalo se dbát na responzivní design.

Takže: do listingů je to jedno. Tam si formátování dělá Groundspeak a stejně to bude 750px široké, na mobilu nečitelné. GS ještě nepochopil, že jsou lidi, co nepoužívají jejich apku a chtějí si to přečíst v prohlížeči. IDOS, ČD, banky - ti to už pochopili a třeba v jízdních řádech se dá hledat i v prohlížeči na mobilu. Takže ano, obrázky do listingů, formátované odstavce, ale počítejte s tím, že stejně formátujeme jen tu nudli uprostřed a zbytek kolem neovlivníme.

A jinak, i pohled na HTML se měnil. Od pouhého textu s formátovacími značkami, až po objektový pohled, kde každý pár značek znamená samostatný objekt, se kterým se dá manipulovat, nastavovat mu vzhled přes CSS, pomocí javaskriptu s ním hýbat, měnit ho, rušit, zakládat nové, ... Objekty jsou i vnořené do sebe, atd. Proto nově mají být všechny tagy třeba i formálně párové. Odstavec byl nepárový, prostě se počítalo že založením nového se starý ukončí. Prohlížeče to i dnes vezmou, ale je to chyba. Další věc je, že ten automatický opravovač při nahrání do listingu nadělá bordel. Vyháže vše "nebezpečné" - javaskript, některé tagy, a někdy to zmrví do nepoužitelnosti. Je třeba vědět, čemu se radši předem vyhnout.


  • 0

#6465 Zverinec

Zverinec

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 163 příspěvků(y)

Publikováno 20 leden 2021 - 13:27

Kdyz jste zminili tu vzdalenost na 1 denni vylet, tak jsem koukala, ze 73 % kesi mam odloveno do 50 km od HC... :)
  • 0

#6466 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 232 příspěvků(y)

Publikováno 20 leden 2021 - 13:31

Před chvílí jsem na to koukal, někam bych přidal řádku navíc, některé věci GS zobrazí trochu jinak než když se to prskne rovnou do prohlížeče.
(...)
A ten listing je celkově hodně dlouhý, možná by pomohl menší font, jak to napsat se tam dá najít.
(...)
Ale chápu, dal sis s textem práci, tak je ti líto se ho vzdát.
(...)
To je právě to dopilovávání, jak jsme o něm s Kulíškem psali. :)


Právě, v listingu se některé věci zobrazují trochu jinak. Především vertikální mezery.
Menší font, prosím, ne. Bude to mít jediný efekt, a to že si stránku bude potřeba zvětšit.
S délkou listingů mám občas, no vlastně celkem pravidelně také problém. Třeba můj poslední listing ( GC8M7EP) jsou přibližně 2 A4 čistého textu. Při psaní jsem se holt neudržel. Ono mě to téma v průběhu chytilo... Zverinec klikat nemusí, ta v rámci korektury četla již před publikací. :)
Ohledně toho dopilování...pokračovaní níže pod citací.

Už je to tam, stačí se podívat: GC7J334


Už to vypadá trochu lépe, ale já bych to udělal trochu jinak. :P :D Ale jestli si s tím ještě chceš vyhrát, tak ti tam chybí nezlomitelné mezery mezi předložkami apod. Já do listingů používám &nbsp; zatím jen krátce, ale fakt to vypadá lépe, když není např. předložka nebo spojka na konci řádku. :) I tohle je jeden z důvodů, proč chci aktualizovat své starší listingy.
  • 0

#6467 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 20 leden 2021 - 13:50

Ale tak, už do toho zasahovat nemíním, bylo to jen pošťouchnutí MR, že by měl listingům věnovat trochu péči. Už jsem od něj nějaké keše odlovil a vždycky mne nadzvedlo, že tak aktivní owner má listingy dost odbyté :) . Tak jsem jen chtěl předvést, že to s minimem námahy jde lépe. Jestli to MR ještě vyšperkuje nebo uvede listing do původního stavu je teď už jen a jen na něm.

Mouchy, o kterých píšeš budu hledat jen u svých listingů a asi zkusím udělat jen tu univerzální kuchařku v rámci hesla "za listingy krásnější" :) , ať už si z toho owneři něco vezmou nebo nevezmou...


  • 0

#6468 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 232 příspěvků(y)

Publikováno 20 leden 2021 - 14:17

Klidně do toho půjdu s tebou, v GeoWiki se hrabu ve volném čase rád. Přijde mi to jako prospěšná činnost. :)
  • 2

#6469 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 20 leden 2021 - 14:24

Teda to jsou problemy. Kdybyste delali poradny D5 mysterky s prazdnym listingem, tak to mate uplne bez prace, je to elegantni, nezdrzuje to ani ownera ani kacery, HTML vubec nemusite znat. Nemuze se to casem podelat, nemusite resit aby to bylo videt i na telefonu. Proste sama pozitiva a socialni jistoty :P


  • 9

#6470 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 20 leden 2021 - 14:25

Neděláme webovou stránku. Jen kousek do cizí. A ta cizí stránka má své formátování, své kaskádové styly ( a vlastní můžem napsat jen přímo do tagu) a nemůžeme změnit celou grafiku. Má smysl nedělat chyby (syntaktické pravopisné, grafické...), ale nemá smysl hnát to do extrémů. Jako třeba ty obrázky. Jsem rád, když tam jsou, ale když se mi budou načítat postupně na mobilu s mizerným signálem a stránka kvůli tomu bude skákat, jsem radši, když tam nebudou. Byli lidi, co si dali obrázky na své úložiště a teď mají listingy bez obrázků, GS změnil pravidla. Takže jsem našel keš věnovanou vile, ale ne vlastní vilu...


  • 1

#6471 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 232 příspěvků(y)

Publikováno 20 leden 2021 - 15:05

Modrak: Pobavils! :D Proč se na to nevykašlat, že jo. :D

mpik: Zmíněné "skákání" stránky je způsobeno tím, že se nevynechá místo pro obrázek. Stačí ošetřit atributy width a height (jasně, stačí jeden, vím). Dále také není dobré odkazovat se hned na plnou velikost obrázku. U obrázku přidanému k listingu stačí v url před .jpg vložit _l (***_l.jpg) a bude se načítat zmenšená verze, pokud z nějakého důvodu má člověk v galerii u listingu větší obrázek. Ohledně úložiště, kdyby GS nemršil průhlednou vrstvu u PNG, nikdy bych asi externí úložiště obrázků neměl důvod začít používat.
  • 0

#6472 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 20 leden 2021 - 15:22

Oni nemrsi pruhlednou vrstvu, oni se rozhodli, že všechny obrázky převedou na JPG. (a nechají mu původní jméno... a JPG pruhlednost neumi)


  • 1

#6473 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 232 příspěvků(y)

Publikováno 20 leden 2021 - 15:59

Jo, já vím že mění PNG na JPG. A právě tohle označuji za mršení. Dodnes jsem nikde nenašel odpověď, proč to dříve šlo a nyní už ne. A na oficiálním fóru jsem viděl, že by o možnost nahrávání obrázků bez té nucené změny na JPG stálo více lidí.
  • 0

#6474 mandevil

mandevil

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 521 příspěvků(y)

Publikováno 20 leden 2021 - 16:33

Od té doby vzniklo XHTML, které mělo s nepárovými tagy ideový problém, tak to vyřešili lomítkem za. A když napíšeš listing, tak je před uložením prohnán nějakým syntaktickým korektorem, který ho upraví   k obrazu svému, což chápu, protože jinak by mohl celou stránku s listingem úplně "rozsypat".

Až nebudeš mít co dělat  :) , porovnej si to co jsi napsal, s tím, co se dá z editace zpětně stáhnout,budeš možná zírat. 

A on fakt někdo používá XHTML?


  • 1

#6475 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 221 příspěvků(y)

Publikováno 20 leden 2021 - 17:32

Existují lidé, kteří dokonce přečtou celou knihu, ve které nejsou obrázky, nic tučně, nic barevně...


  • 5

#6476 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 232 příspěvků(y)

Publikováno 20 leden 2021 - 17:41

Tuhle legendu jsem už také slyšel..:D

Nicméně trochu vážněji. V knize ilustrace nevyžaduji, pokud se nebavíme o nějaké publikaci, kde to je potřeba. Nicméně v knížkách bývají většinou nadpisy kapitol řádně oddělené (a většinou i tučně nebo větším písmem) a i odstavce nebývají nalepené na sobě. Barevné prvky také nemusím.
  • 3

#6477 davidb11

davidb11

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 087 příspěvků(y)

Publikováno 20 leden 2021 - 18:40

Kdyz jste zminili tu vzdalenost na 1 denni vylet, tak jsem koukala, ze 73 % kesi mam odloveno do 50 km od HC... :)

Já 75,2%.
  • 0

#6478 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 232 příspěvků(y)

Publikováno 20 leden 2021 - 20:34

Tak jsem se také díval a já mám 65,5 % do 50 km.


  • 0

#6479 MiroslavRouta

MiroslavRouta

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 124 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2021 - 0:24

Pánové díky a uvidíme, uvidíme.

Reakce v rychlosti:
Ano, AHA má listingy nádherné. KulisekW teda taky. A i phrkt. Bodejť, když mě tu tepou :D
Stejně tak se mi líbí třeba od Karmazina nebo Alkeho (bohužel jeho jinak pěkné listingy strašně sráží pravopis). Ale na absolutní špičku jsem narazil právě v Klatovech od Mariany8.

Obrázky... Já prostě neměl pocit, že by vždy byly nějak potřeba. Někam jsem je dal, jsou to pak právě spíš ty listingy, se kterými jsem si trochu vyhrál.

Mě listingy převážně vůbec nebaví dělat. Ale uvidím, jak to teď bude dál, třeba se vám ozvu. Poslední dobou malinko víc přemýšlím nad provedením krabiček (určitě ale zatím ne vždy a všude), tak to třeba dotáhnu i s listingy. Uvidíme prostě.

Do Kodaně to hodinu a půl určitě není. K letadlu musíš připočítat i ten opruz okolo a hned se ti to hrozně protáhne. A to v Kodani mají letiště zrovna dobře dostupné.
Já právě magor jsem, jednak luxuji CITA (poznámku o nesklonných zkratkách, Kulisku, prosím, vynechej), když to jde, jednak wiga, tam bych se rád dostal aspoň na 90% vylovenost ČR. Teď jsem lehce nad půlkou. A to bez cestování fakt nejde. Navíc mě to baví.

Jako když jezdím právě teď do těch Klatov na praxe. Z gauče do školy jsou to skoro 3 hodiny, ale dává mi to tak hodně a je to tam tak fajn, že mi to vůbec nevadí. Navíc se to dá spojit s kešemi. Takže když jsme se tam o tom bavili, povídám, že když jsem byl v sobotu v Ústí (to teda nesouviselo zrovna s GC), v neděli v Přerově a v sobotu plánuji Most + Litvínov, nějaký Čachrov u Klatov v úterý mě opravdu nerozhodí :D
  • 0

#6480 Zverinec

Zverinec

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 163 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2021 - 6:16

Pro mne je dlouhe cestovani hrozne umorne a kdyz pak mam po celem dni jeste ridit, tak jeste vic a vyrusi to pozitivni efekt kesi... Takze nejlip max kolem hodiny a ctvrt cesty. Pri cestach verejnou dopravou ty casy s kazdym prestupen hrozne naskakuji.
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama