Přejít na obsah


Fotka

TOPO CZECH pro 2013


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
443 odpovědí na toto téma

#341 CreAtive_34

CreAtive_34

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 95 příspěvků(y)

Publikováno 04 červenec 2013 - 18:08

No, já sice jsem za routování rád a novou verzi jsem si právě kvůli tomu pořídil, nicméně má to svoje mouchy. Z nějakého důvodu to nezohledňuje poměr "vzdálenost:převýšení" - rozuměj "nebudu se jako vocas škrábat přímo, ale obejdu to. Dnes jsem na to přišel, když jsem byl routování vyzkoušet na Bořni, cca do půlky kopce v pořádku, v druhé části ale navigace z nějakého důvodu místo cca 1,5km dlouhé zelené , která se s relativně mírným převýšením kroutí kolem rozhodla, že se prostě půjde po cca 400m dlouhé a NEZNAČENÉ cestičce rovně přímo vzhůru, navíc přímo mezi kamením. I když jsem dál pokračoval po zmíněné delší zelené, tvrdošíjně mi celou cestu ukazovala, že mám odbočit a škrábat se jako kamzík. :D
  • 0
Garmin eTrex 30 (trackovatelný :D ) + Topo 2013 PRO
HTC Radar + Maaloo geocaching + Geopoint
Pokud by někdo měl zájem, mohu poskytnout lepší češtinu pro eTrex 30, kterou se snažím vytvořit (lepší překlad některých věcí).

#342 cz7pka

cz7pka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 85 příspěvků(y)

Publikováno 04 červenec 2013 - 18:14

Cejda napsal/a:

petegeo napsal/a:

cz7pka napsal/a:
A také když člověk jde na nějaký kopec tak člověk vidí vzdálenost k cíli a přibližný čas za jak dlouho tam zajde.

Hezkyyyyyy. Ona fakt umi pri routovani pocitat i s vrstevnicemi a prvysenim? Tak to ji asi fakt vylepsili...

:D:D
Noooo a ještě k mapě dávaj zdarma senzory na hnáty a hlavně na plíce, aby ti, kteří se nechají na 300 metrech do krpálu v lese, po cestě co neexistuje navigovat, měli ten výpočet "a tati, kdy už tam budem" co nejpřesnější.:D:D:D


Nevím proč s lidi kteří jsou rádi že turistická mapa routuje po stezkách, si děláte posměšky. Lovím kešky dost často i v horách, a je fajn když nemusím jít jen za šipkou, ale zvolím jednodušší i když delší cestu po stezce. Docela by mě zajímalo kolik tito lidé mají odloveno kešek v horách. Já tady nikoho nezesměšňuji že by chtěli aby mapa routovala i po klasických cestách. Nevidím na tom nic proč bych měl proto někoho zesměšňovat. To platí i pro jarous1. A Děcka už mám velké, a věřte že se mě nikdo neptá tati kdy tam budeme.
  • 0

#343 cz7pka

cz7pka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 85 příspěvků(y)

Publikováno 04 červenec 2013 - 18:20

CreAtive_34 napsal/a:
No, já sice jsem za routování rád a novou verzi jsem si právě kvůli tomu pořídil, nicméně má to svoje mouchy. Z nějakého důvodu to nezohledňuje poměr "vzdálenost:převýšení" - rozuměj "nebudu se jako vocas škrábat přímo, ale obejdu to.
Dnes jsem na to přišel, když jsem byl routování vyzkoušet na Bořni, cca do půlky kopce v pořádku, v druhé části ale navigace z nějakého důvodu místo cca 1,5km dlouhé zelené , která se s relativně mírným převýšením kroutí kolem rozhodla, že se prostě půjde po cca 400m dlouhé a NEZNAČENÉ cestičce rovně přímo vzhůru, navíc přímo mezi kamením. I když jsem dál pokračoval po zmíněné delší zelené, tvrdošíjně mi celou cestu ukazovala, že mám odbočit a škrábat se jako kamzík. :D


Ono to umí routovat i neznačené cesty, tak když to vyhodnotí že by to mohlo být někudy blíže tak to tak udělá. Stačí dát přepočítat a navede Tě to zpátky na trasu. Jinak jsem už šel pomocí této mapy na, lysou horu, Radhošt, Kamenitý a Stožek, Vše fungovalo fajn.
  • 0

#344 CreAtive_34

CreAtive_34

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 95 příspěvků(y)

Publikováno 04 červenec 2013 - 18:39

Jů, to mě nenapadlo :D Bral jsem to jako předtím, kdy jsem z delší strany okruhu odbočil na kratší, a trasa se cca po 20 metrech přepočítala sama, tady vydržela celou cestu ukazovat, že se mám vrátit. Asi budu za hloupého, navigaci u sebe teď nemám - kde prosím prosím najdu to přepočítání? ;)
  • 0
Garmin eTrex 30 (trackovatelný :D ) + Topo 2013 PRO
HTC Radar + Maaloo geocaching + Geopoint
Pokud by někdo měl zájem, mohu poskytnout lepší češtinu pro eTrex 30, kterou se snažím vytvořit (lepší překlad některých věcí).

#345 cz7pka

cz7pka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 85 příspěvků(y)

Publikováno 04 červenec 2013 - 19:04

CreAtive_34 napsal/a:
Jů, to mě nenapadlo :D
Bral jsem to jako předtím, kdy jsem z delší strany okruhu odbočil na kratší, a trasa se cca po 20 metrech přepočítala sama, tady vydržela celou cestu ukazovat, že se mám vrátit.
Asi budu za hloupého, navigaci u sebe teď nemám - kde prosím prosím najdu to přepočítání? ;)


Proč bys měl být za hloupého. Od toho tu jsme abychom si navzájem pomohli, ne jak někteří lidi zesměšňují protože mají jiný názor. Nikdo není dokonalý ani já. Když máš zadanou trasu, tak dej kam vest tak tam bude volba na přepočítání. Pak dáš chodec pěší a metodu jestli nejrychleji atd
  • 0

#346 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 04 červenec 2013 - 19:43

Ty brdo, a ja se s tim vzdykc patlala jak debil :DDik!
  • 0

#347 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 337 příspěvků(y)

Publikováno 04 červenec 2013 - 20:25

cz7pka napsal/a:
Nevím proč s lidi kteří jsou rádi že turistická mapa routuje po stezkách, si děláte posměšky. Lovím kešky dost často i v horách, a je fajn když nemusím jít jen za šipkou, ale zvolím jednodušší i když delší cestu po stezce. Docela by mě zajímalo kolik tito lidé mají odloveno kešek v horách. Já tady nikoho nezesměšňuji že by chtěli aby mapa routovala i po klasických cestách. Nevidím na tom nic proč bych měl proto někoho zesměšňovat. To platí i pro jarous1. A Děcka už mám velké, a věřte že se mě nikdo neptá tati kdy tam budeme.


To nejsou posměšky... Pouze jen údiv nad tím jak se ti dnešní takytúristé chtějí nechat rozmazlovat, místo toho aby používali svůj vlastní mozek ;) Protože stále nechápu účel téhle funkčnosti TURISTICKÉ (pro mne tohle prostě bude vždy mapa především PRO PĚŠÍ, maximálně ještě tak pro "terénní cyklisty) mapy. Jako kdyby bylo otázkou života a smrti když se na chvíli někde v "hlubokém lese" zastavím a vlastním rozumem podle mapy rozhodnu kudy se mám vydat dál. A je vůbec nutné, při té courací cestovní rychlosti, zastavovat ? Kontrolu své polohy a plánování dalšího postupu, podle mne, mohu dělat průběžně, aniž bych nějak vypadl z rytmu.

V autě / na motorce tuhle automatiku pochopím, tam se při těch cestovních rychlostech pořád čučet do mapy, a koukat a přemýšlet kterou že to odbočku mám použít, jaksi nedá. Ale pro pěší výlety mi běžící automatická navigace přijde opravdu na hlavu...

A opakuji, nikomu se za její používání neposmívám, spíše je mi vás líto, no... S tímhle přístupem se za chvíli bez nějaké té chytré krabičky ani nevytento...
  • 0

#348 michal_a_jana

michal_a_jana

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 426 příspěvků(y)

Publikováno 04 červenec 2013 - 22:56

Jarous1 napsal/a:
To nejsou posměšky... Pouze jen údiv nad tím jak se ti dnešní takytúristé chtějí nechat rozmazlovat, místo toho aby používali svůj vlastní mozek ;)


Vsechno je holt jednou nove. Za par let pochopis a turisticky routing ti bude pripadat jako naprosta samozrejmost.

Stejne tak jako nekdo pred 10 lety povazoval za rozmazlenost kdyz si nekdo dal do auta za sto tisic satelitni navigaci misto aby se normalne navigoval podle mapy a silnicnich ukazatelu.

Pripada ti jako rozmazlenost kdyz autonavigace ukazuji skutecnou vzdalenost do cile? Vzdyt preci staci vzdusna vzdalenost, anebo to jde vycist z mapy, pripadne ten udaj neni treba znat vubec....?

Co je divneho na tom ze kdyz nekam jdu pesky treba 2 hodiny, tak chci vedet kolik mi zbyva do cile, a ne vzdusnou vzdalenosti, ale po lesni ceste?
  • 0

#349 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 337 příspěvků(y)

Publikováno 04 červenec 2013 - 23:46

Celkem souhlas. Ale... V tom autě se to dá celkem považovat za pomůcku ke zvýšení bezpečnosti. Když se třeba někdo až skoro nervuje kudy vlastně má jet, dost často musí zastavovat (ještě k tomu jen na vhodných místech, kde se vůbec zastavit dá a kde se to smí, aby neohrozil ostatní řidiče) kvůli konzultaci své polohy s mapou, tak si myslím, že tohle k bezpečnosti a pohodě při řízení moc nepřispívá... Netvrdím, že takovéhle nervy jsou u řidičů obvyklé, ale i tak někdy stačí pouhý jeden s rozptýlenou pozorností aby došlo k nějaké nehodě apod. a odnesl to někdo nevinný. Při pěší turistice takovéhle nebezpečné situace snad nikdy vzniknout nemohou, ne ? Je to jen o pohodlí, na tom se shodneme.
  • 0

#350 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 005 příspěvků(y)

Publikováno 05 červenec 2013 - 9:43

michal_a_jana napsal/a:

Jarous1 napsal/a:
To nejsou posměšky... Pouze jen údiv nad tím jak se ti dnešní takytúristé chtějí nechat rozmazlovat, místo toho aby používali svůj vlastní mozek ;)


Vsechno je holt jednou nove. Za par let pochopis a turisticky routing ti bude pripadat jako naprosta samozrejmost.

No to mi je tedy vsech tech "budoucich" lito.
Vsechny nejkrasnejsi mista jsem nasel prave pri bloumani mimo ty nalinkovane znacene cesty.
  • 0

#351 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 05 červenec 2013 - 11:37

Vetsinou s sebou taham papirovou mapu, ale kdyz ji zrovna nemam, tak je planovani trasy na pidi displeji gps zalezitost neustaleho prezoomovani, posouvani, cekani na prekresaleni a tak... proste opruz. Takze pro tyhle prilezitosti jsem si uz nekolikrat rikal, ze by funkcni routovani po turistickych cestach bylo fajn (na rychle delsi presuny, ne na bloumani po lese a neni to samozrejme o tom, ze bych se pak nechal navigovat podle pipani a navic se na trasu ani nekouknul, nez se po ni vydam. :D Je to o tom priblizne vedet kudy jit, jak na sebe cesty navazuji a mit jasny obrazek trasy i kdyz si odzoomuju a na dipleji je krome silnic videt prd. Kazdy ma proste jiny pristup a potreby, smirte se s tim. Dohadovat se o tom, co je k nicemu a co neni pro nekoho jineho, je trochu zbytecne. Blbe ovsem samozrejme je, ze ten turisticky routing je na ukor silnicniho, o tom zadna.
  • 0

#352 haleot

haleot

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 93 příspěvků(y)

Publikováno 07 červenec 2013 - 8:57

Zdar všichni. Osmnáct stránek fóra o NIČEM ! Jen se hádají dva tábory uživatelů. Troufnu si odhadnout, že jeden "tábor" je ten, že má TOPO Czech 2013 PRO legálně a vadí jim "ztracená" funkce autoroutingu, protože si tu mapu KOUPILI (nebo zaplatili upgrade atd.) a chtějí za své peníze to, co očekávali od další a novější verze mapy a druhý "tábor" uživatelů, co mají mapu ilegálně a ti argumentují jen tím, že je to turistická mapa a upřednostňují to, že umí routovat mimo silnice. Je to prostě vlákno o ničem. Jen podotknu pro všechny. Je dobré, nebo spíš velmi důležité u každé navigace a mapy používat MOZEK. I v terénu i na silnici. Navigace má "jen" ulehčit /navrhnout rozhodnutí, kudy se vydat. HWG
  • 0
Garmin Oregon 450t PRO Garmin GPSMAP 60 CSx Samsung i9100 Galaxy S II

#353 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 07 červenec 2013 - 9:14

Mily haleote, tvuj odhad je naprosto mimo. Zlobej se proste ty lidi, ktery byli zvykly ten routing pouzivat vsestranne! Nezalezi vubec na tom, jeslti mas mapu legalne nebo ne :D
  • 0

#354 Atip

Atip

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 212 příspěvků(y)

Publikováno 07 červenec 2013 - 17:52

Přidám zkušenosti s několikadenním používáním nové mapy. Kupodivu mi přinesla zjednodušení činností. Přestal jsem GPSku používat v autě, protože jsem línej nahrát Autoatlas, který jsem dostal letos jako bonus. Tzn. nemusím se hrabat s držákem a napájecím kabelem, jezdím jako dřív podle směrovek, nečumím do přístroje a kochám se krajinou ;). K naplánování výletů jsme s holkama používali klasickou papírovou mapu z minulého století (rok 98) a velký rozdíl jsem v aktuálnosti nezaznamenal, jo ta papírová asi nemá Mc Donalda :D, což mi nevadí mám radši utopence. Při hledání kešek mne ani nenapadlo, abych pustil routování, protože na to nejsem zvyklej a na rozcestí si vyberu tu cestu, která se mi vizuelně líbí, směr kam se chci dostat zhruba tuším a tak jen koukám na displej, jestli se mi do cesty nepřiplete keška. Takže shrnuto a podtrženo. Kdybych to byl býval tušil, tak jsem si nemusel kupovat držák do auta a Lifetime, protože bych v pohodě s původní mapou dodanou k GPSce pár desítek let vydržel. Přineslo to ještě další pozitivní věc v tom, že už se nebudu muset zabývat s nahráváním nové mapy do přístroje a nelovím "drajvky", protože GPSka v kufru je sice zaznamená, ale já je nevidím a zbytečně nejsem naštvanej, že lezu někam do bordelu u silnice. Jednoduše řečeno jsem s novou mapou takovej svobodnější a stačilo tak málo :). Takže nakonec musím českým tvůrcům map poděkovat, protože mi pomohli od závislosti na tom ďábelském přístroji. Pravda, kešek jsem za prodloužený víkend našel méně, ale nějak jsme si výlety víc užili.
  • 0

#355 michal_a_jana

michal_a_jana

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 426 příspěvků(y)

Publikováno 07 červenec 2013 - 18:36

Jarous1 napsal/a:
Celkem souhlas. Ale... V tom autě se to dá celkem považovat za pomůcku ke zvýšení bezpečnosti. Když se třeba někdo až skoro nervuje kudy vlastně má jet, dost často musí zastavovat (ještě k tomu jen na vhodných místech, kde se vůbec zastavit dá a kde se to smí, aby neohrozil ostatní řidiče) kvůli konzultaci své polohy s mapou, tak si myslím, že tohle k bezpečnosti a pohodě při řízení moc nepřispívá... Netvrdím, že takovéhle nervy jsou u řidičů obvyklé, ale i tak někdy stačí pouhý jeden s rozptýlenou pozorností aby došlo k nějaké nehodě apod. a odnesl to někdo nevinný.

Při pěší turistice takovéhle nebezpečné situace snad nikdy vzniknout nemohou, ne ? Je to jen o pohodlí, na tom se shodneme.


Jj, souhlasim, ze u pesich je pouze o komfortu a vyuzivani modernich elektronickych funci ktere jsou k dispozici, zvyseni bezpecnosti tam zadne neni.

U kol a motorek uz bych rekl ze routing pomaha tomu ze clovek stravi mene casu hledenim do displeje za jizdy, protoze trasu nevoli sam podle mapy, ale pocita ji GPS, takze tam nejake zlepseni bezpecnosti je.
  • 0

#356 michal_a_jana

michal_a_jana

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 426 příspěvků(y)

Publikováno 07 červenec 2013 - 18:41

petegeo napsal/a:

michal_a_jana napsal/a:
[Vsechno je holt jednou nove. Za par let pochopis a turisticky routing ti bude pripadat jako naprosta samozrejmost.

No to mi je tedy vsech tech "budoucich" lito.
Vsechny nejkrasnejsi mista jsem nasel prave pri bloumani mimo ty nalinkovane znacene cesty.


Myslim ze za celych 18 stranek tady zadny zastance peskoroutingu nerekl ze si zapne hlasovou navigaci na plnou hlasitost, bude v lese poslouchat ze za 50 metru ma odbocit doprava, a pujde pouze tam kam mu rekne GPS.

Kazdej normalni clovek kdyz v mape uvidi napriklad neroutovatelnou pesinu ktera samozrejme v trase neni obsazena, tak pujde tudy, pripadne i volnym lesem mimo cesty, pokud to bude kratsi a schudne, atd.

Poste opakuji ze hlavni vyhodu peskoroutingu vidim v tom, ze GPS navrhnuje nejkratsi ji znamou trasu, oznami skutecnou vzdalenost do cile, prevyseni, cas, atd.

Finalni volba trasy s routingem i bez routingu je na uzivateli.
  • 0

#357 michal_a_jana

michal_a_jana

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 426 příspěvků(y)

Publikováno 07 červenec 2013 - 18:44

Ale zpatky k tematu... Co se mi na peskoroutingu nezda jsou odhadovane casy. Vcera mi GPS navrhla trasu se vzdalenosti 2.6km, vyskovym rozdilem 180m a rekla ze cas do cile je 20 minut, coz by odpovidalo rychlosti 7.8km/h, coz obzvlast pro 7% stoupani mi prijde jako zjevny nesmysl. Cas byl stejny pri profilu chuze i horska chuze. Co se tyce automobiloveho routingu tak ten by mel byt bud vypnut uplne (pokud to jde) anebo by mel mit zadany rychlosti pro auto, v soucasnosti autovy profil lze pouzit, ale rychlosti jsou pro chodce, takze ikdyz se clovek trefi do trasy kterou GPS spocita pro chodce i pro auto stejne, tak cas zbyvajici do cile je pro auto spatne...

Přiložené miniatury

  • 2160.jpg

  • 0

#358 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 18 červenec 2013 - 8:43

Dnes jsem ziskal mapu TOPO Czech PRO 2013 Autorouting a nainstaloval do GPSky a funguje zas tak jak jsem byl zvykly. To jest po silnicich s autoroutingem a pesky po vzdusnych liniich. Takze ti kteri nebyli spokojeni se ztratou autoroutingu maji zas zpet autorouting, ostatni mohou pouzivat turisticky routing. No abych pravdu rekl, tak jsem ten turisticky routing nekolikrat zkusil, ale vetsinou nevedl po ceste po ktere jsem chtel jit, tak jsem sice koukal, kudy bych mohl jit, ale sel jsem svoji cestou.

Jen se musite rozhodnout ktery routing chcete, oba dohromady nejdou! Mne osobne ztrata turistickeho routingu neboli a vitam moznost rychle a spolehlive auto navigace do cilove turisticke oblasti, kde prepinam na vzdusne linie.
  • 0

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#359 michal_a_jana

michal_a_jana

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 426 příspěvků(y)

Publikováno 18 červenec 2013 - 8:47

Tak pokud pujdou do GPS nahrat obe verze mapy a pro automobilovy profil se pouzije autorouting a pro pesi profil pesi routing, tak je to znacka ideal a prompti reakce Garminu.
  • 0

#360 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 18 červenec 2013 - 10:27

michal_a_jana napsal/a:
Tak pokud pujdou do GPS nahrat obe verze mapy a pro automobilovy profil se pouzije autorouting a pro pesi profil pesi routing, tak je to znacka ideal a prompti reakce Garminu.

No nahrat jdou, ale funguje jen jedna a to ta pesi, ta duha s autoroutingem se nezobrazi. Teprve po vymazani te pesi z GPSky se zobrazi ta s autoroutingem. Takze se kazdy musi svobodne rozhodnout ktery routing uprednostnuje a ponechat v GPS tu mapu ktera mu vice vyhovuje.
No jak jsem cetl prispevky, tak se mi zda, ze vetsina lidi je uz rozhodnuta, ktrery routing uprednostnuje. Ano ztatite tu druhou moznost, ale je to volba. Zel soucasny software pro tvorbu map umoznuje jen jeden zpusob preference routingu.
  • 0

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama