Přejít na obsah


Fotka

Dvě zprávy


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
144 odpovědí na toto téma

#81 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 16 červen 2007 - 11:39

Honza.cz:

Pár osobních názorů, nikomu je nevnucuji:

 České stránky by měly obsahovat info a návody pro začátečníky a mudly, odkazy do WIKY a hlavně diskuzi, kde to žije, kam chodí lidi jako první.
Rozdělení na sekce mi vyhovuje. Blogy nežijí a tolik diskutovaná mapa mapa mi nechybí. V začátcích jsem ji taky používal i když jsem se úplně neskamarádil s ovládáním.Bez dat z gc.com se neobejdeme. Moje varianta je PM a GSAK. A samozřejmě mapy ( MapSource, OZI, GPSDASH). Pravidelně tahám přes PQ celé Česko, za dva dny je tak batabáze aktuální. GSAK je nutno trochu poladit ( díky minarjo). Když potřebuji opravdu čerstvá data ( logy problematických kešek před lovem) tak se kouknu na stránky gc.com a Googlemap do okolí zájmové oblasti. O ceně PM jsem taky uvažoval ale jeví se příznivá vzhledem k ušetřenému času. Různé získávání neplacených dat a škemrání ve forech je pro ty kdo to považují za sport a přináší jim to upokojení. Raději bych platil za data  do Čech než USA, ale současná realita to neumožňuje.

Tak raději nediskutujme a pojďme ven.

Tak jasně, vystačit se dá koneckopnců i se samotným geocaching.com bez GSAKu a PM. Snad jediné, co mi na gc.com chybí je vyhledávání podle názvu a zároveň země. Například když člověk o cachi ví akorát, že má v názvu Village a je u Prahy, tak si ani neškrtne.

Pak se ale taky dá podívat, jak vypadají třeba francouzské, anglické nebo i slovenské (i když u těch to taky může časem skončit) geocacherské stránky a člověk začne trošku slintat a litovat, že to tady taky tak není. Zvlášť když už kdysi bylo. [:'(] 


  • 0

#82 vsa

vsa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 566 příspěvků(y)

Publikováno 16 červen 2007 - 12:04

Určitě bych přešel na free aplikace. Ale měl by si to rozhodnout  ten, kdo se o tyto stránky stará a poskytuje server (taky by mohlo být někde uvedeno, kdo vše se na funkci těchto stránek podílí a na jakém SW, HW to běží). Někoho nutit ať se učí např. phpBB a sedí nad tím hodiny a dny ? Převod dat z tohoto systému nemusí být úplně nutný. Stačí export do textu a v tom se už dá vyhledávat, případně ho zazipovat a nechat ke stažení. Přesunout forum na GC.COM by možná taky šlo, ale při vytíženosti jejich serverů, by to nemuselo být spolehlivé. Platit za přístup není to pravé, stačí, že platím za PM. Tričko už mám objednané (z jiného zdroje a je nás na hradubicku víc, takže to pro nás není to pravé), ale nějakou ještěrku na auto bych si rád nalepil a nebo pouze na nějaký účet něco poslal.


  • 0

#83 JedlaTeam

JedlaTeam

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 25 příspěvků(y)

Publikováno 16 červen 2007 - 20:46

Zdravim, pridam se do diskuze, protoze bych mozna mohl nabidnout pomoc. Delame hosting na windows technologiich a myslim si, ze za nejaky drobny mesicni poplatek by u nas mohl byt community server i s datoskou na MS-SQL. Jen potrebuji vedet jaky ma gc.cz traffic a jaky ma traffic progress.


  • 0

#84 galdra

galdra

    Advanced Member

  • Validating
  • PipPipPip
  • 442 příspěvků(y)

Publikováno 16 červen 2007 - 22:24

Souhlasím s trikem.
  • 0

#85 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2007 - 12:36

alkes:

Pak se ale taky dá podívat, jak vypadají třeba francouzské, anglické nebo i slovenské (i když u těch to taky může časem skončit) geocacherské stránky a člověk začne trošku slintat a litovat, že to tady taky tak není. Zvlášť když už kdysi bylo. [:'(] 

To mi řekněte, jak je možné, že třeba na Slovensku mají bez poplatků server srovnatelný s tímto a ještě navíc tam mají !!funkční!! mapu, seznam novinek, nově založené poklady atd.??? Jak je to možné???

Proč bychom měli platit za diskuzní server s pár příspěvky? Dle toho, co v současnosti je na tomto serveru, bych dal za členství tady tak max. padesátku, možná ani to ne... Je to jen můj názor, že pokud budete chtít přispívat tolik, kolik zde padlo, tak raději sem nebudu chodit, takže mě za to nekamenujte...


  • 0

#86 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 277 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2007 - 13:19

Roman_Jaromer: To mi řekněte, jak je možné, že třeba na Slovensku mají bez poplatků server srovnatelný s tímto a ještě navíc tam mají !!funkční!! mapu, seznam novinek, nově založené poklady atd.??? Jak je to možné???


 To je na dlouhé povídání, ale věř že to má svůj důvod a slovenské stránky takhle taky nebudou fungovat věčně.


  • 0

#87 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2007 - 13:57

mitak: To je na dlouhé povídání, ale věř že to má svůj důvod a slovenské stránky takhle taky nebudou fungovat věčně.

U slovenských je to celkem jasné. (Ještě pro doplnění... slovenské stránky jsou inspirovány českými ve stavu, ve kterém byly ještě před necelým rokem. [;)]. Bohužel pravděpodobně zajdou podobně jako ty české kvůli neexistenci dohody s Groundspeakem.)

Ale jak je to třeba s těmi francouzskými a anglickými? Provoz určitě větší než tady, cachí taky víc (v případě FR teda ne, ale v případě UK tak pětkrát), a pořád jim to ještě funguje. Dokonce včetně stažitelného souboru se souřadnicemi všech cachí (u francouzských bez jakéhokoliv přihlášení, u anglických po velice jednoduché registraci), o personalizované mapě a všemožných statistikách ani nemluvě a také se za nic neplatí, nebo jsem si aspoň nevšimnul.


  • 0

#88 Sutech

Sutech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 197 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2007 - 14:55

Zdravím.

Tak jsem se trochu kouknul po netě a velmi narychlo jsem udělal forum v phpBB jako ukázku. Už tam mám i kalendář, galerii dodělám brzy. Nekoukejte teď na vzhled, jazyk apod., ale spíš na to, zda kalendář splňuje vaše požadavky (pro přidávání nových událostí se musíte bohužel zaregistrovat). Takže si to vyzkoušejte a poté prosím o vaše vyjádření.

Odkaz: http://www.geocaching.phorum.cz


  • 0

#89 vrabcak

vrabcak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 70 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2007 - 19:57

Zdravím,

jsem ochoten přispět na chod serveru částkou v řádu jednotek stokorun, ale jedině v případě, že přejde kompletně na svobodné technologie. Doufám, že současné problémy s nasazenými produkty jsou dostatečně odstrašujícím příkladem. Pokud by  se příspěvky od uživatelů používaly na udržování současných proprietárních hrůz, raději bych gc.cz oželel.


  • 0

#90 Tom Kl

Tom Kl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 130 příspěvků(y)

Publikováno 17 červen 2007 - 20:33

 


  • 0

#91 seedcorp

seedcorp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2007 - 0:37

To Sutech...  Takhle se na to ma jit... Kdybych to umel naprogramovat, udelal bych to presne takhle... je videt, ze free verze for existuji. Nac kupovat jakesi licence a navic jeste od Microsoftu..... Free forum je sice vykoupeno trochou reklam, ale co z toho, reklamy jsou vsude, na ty si clovek zvykne.

Ne ze bych byl zcela proti komerci, jak vidno jesm PM a groudspeaku platim za dodane sluzby, ktere jsou jedinecne. Ale platfomy pro fora nabizi mnoho spolecnosti, takze mezi nimi si clovek urcite vybere zadara.

Takze jsem pro pouzit neco jako Sutechovo vzor... vypada to docela hotove a pro pouziti pripraveno. Takovy ty veci jako ulozene soubory a pod. se daji resit napriklad prez trezor.cz s odkazy na foru... Neni potreba zadne vlastni misto na serveru.

Proste proc platit, kdyz to jde ziskat i zdarma. Az nekdo konecne naprogramuje k***** pro g***** mapy, tak p******* pekne klesne obrat... Ja to neumim, takze ja se muzu jen tesit a cekat.......

Vsem programatorum silu a jasny mozek pro praci na techto dulezitych projektech.


  • 0

#92 marekl

marekl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 883 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2007 - 1:04

Proč platit, když to jde získat zdarma? Protože v tomto fóru je už schováno opravdu hodně práce, ta také není zadarmo, akorát nejsou vidět přímé náklady.

Fórum phpBB sice jde na server nahodit za čtvrt hodiny, ale tím to nekončí. RSS standardně neumí, mody pro tuto funkci nebyly použitelné - takže jsme si je na našich fórech museli naprogramovat sami (možná se už situace změnila). Než jsme ale fóra dostali do stavu, v jakém jsou teď, byly v tom měsíce dodělávek - mluvím o Živě, MobilManii, AutoRevue... Teďse  trochu děsím toho, že s novou verzí phpBB 3.0 budeme muset všechno dělat znovu.

Nemyslete si, že stačí nainstalovat fórum a je hotovo. Bude na tom ještě hodně práce a potřeba vyřešit problémy, které už tady jsou vyřešeny.

Miták nabízel pětikilo, já se k němu přidávám, věřím, že se najdou další, takže náklady by se nějak pokryly.

(Chozemu jsem nabízel ještě další způsob řešení v soukromé zprávě. Došlo ti to?)


  • 0

#93 Sutech

Sutech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 197 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2007 - 11:26

Tom Klíčník: A pokud to bude podporovat RSS (globální bez gratulací a podle kategorie), není co řešit.

RSS se samozřejmě do phpBB integrovat dá. Sice jsem to nikdy nezkoušel, ale a) dá se to zjistit, B) jsou tu jiní, kteří to jistě umí, takže v tom problém nevidím.

 

seedcorp: Free forum je sice vykoupeno trochou reklam, ale co z toho, reklamy jsou vsude, na ty si clovek zvykne. Takovy ty veci jako ulozene soubory a pod. se daji resit napriklad preztrezor.cz s odkazy na foru... Neni potreba zadne vlastni misto naserveru.

Free forum ani ty reklamy mít nemusí. Ta reklama, co jsi tam asi viděl, je reklamou od IC, tj. od freehostingu, na normálních stránkách by samozřejmě nebyla. A uploadování a stahování souborů se také dá zaimplementovat, takže bychom mohli mít všechno na jedněch stránkách, jak je tomu dnes [:)]

někteří...: Platit, platit, platit...

Upřímně to nechápu, asi jsem natvrdlej. Zapojuju se do celé této diskuze a pořád opakuju jednu větu: Proč platit, když je to možné zadarmo? Abych tedy svůj názor podpořil, založil jsem ty ukázkové stránky, aby měli všichni možnost porovnat, zda jim dokáže free forum dát to samé, jako současný placený systém. Sice jsem tam teď zavedl pouze kalendář, ale doufám, že mi teď alespoň většina věří, že další věci se tam dají naprogramovat také. Takže se ptám? Co ještě chcete víc? Dle několika pozitivních reakcí se mi zdá, že cesta formou free fora je tou nejlepší, ale já tu pořád slyším: Ne, takhle ne, musíme udělat sbírku a platit, platit, platit.
Dobrá tedy, přátelé cacheři, jak je libo, ale upozorňuji vás, že tímto přístupem ztratíte 60 - 80% všech uživatelů...

P.S. nic proti nikomu, když mi to někdo rozumně vysvětlí, sklapnu podpatky a budu držet hubu a krok [:D]

P.P.S. ačkoliv je konečné řešení této otázky naštěstí ještě v nedohlednu, tak v případě, že se rozhodnete pro phpBB, rád pomohu, bude-li to třeba. 

edit:

to marekl: Ano, phpBB není nedokonalé a musí se tu a tam poupravit k obrazu svému. Ale vzhledem k tomu, že moderuješ MobilManii (pokud i ta další fora, tak se omlouvám, ale to mi známo není), tak máš s tímto systémem více zkušeností, než většina z nás dohromady. Proto tedy nechápu, proč tam byl zvolen tento systém a tady se mu bráníš? Díky za opověď.


  • 0

#94 Barrandoff

Barrandoff

    Barrandoff

  • Members
  • PipPipPip
  • 405 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2007 - 15:01

Ahoj,
vracím se sem skoro po ročním geocelibátu, takže se předem omlouvám, pokud budu v některých ohledech vně porcelánové nádoby.

O systému:

Jsem jednoznačně pro přechod na opensource. Vše, co gc.cz nabízí, má funkční opensource ekvivalent. Přesun dat (např. fóra) mezi dvěma rozdílnými systémy, sice není triviální, ale přesto řešitelný.
A když píšete, že "hlasující pro změnu by mohli napsat nějaké návrhy" tak nabízím svoji pomoc s migrací a doprogramování webu pro nový systém. Mám za sebou pár webů/infosystémů pro neziskovky i komunity, takže frázi "je to řešitelné" chápejte jako "zhruba vím jak na to a když bude potřeba, mohu si s tím pohrát a rozchodit".

O struktuře webu:

IMHO není třeba hledat komplexní CMS, který má podchyceny všechny featury gc.cz. Co je na gc.cz důležité? Fórum, wiki a statistiky. Mapy viz dále, blog si může kdokoliv udělat na nějakém free bloghostingu a fotogalerie funguje na gc.com.
Takže navrhuji úvodní stánku a menu udělat v čistém HTML/PHP a fórum a wiki mohou běžet jako navzájem nezávislé systémy. Jediná nevýhoda bude, že pro vkládání do fóra a wiki se budeme muset registrovat dvakrát. Statistiky stejně bude nutné tak jako tak napsat ručně, o žádném CMS pluginu pro geostatistiky opravdu nevím :)

O technologiích:

Přidávám hlas pro phpBB. Je dobře prověřený, má dobrý support, lze graficky ohýbat a i to RSS podporuje.
Na kalendář je např. JCal, opět ho lze doprogramovat, aby automaticky importoval narozeniny+eventy z fóra.
BlogCMS nebrat. Je to šílený bastl, který kašle na všechny standardy. Tak-jak-je ještě funguje, ale ohýbat ho k obrazu svému prakticky nejde.
Gigahosting nebrat. Je sice hoooodně levný, ale zoufale nespolehlivý. Chyby se u něj vyskytovaly skoro každý měsíc a správci přitom hráli mrtvého brouka a byli schopni několik týdnů nereagovat na maily ani telefony.

O financích:

Mnozí z vás v tom vidí větší problém než je. Jen v tomto fóru se objevili nejméně 4 lidi, kteří jsou ochotni přispět pár stovkama ze svého. Jen tak, z dobré vůle, bez trička. Proč? Protože je těší, že mohou něčím přispět geocacherské komunitě. Že je to neudržitelné a nespravedlivé, aby pár lidí platilo server pro tisíce návštěvníků? Ale tito lidé přece platí dobrovolně, takže jaká nespravedlnost? To je přece základním principem komunity.
Ruku na srdce, kolik korun ročně utratíte za materiál pro své vlastní kešky? A stěžuje si snad někdo, že třeba Dorcadion investoval stovky až tisíce korun do svých 40 kešek, zatímco jiní kačeři nepoložili nic, jen loví a "vezou se na vlně těch aktivních"? A stejně tak to funguje i u webu. Když někde na liště titulní stránky zveřejníme všechny sponzory serveru, jsem přesvědčen, že se sponzoři najdou. Mluvím samozřejmě o opensource variantě, kde i kvalitní hosting bude stát 1500-2000 Kč ročně včetně domény.

O právní formě:

Zakládat OS jen kvůli financování serveru je kanón na vrabce. Hosting může být vedený na fyzickou osobu.
Možná rizika:
- Provoz serveru bude právně závislý na jednom člověku. Na druhou stranu, pokud to bude dostatečně známý a prověřený kačer, můžeme mu věřit, že svého postavení nebude zneužívat.
- Sponzorské dary OS lze odečíst z daní, dary fyzické osobě nikoliv. Na druhou stranu provoz OS vyžaduje účetnictví a při obratu 2000 Kč ročně bude cena práce s papírováním výrazně vyšší nežli ušetřené peníze z daní.
  • 0

#95 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2007 - 20:28

Sutech:


Proč platit, když je to možné zadarmo?



Tady nikdo nepíše, že v žádném případě nic zadarmo a že chce jen placené služby.


Myslím, že hlavní poselství bylo, že kdyby se našel nějaký placený soft, který by byl lepší než všechny ostatní, tak pojďme do toho, ty peníze dohromady dáme.


  • 0

#96 les-coccinelles

les-coccinelles

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 309 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2007 - 23:28

Ať už to je v phpBB s RSS v jakkoliv, tak určitě půjde udělat toto:

  1. jednou za hodinu (pět minut?)
  2. select id, diskuze_id, obsah, autor_id, datum from forum where forum_title != 'gratulace' order by datum desc limit 200
  3. generuj_xml
  4. ulož to na disk
  5. servíruj uživatelům
Neznám datový model phpBB, takže tabulky/atributy jsou čistě náhodné. Ale každopádně nějak takto by to (asi) mělo jít...

 


  • 0

#97 Tom Kl

Tom Kl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 130 příspěvků(y)

Publikováno 19 červen 2007 - 9:50



  • 0

#98 choze

choze

    Advanced Member

  • Administrators
  • 502 příspěvků(y)

Publikováno 19 červen 2007 - 10:49

Díky všem za názory a hlasování!

Po zvážení všech alternativ a s přihlédnutím k výsledkům ankety jsme s Honzou rozhodli, že se přejde na placený Linux hosting. Jaký systém se zavede, to je prozatím otázkou, jsou v podstatě dvě možnosti:

1) postavit stránky na phpBB, jak to tu bylo názorně ukázáno

2) použít hotové řešení php-fusion - na tom jsem teď s Pepou pracoval, můžeme vám nabídnout demo, které je sice ještě hodně rozpracované, nicméně na utvoření názoru stačí

Financování hostingu a udržování domény bude řešeno akcemi typu "kalendář". Bohužel, jak zde bylo zmíněno, GC.cz není právnická osoba a tak nelze přijímat sponzorské dary, přestože se našly a my děkujeme za jejich nabídku!

Takže to bude na vás, milí kačeři, aby jednou ročně někdo z vás zorganizoval "kalendářovou akci", jejíž výnos bude využit na provoz těchto stránek. Zatím není třeba propadat panice, současný stav naší geopokladny nám umožní zaplatit hosting na několik let.

Staré příspěvky z tohoto systému by měl Honza umět převést. To je zatím asi vše.

Choze 


  • 0

#99 pepa.z.pocernic.test2

pepa.z.pocernic.test2

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 170 příspěvků(y)

Publikováno 19 červen 2007 - 11:10

Možná bychom si před implementací nějakého řešení měli ujasnit, co od toho vlastně chceme. Aby se pod vlivem os nadšení a rychlosti rozjezdu nezprovoznilo nějaké jednoduché fórum a po měsíci nenásledovalo vystřízlivění a nářky, že tam něco nefunguje a nemuselo se to dobastlovat

  • fórum (asi ano)
  • mapa (asi ano, když to půjde)
  • statistiky (na to asi můžeme rovnou zapomenout, jak bylo několikrát napsáno, tak to asi legálně nepůjde)
  • stažení kešek (na to asi můžeme rovnou zapomenout, jak bylo několikrát napsáno, tak to asi legálně nepůjde)
  • kalendář (má smysl implementovat, nebo stačí psát eventy do wiki? Mít to duplicitně by imho nebylo nejrozumnější, takže rozhodnout kde to psát.)
  • stažení souborů (asi by se hodilo pro makra, pravidla, utilitky... má smysl speciální funkce, nebo stačí fórum s podporou příloh, asi jako to má gsak?)
  • blog (asi není potřeba, tady se to imho moc neujalo)
  • galerie (asi není potřeba, tady se to imho moc neujalo)
  • rss (podle řevu v minulosti asi ano :-))
  • upozorňovaní emailem na nové příspěvky (ano, ne?).
Nějaké další návrhy a připomínky?

  • 0

#100 les-coccinelles

les-coccinelles

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 309 příspěvků(y)

Publikováno 19 červen 2007 - 11:49

pepa:

Možná bychom si před implementací nějakého řešení měli ujasnit, co od toho vlastně chceme. Aby se pod vlivem os nadšení a rychlosti rozjezdu nezprovoznilo nějaké jednoduché fórum a po měsíci nenásledovalo vystřízlivění a nářky, že tam něco nefunguje a nemuselo se to dobastlovat

  • kalendář (má smysl implementovat, nebo stačí psát eventy do wiki? Mít to duplicitně by imho nebylo nejrozumnější, takže rozhodnout kde to psát.)
  • stažení souborů (asi by se hodilo pro makra, pravidla, utilitky... má smysl speciální funkce, nebo stačí fórum s podporou příloh, asi jako to má gsak?)

Nějaké další návrhy a připomínky?

Kalendář by se hodil (třeba až ve druhé vlně), včetně exportu do iCal. Člověk pak má větší přehled.

Stahování je lepší mít pro přehlednost bokem, klidně ve wiki.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama