Přejít na obsah


Fotka

Jakou si mám vybrat GPS

garmin

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
732 odpovědí na toto téma

#361 skurakai

skurakai

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 513 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 19:57

petulinka1: pokud to vyznělo že v OSM nejsou turistické trasy, tak to jsem říci nechtěl.

Jen dle mých zkušeností velmi často nejsou vůbec zakreslené nebo jen jejich části (v porovnání s Topo Czech např. na Broumovsku, Beskydech apod.).


  • 0
Garmin Oregon 550
Sony Xperia Tipo ST21i - aDrake Plus

#362 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 19:57

Jenze v hustym lese trucuje vsechno :) Jediny, na cem fakt zavisi, je cip. Ostatni podminky jsou "stejny".


  • 0

#363 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 189 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 20:07

petulinka1: pokud to vyznělo že v OSM nejsou turistické trasy, tak to jsem říci nechtěl.

Jen dle mých zkušeností velmi často nejsou vůbec zakreslené nebo jen jejich části (v porovnání s Topo Czech např. na Broumovsku, Beskydech apod.).

 

Ono i v Topo Czech PRO jsou často turistické trasy značené ZCELA ŠPATNĚ. (Garmin se není schopný dohodnout s KČT o poskytování dat, tak raději prodává špatná data). Zvlášť to je vidět třeba na tom Broumovsku... Kde na TOPO 2012 nebyly změny z 2008 (úplně nové trasy a vedení přes Polsko).

 

Protože si zaměřuji i objekty pro svou potřebu + zaměřování prošlých tras, docela by mě zajímalo to, zda někdo někde dělal porovnání těch přesností různých GPSek... Hlavně se mi jedná o GPSMap 60, Oregon (různé řady) a GPSMap 62. Vzhledem k tomu, jak mě moje 60-ka zlobí, přemýšlím, co si mám pořídit... V ovládání bych raději tu 62, ovšem co jsem slyšel, tak přesnost 60-ky je dle některých zdrojů daleko lepší než Oregon či 62 :-(

Nevíte někdo o nějakém srovnání té přesnosti? Myslím nějakém objektivním?


  • 1

#364 rsc_cz

rsc_cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 877 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 20:11

GPSku chci hlavně z důvodu špatné přesnosti navigace v iPhonu. Dost často hledám v okruhu 10-20m (v lese), doufal jsem že navigace budou mít přesnost spíše na 1m max na 5m. Samozřejmě pokud není terén jo členitý.

 

Reálná přesnost turistické GPS je tak těch 3-5 m v nezakrytém terénu (tedy ne pod stromy). Díky tomu jak určení polohy pomocí GPS funguje se vyšší přesnosti u běžných přístrojů nedá dosáhnout ať už na displeji zobrazují cokoliv.

Přesnější GPS sice existují (určí polohu zhruba na cm), ale ty mají podstatně větší anténu, přijímají z družic i další signály (na jiných frekvencích, což běžné turistické/v mobilu GPS neumí) a jejich cena začíná tak na 100 tisících (a pro hledání keší se opravdu nehodí)

 

Jinak - Oregon 450 a 550 jsou v podstatě stejné, přičemž 550 má navíc foťák a prý i nižší přesnost. Oregon 600/650 je o generaci novější a také se liší tím že ne/má foťák, přičemž umí přijímat signály z družic GPS a GLONASS a podporují formát GGZ pro ukládání keší


  • 1

#365 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 20:24

Ono i v Topo Czech PRO jsou často turistické trasy značené ZCELA ŠPATNĚ. (Garmin se není schopný dohodnout s KČT o poskytování dat, tak raději prodává špatná data). Zvlášť to je vidět třeba na tom Broumovsku... Kde na TOPO 2012 nebyly změny z 2008 (úplně nové trasy a vedení přes Polsko).

Jojo, vim o tom svy. Pred dvouma rokama jsme takle na SUmave sli po modry... V Garminu byla, ovsem nekolik let stara.. Takze z terenu dva byla razem 4,5... To si radsi tu trasu sama zmapuju, nez verit datum, ktery jsou totalne mimo...


  • 0

#366 R.o.w.a.n

R.o.w.a.n

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 19 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 20:30

Ohledně turistických map jsem velice spokojen s offline mapou od mapy.cz 


  • 0

#367 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 524 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 20:33

No jo, ale nemas na ni jaksi ty kesky...


  • 0

#368 R.o.w.a.n

R.o.w.a.n

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 19 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 20:39

No to pak přepínám mezi aplikací geocaching a mapy.cz Ideální to není, ale dá se.


  • 0

#369 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 21:49

Moje zkušenost s O450 je víc než dobrá - přesnost udává většinou v rozmezí 3-6 metrů, ani v lese to není až na vyjímky nijak katastrofálně jiné ( jen nesmí být slabé baterky a je třeba občas zkalibrovat kompas, to taky dělá někdy divy ), ALE poslední dobou zkouším a porovnávám s poměrně levným mobilem s Androidem 4.1 a nestačím se divit - jeho přesnost je srovnatelná s O450 ( Vodafone smart III ). Jen na delší dobu by baz dobíjení jako Oregon nevydržel ( banku jsem si zatím nepořídila, jen dobíjím v autě při přejezdech, ale zrovna jsem se o ní včera bavila na eventu s kačerem, co ji používá a čím dál víc o ní uvažuji - řekla bych, že je to lepší než přehazovat baterie).


  • 0

#370 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 22:53

... ovšem co jsem slyšel, tak přesnost 60-ky je dle některých zdrojů daleko lepší než Oregon či 62 ...

 

Daleko určitě ne (aspoň co se týče 60x a 62), otázka je, jestli vůbec. Chovají se trochu jinak, na 62 je vidět, že nejspíš víc filtruje podle nějakého modelu pohybu, ale myslím, že ve výsledku je to při hledání dost podobné.

 

Co se týče objektivních testů, zkus kouknout třeba na tohle http://extension.usu...are_mar2010.pdf (60Cx, Oregon300, Colorado 400t)

Já jsem kdysi měl snahu udělat srovnání 60Cx a 62st za pohybu, ale pak nějak nebyl čas a know-how na statistické vyhodnocení. Každopádně mám spoustu tracklogů pořízených zároveň oběma gpskami, tak ti je můžu poslat, jestli chceš.

 

A tady ještě ukázka z několikahodinového statického testu za ne zrovna ideálních příjmových podmínek...

60Cx

62st


Tento příspěvek byl upraven od alkes: 06 leden 2014 - 7:13

  • 0

#371 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 23:02

Pak jde taky o to, jaké keše chceš lovit. Až s iphonem nebo něčím podobným praštíš o skálu, tak si na pancéřovaný oregon ještě vzpomeneš :-)


  • 0

#372 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 189 příspěvků(y)

Publikováno 06 leden 2014 - 9:57

Daleko určitě ne (aspoň co se týče 60x a 62), otázka je, jestli vůbec. Chovají se trochu jinak, na 62 je vidět, že nejspíš víc filtruje podle nějakého modelu pohybu, ale myslím, že ve výsledku je to při hledání dost podobné.

 

Co se týče objektivních testů, zkus kouknout třeba na tohle http://extension.usu...are_mar2010.pdf (60Cx, Oregon300, Colorado 400t)

Já jsem kdysi měl snahu udělat srovnání 60Cx a 62st za pohybu, ale pak nějak nebyl čas a know-how na statistické vyhodnocení. Každopádně mám spoustu tracklogů pořízených zároveň oběma gpskami, tak ti je můžu poslat, jestli chceš.

 

A tady ještě ukázka z několikahodinového statického testu za ne zrovna ideálních příjmových podmínek...

60Cx

62st

Ta statická data vypadají zajímavě... Skoro vypadá, že u 62-ky to filtrování lépe funguje "v klidu". Pokud mi pošleš ty tracklogy budu rád. Docela by mě zajímalo i srovnání s těmi Oregony :-). Viděl jsem nějaká srovnání s oregony s mou 60-kou, ale většinou stejná trasa pár minut od sebe a to vypadalo docela různě. Ovšem tam byl rozdíl asi i v nastavení četnosti zapisování dat. Mám nastavenou svou 60-ku na častý zápis, tak se objevují asi častější chyby...


  • 0

#373 frettie

frettie

    Frettie

  • Members
  • PipPipPip
  • 620 příspěvků(y)

Publikováno 06 leden 2014 - 12:03

GPSku chci hlavně z důvodu špatné přesnosti navigace v iPhonu. Dost často hledám v okruhu 10-20m (v lese), doufal jsem že navigace budou mít přesnost spíše na 1m max na 5m. Samozřejmě pokud není terén jo členitý.

Okruh 10-20 metrů není žádná hrůza, nicméně - subjektivně, iPhone 5 mi funguje snad trošku líp a nebo chodím jinejma lesama. :)

 

Nicméně, ten oregon je na tom lépe, ale taky to není žádnej hořák.


  • 0
:)

#374 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 06 leden 2014 - 12:36

Jojo, vim o tom svy. Pred dvouma rokama jsme takle na SUmave sli po modry... V Garminu byla, ovsem nekolik let stara.. Takze z terenu dva byla razem 4,5... To si radsi tu trasu sama zmapuju, nez verit datum, ktery jsou totalne mimo...

 

Hele - na rovinu - a vy snad někdo chodíte při lovení kešek po modrý turistický...?!? Já chodím zásadně a pouze po fialový. Je vždycky přesně zakreslená a kráááásně rovná...!  :D  :D


  • 1

#375 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 741 příspěvků(y)

Publikováno 06 leden 2014 - 12:48

Hele - na rovinu - a vy snad někdo chodíte při lovení kešek po modrý turistický...?!? Já chodím zásadně a pouze po fialový. Je vždycky přesně zakreslená a kráááásně rovná...!  :D  :D

Já spíš přemýšlel, kde našli na Šumavě terén 4,5 (když nepočítám jezerní stěnu) :wacko:


  • 0

#376 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 121 příspěvků(y)

Publikováno 06 leden 2014 - 13:40

Hele - na rovinu - a vy snad někdo chodíte při lovení kešek po modrý turistický...?!? Já chodím zásadně a pouze po fialový. Je vždycky přesně zakreslená a kráááásně rovná...!  :D  :D

 Tak na rovinu - ja tu fialovou mam sice v GPS krasne rovnou, ale ve skutecnosti se pekne klikati - hlavne ve svislem smeru. :-D Asi neco soudruzi z NDR udelal spatne.


  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#377 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 06 leden 2014 - 13:53

Ver mi, ze nasli - Cikansky hrad (u Lipna). Muzes tam budto lozit po 4, nebo jit pohodlnou cestou okolo :D.

 

Ale uz bysme mohli nechat toho OT, co rikate? ;)


  • 1

#378 Niraj

Niraj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 167 příspěvků(y)
  • Locationkousíček vod Myšle

Publikováno 14 leden 2014 - 8:41

Po 5ti letech mi odešla GPSka eTrex Vista HCx a tak musím koupit novou. Kromě klasických funkcí bych tam chtěl mít i barometrický výškoměr a kompas (jak jsem byl zvyklý). A jelikož jsem i krapet limitován cenou (řekněme do max. 5 tis. Kč) tak v úvahu přicházejí pouze tyto 3:

 

- Dakota 20  (cena kolem 5tis.)

- eTrex 30     (cena kolem 5tis.)

- bazarový Oregon 300   (dá se sehnat kolem 3tis.)

 

Všechny 3 znám pouze z recenzí, nikdy jsem je neměl v ruce, takže můžu soudit jen podle dojmů, proto bych se rád zeptal na zkušenosti, výhody, nevýhody.

 

Moje postřehy:

- všechny jsou podobné velikostí i hmotností, ale Oregon má největší displej. Vista ho měla poměrně malej, preferoval bych větší.

- Dakota a Oregon mají dotykový displej, eTrex nikoliv. Otázkou je, co je vhodnější. Na ovládání je dotyk fajn, jak je to ale při "lovu"? Není brzo zapatlanej? Asi bude i choulostivější na rozbití. A co ochranná folie - dá se použít u dotykových displejů?

- Oregon se dokáže připojit na geocaching.com a stahovat si listingy, u ostatních není zmínka o této funkci

- jak je to s uchováním listingů? Vista tu možnost neměla, Oregon zřejmě ano. Co zbývající Dakota a eTrex? Je šance mít listingy v přístroji?

- nevím ale, jak je to s rychlostí vykreslování, kvalitou příjmu signálu, spolehlivostí .....

- mj. jsem používal GPSku i jako navigaci v autě, což bych rád zachoval, takže musí umět upozorňovat na křižovatky, nahrané radary, .... - možná je to ale obecná fce všech GPS

 

Mně z toho vychází subjektivně nejlíp ten Oregon 300 (i recenze jsou pochvalné), byť jetý, protože nový se už neprodává. Ale uvítám vaše postřehy. Díky.

 

 

 


  • 0

#379 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2014 - 9:12

- dotykový displej problém při lovu není, když se upatlá, tak ho otřeš o kalhoty nebo opláchneš v nejbližší louži. Fólie se samozřejmě použít dá.

- Oregon se sám od sebe nikam nepřipojí, pouze umí využít funkci "send to GPS" na geocaching.com. (to tuším i dakota). Listingy ale umí pokud vím všechny tři přístroje, nahrát tam můžeš přímo pocket query, nebo si keše připtavit ve vhodném programu (třeba geoget ;)

- Rychlostí, spolehlivostí a přesností jsou na tom oregon a dakota podobně, Etrex nevím

- navigace v autě tam bude asi stejná jako na té vistě, před křižovatkou pípne, víc od toho nečekej

 

když koukáš po bazarových, koukej i na Oregon 450, občas by se mohl nějaký pod těch 5k objevit a na rozdíl od O300 má např tříosý kompas (ten má i dakota) a pojme víc keší.


  • 0

#380 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2014 - 9:15

Od půlky listopadu jsem na tom stejně, i mně odešla do věčných lovišť Vista. Budu sledovat, co se zde vyrojí za názory, i když, přiznám, že mne víc nyní limitují prostředky na koníčky, než třeba počet uložených bodů  :(


  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…






Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:garmin

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama