Přejít na obsah


Fotka

Jakou si mám vybrat GPS

garmin

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
732 odpovědí na toto téma

#341 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2013 - 10:17

Musím se trochu krotit, prože už jsem dostal varování za útočný mail. Nejsem žádnej fotograf, ale zkouším to, asi tak 50 let. Krom toho se dost věnuju hardweru a pár telefonů, tabletů i navigací mi už na pracovnín stole leželo. V Oregonu je foťák kostička cca 8x8mm tlustá 5 mm, v Iphone 4 o něco menší v Samsung Galaxy SIII je to skoro stejné. Rozdíl je jenom v těch megapixelech. Smůla je, že většina jich je dopočítaná nějakou matematickou metodou. Rozdíl v kvalitě není podle typů přístrojů , ale podle jednotlivých kousků. Můj iPhone4 měl foťák na ho...., za dobrých světelných podmínek slušné, ale jinak nepoužitelné. Manželky iPhone4 foto o dvě třídy lepší. O550 má sice jen 3M foťák, ale fotí výborně!!! hlášky že nejde nic přečíst jsou mimo mísu. Běžně s ním fotím tabule v lese a zatím jsem písmenka vždy přečetl. Těch fotek mám stovky vč. nočních keší. Dobrému foťáku se to samozřejmě nevyrovná, ale tomu se nevyrovná žádnej mobil, tablet .... Prostě několikacentimetrovou čočku ničím nenahradíš.


  • 0

#342 nomadm

nomadm

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 21 příspěvků(y)

Publikováno 20 prosinec 2013 - 12:45

tak dnes si jdu pro bazarový Oregon 450 (ještě rok v záruce), tak jsem zvědav, budu ho mít i s cyklodržákem za 3 tis. Kč. Budu mít na vánoce radost :).

 

edit: tak ho mám na stole, krásný nepošrábaný kousek :) už se těším do terénu...:)


Tento příspěvek byl upraven od nomadm: 20 prosinec 2013 - 23:16

  • 0

#343 bosor

bosor

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 11 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2013 - 8:21

Mám 450 oregona + kartu. Spokojenost až na čitelnost displeje na slunci. Protože lovím jen o výletech nebo v okolí bydliště používám čestvě stažené PQ a mám jistotu, že mám v navigaci aktuální stav. Do 15 minut u PC máš hotovo a můžeš vyrazit. Kabely fungují všechny, ne jen originály.


  • 0

#344 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 520 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2013 - 8:31

Opravdu mas pocit, ze je mu ta rada po pul roce platna? :o  Amurek se uz pred pul rokem rozhodl, neni treba ho uz presvedcovat.


  • 0

#345 R.o.w.a.n

R.o.w.a.n

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 19 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 17:16

Geocaching už dělám už několik let a vždy jsem hledal buďto s kamarádem jeho GPS nebo poslední dobu s iPhone 5. Teď ale zjišťuji, že přesnost iPhonu je opravdu mizerná a rád bych i koupil opravdu profesionální GPSku s dobrými podklady, přesností a výdrží baterie. Cenový strop tak cca 10tis

 

Nepotřebuji nějaké věci jako je foták, mp3 nebo autonavigace. Chci GPSku prioritně na geocaching nebo na turistiku (cyklo).

 

 


  • 0

#346 von Bronin

von Bronin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 599 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 17:36

Ja bych doporucil Garmin Oregon 450 - velka spokojenost. Cena rozumna i pomer kvalita/cena. Ceny se lisi dle vybavy, kterou si vyberes k ni.
  • 0

#347 frettie

frettie

    Frettie

  • Members
  • PipPipPip
  • 620 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 17:57

Geocaching už dělám už několik let a vždy jsem hledal buďto s kamarádem jeho GPS nebo poslední dobu s iPhone 5. Teď ale zjišťuji, že přesnost iPhonu je opravdu mizerná a rád bych i koupil opravdu profesionální GPSku s dobrými podklady, přesností a výdrží baterie. Cenový strop tak cca 10tis

 

Nepotřebuji nějaké věci jako je foták, mp3 nebo autonavigace. Chci GPSku prioritně na geocaching nebo na turistiku (cyklo).

No, přesnost iPhone 5 (a hlavně rychlost prvotního chycení se) je dle mých zkušeností naopak velmi dobrá - nevýhoda jsou baterky. Jinak, doporučím klidně Oregona 600, jako kombinace je to fajn, iPhone na dojezd v autě, Oregon jako DB keší a dolovovací zařízení.


  • 0
:)

#348 skurakai

skurakai

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 513 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 18:07

Osobně lovím raději se smartphonem a Garmin Oregon 550 beru pouze jako záložní zařízení.

 

Čitelnost displeje je totiž mizerná (stejně jako mapové podklady) a navíc zapomeň na pohodlné čtení listingů, pomoc s luštěním, zadávání waypointů apod. Garmin Oregon je softwarově předpotopní zařízení. Od toho je tady smartphone (snadné čtení a nahlížení do listingu, logu, zobrazení leteckého snímku, filtrování keší, počítání waypointů a finálek ...).

 

Není potom jedno jestli je přesnost 5 metrů nebo 10? 

 

Jedinou výhodu Garmin Oregon (či jiné podobné GPS) beru snadnou výměnu baterií (často také delší životnost baterie), odolné tělo, připnutí karabinou třeba k batohu či opasku a trochu lepší přesnost GPS. Jinak je to krok vývojově  zpátky.

 

Pokud ti to ale stačí, tak viz kolega nade mnou. Garmin 450 možná i 3xx či Dakota.

 

S Garminem 600 a Montana se podle mne do 10 tis nevlezeš (leda tak z bazaru).


Tento příspěvek byl upraven od skurakai: 05 leden 2014 - 18:11

  • 0
Garmin Oregon 550
Sony Xperia Tipo ST21i - aDrake Plus

#349 plavcik

plavcik

    plavcik

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 260 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 18:43

Za 10t máš Oregon 600 včetně TOPO map a bude splňovat to, co chceš. Oproti řadě 300-550 je navíc radikálně lepší čitelnost displeje, takže je podstatně použitelnější i na kole.

Ten profil http://www.geocachin...44-37afa244da04 s 30 nálezy je Tvůj?


  • 0

Oregon 650, iPhone SE + Geoget, L4C


#350 skurakai

skurakai

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 513 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 18:54

Omluva.

 

Garmin Oregon 600 (a starší Montana) se již vážně dá sehnat pod 10 tis. :-)

Pamatuji ještě doby za nekřesťanských 15 tis. (Garmin Oregon 650 včetně map).


Tento příspěvek byl upraven od skurakai: 05 leden 2014 - 18:55

  • 0
Garmin Oregon 550
Sony Xperia Tipo ST21i - aDrake Plus

#351 R.o.w.a.n

R.o.w.a.n

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 19 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 19:09

Za 10t máš Oregon 600 včetně TOPO map a bude splňovat to, co chceš. Oproti řadě 300-550 je navíc radikálně lepší čitelnost displeje, takže je podstatně použitelnější i na kole.

Ten profil http://www.geocachin...44-37afa244da04 s 30 nálezy je Tvůj?

 Ano to je můj, ale už mám odloveno kolem 200 keš, ale dřív jsem byl jen jako doprovod tak jsem se nelogoval.


  • 0

#352 R.o.w.a.n

R.o.w.a.n

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 19 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 19:11

A jaký je rozdíl mezi 450, 550 a 600? Pouze v displeji? nebo je třeba přesnější? Jakou vůbec přesnost mají tyto zařízení?

 

Jaké mapy (výbavu) byste doporučili? TOPO?


  • 0

#353 skurakai

skurakai

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 513 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 19:15

Přesnost je velice subjektivní.

 

Vážně nevím jak ji změřit, záleží prostě na pozici satelitů, terénu, počasí.

 

Obecně však u 550ky počítám běžně až s 5 metry (v lehkém terénu). V lese, stržích apod. to lítá jak kdy, nejčastěji kolem 15 metrů.

 

Mapy: ono jich moc na výběr není. Topo Czech je nejdetailnější (někdy až zbytečně přeplácaný a tudíž málo přehledný a chyb má také jak máku) a pak ty zdarma založené na OpenStreetMapách. Ty jsou místy fajn ale většinou nemají takové pokrytí jako Topo Czech. Navíc zapomeň třeba na značení turistických stezek, ty tam prakticky nejsou (u Topo Czech jsou ale zase kresleny blbně takže to je jedno).

Osobně používám tyto

 

PS: 600 neznám, ale lidé většinou říkají o rychlejší fixaci satelitů, větší přesnosti v místech s špatným signálem a to díky možnosti zapnutí alternativních družic (ruský Glonass?).


Tento příspěvek byl upraven od skurakai: 05 leden 2014 - 19:21

  • 0
Garmin Oregon 550
Sony Xperia Tipo ST21i - aDrake Plus

#354 sambar439

sambar439

    Hulvát a vesnickej primitiv ;)

  • Members
  • PipPipPip
  • 462 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 19:16

Já bych po tý přesnosti zase tak nešel... Pokud je krabka blbě zaměřená ownerem, je ti sebepřesnější navigace na nic......


  • 1

#355 plavcik

plavcik

    plavcik

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 260 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 19:19

Pro mne je hlavní rozdíl v tom displeji, řekl bych generační. Pak zvladne vyšší počet keší/waypointů a má podporu ruských satelitů, takže přesnost by měla být vyšší. Nepodporuje už ale wherigo. Hezké srovnání je tady: http://www.gpscentra...comparison.html


Tento příspěvek byl upraven od plavcik: 05 leden 2014 - 19:22

  • 0

Oregon 650, iPhone SE + Geoget, L4C


#356 R.o.w.a.n

R.o.w.a.n

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 19 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 19:43

Přesnost je velice subjektivní.

 

Vážně nevím jak ji změřit, záleží prostě na pozici satelitů, terénu, počasí.

 

Obecně však u 550ky počítám běžně až s 5 metry (v lehkém terénu). V lese, stržích apod. to lítá jak kdy, nejčastěji kolem 15 metrů.

 

Mapy: ono jich moc na výběr není. Topo Czech je nejdetailnější (někdy až zbytečně přeplácaný a tudíž málo přehledný a chyb má také jak máku) a pak ty zdarma založené na OpenStreetMapách. Ty jsou místy fajn ale většinou nemají takové pokrytí jako Topo Czech. Navíc zapomeň třeba na značení turistických stezek, ty tam prakticky nejsou (u Topo Czech jsou ale zase kresleny blbně takže to je jedno).

Osobně používám tyto

 

PS: 600 neznám, ale lidé většinou říkají o rychlejší fixaci satelitů, větší přesnosti v místech s špatným signálem a to díky možnosti zapnutí alternativních družic (ruský Glonass?).

 

GPSku chci hlavně z důvodu špatné přesnosti navigace v iPhonu. Dost často hledám v okruhu 10-20m (v lese), doufal jsem že navigace budou mít přesnost spíše na 1m max na 5m. Samozřejmě pokud není terén jo členitý.


  • 0

#357 skurakai

skurakai

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 513 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 19:47

To jsou mé zkušenosti. Možná má někdo jiné řekněme přesnější (třebas s již zmiňovanou 600kou).

 

Okruh 10-20 metrů v hustém lese je luxus :-) Navíc to stejně většinou owner zaměří blbě.


  • 4
Garmin Oregon 550
Sony Xperia Tipo ST21i - aDrake Plus

#358 R.o.w.a.n

R.o.w.a.n

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 19 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 19:49

to je ovšem škoda. Pak pro mě skoro nemá význam kupovat GPS, protože na iPhonu mi nejčastěji hlásí přesnost 5m, vyjimečne 10-20m. A baterii neřeším, protože mám externí baterku.


  • 0

#359 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 19:50

Skurakai: v OSM turisticky trasy jsou, jenom je treba, aby taky autor mapy umel/udelal podporu pro jejich zobrazeni!


  • 0

#360 jardavera

jardavera

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 343 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2014 - 19:56

to je ovšem škoda. Pak pro mě skoro nemá význam kupovat GPS, protože na iPhonu mi nejčastěji hlásí přesnost 5m, vyjimečne 10-20m. A baterii neřeším, protože mám externí baterku.

No, s tou přesností je to ošemetné, záleží na počasí, na terénu a pokud to owner zaměří nějakým předpotopním pidlifonem, tak je o zábavu postaráno. Já mám Dakotu 20 a v hustém lese (zvláště listnatém) umí pěkně trucovat . . .

Nebo se nabízí levnější varianta - jít na školení k expertovi. V Ostravě je kačer s nickem cyklo, má odloveno téměř 3000 keší a GPS zásadně nepoužívá . . .  :)


Tento příspěvek byl upraven od jardavera: 05 leden 2014 - 20:03

  • 0

Co nevidím, nahmatám . . .






Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:garmin

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama