Přejít na obsah


Fotka

Jakou si mám vybrat GPS

garmin

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
732 odpovědí na toto téma

#381 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 520 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2014 - 9:24

Pokud jde o kvalitu prijmu signalu, je na tom ten eTrex nejlip. Take je na tom nejlip s citelnosti displeje. Displej je sice stejne velky jako u te stare Visty, ale mapa na nem vypada lepe, protoze se pouziva vyhlazovani. Ma ale pomaly procesor, nicmene bezkonkurencne nejdelsi vydrz na baterky. (Ale bacha, s poslednimi verzemi firmware jsem hrube nespokojen - GPS se vyrazne zpomalila)

 

Oregon300 je rozhodne vetsi, asi i rychlejsi, ale take o dost mene vydrzi na baterky. Citelnost displeje mizerna.

 

Dakota bude tak mezi nima.

 

Co jsem ja zkousel ty odporove dotykovky u Dakoty a starych Oregonu, tak mi to prislo dost bida. Az u nejnovejsich modelu, kde presli na kapacitni snimani, to zacalo reagovat podle meho gusta.


  • 0

#382 Niraj

Niraj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 167 příspěvků(y)
  • Locationkousíček vod Myšle

Publikováno 14 leden 2014 - 19:58

eTrex, coby následník Visty by mi asi vyhovoval, přeci jen už tenhle systém mám ošahanej. Co mě ale vadilo nejvíc, bylo pomalé překreslování map, to bylo občas hrůzný. A obávám se, že ani u nové eTrex 30 to nebude lepší. Jinak bych byl spokojenej. Jak píše HaLuMa, má perfektní citelnost displeje, i když ten by mohl být krapet větší.

 

O výdrž baterek mi až zase tak nejde, tužkové máme i ve foťáku, takže nosíme v brašničce na všechny výlety cca 4 náhradní páry dobíjecích baterek, dobíjet se dají jak v autě, tak kdekoliv v hospodě, na hotelu, .... V tom problém nevidím (když teda nebudu muset měnit co hodinu)

 

Jinak u toho dotykovýho .. jasně, že upatlanej otřu do kaťat a je to. Ale aby nebyl za chvíli od toho všeho dorejpanej a tím i nefinkční, nebo blbě čitelnej. Vím, co za brikule jsme dělali s Vistou, kolikrát se kde skutálela, vypadla na zem, .... displej byl doškrábanej řádně (bohužel folii jsem koupil dost pozdě), ale furt byla funkční, bez problémů čitelná. Mám tak nějak zafixováno, že dotykový displej je choulostivější.

 

Nicméně pro větší výběr uvažuju, zda přeci jen neoželet ten barometrický výškoměr - přeci jen nadm. výšku určí i normální GPSka na základě družic, byť asi s větší odchylkou, jak jsem se tu někde dočetl. A možná i ten elmg. kompas, zase tak často jsem ho nepoužíval - když člověk trošičku jde, tak mu stačí družice až ke keši.

Používáte bar. výškoměr a elmg. kompas?


Tento příspěvek byl upraven od Niraj: 14 leden 2014 - 20:08

  • 0

#383 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 520 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2014 - 20:10

Vyskomer pro kese nepotrebujes vubec, hodi se to jen tehdy, kdyz si chces vyhodnocovat vyskovy profil trasy.

 

Kompas je uz uzitecnejsi, nicmene jsem empiricky zjistil, ze jej vubec nepotrebuji. Nekdo jiny je zase bz nej nahrany. jde asi o styl pouzivani.

 

Jinak mas pravdu, etrex30 je pomaly. neni to pomalejsi nez ta vista Hcx, ale subjektivne to tak prijde. to proto, ze stara vista vykreslovala postupne, zatimco tady dlouho nic, a pak blik, objevi se cela mapa.


  • 0

#384 Niraj

Niraj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 167 příspěvků(y)
  • Locationkousíček vod Myšle

Publikováno 14 leden 2014 - 20:56

Jasně, pro keše výškoměr nepotřebuju. Ale právě pro nějaké vyhodnocení po výletě, to občas dělám.

U Visty se dala, po dojití na okótované místo, dokalibrovat právě výška. Jde to i u nebarometrických výškoměrů? Nebo tam korekce není možná?

 

Kompas - zjistil jsem právě totéž co ty = byť jsem ho chtěl mít, použil jsem ho minimálně.

 

A ještě jeden dotaz - kdybych kupoval přístroj např. přes eBAy, tj. např. v UK nebo US, tak nepředpokládám, že by tam byla možnost volby češtiny. Dá se čeština do přístroje nějak dohrát.


  • 0

#385 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2014 - 21:04

U Visty se dala, po dojití na okótované místo, dokalibrovat právě výška. Jde to i u nebarometrických výškoměrů? Nebo tam korekce není možná?

Bohužel samotný výpočet podle GPS z pricipu nejde moc kalibrovat, takže jednorázová korekce podle známé nadmořské výšky možná není. Leda pak offline opravit tracklog podle mapových dat.


  • 0

#386 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 520 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2014 - 21:16

On neni ani tak problem s tou nepresnosti, jako spise s velkym kolisanim te nepresnosti. Chvili je ta nepresnost vyskly velka, chvili hrozne velka. ;) Takze to pak dost skace.


  • 0

#387 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2014 - 21:50

S porovnáním přesnosti bych byl opatrný - podle mne je srovnatelná. Nevybereš si.

Ty řeči o displayi bych nebral moc v potaz. Kdyby nešel přečíst, nebyly by O a D k ničemu - což samosebou není pravda. Jsou nejpoužívanějšími outdoory.

U toho dotyku je to furt dokola. Myslím tu argumentaci proti. Display je odolný. Lepí se na něj folie. Z těchto důvodů je dotyk třeba silnější. Prst je k ničemu, hlavně se netrefíš do těch 2 mm, co potřebuješ; proto se zezadu pod karabinu strká dřívko, větvička... a s tím jseš nejrychlejší a nejpohodlnější i v palčákách.

Dotykový display se podsvěcuje. Další důvod, proč je náročnější na baterky. Čím větší, tím víc.

O 300 bych byl velmi opatrný - přecejen to bude dost starý přístroj a může odejít ze dne na den.

V žádném z tebou uváděných přístrojů si nemůžeš moc vyskakovat s počtem bodů GPX. POI je to skoro jedno. Listingy ano, ale bez obrázků.

Kompas je více než dobrý mít, hlavně při pomalých rychlostech.

 

Mně z toho jednoznačně vychází Dakota.

 

(PS: doma máme Oregon 550 a Dakotu 20; obojí několik let. Před tím eTrexy, ty staré).


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#388 Niraj

Niraj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 167 příspěvků(y)
  • Locationkousíček vod Myšle

Publikováno 14 leden 2014 - 22:33

Z nějakých obrázků na netu vidím, že u listingů si neumějí poradit s HTML tagy, takže listing je dost nepřehledný. Je to tak?

 

Píšeš o podstatném omezení počtu GPX bodů. Do Visty šlo tuším uložit 500 uživatelských bodů. Výjimečně se mi stalo, že mi bych se dostal k tomuto limitu. Takže jestli je u výše uvedených více jak 500 bodů k uložení, je to pro mě ok.

EDIT: teď koukám, že Dakota má 1000 bodů. Tak to je ok pro mě.

 

O kompasu jsme už psali. Vždycky jsem ho chtěl mít, a když jsem ho měl tak jsem ho moc nepoužíval. Vždycky jsem se vydal přímo ke keši a svižně došel co nejvíc až na místo uložení a pak dohledal v okruhu pár metrů. Přístroje bez kompasu jsou o pár stovek (až 1500 Kč) levnější, třeba Dakota 10 cca od 3200Kč, Dakota 20 už 4800. Ale ta "desítka" v tomto případě toho němá víc. Nemá ani ten barometr a bohužel ani možnost připojení SD karty (a to je velký mínus).


Tento příspěvek byl upraven od Niraj: 14 leden 2014 - 22:35

  • 0

#389 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2014 - 22:41

Listing a "čaj": málokdy. Nějak blbě přeformátovanej listing ze starších verzí asi to udělat může, zůstanou tam entity, ale stane se to málokdy. Někdo by asi i věděl, kdy přesně. Myslím export přes PocketQuerry.

Jo, 1000 bodů.

 

Kompas je podle mne velmi podstatná vychytávka. Tuplem když se naučíš dohledávat podle šipky.


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#390 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2014 - 22:42

-SD karta je velký mínus... zvlášť když potřebuješ měnit mapy (dlouhá cesta, dovolená).


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#391 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2014 - 6:46

...

Jinak u toho dotykovýho .. jasně, že upatlanej otřu do kaťat a je to. Ale aby nebyl za chvíli od toho všeho dorejpanej a tím i nefinkční...

Toho bych se moc nebál, mám navigaci starou dva roky, tahám ji všude a do všeho, otírám ho o zadek a žádné velké škrábance tam nemám. Nejvíc jich tam je takových drobných, jak si posouvám listingy.


  • 0

#392 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 520 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2014 - 8:48

-SD karta je velký mínus... zvlášť když potřebuješ měnit mapy (dlouhá cesta, dovolená).

 

To je velky minus ve tvych ocich, obecne to vubec neplati!

 

Ja napriklad nikdy pamtovou kartu v terenu nemenil. Jde jen o to, jestli ma pristroj dostatecnou pamet na to, aby obsahla potrebne mapy. A zrovna do Dakoty10 se s naprostym prehledem Topo Czech PRO vejde. Pokud nema uzivatel potrebu tam mit mapy pulky evropy, bude mu to stacit.


  • 0

#393 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 520 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2014 - 9:00

Ty řeči o displayi bych nebral moc v potaz. Kdyby nešel přečíst, nebyly by O a D k ničemu - což samosebou není pravda. Jsou nejpoužívanějšími outdoory.

 

Podsouvas nevyrcene a domyslis si! Nikdo tu nerekl, ze by displej nesel precist a ze by Oregon byl k nicemu.

 

Rekl jsem, ze displej u eTrex30 je vyrazne lepe citelny nez ten na Oregonu300, a na tom trvam! Dokonce bych se nebal ani rict, ze Oregon 200 a 300 maji mozna i nehure citelne displeje ze vsech Garminu. Coz ale nevylucuje to, ze se to precist da.


  • 1

#394 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2014 - 9:37

Ach jo... kdes vzal pocit, že tě nějak shazuju, HaLuMo?

 

Ale to nic. To už tak bejvá.

Když jedeš na vejlet jen trochu na jih vod hranic, potřebuješ Rakousko, aspoň kus Německa a Itálii, nebo TransAlpin - a to už můžou bejt hned dvě SDéčka. A to nejni nijak velkej vejlet. Je dobrý s tím počítat.

 

Ještě mne napadlo, že se k cenový hladině blíží ten novější Holux Funtrek 130 PRO, WinCE, rastrové mapy, ale netuším, co je to za bazmek, neměl jsem v ruce, nevím, jak kešuje. Jen by mne odrazovala interní baterie. Má nějakej Li-Ion.

 

Jinak, na Aukru je právě O550 za 6000,- a jeden 60CSx za 4500,-


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#395 caesar1987

caesar1987

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 137 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2014 - 9:51

Když jedeš na vejlet jen trochu na jih vod hranic, potřebuješ Rakousko, aspoň kus Německa a Itálii, nebo TransAlpin - a to už můžou bejt hned dvě SDéčka. A to nejni nijak velkej vejlet. Je dobrý s tím počítat.
 

Toto nejak nechapem. Preco by clovek potreboval dve SD karty?


  • 0

#396 Hamaci

Hamaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 173 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2014 - 10:12

Toto nejak nechapem. Preco by clovek potreboval dve SD karty?

Třeba když má hodně map, občas je střídá a nechce se mu kupovat velkou kartu, protože menších má dost :)

Já to tak dělám. A mimochodem, ona taková turistická mapa Německa má asi 3GB.

Samozřejmě, že se dá vymyslet mnoho jiných řešení, ale mně to takto vyhovuje.


  • 0

#397 Hamaci

Hamaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 173 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2014 - 10:22

Podsouvas nevyrcene a domyslis si! Nikdo tu nerekl, ze by displej nesel precist a ze by Oregon byl k nicemu.

 

Rekl jsem, ze displej u eTrex30 je vyrazne lepe citelny nez ten na Oregonu300, a na tom trvam! Dokonce bych se nebal ani rict, ze Oregon 200 a 300 maji mozna i nehure citelne displeje ze vsech Garminu. Coz ale nevylucuje to, ze se to precist da.

Nedá :) !

Mám Dakotu a v létě na řídítkách kola je nepoužitelná. Když chci kouknout na mapu, tak abych zajel někam do stínu, zastavil a rukama si ještě přiclonil.


  • 0

#398 Niraj

Niraj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 167 příspěvků(y)
  • Locationkousíček vod Myšle

Publikováno 15 leden 2014 - 10:42

Díky všem za rozjetou diskuzi

 

Je pravda, že Vista (a tudíž asi i ten eTrex30) má krásně viditelnej dispej, a když dám na max, tak i v nejsilnějším slunci vidím, taktéž v autě při různých odlescích. Proto moje obavy z dotykových, vím jak je to u telefonů nepříjemný, když se s tím člověk točí na místě, aby se dostal do stínu. Ale ve všem dalším by mi ty ostatní typy vyhovovaly asi víc.

 

Jak to mají přístroje bez SD karet s daty? Vista měla SD, takže po připojení jako Storage jsem se na ně dostal přímo a mohl je třeba mazat. Naproti tomu vnitřní pamět se dala obsluhovat jen přes MapSource, ale už ne je takto mazat. Takže když má přístroj jenom vnitřní pamět, jak se k datům dostávám? Jak je mažu? MapSource to myslím přímo neumí.

 

Jinak co se týče SD karty, já používal 2 GB a měl jsem tam vždy jen regiony, kam a kudy jsem jel (výběr "mapy kolem keší" a "mapy kolem trasy") takže byla vždycky skoro prázdná. Zdálo se mi totiž, že když jsem nahrál komplet mapu ČR, tak šla GPSka ještě pomalejc. Ale třeba to bylo jen subjektivní.

Jak velké jsou mapy komplet ČR a např. SK a AU v nějaké turistické podobě 1:25000 ?

O DE tu je psáno 3 GB !!!!

 

 

Jo, ta O550 na Aukru za 6000 je i zde v inzerci, už jsem kolegu kontaktoval, ale na ceně bychom se asi nedohodli. To bych spíše koupil zcela novou Dakotu za 5000Kč (se zárukou a zcela novými mapami, ....) O550 nemá žádné funkce navíc, které bych vyžadoval, abych dal za jetou víc než za novou.

Můj limit je za novou 5tis. a za jetou tak 3-3,5tis. (dle typu a výbavy)

 

A co se týče jiné značky ... preferuju Garmin, takže to je mimo můj zájem.


Tento příspěvek byl upraven od Niraj: 15 leden 2014 - 10:43

  • 0

#399 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 982 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2014 - 10:46

Dakota 10 (jedinej co má jenom vnitřní paměť - teda ještě etrex 10 ale ten je nemapovej) se ti zobrazí normálně jako "vyměnitelný disk" ;)


Tento příspěvek byl upraven od mr3ska: 15 leden 2014 - 10:47

  • 0

Outdoor: Oregon 700, Colorado 300, fenix5x

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Telefon jako uložiště tras pro GarminOdolný Xcover 3 VE

 

"The Universe is made of protons, neutrons, electrons and morons"


#400 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 520 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2014 - 11:16

Vsechny tyto novejsi pristroje maji vnitrni pamet normalne pripojitelnou jako externi disk. kdyz pripojis GPSku s kartou, objevi se ti normalne dve pismenka disku - jedna pro vnitrni pamet, druha pro kartu.

 

To, co jsi na stare Viste musel obsluhovat jen pres mapsource, waypointy, trasy, stopy, to vsechno je u novejsich GPSek videt jako standardni GPX soubory ulozene v te vnitrni pameti.


Jinak komplet CR v provedeni Topo PRO (tedy lepsi nez 1:25000) ma cca 450MB.


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:garmin

1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama